1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

105 bin kişi, belge sahibi iş güvenliği uzmanı olmak için ter döktü

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 21 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşyerlerinde A ve B sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı açığını kapatmak amacıyla açılan sınav bugün yapıldı. Sınava 105 bin kişi girdi. Sınava girenler, bu kez soruların daha yoruma dayalı olduğunu söyledi.

1 Ocak itibariyle 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerine, iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunlu hale geliyor. Ancak söz konusu uzman sayısı ihtiyacı karşılamıyor. Bu yüzden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, özellikle A ve B sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı sayısını artırmak için çalışmaya devam ediyor. Bakanlık, bu kapsamda tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde bulunacak A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için bugün bir sınav daha yaptı.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınav ilk defa İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana olmak üzere 5 bölgede yapıldı. Sınav daha önce sadece Ankara’da yapılıyordu. Fakat buna rağmen özellikle Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz bölgelerinden sınava girmek için Ankara’ya gelenler, sınava bölgelerindeki bir şehirde girememekten dert yandı. Özellikle bu mevsimde yolculuk yapmanın zorluğuna dikkat çektiler. Hali hazırda A, B ve C sınıfı belge ile yetkilendirilmiş iş güvenliği uzmanı sayısı 35 bin civarında. Bu rakamın 33 bin 400’ünü C sınıfı, 950’sini A sınıfı ve 650’sini de B sınıfı iş güvenliği uzmanı oluşturuyor. İş güvenliği uzmanının yanında yine iş yerlerinde görev alacak iş yeri hekimi sayısı da bugün itibariyle 16 bin 300 dolaylarını buldu. CİHAN

CİHAN - ANKARA
    21 Aralık 2013 16:55

KAYNAK

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      61,1 KB
      Görüntüleme:
      12.786
  2. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    105bin mi?

yakında herkes isg uzmanı olacak desenize :D
  3. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Devlete yeni gelir kaynağı oldu bu İSG sınavları, nerdeyse her üniversite mezunu alabilecek yakında, piyasada bu kadar talep görmüyor benim tespitime göre.. Eğer aksi olsaydı işverenler harıl harıl İSG uzmanı arardı, sınava girmeden istihdam ederlerdi ve bu sitede uzmanlar yazı yazacak zaman bulamazdı... Bu işin suyu şimdiden çıktı..
  4. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu işi batıran bir haber siteleri cezalar geliyor yok 80 bin ceza yok şu kadr haberleri bir diğeride yüksek mebla ile başlayıp sonra ucuza iş yapan osgb zenginleri
  5. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o haberler ücret karşılığı pazarlama mantığıyla sürüldüğünü düşünüyorum.
  6. erkan güzel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    105 bin mi :) isg uzmanlığı başlamadan bitti diyebiliriz o halde ...
  7. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    haber yaban .... Üstte osgb reklamı bu oyuna mühendis Ler düştü balı hekim ve osgb müfettiş sahipleri yedi
  8. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    zaman gazetesinde de çıktı bu haber.. onlar işi kaynağından alıyordur diye düşünüyorum..
    105.000 çılgın rakkam bence de..
    ancak bu sınavın bir özelliği daha var. 3 üncü sınav hakkı verilenler, yeni girenler, ve üstüne hali hazırdaki c sınıfı uzmanlar.. 33.000 yükselme sınavına girdi desek ki hepsi giremez muhtemelen.. 70 bin yeni aday girdi..
    sorular aşşa yukarı tüm yönetmelikleri bir kere okuyan ve konuyla ilgili olan birinin kazanabileceği nitelikteydi..
    sonuç olarak 14 ocakta muhtemelen 60-70 bin C sınıfı, 15 bine yakın B ve A sınıfı uzman piyasada olur düşüncesindeyim..
    kaldıki arkadan gelen C sınıfı uzmanlarda var. Şimdi C yi kazanan şubatta A ve B ye girecekler de var. Sonra şubatta C ye girip kazananlar arasında Mayısta A ve B ye girecek olanlarıda düşündük mü A ve B yi 20-30 bin yaparlar. Eh.. A sınıfı maaşları artık 2000-3000 bine düşeceğine göre, C sınıfı arkadaşlar asgari ücretten çalışmaya hazırmısınız?
    :(
  9. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bence şimdiden 2-3 bin TL maaş rakamı telaffuz etmek doğru değil. Çok Tehlikeli Sınıf'ta yer alan bir işletmede 1000 çalışanın güvenliğini sağlamak için çalışma yapacak bir A Sınıfı Uzman'ın çalışan başına 2-3 TL alması mantıklı mı?

75 kg ağırlığında 1.70 m boyundaki bir malı Ankara'dan İstanbul'a kargo ile sigortalı gönderseniz 7 TL sigorta ücreti var. Malın değeri belki sadece 100 TL ve hasara karşı koruma süresi bir günden az.

İnsan ile kıyaslanmaması gereken bir eşyanın 1 günlüğüne korunması için ödenecek bedelin daha yüksek olması ne kadar mantıklı?

