1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

13 Mayıs 2012 Tarihli İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Ön Duyurusu

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve bayramali tarafından 31 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. bayramali İSGforum Üyesi

13 Mayıs 2012 tarihinde yapılacak işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı için ön duyuru:
    Bilindiği üzere; işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının eğitim, sınav ve belgelendirilmesi işlemleri 27.11.2010 tarihli ve 27768 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelikler kapsamında yürütülmektedir.
    duyuru.jpg
    Bu itibarla; 13.5.2012 günü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak merkezi sınavla ilgili açıklama aşağıda belirtilmiş olup, eğitim kurumlarının ve adayların bu duyuruya dikkat etmeleri önem arz etmektedir.
    1) Sınava girmeye hak kazananlar; 30 Mart - 2 Nisan 2012 tarihleri arasında www.isggm.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ile ön kontrollerini yapabileceklerdir.

2) Sınav uygulama duyurusu 26.3.2012 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde eş zamanlı olarak ilan edilecektir.
    3) Yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından (ÇASGEM, üniversite, özel eğitim kurumu); 28.10.2011 - 26.3.2012 tarihleri arasında işyeri hekimliği ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlayıp, eğitim kurumlarınca Bakanlığımıza isimleri bildirilen katılımcılar 13 Mayıs 2012 tarihinde yapılacak sınava girebileceklerdir.
    4) 24.12.2011 tarihinde yapılan sınav baz alınarak;
    a) Yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından olan ÇASGEM, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanununa göre faaliyet gösteren özel eğitim kurumlarından 2011 yılı içinde eğitimlerini tamamlamış ancak sınava başvurmayan, sınav başvurusunda bulunduğu halde sınava girmeyen, sınava giren ancak kazanamayan işyeri hekimi ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı adaylarının isimleri sınav listesinde olacaktır. Ancak, bu kişiler başvuru tarihlerinde tekrar sınav başvurusunu www.meb.gov.tr üzerinden 9-25 Nisan 2012 tarihleri arasında yapacaklardır.
    b) Yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından olan üniversitelerden 2010 yılında eğitimlerini tamamlayarak sınava başvurmayan, sınav başvurusunda bulunduğu halde sınava girmeyen, sınava giren ancak kazanamayan, işyeri hekimi adaylarının eğitimlerinin Danıştay kararı gereği yürütmesi durdurulduğundan sınava girmelerine hukuken imkan bulunmamaktadır.
    5) 13 Mayıs 2012 günü yapılacak işyeri hekimliği sınavına, ilgili Yönetmeliğin 14/1-b maddesinde belirtilen kişiler (iş sağlığı ve güvenliği alanında en az beş yıl teftiş yapmış olan hekim iş müfettişleri, iş sağlığı bilim uzmanı hekimler, iş sağlığı bilim doktoru ile Bakanlık ve bağlı birimlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında en az beş yıl fiilen çalışmış hekimler) doğrudan girebileceklerdir.
    Söz konusu adaylar; 2.4.2012 tarihine kadar; dilekçe, diploma örneği, lisansüstü eğitim mezuniyet belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve onaylı hizmet çizelgesi (hizmet çizelgesi sadece Bakanlık mensupları için gereklidir) ile Bakanlığa başvurmak zorundadır. Ancak, 2.7.2011 ve 24.12.2011 tarihli sınav için başvuruda bulananlar yeniden başvuru evrakı vermeyecekler, bu kişiler doğrudan sınav listesine eklenecek ve başvuru tarihlerinde tekrar sınav başvurusunu www.meb.gov.tr üzerinden 9-25 Nisan 2012 tarihleri arasında yapacaklardır.
    7) 13 Mayıs 2012 günü yapılacak A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına, ilgili Yönetmeliğin 6/1-a maddesinde belirtilen kişiler (iş sağlığı ve güvenliği alanında en az 5 yıl teftiş yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri, en az 5 yıl uzman olarak çalışmış Bakanlık iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az 10 yıl görev yapmış olanlar) başvurmaları halinde doğrudan gireceklerdir.
    Söz konusu adaylar; 2.4.2012 tarihine kadar; dilekçe, diploma örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi ve hizmet çizelgesi (hizmet çizelgesi sadece Bakanlık mensupları için gereklidir) ile Bakanlığa başvurmak zorundadır. Ancak, 2.7.2011 ve 24.12.2011 tarihli sınavlar için başvuruda bulananlar yeniden başvuru evrakı vermeyecekler, bu kişiler doğrudan sınav listesine eklenecek ve başvuru tarihlerinde tekrar sınav başvurusunu www.meb.gov.tr üzerinden 9-25 Nisan 2012 tarihleri arasında yapacaklardır.
    8) 13 Mayıs 2012 tarihinde yapılacak B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına, ilgili Yönetmeliğin 6/1-b maddesinde belirtilen kişiler (iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği yüksek lisansı yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar) başvurmaları halinde doğrudan girebileceklerdir.
    Söz konusu adaylar; 2.4.2012 tarihine kadar; dilekçe, diploma örneği, nüfus cüzdan fotokopisi ve yüksek lisans mezuniyet belgesi ile Bakanlığa başvurmak zorundadır. Ancak, 2.7.2011 ve 24.12.2011 tarihli sınavlar için başvuruda bulananlar yeniden başvuru evrakı vermeyecekler, bu kişiler doğrudan sınav listesine eklenecek ve başvuru tarihlerinde tekrar sınav başvurusunu www.meb.gov.tr üzerinden 9-25 Nisan 2012 tarihleri arasında yapacaklardır.

