1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! 13 mayıs 2014::soma'da maden faciası.. 301 canımızı kaybettik!!

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 14 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. cuma İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  8739
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çevikler enerji maden mermer turizm inşaat ltd.şti
  bazı gerçeklerler vardır.bunlardan en önemlisi maden mühendisi ve isg uzmanı olan arkadaşların maden şirketlerinde çekmiş olduğu çileler,aldığı maaşlar,ailesi ile yaşadığı proplemler,gece-gündüz demeden özel şirketin üretimi artırma çabası ve psikolojik baskı ,ocak güvenliği ve sağlığı için istemiş olduğu malzeme ve ekipmanların gelmemesi ve bu gibi ağırve tehlikeli işlerde çalışmalar zor.birde özel şirket bünyesinde bulunan diğer şirketlere isg uzmanlığı yapman ,bunu yapmadığın sürece işinden olma korkusu v.s daha neler diyebilirim ama her ne olursa olsun hayatını daim etttirnmek zorundasın.bu gibi sorunlar her zaman ülkemizin gerçekleri .somada maden faciası büyük bir felakettir.bu gibi felaketlerden inşaallah ders alırız ve devam eden ve faaliyette olan her işletmede kaza olmaması dileği ile ölen kardeşlerime allahtan rahmetdileğiyleve kalanlara sabır diliyorum.
 2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bu konuda eleştireleceğimi biliyorum ama hiç kimse kusura bakmasın bunları söylemek zorunda hissediyorum kendimi, sanki biraz daha içimde tutarsam patlayacak gibi hissediyorum....şimdi gittiğim yerlerde o kadar bu soma konusu konuşuluyor ki işverenler öyle acımasız eleştiriyorki aman allahım sanki kendileri ondan farklılar vurun abalıya misali ben işvereni savunmuyorum ama insanlarında bir özeleştiri vermeden eleştirmeleri canımı sıkıyor bu madenin sahibine bir uzman kazadan bir gün önce gitmiş olsaydı işte bunlar bunlar yapılması lazım denseydi ne cevap alırdı dürüst cevap verin?hepimizin aldığı cevabı 'yaaa işte .......hanım/bey zaten bunu devlet bizim başımıza çıkardıda zaten mal satamıyoruz da 'vs diyeceklerdi kaldıki şimdiki eleştirenlerin tamamına yakını bu düşüncede..... herkes uzman kesildi başıma aman allah nede düşünürlermiş işçiyi aç işletmene bir bakıyım dersen ohooooo kaza olmaması mucize sorun nerede biliyormusunuz sorun bizde hepimizde özeleştiri vermeden eleştirmeye bayılıyoruz...
 3. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  işvereni eleştiren işverenlerle mi karşılaştınız ..!!bu düşüncelerinizi onlara söylemeliydiniz..ayrıca bu madenin sahibine bir gün önce gidip bunlar bunlar yapılması lazım dememize gerek yok adam Almanya daki uygulamaları bile biliyor ayrıca 3 A 6 C uzman istihdam ediyor..AMA İŞİNE GELMİYOR..Vurun abalıya meselesine gelince ,işveren pek bu konumda değil gibi görünüyor zira sorumlular ölmüş öyle deniyor?!!!...
 4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  arkadaşlar bilmem farkındamısınız olay bize patladı önümüzdeki 1 yıl bizim açımızdan çok zor geçecek bu işi yapmak zaten zordu şimdi iyice kafayı yedirtecekler bakanlık çok üzerimize gelecek,işveren mutlu bak böyle bir facia bile olsa ben suçlanmayacam gördünmü diyor içten içe seviniyor uzman düşünsün diyor. bu olay emsal teşkil edecek diğer vakalar için önünüze kara bir tablo çizmiyorum olan durumun özetini geçiyorum:(
 5. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  TÜRKİYE'deki madenleri yakından tanıyan Alman uzman Matthias Stenzel Almanya'da böyle bir kazanın olmasını tahayyül edemediğini söylüyor. Stenzel DW Türkçe Servisi'nin sorularını yanıtladı.

