1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! 13 mayıs 2014::soma'da maden faciası.. 301 canımızı kaybettik!!

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 14 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eleman konuşmuş gene :S

Soma’da dün öğlen saatlerinde meydana gelen ve şu ana kadar 238 işçinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili olayın yaşandığı madenin bağlı bulunduğu Soma Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan Radikal gazetesinden Fatih Yağmur'a konuştu.

Maden faciasının henüz nedeninin tespit edilemediğini söyleyen Gürkan, çocuk işçi ve diğer ihmallere yönelik iddiaları yanıtladı:

BEN DE FAZLA BİR ŞEY BİLMİYORUM

Maden faciasıyla ilgili ihmaliniz olduğunu düşünüyor musunuz?

“Şu an bakanlarımızla beraber toplantı halindeyiz. Bakan Bey ve diğer bakanlar da burada. Onun için toplantı bitmeden herhangi bir bilgi verme imkanım yok. Çünkü bende pek fazla bir şey bilmiyorum.”

TAMAMEN YALAN

Trafoda kalitesiz malzeme mi kullandınız? Uzmanlar patlamanın bu yüzden çıkabileceğini söylüyor…

“Tamamen yalandır. Malzemelerimizin tamamı Ex-proof. Bu işletmede her sene en az 2 kere iş güvenliği müfettişleri gelir ve burayı denetler. 2 Defa denetimden geçtik.”

Bazı işçiler sadece denetim sırasında gerekli tedbirlerin alındığını ve denetimden geçtikten sonra ise herhangi bir önlem alınmadığını ifade etti. Buna ne diyorsunuz?

“Bunların hepsi tevatür… Her sene en az 2 kez denetlemeden geçeriz. Müfettişlerin verdikleri denetlemelerin hepsinde iş yerimizin 1. Sınıf iş yeri olduğunu ve her türlü şeyin yerinde olduğunu resmi evrakla bildirirler. Bunların hepsi bizde kayıtlı. İş güvenliği müfettişlerinin söylediğine mi inanacaksınız, başka birinin söylediklerine mi?”

MADENDE 15 YAŞINDA ÇOCUK MU ÇALIŞIYOR?

15 Yaşında bir çocuğun madende çalıştırıldığı belirtildi. Çocuk işçi mi çalıştırıyorsunuz?

“Öyle bir şey olması söz konusu değil. Burası sendikalı bir iş yeridir. Sendikalı bir iş yerinde çocuk çalışamaz. Böyle çok şeyler dolanıyor.”

FACİANIN SEBEBİNİ ANLAMAK İÇİN HAYLİ ZAMAN GEREK

Facianın neden kaynaklandığı belirlendi mi?

“Hayır, epey bir zaman gerekir. Yangın temizlenecek. Hayli bir zaman ister. Şu an tam gerekçe bilinmiyor. Müsaade edin şu an bakanlarla beraberiz yanımda bekliyorlar…

http://www.internethaber.com/somada...ci-aglayarak-anlatti-video-galerisi-82822.htm
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bazı işçiler sadece denetim sırasında gerekli tedbirlerin alındığını ve denetimden geçtikten sonra ise herhangi bir önlem alınmadığını ifade etti. Buna ne diyorsunuz?

“Bunların hepsi tevatür… Her sene en az 2 kez denetlemeden geçeriz. Müfettişlerin verdikleri denetlemelerin hepsinde iş yerimizin 1. Sınıf iş yeri olduğunu ve her türlü şeyin yerinde olduğunu resmi evrakla bildirirler. Bunların hepsi bizde kayıtlı. İş güvenliği müfettişlerinin söylediğine mi inanacaksınız, başka birinin söylediklerine mi?”

