1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

12-13-14 saat çaliştirilan işçiler var

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bakan Faruk Çelik, İş Sağlığı ve Güvenliği Seminerinde Konuştu

haber.jpg
    Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun Getirdiği Yenilikler ve Uygulama Boyutu" başlıklı seminerde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dünyada uluslararası...

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun Getirdiği Yenilikler ve Uygulama Boyutu" başlıklı seminerde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dünyada uluslararası kuruluşların etkinliğinin azaldığı bir sürecin yaşandığının altını çizdi. Güçlünün haklı olduğu bir süreç yaşandığını ifade eden Çelik, bunun da halklar ve gelecek açısından endişe verici bir boyut olduğunu vurguladı.
    TAŞIN ALTINA BÜTÜN GÖVDEMİZİ KOYDUĞUMUZU EN İYİ SİZLER GÖRÜYORSUNUZ
    Çelik, Avrupa Birliği (AB) sürecinin Türkiye için önemine işaret ederek, "ABsüreciyle ilgili elde edilmesi gereken, ulaşılması gereken hedefler konusunda yoğun olarak çalışmalarımızı sürdürürken, Avrupa Birliği nezdinde soru işaretlerinin oluşması, Türkiye'nin katılımında da öte, bizzat Avrupa Birliğinin geleceği ile ilgili soru işaretlerinin oluşması önemli bir gelişmedir. Tabii ülkemiz açısından olaya bakacak olursak, ülkemizde önemli gelişmeler var. Bunların başında 30 yıldır kan kaybettiğimiz, ülkenin gelişmesine, büyümesine ve geleceğini çok daha rahat görebilmesine engel olan terör belasından kurtulma konusunda da hükümet olarak çok ciddi bir riski ve taşın altına bütün gövdemizi koyduğumuzu, TÜSİAD olarak tahmin ediyorum ki, en iyi sizler görüyorsunuz. Ülkemizin geleceği için yapılması gereken bir faaliyet, adım olarak düşünüyorum. Yüzde 50 oy almış bir siyasi iktidarın Türkiye'nin en kronik sorununu çözmeme gibi bir lüksü olamaz. Bu riski almamız gerekirdi ve şartlar oluştukça da bu süreçle ilgili alınması gereken önlemler ve neticesinde de terörden, silahtan arınmış bir Türkiye anlayışı noktasında, sürecin olumlu ilerlediğini ve bu sürecin başarıya ulaşması halinde iş dünyamızı da, çalışanlarımızı da, çalışma hayatımızı da, toplumsal yaşamımızı da ilgilendiren ve Türkiye'nin geleceği açısından çok daha ümitvar olacağımız bir süreci yaşayacağımıza, göreceğimize inanıyorum" diye konuştu.
    SAĞLAM BİR GEÇMİŞİMİZ VAR
    Üç dönem Bursa milletvekilliğinden sonra bu dönem Şanlıurfa'dan milletvekili olmasından dolayı o coğrafyada yaşayanları yakından tanıma fırsatı bulduğunu anlatan Bakan Çelik, "Birçok yanlışın yapıldığı, birçok eksikliklerle vatandaşın karşı karşıya bırakıldığı, birçok haksız işlemlerle vatandaşın karşı karşıya kaldığı, devlet erkini yanında hissetmesi gerekirken, başka unsurların devletin adına iş yapıyor olmasından kaynaklanan sorunlar iki ara bir dere değil, üç ara bir derede kalan bir sosyal hayatın tabii ki, neler doğuracağını sizler de çok iyi tahmin edersiniz. Netice itibariyle olay kana dönüşmüş, kan kinin oluşmasına, kin de yeni kan dökülmesine sebep teşkil etmiş ve 30 yıldır kan kaybeden bir toplum noktasında, çok acılar yaşanmıştır. Bu acıların son bulacağı ümidiyle çalışmalarımız inşallah başarıya ulaşacak ve Türkiye hak ettiği noktaya taşınmış olacak. Sağlam bir geçmişimiz var. Bir çok şeyler denenmiş ama ayrıştırma mümkün olmamış. Çanakkale'de,Sarıkamış'ta rastgele birlikte yatmıyor ecdadımız. Geleceği de birlikte inşa etmemiz için hiç bir engel olmadığını düşünüyorum" dedi.
    MAKEDONYA HER YIL YOK OLUP GİDİYOR
    Faruk Çelik, iş sağlığı güvenliği konusunun çalışma hayatının vazgeçilmezi noktasında olduğuna işaret ederek, "Rakamlar veriliyor. Genel itibariyle baktığınız zaman her yıl bir Kuveyt nüfusu kadar bir devlet yok olup, gidiyor. Makedonya her yıl yok olup gidiyor. 2 milyonun üzerinde nüfusu kaybediyoruz her yıl iş kazalarında ve meslek hastalıklarında. Maddi boyutu itibariyle baktığınız zaman 600 milyar dolardan 2.4 trilyon dolara kadar yükselen maddi kayıplarla karşı karşıyayız.Türkiye'de 2012 yılında bin 27 kişi iş kazalarında hayatını kaybetmiş. 100 bin işçide 2002'de 16.8 yani 17 işçimiz hayatını kaybediyordu yılda. Şimdi yılda 100 bin işçide 9 işçi hayatını kaybediyor. Bu işin çözümü kamu, işçi ve işverenin birlikte çözeceği bir olaydır" diye konuştu.
    12-13-14 SAAT ÇALIŞTIRILAN İŞÇİLER VAR
    Kıdem tazminatı konusuna da değinen Bakan Çelik, "Asgari ücret veriyorsunuz, bir yıl değil, beş yıl vermeye devam ediyorsunuz. Asgari ücret bir taban, bir koruma ücreti. Bunda anlaşamıyoruz, bazen medyayla da anlaşamıyoruz. Diyoruz ki, bir koruma ücreti bu, bundan aşağı teklif edemezsin anlamında bir ücret, bundan yukarı veremezsin anlamında değil ki. Bundan yukarı verebilirsin, ama ağaşı teklif edemezsin. Taşeron işçilerinin karşı karşıya bulunduğu gerek çalışma süreleriyle ilgili ciddi sıkıntılar var. 12-13-14 saat çalıştırılan işçiler var. Ne asgari ücretin üzerinde bir ödeme, ne mesai ücreti, ne yıllık izin, ne de 11 ay 29 gün ve 11 ay 15 gün çalıştıkları için kıdem tazminatında tazminattan hak edebilmek gibi bütün haklardan yoksun. Bunun sürdürülebilirliği yoktur, bu işi çözmemiz gerekiyor" dedi.
    TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz da, iş güvenliğiyle ilgili eğitimler verilmesi, bilinç düzeyinin arttırılması ve çok önemli bir konu olarak kayıt dışı çalışmanın önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, "Ülkemizde nitelikli insan kaynağına duyulan ihtiyaç, iş sağlığı ve güvenliği alanında da geçerlidir. Bu alanda yeterli sayıda ve nitelikte insan kaynağımızın hizmet vermesi, uygulamanın etkinliği açısından önem taşıyacaktır. İş sağlığı ve güvenliği alanında işletmelerdeki iyi uygulamaları ödüllendiren bir yaklaşımın ön plana çıkarılmasının, özendirici niteliğiyle etkili bir yöntem olacağını da düşünüyoruz" dedi. TÜSİAD olarak sadece kendi iş yerleri için değil, ekosistemlerinde yer alan tedarikçi, bayi gibi tüm iş paydaşlarının da iş sağlığı ve güvenliği konusunu hassasiyetle ele almasını önemsediklerini söyleyen Yılmaz, bu yılki öncelikli çalışmalarından birinin sürdürülebilir değer zinciri konusunda olacağını aktardı. Yılmaz, "İnsana verilen değerin bir ölçüsü olarak iş sağlığı ve güvenliği konusu, hepimize ciddi sorumluluklar yüklüyor. Tüm işverenler, çalışanlar ve kamu kesiminin de işbirliğiyle güvenli ve sağlıklı çalışma koşullarını yaratmak ve Türkiye'nin iş güvenliği sicilini düzeltmek zorundayız" diye konuştu.
    (BB) - İstanbul
    08 Mayıs 2013 15:58​
    [​IMG] KAYNAK​
  2. berkaygurcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8725
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özdemir İnşaat
    Çok güzel söylemişsiniz Bakan Çelik fakat sazınız yok...
    Bu bahsedilenlerin hayata geçmesi ancak denetimlerle mümkün. Yoksa yine eski tas eski hamam...
  3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Acil tıp doktorları 24 saat çalışıyor ona bakarsanız... ????
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Gemilerde de resmi olmayan çalışma saati minimum 13-14 saati buluyor. Kağıt üzerinde ama herşey güllük gülistanlık.
    Denetim yapın o kadar biliyorsanız. Aaaa. Pardon. Sizin 5510 Sayılı Sosyal sigortalar kanunu Deniz çalışanlarını kapsamıyor değil mi? Oradakiler çalışan değil mi? Tutarsızlıklarınızı gideriniz önce. Sonra esip gürleme hakkınız olsun.
  5. birolS İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    acil tıp doktorları 24 saat çalıştıktan sonra kaç gün dinleniyor peki ve ücretleri ne kadar?