  'BÖYLE BİR KAZA ALMANYA'DA OLUR MU?'Başbakan Erdoğan'ın Soma'yı ziyareti sırasında, dünyanın başka ülkelerinde de madenlerde kazaların olduğunu söylemesi, özellikle Alman basınında geniş yankı buldu. Alman Hammadde ve Kimya Endüstrisi Meslek Kooperatifi Bonn Şubesi Başkanı Matthias Stenzel, Soma'daki kadar korkunç bir kazanın günümüzde örneğin Almanya'da olmasını tahayyül edemediğini söylüyor ve şöyle konuşuyor:

  "Almanya'da günümüzde böyle bir kazanın olabileceğini düşünemiyorum çünkü medyadan duyduğumuz kadarıyla madenin elektrik ihtiyacını tek başına karşılayan trafo devre dışı kalmış. Örneğin bizim Almanya'da yedek sistemimiz var. Yani bunun anlamı bir tarafta elektrik kesilirse, diğer tarafta yedek sistem devreye giriyor. Almanya'da bir madenin tamamen elektriksiz kalabileceğini tahayyül edemiyorum. Ayrıca Almanya'daki üç kömür madeni çok yüksek teknoloji ile donatılmış durumda. Soma'daki gibi bir patlama meydana gelse bile yangına karşı alınan önleyici tedbirler yangın ya da patlamayla çok iyi ve etkili mücadele edilebilecek kadar iyi."
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Maden sahibi: "Elde ettiğim geliri çalışanlarımın standartlarını yükseltmek için harcadım işte o standartlar >>>
  10294272_785295498181714_4640280936672696658_n.png
  www.haberler.com
 7. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  2. Dünya Savaşındaki Nazi kamplarına benziyor bu görüntüler..çok acı çoook :((((
 8. İŞÇİ DİYORKİ İŞVEREN EĞİTİMLERİ KAĞIT ÜSTÜNDE YAPTIRIYORDU.İŞLETME MÜDÜRÜ DİYORKİ TÜM SUÇ İSG UZMANINA AİTTİR. MÜHENDİSLER, VARDİYA AMİRLERİ, İSG UZMANI HEPSİ GÖZ ALTINA ALINDI. KİMSE İŞLEYİŞİ SORMUYOR ÜSTÜNE ÜSTELİK İŞVEREN GÖZALTINA ALINMIYOR... BU ÜLKEDE İSG UZMANI DAİMA GÜNAH KEÇİSİ OLACAKTIR...
 9. Mustafa PEKTAŞ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Faciadan sonra yok denilen taşeronlar, firmanın belgesinde çıktı
  İşe başlamalarının ardından iş güvenliği ve iş sağlığı kursu gören işçilerin, bağlı bulundukları taşeronların isimleri de belgedeki 'firma' bölümünde yer aldı. Yine belgeye göre, olay günü kurs görmüş gibi işaretlenen işçilerin çoğunluğunun, maden içerisinde hayatlarını kaybettiği ortaya çıktı.

  Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait kömür ocağında 13 Mayıs günü çıkan yangında, 301 kişi hayatını kaybetti. 486 kişi de kurtarıldı. Facianın ardından başlatılan soruşturmada ise aralarında şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik'in de olduğu 8 kişi tutuklandı. Facia sonrasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı üç ekip halinde 16 müfettişle, hem kazanın olduğu madende, hem de diğer madenlerde inceleme başlattı.

  YOK DENİLEN TAŞERONLAR, BELGEDE ÇIKTI

  Facianın hemen ardından, madende taşeronluk sisteminin uygulandığı, ancak bu sistemin resmiyette olmadığı ama kağıt üzerinde var olduğu ileri sürülmüştü. Bu iddia hem şirketin yöneticileri, hem bakanlık yetkilileri, hem de taşeronluk yaptığı ileri sürülen kişilerce reddedildi.

  Ancak, Soma Kömür İşletmeleri'ne ait ortaya çıkan iş sağlığı ve iş güvenliği (çok tehlikeli işlerde çalışanların) yetiştirme mesleki eğitimi kurs takip yoklama çizelgesinde, taşeronların varlığı ortaya çıktı.Yoklama çizelgesinde, işçilerin bağlı oldukları kişilerin taşeronların isimleri, 'firma' bölümünde yeraldı. Belgedeki Adem Y.'nin Adem Yıldırım, Atmış'ın Abdullah Atmış'ı, Ermiş'in Muharrem Ermiş'i, Er-Öz'ün Soner Ergün'ü, Gema'nın Nurettin Atmış, H.Şen'in Hüseyin Şen, S.Biral'in Selahattin Biral, S Durmaz'ın Sinan Durmaz, Şengün'ün Ahmet Şengün, Yörem'in ise ekipbaşı olan ancak taşeron olarak bilinen İbrahim Özdemir'i, simgelediği öğrenildi.

