1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

100-150 arası bayan çalışanı olan iş yerlerinde emzirme odalarında neler olmalıdır?

Konusu 'İşyeri Sağlık Gözetimi ve Denetimleri' forumundadır ve Cannn tarafından 13 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Cannn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar merhaba,
  100-150 arası bayan çalışanı olan iş yerlerinde bulundurulması gereken emzirme odalarında neler olmalıdır .yonetmelikte yurtlar ile beraber degerlendırılmış..yardımcı olursanız sevinirim.
  iyi çalişmalar...
 2. dibech İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Bu kanunlar çok iyi çok hoş ama; benim fabrikamda 250 bayan çalışıyor, müfettişe bizzat kendim söyledim bayan arkadaşlara emzirme odası yok diye, hiç bir tutanakta geçmedi olması lazım yaptırmalısınız deyip geçti.
 3. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bence avm nin birinde gir bebek odasına 2 foto çek aynılarından yaptırt standart görmedim hiç perakende yasası falan baktım orda da yok
 4. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Not: Sorunun eski olduğunu geç farkettim. Yine de bilgiler bulunsun, başkalarının işine yarayabilir.

  Baktığınız Yönetmelik Ek'lerinde aradığınız konuda bazı maddeler bulunur.

  EK- IV

  ODA VE YURTLARDA BULUNACAK NİTELİKLER

  1. Bodrum katında ve doğrudan açık havaya açılmayan yerlerde olamaz.
  2. Pencereleri doğrudan güneş ışığı alacak şekilde olur.
  3. Kadın ve velayet hakkına sahip erkek çalışan sayısının en az % 10’u oranında yatak, yeterli sayıda gözlem odası ve bir emzirme yeri bulunur. İhtiyaca göre yeterli sayıda yatak, bölme ve diğer araç ve gereçler ilave edilir.
  4. Çocukların bulundurulacağı odaların taban alanlarının her çocuğa en az 3 metrekare, hacimlerinin ise her çocuğa en az 8 metreküp hava düşecek şekilde ve bol ışıklı olması gerekir.
  5. Taban, çocukların sağlığına zarar vermeyecek ve kolayca temizlenebilecek bir malzeme ile döşenmesi gerekir.
  6. Duvarlar ve bölmeler yeterli bir yüksekliğe kadar kolayca temizlenebilir bir maddeyle boyanması veya kaplanması gerekir.
  7. Odalar ve eşyalar toz tutmayacak şekilde düz ve basit olması gerekir.
  8. Çocuk karyolaları ve komodinleri temiz, boyalı, kullanıma ve sağlığa uygun nitelikte olması gerekir. Karyolaların ayarlanabilir yüksek korkulukları bulunur.
  9. Yurtlarda yeterli büyüklükte bir bahçe bulunması gerekir.
  10. Çocukların dinlenmeleri ve oynamaları için yeterli araç ve gereçler bulunması gerekir.
  11. Oda ve yurtlarda, anneler ve görevliler için yeteri kadar tuvalet ve lavabo, her 10 yatağa bir çocuk banyosu, çocuk yatak odalarının bitişiğinde çocukların kullanabileceği lavabolar bulunması gerekir. Yurtlarda, ayrıca, çocuklar için yeteri kadar tuvalet bulunması gerekir.
  12. Oda ve yurtlarda, mamaların ve yiyeceklerin hazırlanması, muhafazası, dağıtılması, yedirilmesi ve kullanılan araç ve gereçlerin temizlenmesi için gerekli yerler bulunması gerekir.
  13. Oda ve yurtlarda, yatak odalarından ayrı bez değiştirme odaları olması gerekir. Bu odalarda, masa, yatak, şezlong gibi eşyalar, temiz ve kirli bez ve çamaşırların ayrı ayrı konulması için gerekli dolap ve kaplar bulundurulur.
  14. Yatak eşyası ve annelere emzirme esnasında giydirilen gömleklerin temiz olması ve düzenli olarak korunması gerekir.
  15. Çocuklar, emzirme yerlerine çocuk bakıcısı ya da sağlık personeli tarafından getirilir, emzirmenin bitiminde yine aynı kimseler tarafından alınarak, temizlik ve bakımları yapıldıktan sonra yataklarına bırakılır.
  Yine Ek'lerde bu yerlerde bulundurulması gerek ilaç ve tibbi gereçler tablosu vardır.

  [​IMG]
 5. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Elektrik prizi, buzdolabı, süt poşeti, süt poşetine tarih-çalışan adı-vs. yazılması için cam kalemi veya kendi şişelerine yazı yazmak için tükenmez kalem, mümkünse lavabo yoksa el dezenfektanı, peçete, kağıt havlu, çöp kovası, her bir sandalye/koltuk için bir sehpa(her bir sandalyeye yakın priz olmalı), nemden uzak iyi havalandırılan bir ortam...