Müstakbel A sınıfı Uzmanların hepsi şimdi işsiz mi ki, 2-3 bin TL ücretle memleketin en tehlikeli işletmelerinin sorumluluğunu alsınlar? O rakama ilkokul mezunu aşçı bile bulamazsınız.
  10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    devlet zaten çok yüksek ücret skalasını ortadan kaldırmak için böyle bir düzenleme yaptı, bundan sonra illaki talep edilen ücretler düşecek ama uzmanların bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerekiyor.
  11. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Vallahi kimsenin bilinçli bu işe yaklaşacağını düşünmüyorum. Herkes başkasının elindeki işi kapmaya çalışacak. Fiyat kırmaları artık hat safaya ulaşacak. yakında 30.000 A ve B uzman bu piyasada olacak. Bu işin suyu şimdiden çıktı derim açık ve net.. Ben Maden Mühendisiyim. Madencilik işine Maden Mühendisinden başkasının bulaşacağını pek düşünmüyorum. O açıdan Maden Mühendislerinin küçücük bir artısı var. Ama çoğu yerde madencilik firmalarıda yerlerde sürünüyor. Başbakanlıkta bekleyen 13.000 dosya var çalışma izni çıkacak diye bekliyor gariban madenciler. Çoğu 2 yıllık.. Bu dosyaların çıkacağıda pek gözükmüyor. Ve çoğu işletmenin yıllık çalışması 8 ayı geçmemekte. Şu anda bütün tanıdığım firmalar kış nedeniyle işletmeleri kapattı. Bu işte para kazanılırda çok paralar hayal oldu derim....
  12. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Belki safça düşündüğüm izlenimine kapılacaksınız ama, devletin maaş ucuzlatma politikası olamaz. Asıl meselenin, çıkarılmış yasanın uygulanmasıyla işletmelere lazım olacak uzmanların mevcut olmamasıdır. Sayısal bir yetersizlik söz konusu.

Mesela yarın bir yasa çıkarıp her ailenin bir mali müşaviri olacaktır ve gelir giderlerini inceleterek aylık olarak beyanname vereceklerdir deseler. Piyasada yeteri kadar mali müşavir olmadığına göre, bir saçmalık yaşanacaktır. Böyle bir ortamda insanlara vergi kanunlarına göre ceza kesilir mi? Benzer durum çok tehlikeli işyerlerine şart olan A sınıfı iş güvenliği uzmanlarında yaşanmıştır. Mümkün olmayan bir şartı yerine getirmedikleri için işletmelere nasıl yaptırım uygulanabilirdi? Ocaktan itibaren devlet yeterli sayıda uzmanlık sertifikası vermiş olacağı için, yasaya uymak istemeyene dersini vermekte tereddüt etmeyecektir.

Bütün uzmanlar ve özellikle çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışan ve çalışacak olanlar benden tavsiye almaya ihtiyaçları olmasa da, riskleri tartmayı bilsinler derim.

2012'de 74871 iş kazası oldu ve 744 kişi hayatını kaybetti. Yani uzman sayısından fazla kaza sayısı var. Her biri büyük sorun. Bu sorunların bir parçası olmak için, klimalı ofisinde oturup, çayını içerek mali müşavirlik yapıp ayda 4-5 bin TL'ye para demeyenlerden daha mı safız?
  13. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya 2014 de başlayacak olan işletmelere denetleme Haziran'ı bulur;)
  14. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Her 7 dk da bir iş kazası olmuş ve her 12 saatte bir kişi hayatını kaybetmiş... @Erdem Baskın bizim slaytı güncelleyelim abi :) Hafızam beni yanıltmıyorsa Her 3 dk da bir iş kazası oluyor ve her 4 saatte bir kişi hayatını kaybediyor yazıyordu ;)
  15. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Emin olun, belge sahiplerinin %50-60 gibi bir oranı İSG üzerine çalışmayacak. Ciddi bir kısım yaşça ileri, ciddi bir kısım inş müh ve mimar yönetmelik gereği şantiye şefi olma sorunu yaşamamak için belge alıyor, bir kısım ise belki ileride yaparım diye
  16. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Dostum bende sninle aynı şeyi düşünüyorum. kesinlikle haklsıın.
    Ama şunu da belirtmek isterim ki, eğer şirketlerden baskı gelmemiş olsa, devlet çok tehlikeli çalışan sayısını 500 den 1000 e çıkaratmaz, C den A ya geçecekler için 3000 prim günü şart koşmaz, bu sayıyı 5000 yapar, tehlikeli sınıfta baması gereken personeli de 500 de bırakırdı..

mesele şudur, 10 ve daha az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olan iş yerleri için isgu yu devlet tayin edecek. nasıl olurda 10-15 bin tl maaş verecek bu çalışana?

kaldıki A sınıfı bir uzman 1000 kişilik bir iş yerinde tabiki 10 binden aşşa almamalı.. ama bu da az..

ben 500 personeli olan bir iş yerinden 15 bin teklif gelirse çalışaiblirim.. ama 10 yada aşşasına 1000 kişi olan bir yerde asla çalışmam ve çalışmicam..
    kaldıki eğer teklif gelirse, her dediğimi harfiyen yapan işveren olmazsa yine çalışmam.. bu kadar açık ve net konuşuyorum..

amaa, maddi imkansızlıkları olan, ikinci iş olarak yaparım abi diyen, şunu diyen bunu diyen pekçok kişi 2-3 bin tl ye bu işi yapabilir.. durdurmazsın kimseyi..
  17. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kesinlikle katılıyorum.. mesela ben..
    bizim büyük bir iş ortağımız var. bu firmada bi adet A sınıfı isg var. diğerleri C. hem bu C ler, hemde şirket içinde başka mühendisler elimizde bulunsun die girmiş sınava. üstelik şimdi A şansı çıkınca emekli olacak A nın yerine aday olacaklarmış.. 4-5 kişi.. e biri seçilse, diğerleri gül gibi işlerini bırakacak mı? yooo.. çalışmaya devam..
    böyle pek çok durum var benzer benim tahminim..
  18. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Haklısınız,beraber A sınıfı iş güvenliği uzmanlık sınavına girdiğimiz adayların %60'ı 60 yaş üstü idi.