9) Adayların sınav başvuru işlemlerini sağlıklı yapabilmesi için öncelikle 26.3.2012 tarihinde www.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde yayınlanacak sınav duyuru metnini incelemesi gerekmektedir.
    10) Adaylar, 9-25 Nisan 2012 tarihleri arasında sınav ücretlerini (40 TL, EĞİTEK Döner Sermaye İşletmesi’nin Ziraat Bankası Beşevler/ANKARA, Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi veya Halk Bankası Küçükesat/ANKARA Şubesinden herhangi birine “kurumsal tahsilat programı” aracılığı ile) yatıracaklar ve aynı tarihlerde sınav başvuru işlemlerini www.meb.gov.tr sayfasında elektronik ortamda yapacaklardır. (Bankaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işyeri hekimliği sınavı ya da iş güvenliği uzmanlığı sınavı ibaresinin dekont’a eklenmesi hatırlatılmalıdır). Ücret için hesap numarası bulunmamaktadır, sınavın isminin söylenmesi yeterlidir.
    11) Adaylar, ad ve soyadlarında olabilecek bir değişikliği; aagir@csgb.gov.tr, iacar@csgb.gov.tr ve fkarakaya@csgb.gov.tr adresine en geç 2 Nisan 2012 tarihine kadar bildirmek zorundadırlar. Bu tarihten sonra olabilecek değişiklikler dikkate alınmayacaktır.
    13) Sınav listelerinin belirlenmesinde uzaktan eğitim sistemi üzerinden yapılacak kontroller, eğitim kurumlarının bildirdiği devamsızlıklar, sisteme kaydedilenler ve denetimler sırasında tespit edilen devamsızlıklar göz önüne alınacak, yönetmelik gereği % 90 devam zorunluluğunu yerine getirmeyen adaylar sınava giremeyeceklerdir.
    14) Sınavdan sonra gerekli açıklamalar, 14.5.2012 tarihinden itibaren duyurulacaktır.
    Bu duyuru, gerek eğitim kurumları, gerekse sınava girecek adaylar için resmi bir duyuru olup, başka bir bildirim yapılmayacaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
    Yetkilendirme Daire Başkanlığı

Tüm Duyurular