ikincisi bu örneği vererek gün de 12-14 saat çalışan tatili olmayan açlık sınırında yaşayan, sigortası yatmayan işçilerin şartlarının normal olduğunu mu kastediyorsunuz? galiba ya patronsunuz, ya patron adayısınız ya da patronunuzu çok seviyorsunuz size hayat boyu mutluluklar.
  6. Gözde kabtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mühendislerin 10 saatten aşağı çalışanı yok üstelikte maaşları şaka gibi
  7. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş ilanlarında diyolar zaten, esnek çalışma saatleri, yoğun iş temposu.
  8. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    700 liraya geçinilir dediğinden beri bakanımızı dinleyesim gelmiyor nedense
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bu çarpıklığın heryerde olduğunu anlatmak istedim, işçi için de aynı doktor için de mühendis içinde, niye bu kadar sinirlendirniz anlamadım... patron diyorsunuz ya zaten en çok o garibime gitti... :D ben ki aylarca çadır şantiyelerde yatıp kalkmış, yeri gelip yemek yapmış, yeri gelip de jeneratör tamir etmiş bir maden mühendisiyim...galeriye girdim yön verdim, başyukarıya çıktım zehir yuttum, açık ocağa çıktım 6 saat aralıksız güneşin altında deliklere patlayıcı şarj ettim, manyetoya bastım... sabah 8 de kalkıp gece 3 de yattım yine de işverene beğendiremedim...

insanlara ne diyeceğiniz düşünürken varsayımları biraz daha mantıklı kurgulayın derim...
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    biz mühendisiz alayına yeteriz..:)
  11. birolS İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yanlış anlaşılma olmuş, sebebi de doktorları örnek vermeniz çünkü mezun olur olmaz 6 bin lira kazanan bir meslek grubundan bahsediyoruz, neyse kusura bakmayın.