1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! 13 mayıs 2014::soma'da maden faciası.. 301 canımızı kaybettik!!

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 14 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    http://www.internethaber.com/basbak...-isin-fitratinda-var-video-galerisi-82827.htm

Biri şu adamı sustursun Allah aşkına... 1800 lü yıllarda avrupada olan maden kazalarını örnek gösteriyor ve maden faciaları bu işin fıtratında var diyor hala... Yemin ediyorum cinnet geçirtir bu adam ulan sen 2014 te yaşıyosun 1800 lü yılları örnek gösteriyorsun 200 sene geri kalmış bu adam dünyadan. Bu ne demektir bu işin fıtratında var ne demek o zaman kendini arabanın önüne at öl bu da trafik kazasının fıtratında var de... O godaman oğlunu sok o madene çalıştır yiyorsa
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Volkan bey Canım sıkkın..taziye ve bilgi paylaşımı ve de yayını yapıyorum..Tartışma istemiyorum…Sana göre siyasi benim için bilgidir..
  3. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben sadece Güney Kore'deki feribot faciasını ve orada olay karşısında ülkeyi yöneten siyasetçilerin davranışını hatırlatmak isterim.
    Benzer bir anlayış seviyesine gelmedikten sonra hiçbir şeyi çözemeyiz.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    AVRUPA GAZETE ‏@avrupagazete 1 dk.
    Kömür İşletmeleri'nden Açıklama, '450'ye Yakın İşçi Sağ Kurtarıldı' | AV http://www.avrupagazete.com/editorun-sectikleri/61962-komur-isletmeleri-nden-aciklama-450-ye-yakin-isci-sag-kurtarildi.html… via @avrupagazete
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Mayıs 2014 ---
    Ahmet Andaç Ünsalİş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri
    2 dk. · Merkezefendi, Denizli ·
    Olayın madende geçmesinden öte konunun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'yla ilgisi yokken, bir takım insanlar ve Bakan olayı bayaa üstlendiler. Taner Yıldız, Faruk Çelik'e yeterince zaman kazandırdı. Faruk Çelik'in açıklamaları güzel de, “2014'te herhangi bir ceza kesilmeyecek. Müeyyideler gelecek yıl gündeme gelecek” diyen kendisi değil mi? İmam ve cemaat, kim takar İSG'yi?
  5. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Madenci Marşı

Selam ver selam ver, sesin gür
    Kara elmas siyah nur demek kömür
    Kara elmas siyah nur demek kömür
    Alnını sür, alnını sür

Açık gül alnının kırışıkları
    Sönük lambam yanar hep ışıkları
    Sönük lambam yanar çıksan dışarı
    Hep ışıkları, hep ışıkları

İçinde önünde, cevherle maden
    Elinde toprağı altın yapar fen
    Elinde toprağı altın yapar fen
    Yap taç dilersen, yap taç dilersen

O taçta arma, şu kazma çekiç
    Onun saltanatı kimde vardır hiç
    Onun feyyazlığı nerde vardır hiç
    Bu nuru iç, bu nuru iç

**Madenci Marşının mana ve mizanseni diğer ülkelerle aynı olup, beynelmilel hüviyettedir. Maden Yük. Mühendisi Cemal Zühtü Aysan'ın teşviki ile şair Maden Yük. Mühendisi Behçet Kemal Çağlar tarafından 1928 yılında hazırlanmıştır

indirmek isteyenler buradan indirebilir

http://www.maden.org.tr/genc/madenci_marsi.php
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  7. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

işte madenciler:(
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Soma'daki faciadan yaralı kurtulanlar dehşet anları anlattı
    Manisa'nın Soma İlçesi'nde dün öğleden sonra trafo patlamasıyla cehenneme dönen kömür ocağında 238 işçi hayatını kaybetti.

İşverenin verdiği rakama göre madende bulunan 120 işçi ise kurtarılmayı beklerken, 80 işçi ise yaralı kurtuldu. Faciadan kurtulanlar yaşadıklarını anlattı.