Adamın söylediklerine bak... Yılda 2 defa denetime gelen müfettişlere inanıyormuş... Kendi işçileri, bağrına basması gereken, ona para kazandıran adamları başka biri statüsüne koyuyor... Rusyada olsa bu adam o sevmedikleri Sayın Putin bu adamı bir gecede evinden aldırırdı ölüsünü de bir Allah' ın kulu bulamazdı...
  3. Misliyna İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hangi resime bakarsanız bakın hep bir hüzün vardır madencinin gözünde...
    Bildiğinden midir acaba hep ölümle yan yana yaşadığını...
    Sabahtan beri yüreğim sızım sızım sızlıyor...
    Ne denir ki ne söylenebilirki...
    Benim içim bu kadar acırken...
    O kadar aile...
    Göz yaşlarımı içime akıtmaktan gözlerim kanlandı...
    Gelen her haberde yüreğim bir kez daha dağlanıyor...
    Yutkunuyorum sadece...
    ve usulca dua ediyorum..
    Allahım sen yardım et diye...
    İşte bu yüzden bu kadar titiz bu kadar detaycıyım...
    Kızıyorsunuz ya hep bana..
    Olmadık şeye takılıyorum diye...
    İşte olmadık şeyler bir gün oluveriyor...
    Olmasın... diye kızıyorum size...
    Kurallar koyuyorum...
    Siz koruyamazsanız sizi...
    Biz nasıl koruyalım sizi...
    İş bir yere kadar önemli olan sizsiniz derim ya hep...
    İş te bu yüzden...
  4. serakent İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tarihteki gaz odaları gibi bu facia malesef ki sorumluları esefle kınıyoruz
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  6. Misliyna İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Türk halkı soramayacak belki sana bu vicdansız yüreğinin hesabını ama Allah soracak biliyorum...
  7. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1 kişi de bir 1000 kişide ...bu bir facia...buna normal diyenler anormal....
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Soma Madencilerine İthafen...

S
    en ki ey madenci! yerin altından dünyanın yükünü çeken,
    Olmadı bu kez sizlerden evine bahtiyar olarak dönen,
    Millet sizi unutmayacak ruhlarınız şad olsun ebediyyen...
    Arkada kalmasın gözünüz! Mücadelemiz can-ı gönülden!
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  11. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. umarım en kısa sürede madende mahsur kalan kardeşlerimizde sağ salim kurtulurlar. Dualarımız sizlerle....
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  14. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Faruk çelik hala iş güvenliği diyo ya ,ortamı espriyle yumuşatmaya çalışıyor sanırım..
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalışma Bakanı Maden Faciasından 24 Saat Sonra Konuştu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Soma'da meydana gelen facianın ardından ilk değerlendirmesini yaptı, "15 yaşında çocuk orada olmamalı" dedi.

ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ

Soma'daki maden faciasının ardından, özellikle olayın hemen ardından bölgeye gitmemesi ve bakanlığın yaptığı madendeki denetimlerde usulsüzlüğe rastlanmadığı yönündeki açıklama nedeniyle eleştirilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,

"Mart ayındaki denetim raporları olumlu. 3 gün denetim yapılmış. Ancak denetimde çocuk işçi çalıştırıldığı başta olmak üzere dile getirilen iddialarla ilgili bir konuya rastlanmamış. Enkazdan 15 yaşında bir çocuğun çıktığını ben de vehametle öğrendim. Arkadaşlarımız bölgede, gerekli bütün işlemler yapılacak. İddialar doğruysa kimsenin gözünün yaşına bakılmadan en ağır cezalar uygulanacak" dedi.

"CUMHURBAŞKANI'YLA BÖLGEYE GİDECEĞİM"

Milliyet'in haberine göre Çelik, Soma'daki maden faciasının hemen ardından bakan yardımcısı, Teftiş Kurulu Başkanı'nı, SGK Başkanı'nı 20 kişilik bir ekiple birlikte bölgeye gönderdiklerini ve önceki gün geç saatlerine kadar çalışmaları koordine ettiklerini kaydetti. Çelik, kendisinin neden bölgeye gitmediği konusunda, "Buradan gerekli yardım ve denetleme koordinasyonlarını yaptık. Arkadaşlarımız ilk saatlerden bu yana olay yerinde. Ben de yarın (bugün) Cumhurbaşkanımızla birlikte bölgeye gideceğim. Enerji Bakanımız orada, ben burada koordine ettik çalışmaları" diye konuştu.