  [​IMG]

  KURS SAATİNDE Mİ ÇALIŞTIRILIYORLARDI

  Bu arada, madendeki yangında hayatını kaybeden işçilerin bir bölümünün, o gün iş sağlığı ve iş güvenliği kursu görmüş gibi belgede işaretlendikleri dikkat çekti. İşçilerin, olay yaşandıktan sonra arkadaşlarını kurtarmak için mi madene girdikleri yoksa, kursu sadece kağıt üzerinde mi gördükleri ise, araştırmalar sonrasında ortaya çıkacağı bildirildi. Madende çalışan bazı işçiler, kurs gören kişilerin, zaman zaman madende çalıştıklarını da ileri sürdü.

  MÜFETTİŞLER DE BELGELERİ İNCELEMEYE ALDI

  Bu arada Soma Kömür İşletmeleri'nde incelemelerde bulunan iş müfettişlerinin de bu belgelere el koydukları öğrenildi. Belgelerdeki incelemelerde, taşeronluk sisteminin varlığının tespiti halinde gerekli yasal soruşturmaların da, yapılacağı öğrenildi. İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel de, işçilerden gelen taşeronluk iddialarının araştırıldığını, tüm evrakların incelendiğini açıklamıştı.

  MUTLULUKLARI FOTOĞRAFLARDA KALDI

  Bu arada, kazada can veren madencilerin, olaydan kısa süre önce topluca gittikleri av sırasında çektirdikleri fotoğraftaki mutlulukları da geriye acı bir anı bıraktı. Fotoğrafta bulunan 20 maden işçisinden 7'isi hayatını kaybetti. Arkadaşları bu resmi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşırken, yaşadıkları üzüntüleri dile getirdi.

  [​IMG]


  DHA
 11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Soma iddianamesi hazır: Olası kastla öldürmekten 301 kez cezalandırılmaları istendi

  [​IMG]

  10 Kasım 2014, Pazartesi 19:50
  Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, geçen 13 Mayıs'ta Manisa'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen ve 301 kişinin yaşamını yitirdiği maden ocağı faciasıyla ilgili iddianamenin hazırlanıp, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulduğunu, yargılamaya 15 gün içinde başlanacağını bildirdi.

  Başsavcı Bekir Şahiner, 3 sayfalık basın açıklamasında, 8'i tutuklu 45 şüpheli hakkında iddianame hazırlandığını belirtip, "Ayrıca, olayın yaşandığı maden ocağında dumandan etkilenen 161 mağdur müşteki ve ölen madencilerin birinci derece yakınlarından oluşan 214 müşteki var. soruşturma aşamasında ifadelerine başvurulan 425 kişinin de tanık listesinde ismi bulunuyor" dedi.

  TRAFONUN ETRAFINDAKİ KÖMÜRLER KENDİLİĞİNDEN YANDI

  Eldeki, delil, belge, incelemeler, yapılan keşif ve raporların değerlendirilmesi sonucunda maden ocağındaki facianın maden ocağında, U3 trafosu etrafında toplu olarak bırakılan kömürün, kontrolsüz bir şekilde, kendiliğinden yanması sonucu çıktığına iddianamede yer verildiğini belirten Şahiner, "Oluşan karbonmonoksit gazının temiz hava girişine ulaşması, temiz hava ile temas eden kendiliğinden yanan kömürün tam yanmaya dönüşmesi, bu yangının dört numaralı kömür nakil bantının bulunduğu yola sirayet etmiş, bu bölümdeki ve üç numaralı kömür nakil bandının bulunduğu yoldaki bant, ahşap tahkimat, PVC boruları, elektrik kablolarını tutuşturmuştur. Su ile soğutma çalışmaları sonucu açığa çıkan zehirleyici, boğucu gazlar, (Karbonmonoksit) olması ve bu gazlarında olay esnasında işçileri etkilemesi sonucu gerçekleşmiştir. İşçilerin karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu hayatını kaybettikleri, yaralı kurtarılan işçilerin de aynı nedenle zehirlendiklerini anlaşılmıştır" dedi.