Yaşadığı korkunç anları anlatan evli 1 çocuk babası Bayram Çakan, "Yarım saat Duman içinde durduk. Bu arada bayılanlar, fenalaşanlar oldu. Kelime-i Şehadet getirenler vardı. Elbette umutsuzluğa kapıldığımız oldu, çünkü bir çıkış yolu olmazsa 2 dakika içinde öleceğimizi biliyorduk. Çıkmasaydık, orada kalacaktık. Sonra bir başka amir, yol gösterdi. Geldiğimiz yere döndük. Kimi düştü bayıldı, ben hızla dışarı çıktım. Çok şükür çocuğuma kavuştum" dedi.

"GİTMEYİN DEDİM"
    Manisa Soma'daki faciadan sağ kurtulan madenci Özcan Cüce, madende yaşadıklarını anlattı. Madenci Cüce 'Yanımdan 15-20 kişi gitti. Gitmeyin dedim bir tek ben kaldım. Hepsi orada kaldı' dedi. Sağ kurtulan işçilerden Özcan Cüce yaşadığı anları Habertürk'e anlattı. İşte madenci Cüce'nin yaşadığı o anlar: "Yangın vardı ondan dolayı oldu. Temiz havadayken olduğumuz bölgede 143 kişiydik. Aşağı yukarı 70-80 tanesi kaldı o bölgede. Diğer bölgeleri bilmiyoruz. Basınçlı havaları kestim onunla durdum 4 saat. Dua edip durduk. Yapacağınız başka bir şey yok çünkü. Amirler bizi yanlış yönlendirdiler hep. Havanın geldiği kısma yönlendirdiler. Havanın geldiği yönden girince komple kaldı arkadaşlar. İleri geri kaçanlar kaçtı, kaçmayanlar bir şekilde kurtuldular. Geriye dönüyorlar, geldikleri istimakete geri dönüyorlar, öyle kurtuldular. Tam terse gidenler kurtulamıyorlar. Ocaktan çıkıyorduk, havaya denk geldik. Ne ileri gidebildik ne geri. Yardımı nereden isteyeceksin? Kimden isteyeceksin? Telefonlar çekmiyor. Ortada biziz. İleri-geri. 800 kişi falan vardı madende. Herkes bölüm bölüm, ayrı ayrı. Bizim olduğumuz yerde erken çıkanlar hariç 143 kişi saydılar. Ben dolaştım, bant yanıyordu. Yangını söndürmediler. Biz tekrar geri döndük havalandırmaya geri döndük. Maske taktık, nefesimizi tuttuk. Havanın önüne attık kendimizi, havayı kestim. 15-20 kişi gittiler dedim ki, gitmeyin dumanın üzerine gidiyorsunuz dedim. Hepsi yanımdan geldiler geçtiler bir tek ben kaldım. Onların hepsi orada kaldı."

"KİMİ BAYILIYOR, KİMİ KELİME-İ ŞEHADET GETİRİYORDU"
    Manisa Soma'daki maden faciasından sağ kurtulan Bayram Çakan, Habertürk'e konuştu. 9 yıldır madende çalışan Çakan, "Saat 15.00'te vardiya değişimi oluyordu. Benim de vardiyam bitmişti, çıkıyordum. O sırada vardiyası başlayacak arkadaşlar geldi. Saat 14.50'de amirlerden biri 'Duman var' diyerek bizi uyardı. Yukarı geçirmediler. Maske taktık, 45 dakika bekledik. Sonra duman olmayan bir yere geçtik. Oraya da duman gelmeye başlayınca arada sıkıştık. Yarım saat duman içinde durduk. Bu arada bayılanlar, fenalaşanlar oldu. Kelime-i Şehadet getirenler vardı. Elbette umutsuzluğa kapıldığımız oldu, çünkü bir çıkış yolu olmazsa 2 dakika içinde öleceğimizi biliyorduk. Çıkmasaydık, orada kalacaktık. Sonra bir başka amir, yol gösterdi. Geldiğimiz yere döndük. Kimi düştü bayıldı, ben hızla dışarı çıktım. Çok şükür çocuğuma kavuştum" dedi. 4 yaşında Emine Naz adlı bir kızı olan Çakan, "Herkesin tek isteği, yerin üstüne çıkmak, çocuklarına kavuşmaktı" diye konuştu.