Çelik, olaydan hemen sonra bakanlığın söz konusu madende gerekli denetimlerin yapıldığı ve usulsüzlüğe rastlanmadığı açıklamasını yapmasına yönelik eleştirilerin anımsatılması üzerine de şunları söyledi:

"15 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU VEHAMETLE GÖRDÜM"

"Geniş çaplı araştırma yapıyoruz. Ancak bakanlığın denetim görevini yaptığını bildirmek için açıklama yapıldı. 2012, 2013 denetimleri yapılmış. 2014 denetimi de Mart ayında yapılmış. 3 gün boyunca müfettişler gerekli incelemeleri yapmış ve herhangi bir eksikliğe, usulsüzlüğe rastlamamışlar. Mevzuata aykırı bir durum görülmemiş. Taşeron firmanın işi başka taşeronlara devrettiği, çocuk ve kayıtdışı işçi çalıştırdığına yönelik iddialar incelemeye alındı. Defterler ve somut durum tek tek inceleniyor. 15 yaşında bir çocuğun enkazdan vefat etmiş olarak çıkartıldığını vehametle gördüm. İddiaları araştırıyoruz. İddialar doğruysa, hem çocuk çalıştırma hem de taşeronluk konusundaki kimsenin gözünün yaşına bakılmadan en ağır cezalar uygulanacak." Çelik, denetim raporlarında, çocuk işçi başta olmak üzere herhangi bir mevzuata aykırılık tespitinin bulunmadığını, denetlemenin yapıldığı dönemde bu yönde usulsüzlükler saptanmadığını kaydetti.

SOMA'DAKİ MADEN FACİASYLA İLGİLİ SON GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN
  16. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tüm hesabı uzmana keserler..sistemi hiç ettik ,çökerttik demezler, tereyağdan kıl çeker gibi olaydan sıyrılır çıkarlar..balık hafızalı millet olarak bizde olanları unutuuuuuuur gideriz...VAY YÜREĞİNE ATEŞ DÜŞENİN HALİNE....
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    238 işçi öldü, Çalışma Bakanı Faruk Çelik sitem etti
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Soma’da şu ana kadar 238 madencinin hayatının kaybettiği facianın yaşandığı kömür ocağıyla ilgili olarak, “İlgili işletme, son 4 yılda 8 kez programlı denetime tabi tutulmuş. Ayrıca şikâyet ve kazalardan dolayı 8 kez inceleme teftişi gerçekleştirilmiş” dedi.

Bakan Çelik, “Bunları üzücü, bizi kahreden bir günde söylemek istemezdim ama 5 yıllık bir iş sağlığı ve güvenliği mücadelesi vermiş bir bakan olarak bu küçük sitemimi mazur görmenizi rica ediyorum. Amacımız ne iş kazalarını önlemek. İş hastalıklarını sıfırlamak. İş kazalarını sıfırlamak mümkün değil ama çok çok aşağılarda tutmak mümkün” diye konuştu.

Ankara’da basın toplantısı düzenleyen Bakan Faruk Çelik’in konuşmasının satırbaşları şöyle:

Bu elim kazayı haber alır almaz bakanlık olarak, bakan yardımcımızın başkanlığında, SGK Başkanı ve ilgili arkadaşlar, Teftiş Kurulu Başkanı ve tetkik heyetlerini kısa süre içerisinde olay yerine ulaştılar.

Kazanın meydana geldiği kömür işletmesiyle ilgili Çalışma Bakanlığı’yla ilgisi açısından kısaca bilgi vermek istiyorum. İlgili işletme, son 4 yılda 8 kez programlı denetime tabi tutulmuş. Ayrıca şikâyet ve kazalardan dolayı 8 kez inceleme teftişi gerçekleştirilmiş. Bu inceleme teftişlerinde elektrik panolarında kilitlenme sistemi olmadığı, lastik tekerlekli yükleyicilerinin geri vites ikaz sinyalinin olmadığı, acil toplanma yerinin belirlenmediği, ateşçiler için antistatik elbisenin eksik olduğu, bant taşıyıcıların ikaz sistemlerinin yeterli olmadığı gibi hususlar bu şikayet incelemeleri neticesinde ortaya çıkan hususlar. Bu eksikler o dönemler içerisinde giderilmiş ev en son 13-18 Mart 2014’te yapılan teftişlerde ise mevzuat açısından herhangi bir noksanlığın olmadığı tespit edilmiş bulunmaktadır.