  OLASI KASTLA ÖLDÜRMEKLE 301 KEZ CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

  Şüphelilerin kusurlu olup olmadığı, kusurlu iseler kusurun derecesi, kasıt, taksir veya bilinçli taksir olup olmadığı iddianamede değerlendirildiğini de ifade eden Şahiner, "Yargıtay içtihatlari doktrindeki hukuki görüşlerde incelenmiş, bunun sonucunda tutuklu olarak bulunan 8 şüpheli hakkında 'olası kastla öldürme' eyleminden maktül sayısınca 301 kez cezalandırılmaları talep edilmiş, 161 kez de ağırlaşmış yaralama eyleminden cezalandırılmalarına karar verilmesi talep edilmiştir" dedi.

  İddianameye göre bu sanıklar hakkında 301 kez, 20- 25 yıl hapis cezası, ayrıca 'Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Yaralama' suçlamasıyla da 161 kez 3 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istendi.

  EN ÜST HADDEN CEZA TALEP EDİLDİ

  Başsavcı Şahiner, tutuksuz olan diğer 8 sanık hakkında, eylemlerinin bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kimsenin yaralanmasına neden olma eylemi nedeniyle 5237 sayılı TCK'nın 85/2, 22/3. maddesi kapsamında cezalandırılmalarının talep edildiğini ifade etti. TCK'nın bu maddesine göre sanıkların 301 kez 2- 15 yıl hapis cezası talep edildi. Bu zanlıların cezalarının ayrıca 3'te 1 oranında artırılmasını istendi.

  İddianamedeki 45 sanıktan geriye kalan diğer 29'unun ise taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma eylemi nedeniyle 5237 sayılı TCK'nın 85/2, 22/2. maddelerinden cezalandırılmalarına karar verilmesinin istendiğini dile getiren Şahiner, "Bilinçli taksirle, taksirle birden fazla kimsenin ölümüne ve birden fazla kimsenin yaralanmasına neden olmak eylemlerinden TCK'nın 61'inci maddesi gereği meydana gelen tehlikenin ve zararın ağırlığı gözetilerek şüphelilere en üst hadden ceza verilmesi iddianamede talep edilmiştir" dedi. TCK'nın ilgili maddesi bu sanıklar için de 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor.

  KAMU GÖREVLİLERİ HAKKINDA SORUŞTURMA

  Soruşturma sırasında bilirkişi raporlarında haklarında kusur, suç duyurusu, ihbar ve şikayet bulunan kamu görevlileri hakkında, soruşturması 4483 sayılı yasa gereği izine bağlı olanlarla ilgili soruşturma yapılabilmesi için Soma Cumhuriyet Başsavcılığı'nca izin istendiğini, soruşturması izne bağlı olmayanlar hakkında ise bu başsavcılığın soruşturma başlattığını kaydeden Şahiner, "Soruşturma halen Soma Cumhuriyet Başsavcılığı'nda derdest olup, bu soruşturma işlemlerinin de tamamlanması sonrası Soma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gereğinin takdir ve ifası sağlanacaktır" diye konuştu.

  Başsavcı Şahiner, iddianamenin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ne verildiğini 15 günlük süre içinde iddianamenin kabulü halinde, yargılama, kovuşturma aşaması başlayacağını belirtti. Şahiner, duruşmaların Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Ek Duruşma Salonu'nda yapılacağını da kaydetti.

  ZAMAN
 12. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Taksir sayılmamış olması ''Olası Kasıt''olması çok önemli...
 13. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ermenekte de 5 kişi bilinçli taksirden içeri girdi
 14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  En acı madenciler günü; 301 işçi öldü, Meclis Komisyonu suçlu bulamadı

  [​IMG]

  ZAMAN MANŞET

  SOMA FACİASININ ARDINDAN KURULAN MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU, 4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ’NDE RAPORUNU AÇIKLADI. KOMİSYON BAŞKANI ALİ RIZA ALABOYUN, SORUMLULARI TESPİT ETMEK GİBİ BİR GÖREVLERİ OLMADIĞINI ANLATTI.

  İBRAHİM ASALIOĞLU - ANKARA
  5 Aralık 2014, Cuma

  Dört aydır 301 cana mal olan Soma faciasını araştıran Meclis Komisyonu, Madenciler Günü’nde açıkladığı raporunda sorumlu tespit edemedi. Muhalefet şerhini beklemeden raporu açıklayan AKP’li Başkan Alaboyun, “Sorumlu aramak için kurulmadık.” dedi. CHP’li Özel ise, “Çok önemli eksiklikler var. Tuğla gibi şerh yazıyoruz.” diye konuştu.

  Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği faciayı araştırmak için kurulan Meclis Komisyonu, Dünya Madenciler Günü’nde raporunu açıkladı. Komisyon Başkanı Ali Rıza Alaboyun, sorumluları tespit etmeyen raporu, muhalefetin şerhini beklemeden basın toplantısı ile duyurdu. Önümüzdeki hafta Meclis Başkanlığı’na sunulacak bin 200 sayfayı geçen raporda kazanın oluş şekli, madenciliğin sorunları ve çözüm önerilerine yer verildi. Ancak sorumluların kim olduğuna yönelik ifade yer almadı. Kazanın nasıl yaşandığını simülasyonla anlatan Alaboyun, “Sorumlu kim?” sorusuna “Amacımız birisini suçlamak ve savunmak değil.” cevabını verdi. “Kişileri suçlayacak boyutta değiliz. Kimse hakkında suç duyurusunda bulunmak gibi bir durumumuz yok.” diye ekledi. Muhalefet, çalışma ve enerji bakanları hakkında Meclis soruşturması açılmasını isteyecek.

  13 Mayıs 2014’te Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve ülkeyi yasa boğan maden faciasını araştıran Meclis Komisyonu, çalışmalarını tamamladı. 4 ay süren komisyon çalışması sonrasında hazırlanan ve önümüzdeki hafta Meclis Başkanlığı’na sunulacak 1200 sayfayı geçen raporda kazanın oluş şekli, madenciliğin sorunları ve çözüm önerilerine yer verildi. Ancak Soma faciasının sorumlularının kim olduğuna yönelik bir ifade yer almadı. Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin ‘sorumlu kim’ yönündeki sorularına Komisyon Başkanı Ali Rıza Alaboyun, “Bizim amacımız birisini suçlamak ve savunmak değil.” cevabını verdi. Anayasa’nın kendilerine verdiği yetki çerçevesinde kurulmuş bir araştırma komisyonu olduklarını vurgulayan Alaboyun, “Raporumuzda işletmenin bazı eksiklerini de yazdık. Kişileri suçlayacak boyutta değiliz. Sorumlu aramak için kurulmuş bir komisyon değiliz. Savcılık bu raporu okursa buradan soracağı çok şeyler çıkacaktır. Biz burada bir daha böyle bir kaza olmaması için bir tespitte bulunduk.” diye konuştu. Gazetecilerin ‘komisyon olarak sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulup bulunulmayacağı’ yönündeki sorusuna ise Alaboyun, “Kimse hakkında suç duyurusunda bulunmak gibi bir durumumuz yok. Ama ferdi olarak milletvekillerimiz yapabilir.” cevabını verdi. Ali Rıza Alaboyun, maden kazasının nasıl yaşandığını simülasyonla anlattı. Bütün çalışmaları sadece 4 aylık sürede yaptıklarını belirtti. ABD’nin sadece kömüre ilişkin iş sağlığı ve güvenliği kanunu bulunduğunu, 650 sayfa da yönetmelik yayınladığını dile getiren Alaboyun, Türkiye’de de kömüre yönelik böyle bir yasa çıkarılmasını istedi. Erken uyarı sisteminin oluşturulmasını, denetimin tek elde toplanmasını ve maden bakanlığı kurulmasını önerdi. Kazanın nedenlerinden birinin, yetki çatışması ve yetki boşluğu olduğunu kaydederek, bunun ortadan kaldırılmasını talep etti. Maden işyerlerinde meydana gelen kazaların afet değil, acil durum olarak değerlendirilmesini isteyerek, “Bu ocakta metan drenajı sondajı yapılsaydı zehirli gaz birikiminin önüne geçilebilirdi. Göçük olmasına rağmen 301 kişi ölmezdi. Metan drenajının acilen eski imalatlar başta olmak üzere kanuni ve zorunlu hale getirilmesinde yarar var.” dedi.

