1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

1000 m2 ve kaba inşaata her bir kat için ne kadar yangın tüpü alınmalıdır?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Sanem özgöncü tarafından 26 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Sanem özgöncü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100404
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba,
  Bir şantiyede iş güvenlik uzmanı olarak çalışıyorum. Benim sorum yangın tüpleri ile ilgili. Yönetmelikler de 250 m2 alan için bir yangın tüpü bulunması gerektiği yazıyor. Bizim yüzey alanımız 1000 M2 ve kaba inşaat halinde bu durumda ben her bir kat için 4 adet 6 kg yangın tüpü mü almalıyım. Ya da bu konuda yardımcı olacak başka bir yönetmelik var mı?
 2. Nil Gün İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  28762
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  Ekli Dosyalar:

 3. Sanem özgöncü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100404
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Teşekkür ederim
 4. Gülefer METE İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98375
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  METE ELEKTRİK TES. TAAH. ve MÜH. HİZM.
  Dikkate almanız gereken ilk ve asıl yönetmelik
  YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ
  EK – 4
  YAPI ALANLARI İÇİN ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI
  Yangın algılama ve yangınla mücadele
  32–
  Yapı alanının özelliklerine, çalışan barakalarının ve diğer tesislerin boyutlarına ve kullanım şekline, alandaki ekipmana, alanda bulunan maddelerin fiziksel ve kimyasal özelliklerine, bulunabilecek azami kişi sayısına bağlı olarak uygun nitelikte ve yeterli sayıda yangınla mücadele araç ve gereci ile gerekli yerlerde yangın dedektörleri ve alarm sistemleri bulundurulur.
  33– Yangınla mücadele araç ve gereçleri, yangın dedektörleri ve alarm sistemlerinin düzenli bakımlarının ve mevzuata uygun sürelerde periyodik kontrollerinin yapılması sağlanır.
  34– Otomatik olmayan yangın söndürme ekipmanı görünür ve kolayca erişilebilir yerlere konulur ve önlerinde engel bulundurulmaz. Yangın söndürme ekipmanları kolay kullanılabilir nitelikte olup, Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliğine göre işaretlenir. İşaretlerin uygun yerlere konulması ve kalıcı olması sağlanır.
  ikinci yönetmelik ise
  BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
  Niçin asıl baz almanız gereken yönetmelik “YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ” çünkü inşaat ( şantiye ) döneminde yangın ile ilgili yapı inşaat alanında yapılması gerekenleri konuşuyoruz.
  Eğer bitmiş , kullanımda olan bir yapıyı konuşuyor isek asıl dikkate alacağımız yönetmelik “BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK “ olacaktır.
  Yukarıda EK-4 altında yeralan 32-33 no lu maddeleri dikkatle inceler isek;
  Bu yapı inşaat alanı içerisinde yer alan hali hazırda kullanılan alanlar ( depo , mutfak , yemekhane, yatakhane, şantiye binası vs) ile yangın çıkması , çıkarması, kolayca tutuşması vs muhtemel ( elektrik panoları , inşaat atıkları alanlları ……….) yerler belirlenir ve bu yerler , “BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİ” ğe uygun olarak konur.
  Yani inşaatı devam eden bir yapının boş kaba inşaat alanı katlarına , yüzey alanı üzerinden bir değerlendirme yapılarak yangın tüpleri yerleştirilmez.
  Ancak katlarda bir üst paragrafta tanımlı alanlar var ise ilgili yönetmeliğe göre uygun önlemler alınır.
 5. Sanem özgöncü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100404
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz...
 6. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğin kapsamına da bakmanızı tavsiye ederim