Bin bir türlü mücadele neticesinde, 30 Haziran 2012’de İş Sağlığı Güvenliği yasasını yürürlüğe koyduk. Yasa diyor ki risk değerlendirme zorunluluğunu getirdim diyor. Maden ve ocaklar gibi tehlikeli, bir iş yeriyse bu iş yerinde risk değerlendirmesi yapıp muhtemel riskler var ise onlar giderilmeden çalışma yapılamayacağını getiriyor yasa. 1000 kişinin üzerindeyse riskli iş yeri burada tam zamanlı iş yeri hekim ve iş güvenliği uzmanını bulundurmak zorundasınız diyor. Acil durum planlaması ve uygulama zorunluluğu getiriyor yasa.

Bir başka önemli düzenleme ise iş yeri eğer çok tehlikeliyse burada çalıştırdığınız insanlar o mesleğe uygun sertifikalı olmalıdır diyor. Beşinci olarak bütün çalıştırdığınız personeli iş sağlığı eğitiminden geçirmelisiniz diyor. Bahse konu iş yerinde 13 iş sağlığı uzmanı, ve iş yeri hekimleri olduğu görülüyor. Yeterli rakamlar bunlar. O zaman kaza neden oldu? Yasa var mı var. Denetim var mı var.

Denetim neticesinde mevzuata aykırılık tespit edilmemiş. İş teftiş kurulu başkanımız olmak üzere arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyorlar. Kimsenin şüphesi, olmasın ki en ufak ayrıntılar değerlendirilecek en ufak karanlık nokta kalmayacak. Bir önemli evrakımız daha var. İş yeri uzmanlarının iş yeriyle ilgili rapor defterleri her iş yerinde olmak zorunda.

Savcılık da eminim bunu dikkate alacaktır. Teknik nezaretçi olarak bir maden mühendisinin bulunması gerekiyor. Onun da tespitleri önem arz etmektedir. Toplumda iş sağlığı farkındalığını oluşturmak için çok önemli çalışmalar yapıldı. Ama bu olaydan sonra bazı yorumları izliyorum ve Türkiye’de böyle bir yasanın çıktığından haberi olmayan insanların yorumlarını görüyorum.

Bunları üzücü bizi kahreden bir günde söylemek istemezdim ama 5 yıllık bir iş sağlığı ve güvenliği mücadelesi vermiş bir bakan olarak bu küçük sitemimi mazur görmenizi rica ediyorum. Amacımız ne iş kazalarını önlemek. İş hastalıklarını sıfırlamak. İş kazalarını sıfırlamak mümkün değil ama çok çok aşağılarda tutmak mümkün.

http://t24.com.tr/haber/238-isci-oldu-calisma-bakani-faruk-celik-sitem-etti,258390
  18. Çok özür dilerim bu kadar olumsuzluk içinde facebook ve twitter hesabınızı yöneten arkadaşa bir iki çift lafım olacaktır. Kurumsallıkta siyasi olgular yer almaz. Ya kurumsal mantıkla çalışırsın ya da siyasal mantıklı ikisini aynı sepetin içinde barındıramazsınız. Hele ki böyle acı bir günde https://www.facebook.com/isguvenligiuzmani/posts/617671311655913 bunun gibi bir paylaşımı sitenize ve kurumsallık anlayışınıza yakıştıramadım.
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tarkan,Rihanna,Cem Yılmaz,Tolga Çevik,Futbol Takımları taziyeleri twetterde paylaşılmıştır.Siyasi meselesi şu durumda talihsiz bir tutumdur.
  20. Saydığınız kişiler arasında hangi kategoride yer almaktadır. Bence talihsizlik sizin verdiğiniz şu cevapla gerçekleşti.