  MUHALEFET ŞERHİNDEN ÇEKİNİYORLAR

  Soma Komisyonu üyesi CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise Ali Rıza Alaboyun’un muhalefet şerhini beklemeden raporu açıklamasına tepki gösterdi. Özel, raporun dün kendilerine ulaştığını, muhalefet şerhi için 8 Aralık Pazartesi gününe kadar süre verildiğini söyledi. Komisyon raporlarının muhalefet şerhleriyle bir bütün olduğunu vurgulayarak, “Harıl harıl muhalefet şerhi yazıyoruz. Tuğla gibi muhalefet şerhi olacak. Raporda çok önemli eksiklikler bırakıldı. Muhalefet şerhi beklenmeden açıklanmış olması İçtüzük ve Anayasa açısından usulen hatalıdır.” dedi. Özel, iki bakan hakkında bir soruşturma komisyonu kurulmasını gerektirecek çok ciddi iddiaları ve tespitlerinin bulunduğunu belirterek, “İki bakan için soruşturma komisyonu talep edeceğiz. Soruşturma komisyonu çalışmasının sonucunda esas Soma davasının görüleceği yer de Meclis’in takdiriyle Yüce Divan olacak.” diye konuştu.
 15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  Soma'daki maden kazasının ilk kez yayımlanan görüntüleri
  Soma, Mayıs 2014... Maden faciasının yaşandığı o gün güvenlik kamerasına yansıyan görüntüler ilk kez yayınlandı

  [​IMG]

  BBC Türkçe, 13 Mayıs 2014'te Soma'da meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği güne ait güvenlik kamerası görüntülerine ulaştı. Rengin Arslan'ın özel haberinde ilk kez yayımlanan bu görüntüler kaza öncesinde ve sonrasında madenini dışında ve içinde yaşananları gösteriyor.

  İŞTE O KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER

  [​IMG]

  Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı Soma'da 301 madencinin ölümüyle ilgili 45 sanıklı ilk iddianameyi reddetmişti. Bu yıl Mart ayında ise, yeniden hazırlanan iddianame kabul edilmişti.

  İlk iddianamenin Cumhuriyet Savcılığı'na iade gerekçesinde "Mağdur ve tanıkların ifadelerinin tam alınmaması, suçlulara yönelik suçlamalarla ilgili delillerin yeterince belirtilmemesi" gösterilmişti.

  İlk iddianamede yer alan güvenlik kameraları görüntüleri konusunda, görüntüleri inceleyen Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'nün şu notu da dava dosyasına girmişti:

  Tetkik konusu DVR cihazlarının sistem saatleri üzerinde yapılan detaylı incelemede,
  Soma-1 olarak adlandırılan DVR cihazının sistem saatinin gerçek zamandan 48 dakika geri olarak kayıt yaptığı,
  Soma-2 olarak adlandırılan DVR cihazının sistem saatinin gerçek zamandan 60 dakika geri olarak kayıt yaptığı belirlenmiştir.

  KAYNAK
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Nisan 2015 ---
  "Soma maden faciası"nda ilk duruşma başladı
  Manisa'nın Soma ilçesinde 301 maden işçisinin ölümü ile sonuçlanan maden faciasıyla ilgili davanın görülmesine başlandı.

  13 Nisan 2015 Pazartesi 10:07

  [​IMG]

  Soma maden faciasına ilişkin Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda 8 tutuklu, 37 de tutuksuz sanık hakkında Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava başladı.

  Dosyanın kapsamı itibarıyla mahkemenin Akhisar Adliye Sarayı'ndaki duruşma salonu yerine, tadilatla Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonuna dönüştürülen Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi'nde görülen davada, ölen madenci yakınları isim ve güvenlik kontrolünden geçirilerek salona alındı.

  Tutuksuz sanıkların salona gelerek katıldığı duruşmaya, İzmir Aliağa'daki cezaevinde tutuklu bulunan 8 sanık ise mahkeme heyetinin aldığı karar gereği getirilmedi. Tutuklu sanıklar duruşmalara Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile cezaevinden katılacak.

  HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun da duruşma salonundan izlediği davayı, ulusal ve uluslararası çok sayıda basın kuruluşu da takip ediyor.

  Faciada sorumlulukları bulunduğu iddiasıyla bazı maden şirketi yöneticileri ve çalışanları hakkında açılan davada, tutuklu 8 sanık "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle yargılanıyor.

  Tutuksuz 37 sanıktan 12'sinin "taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarının istendiği davada, 25 tutuksuz sanık ise bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talebiyle mahkemeye çıktı.

  Madenci yakınları tepki gösterdi

  Soma’daki faciaya ilişkin davanın ilk duruşmasına katılan madenci yakınları, davada tutuklu olarak yargılanan 8 sanığın duruşmaya getirilmemesine tepki gösterdi.

  Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma öncesi çok sayıda madenci yakını ve avukat, salona girmek için polis barikatı önüne geldi.

  Duruşmaya faciadan 3 gün sonra doğan 11 aylık oğlu Durmuş ile gelen Tomurcuk Sidal, eşi Ergün'ün çocuğunu hiç göremediğini, oğlunun mezar taşına 'baba' dediğini söyledi.

  Kızı Nermin Köse ile duruşma salonuna gelen Gülfidan Köse ise eşi Erdoğan'ı kaybetmenin acısının 11 ay geçmesine rağmen hiç azalmadığını, bugün hesap sormak için mahkemeye geldiklerini ancak sorumluların kendilerinden kaçırıldığını iddia etti.

  Öte yandan ismi listede bulunmayan bazı madenci yakınlarının duruşma salonuna alınmaması kısa süreli gerginliğe neden oldu. Duruşmayı izlemek üzere ilçeye gelen bazı milletvekillerinin, mahkeme başkanı ile görüşmenin ardından madencilerin birinci derece yakınlarının da salona alınmasına karar verildi.

  Soma'dan Akhisar'a konvoyla gelen bir grup madenci yakını ise "Şehit Madenci Aileleri" yazılı pankartın arkasında toplanarak yürüyüş yaptı. Daha sonra polis barikatı önüne gelen grup içindekiler, polis aramasından sonra salona alındı.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve bazı milletvekilleri de duruşma öncesi açıklama yaptı.

  (AA)
 16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Soma anneleri meydana indi. Türkiye'yi sarsan Soma faciası anılıyor!
  [​IMG]

  Bugün Manisa’nın Soma ilçesinde yaklaşık bir yıl önce yaşanan Soma Faciası anılıyor ve adalet isteği dile getirliyor. 13 Mayıs 2014′te Soma ilçesindeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madenci hayatını kaybetmiş, Türkiye bu büyük maden faciası ile sarsıklmıştı. Soma faciası Facia, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti.

  Soma Holding şirketlerinden Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen maden ocağında, patlamaya elektrikli ekipmanların sebep olduğundan şüphelenildi. Yangın, vardiya değişimi sırasında meydana geldi ve 787 işçi patlama sırasında yer altında kaldı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, 17 Mayıs 2014 tarihinde yaptığı açıklamada, toplamda 301 kişinin hayatını kaybettiğini ve içeride kimse kalmaması sebebiyle kurtarma çalışmalarının sona erdiğini açıkladı.

  Türkiye’de madenciler, 2013 yılı sonunda ülkedeki tehlikeli çalışma koşullarını protesto etti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, ilgili madenin güvenliğinin araştırılması teklifini facianın gerçekleşmesinden yalnızca yirmi gün önce reddetti. Facianın gerçekleşmesinden sonra Türkiye’de üç günlük ulusal yas ilan edildi. Ülke halkı faciadan dolayı çeşitli tepkiler gösterdi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma’da protestolara maruz kaldı. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde iki gün ve Pakistan’da bir gün ulusal yas ilan edildi.

  KAYNAK
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Mayıs 2015 ---
  Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçiler anıldı
  [​IMG]
  10/05/2015 18:27

  RADİKAL- Manisa'nın Soma İlçesi'nde, geçen yıl 13 Mayıs'ta meydana gelen maden faciasında yaşamlarını yitiren 301 işçi, ölüm yıl dönümüne sayılı günler kala, Anneler Günü'nde düzenlenen yürüyüş ve mitingle anıldı.

  Sosyal Haklar Derneği Soma Temsilciliği ve ölen madencilerin aileleri tarafından düzenlenen mitinge yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) Müessesi Müdürlüğü önünden toplanan madenci aileleri ve yakınları 301 maden şehidinin ismi yazılı pankart açtı. Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Soma Şubesi binasının üzerine, beyaz kurdele resmi bulunan siyah pankart asıldı. 'Soma uyuma madencine sahip', 'Soma'nın hesabı sorulacak', 'Soma'yı unutmadık, unutmayacağız' sloganları atan grup,Atatürk Caddesi takip ederek Cengiz Topel Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüşün yapıldığı güzergah ve mitingin yapılacağı alan polis tarafından demir bariyerlerle kapatıldı.

  800 POLİSLE TEK TEK ÜST ARAMASI
  [​IMG]


  Yaklaşık 800 polis görev yaparken, miting alanına girişlerde kontrol noktaları oluşturuldu. Miting alanına girenlerin tek tek üst araması yapıldı. Yürüyüşe, CHP Manisa milletvekilleri Özgür Özel, Hasan Ören, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili ve İzmir Milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının tamsilci ve üyeleri, çok sayıda Somalı esnaf ve vatandaş katıldı.

  301 madencinin ismi yer alan madenci pankartı önünde yürüyüşe katılan faciada yaşamını kaybeden İsmail Coşkun'un eşi Hüsniye Coşkun, "2 çocuğum yetim kaldı. Sorumluları kim?" diye bağırıp,
  sinir krizi geçirdi. Fenalaşarak yere yığılan Coşkun güçlükle kendine getirildi. Cengiz Topel Meydanı'nda, 301 maden şehidi için saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşmalar yapıldı.

  [​IMG]

  'VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ'

  Kürsüye maden faciasında hayatını kaybeden Mustafa Kaya'nın eşi Naciye Kaya geldi. Olayın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen mağdur olan 301 madenci ailesi için hiçbir şey yapılmadığını öne süren Kaya, "İlk günden itibaren devlet biz madenci ailelerini mağdur etmeyeceğini ve her türlü ihtiyaçlarımızın karşılanacağına söz verdi. Ancak, verilen sözler yerine getirilmedi" dedi. Her gün ölüp ölüp dirildiklerini söyleyen Naciye Kaya "Beni kocasız, çocuklarımı da babasız bırakanlara ve bunlara her türlü müsamaha gösteren AK Parti hükümetine de söyleyecek çok sözüm var fakat buna terbiyem müsaade etmiyor" diye konuştu. Konuşması sırasında fenalaşan Kaya'ya sağlık ekipleri müdahalede bulundu.

  Maden şehidi Uğur Çolak'ın babası İsmail Çolak da "Bizler çok acılar çektik, çekmeye de devam ediyoruz. Başka analar ve babalar ağlamasın. Başka eşler, başka kardeşler ağlamasın. Madenlerde iş sağlığı ve güvenliği sağlansın. İş cinayetleri yaşanmasın" dedi. Diğer madenci yakını kadınlar da kürsüden, her gün yaşadıkları acıları dile getirdi. Madenci eşleri ve anneleri acılarıyla baş başa kaldıklarını, babalarını soran çocuklara cevap veremediklerini söyledi.

  'BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ'

  Mitinge destek veren Halkların Demokrasi Partisi (HDP) İzmir Miletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü konuşmasında şunları söyledi:

  "Soma'da yaşanan 301 madencimizin hayatını kaybetmiş olduğu maden faciası tüm Türkiye'yi üzdü. Bu olaydan sonra AK Parti Hükümeti'nin madenlerle ilgili bir şey yapmadığını, özellikle de iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda hiçbir adım atmadığını görüyoruz. Bugün 301 madencimizin yetim kalan çocukları ve ailelerinin de devlet tarafından gerekli desteği alamadıklarını söylüyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iktidar olmalarının da verdiği güçle, devletin tüm imkanlarını çok iyi kullanarak başkan olmak için çalışıyor. Türkiye'yi ne hale getirdiğini ve Türkiye'nin nerelere gittiğini bilmiyormuş gibi bir de 'Başkan olacağım' diyor. Biz de kendisine, 'Seni başkan yaptırmayacağız sayın Erdoğan' diyoruz."

  [​IMG]

  'CHP İKTİDARA GELİRSE MADEN İŞÇİLERİ KADROLU OLACAK'

  Madenci ailelerine seslenen CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de, maden faciasında sadece işverenin suçlu görüldüğüne dikkati çekip, "Aslında bu olayın suçluları Hükümet, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve bu ocakların kontrolünü yapan kişilerdir. Biz 7 Haziran genel seçimlerden sonra iktidara gelirsek özel madenlerde çalışan bütün madencileri kadrolu işçi yapacağız. Onlara insanca yaşama hakkını vereceğiz" diye konuştu.

  Konuşmaların ardından kalabalık grup, sessiz ve olaysız dağıldı.

  Serkan ÖZDEMİR-Şevket YILMAZ/SOMA (Manisa), (DHA)
 17. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Ruhları şad mekanları cennet olsun.