"İMDAT SESLERİ BİRBİRİNE KARIŞTI"
    Sabah vardiyesi olan amiri Uğur Karabulut, patlamadan 15 dakika önce içeri girdiğini ve patlamanın hemen sonrasında kendi çabaları ile dışarı çıkmayı başardığını belirterek, "Bir anda her tarafı duman kapladı. Aşağıda bulunanların hiçbiri yukarıya çıkamadı. 'İmdat' sesleri birbirine karıştı. O anda oradan aldıklarımızı dışarı çıkardık, ama daha derinde olanları alamadık." dedi.

20 DAKİKAYLA KURTULDU
    Vardiya değişim saati olduğu için vardiyası bittiği için ocaktan çıkan ve korkunç olaydan kurtulan 20 yaşındaki aden işçisi Hakan Arık, "1.5 yıldır bu ocakta çalışıyorum. Vardiyam bittiği için dışarı çıktım. Ben çıktıktan 20 dakika sonra bu olay oldu. Şans eseri kurtuldum. İşim bittiği için çıktım, görevimi yapmıştım" dedi.

http://www.bursadabugun.com/haber/s...kurtulanlar-dehset-anlari-anlatti-413378.html
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Soma'da halk madene girmek isteyen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu protesto etti.
    Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte madene girmek isteyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a halk büyük tepki gösterdi. İki siyasi bu yüzden madene giremedi. Vatandaşların alanda devlete tepkisi hala sürüyor. Yıldız ve Kılıçdaroğlu’na tepki gösteren vatandaşlar “24 saat oldu hala çocuklarımızı kurtaramadınız” dediler.

KILIÇDAROĞLU VE YILDIZ'I MADENE SOKMADILAR/FOTOĞRAFLAR

Kalabalık iki siyasiyi böyle protesto etti.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/26419247.asp
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  12. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Soma'da yaşanan maden faciasının boyutları giderek ağırlaşırken bölgeden gelen haberler iç yakıyor. Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge olay yerinde görüştüğü bir madenişçisinin verdiği bilgileri paylaştığı yazısında çarpıcı anektodlara yer verdi.

"AMA İSMİMİ VERMEYİN İŞİMDEN OLURUM ABİ"

Çekirge'nin konuştuğu işçi "Ama ismimi vermeyin işimden olurum abi.." diyerek facianın perde arkasına dair çarpıcı bilgiler verdi.

BUNLAR MASRAFLI İŞLER ONUN İÇİN YAPMIYORLAR

- Biz devamlı eğitim karbonmonoksit gazı için alıyoruz.

-Uyar Madeni’nde benzeri bir pano patlamıştı. Uyar’dan sonra aynı şekilde devam etti. Hiç önlem alınmadı. Bunlar masraflı işler. Onun için yapmıyorlar. Kömür madenlerini çalıştıranların önceliği kömür oluyor.

SENDİKALAR

-Sendikalar en çok eğitimini verebilir başka bir şey yapamaz. Sendikalar söz geçiremiyorlar. Ben 10 senedir çalışıyorum. Ara sıra emniyet tedbirleri biraz daha sıkılaşıyor. Ama minimumda. Tavan göçmemesi için tahkimat yapılıyor. Bunlar masraf olduğu için iş yeri sahibine ekstra masraf oluyor. Çok az kullanılıyor.
    -Resmi bordroda 850 lira gösteriliyor. İkramiye yol parası yemek parası veriliyor 1300 1400 TL veriyorlar.

YİNE GİDECEĞİM KREDİ BORCUM VAR

Soma'daki maden faciasından sağ kurtulan Bayram Çakan isimli işçi ise kazanın yaşanadığı anları ve içeriden nasıl çıktıklarını anlattı.

8 senedir maden işçisi olarak çalışan Bayram Çakan muhabirin tekrar madene dönecekmisiniz sorusuna ise " Evet. Çünkü kredi borcum var" diyerek cevap verdi.
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  14. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    274 oldu! 300'ü geçer!
    yeter artık utanmıyorlar mı nasıl bir yüz vardır bunlarda!
    hesap vereceksiniz! lanet olsun!
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  16. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    taksimdeydik!
  17. Misliyna İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bumudur yani... Allahım sen aklıma mukayet ol...
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon