1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! 13 mayıs 2014::soma'da maden faciası.. 301 canımızı kaybettik!!

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 14 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    10268426_10152386610562086_344532955253804736_n.jpg
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Mayıs 2014 ---
    1972471_709691922428961_2777546829425689956_n.jpg
  4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, az önce somadan haberler geldi. haberi getiren insana güveniyorum.
    orada çalışanlarla konuşulmuş.
    diyorlar ki,
    1 ) madendeki kablolar alev kaçırmayan metal muhafaza altında olmalıydı, ancak kancalarla kayaya çivilenmiş pvc kablolar varmış.
    2 ) konveyor bandı özellikle böyle derine inilen ve grizu üreten bir madende çelik tel örme vs olmalıydı, ancak kaucük yada plastik yani tam bilemiyorum ama yanıcı bir malzeme imiş.
    3) kablo çividen kurtulup bandın üzerine düşüyor. bir süre sonra sürtünmeden aşınıyor ve yandaki tahta takozu tutuşturuyor. bu da bandın alev almasına sebep oluyor.
    4)alev alan bant kopup alev topu halinde aşağı iniyor, her yer yanmaya başlıyor. bu sırada hem zehirli gaz hem de co yayılmaya başlıyor (lastik yangınını hayal edin)
    5) bu sırada yangından trafo patlıyor
    6) havalandırma kanalları bir yere kadar metal ama özelleştikten sonra ilerleyen kısımlar plastik ve eriyor. içeriye bir yerden sonra hava gitmiyor. sadece ince bazı borular var. onlar da boruları dişleyip kurtulan arkadaşların bahsettiği borular sanırım.

bir uygunsuzluk belliydi ama bu can yakıyor. bile bile lades.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Mayıs 2014 ---
    yarın ben de somada olacağım, belki daha kesin bilgi verebilirim
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    The Times gazetesi Soma faciasını grafikledi..

Bu son yaşananla da iş saglıgı ve güvenliginin ne kadar önemli olduguna bir kez daha ülke olarak şahit olduk
    Damar Akademi olarak tek temmenimiz Türkiye'ye tam teşekkürlü isg uzmanları kazandırmaktır.
    Bir daha böyle durumların yaşanmamasını diler 280'i aşkın ölen vatandasımızın yakınlarına sabır dileriz.
    10299944_1421476178117805_6022067579798776372_n.jpg
  6. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    sevecen hnm tutuşan konveyör grafiğin neresinde olabilir?
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Yahu the times grafiğine bakiyorum da derinlik somada en fazla 500 metre diye biliyorum. Ancak galeri uzunluğu 4,5 km diye biliyorum bu grafikler milleti yanıltmasın @Erkan Dündar
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    net bilmiyorum.
    ben bu gün gidiyorum.
  9. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    @Sevecen Günel

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Baştan beri yangının sebebinin trafo patlaması olamayacağını, başka bir kök sebebi olması gerektiğini düşünüyordum, EMO İzmir şubesinin açıklamasına dayanarak.

Konveyör bantların hareketi, bir motordan tahrik alan tamburla sağlanır, bu sebeple bantların yüzeyleri kauçuk kaplıdır, içlerinde ise sağlamlığı oluşturan tekstil ya da çelik karkaslar olabilir. Maden ocaklarında ise çıkarılan madenin uzun kilometreler taşınması gerektiğinden çelik halatlı olması tercih edilir. Arkadaşların kastettikleri bu olsa gerek. Yani hem içinde çelik halat olacak, hem de kauçuk kaplı olacak. Demek ki burada ne tip bant kullanıldığının araştırılması önem arz ediyor.

İkinci husus kabloların çivilere asılmış olması ki, bu konu tam bir ihmal. Kablo kanalı içerisinde olmalı, ayrıca kabloların da zırhlı ve alev geciktirme özelliğine sahip olmaları gerekirdi.

Üçüncü hususu ise 7. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansında bir Alman Kömür madeni işleticisi firmanın (MIBRAG) iş güvenliği uzmanının yaptığı sunumdan aktarıyorum. Lokal yangına sebep olan ramak kala olay araştırmasında yangının bandın belli bir noktasındaki arıza sebebiyle aşırı ısınması sonucu çıktığını anlatmıştı. Daha sonra bunu erken tespit edip önlemek için tüm bant boyunca ısıyı algılayan sensörler yerleştirdiklerini belirtmişti.

Firma yöneticileri her ne kadar şimdiye kadar görülmemiş nedenle çıkan yangın deseler de, başka ülkelerde madenlerde ölenlerin sayısı yapılan yatırımlarla ve alınan tedbirlerle sıfıra indirilmiş durumda. Çok acı...

Ekli Dosyalar:

10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
  11. 13 tane uzman varmışUlan hangi şirkette 13 tane uzman var..Ben hayatımda böyle yalan ne gördüm ne duydum.Çalışma bakanı mevzuatı bilmiyor ..
  12. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu adamlar Türkiyedeki bütün işletmelerindeki uzmanları söylüyorlardır... Devlet o kadar çok para yediriyor ki bu adamlara...
  13. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şöyle bir ihtimal olmuş olabilir mi ?
    1) Trafo her ne kadar exprooff olsa da herhangi bir arıza durumunda maliyetleri düşürmek açısından, işverenin açgözlülüğü yüzünden, kendi bakımcıları müdahale etmiş olması sebebiyle trafonun exproof özelliğini kaybetmesi
    2) Trafonun bulunduğu noktanın köşe noktası olması, yeraltından yukarı çıkan gazların trafonun etrafında birikmesi ve girilmeyen bir yer olduğu için ölçüm yapılmaması veya yapılamaması

Bu ihtimallerden kaynaklanan bir yangın oluşmuş olabilir mi
  14. Hilal Demirdöven İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90932
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Elde var sıfır.Biz şu anda kıvırıyoruz deyin,hatta hepimiz ayrı telden çalıyoruz deyin,iptal edilen ya da madenin başka yerinde yeniden kurulan bir yaşam odası yok deyin,gerekli güvenlik önlemlerini almadık deyin bu yüzden bu kadar canı toprağın altına verdik deyin siz de kurtulun, vicdanınız da kurtulsun, ağzınızdan laf almaya çalışan gazeteciler de kurtulsun, dışarıda mantıklı bir açıklama bekleyen yüzlerce insan da aklını kemiren sorulardan kurtulsun...
    Bu faciada hayatını kaybeden madencilerimizin mekanı Cennet olsun.
  15. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
    TANRIKULU'NDAN YILDIZ'A SORULAR 1.13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa Soma’da meydana gelen ve maalesef madencilerimizin hayatını kaybetmeleri ve göçük altında kalmalarına yol açan trafo patlamasından meydana geldiği açıklanan madenin işletmeciliğini hangi firma yapmaktadır?

2.Maden işletmesinde çalışan madencilerimizin 15 Mayıs 2014 tarihi itibarıyla sayısı nedir?

3.Madende çalışan madencilerimizin bir çoğunun sosyal güvenlikleri olmadan çalıştırıldıkları iddiası doğru mudur?

4.İddia doğruysa SGK’ya kayıtları yapılmadan çalıştırılan işçilerin sayısı nedir?

5.Madende çalıştırılan yabancı uyruklu kişiler bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa uyruklarına göre sayıları nedir?

6.Maden işletmesi en son hangi tarihte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı müfettişlerince denetlenmiştir?

7.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı müfettişlerince en son düzenlenen raporda maden işletmesiyle ilgili belirtilen eksiklikler nelerdir?

8.Maden işletmeciliğini yapan firma daha önceki yıllarda uyarı ve ceza almış mıdır? Almışsa uyarı ve cezaların konuları nelerdir?

9. Son 10 yılda Soma’daki madenlerde meydana gelen göçüklerde hayatlarını kaybeden madencilerimizin sayısı nedir?

10. Son 10 yılda Türkiye’de trafo patlaması sonucu gerçekleşen maden göçüklerinin sayısı nedir?

11. Son 10 yılda Türkiye’de trafo patlaması dışındaki sebepler sonucu gerçekleşen maden göçüklerinin sayısı nedir?

12. Son 10 yılda Türkiye’de trafo patlaması sonucu meydana gelen maden göçüklerinde hayatlarını kaybeden ve yaralanan madencilerimizin sayıları nedir?

13. Son 10 yılda Türkiye’de trafo patlaması dışındaki sebepler sonucu gerçekleşen maden göçüklerinde hayatlarını kaybeden ve yaralanan madencilerimizin sayıları nedir?

14. 2013 yılında TBMM’ye sunulan ve Soma’daki madenlerde meydana gelen iş kazalarının ve yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması ile ilgili verilen Meclis Araştırması Önergesinin AKP tarafından reddedilmesinin sebebi nedir?

15.Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 176 numaralı "Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi" AKP Hükümeti tarafından hangi gerekçelerle imzalanmamaktadır?

16.Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 176 numaralı "Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi"nin imzalanmaması İnsan Haklarına aykırı değil midir?
  16. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Tuncay bey ,ve diğer arkadaşlar lütfen yorumlar için bekleyelim.13 uzman var diyorlarsa 13 uzman vardır.Şuanda isg açısından en hazır iş yerleri özellikle yeraltı kömür ocaklarıdır.Allah kimsenin başına vermesin hepimiz uzmanız.Ben olayın ihmal olduğunu düşünmüyorum,zira ihmal olsa oradaki uzman mühendisler bir şekilde kendilerini korurdu.Benim olayla ilgili ilk düşüncem ön görüsüzlük.Yani risk analizi yapıyoruz,tehlikeleri,tedbirleri düşünüyoruz.Eğer bir olayı ön göremezseniz tedbir alamazsınız.Yer altında kablo,bant vs yangını bu kadar ölüme sebebiyet veremez.Ancak değişik başka olayları başlatabilir.Yine tamamen benim düşüncem;trafo patlaması yangın barajlarını patlatmış olabilir.Bu da ortama aniden, aşırı derecede birikmiş, ancak barajdan dolayı ortama yayılmayan co girişini sağlayabilir.Yorumlardan,suçlamalardan önce lütfen sebebi bulalım,bunun içinde resmi açıklamaları bekleyelim.
    Yeraltı kömür ocakları senede 2 sefer çalışma bakanlığının müfettişleri tarafından üst düzeyde denetlenir,ve sizi temin ederim üst düzeyde denetlenir.Eğer önemli noktalarda eksiklik varsa o işletmede üretim faaliyetleri durdurulur.Ama ufak tefek eksiklikler varsa bunlar için ceza yazılır,zaman verilir ve o eksiklik gidertilir.
    Şuanda acımız çok derin ve çok taze her şeyin zamanı gelecek neticede 400 ün üzerinde şehidimiz var.
    Ayrıca Türkiyenin yetiştirdiği en profesyonel mühendis ekibi orada görev yapıyor.Televizyonda açıklama yapan Akın bey Türkiye de Güvenlik mühendisi nedir kimse bilmezken o işi yapıyordu.O yüzden lütfen önce bekleyelim sonra asılması gereken varsa beraber asarız.
    Tüm madencilerin ve Türkiyenin başı sağolsun.
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Soma'daki faciayla ilgili bomba iddia

Madendeki düzenin adına, ‘Hadi Hadi’ diyorlar, Çünkü taşeron amirlerinden en çok duydukları söz bu. Ne kadar çok çalıştırırlarsa, o kadar çok kazanıyorlar. İşte işçilerin ağzından korkunç iddialar...

Kollarını uzatıp, her yanındaki kızarıkları gösteriyor bana: ¨Ben kaynakçılık yapıyorum, ama bana eldiven bile vermiyorlar.¨ Yanındaki, ¨İş elbisesini de sadece denetçi geldiğinde veriyorlar¨ diye ekliyor. Arkadaşlarını henüz toprağa vermiş, hepsi Soma Holding’e bağlı Soma Kömür İşletmesi’nde çalışan sekiz işçi bana katliama yol açan ¨hadici¨ sistemi, ölüm dinlemeyen taşeronları, haberli denetçileri, sadece kağıt üstünde var olan sendikayı anlattı. Anlattıkları arasında şirketin ¨susturucuları¨ ve mafyatik yüzü de vardı.

HADİCİ SİSTEM

İşçilerin madendeki çalışma sistemine taktıkları ad: ¨Hadici.¨ Çünkü en çok duydukları laf bu. ¨Beş dakika soluklan, hemen elinde lambasıyla biri gelir: ‘Hadi hadi hadi’ der. Sen, burası göçecek ben girmem dersin. O, ‘Hadi hadi hadi’ .¨

Çünkü, belirlenen miktarın üzerinde çıkarılan kömürü amirler alıyor. Amir dediğimiz taşeron. 10-15 taşeron var burda. İşçileri ne kadar çok çalıştırırlarsa, ceplerine o kadar para giriyor. İşçi bir gün işe gelmediğinde üç günlük yevmiyesini kesiyor, ayrıca aylık primini de vermiyorlar.

ÖLÜMLERİ SAKLIYORLAR

İş durmasın diye büyük bir iş ¨kazası¨ olduğunda ya da bir işçi öldüğünde diğer madencilere haber verilmiyor. İşçilerden birisi ¨Arkadaşınız orda ölmüş, siz çalışmaya devam ediyorsunuz, mesai bitince öğreniyorsunuz¨ diye anlatıyor durumu. Bu arada, bugün (dün) de şirketin başka bir maden ocağında çalışan işçilere ¨İşbaşı yapacaksınız¨ denmiş. İşçilerin anlatımına göre neredeyse her yıl ölüm oluyor şirketin madenlerinde. Son ölüm vakası ocak ayında yaşanmış. Bir işçi saat 8.05’te bantta sıkışıp yarım saat asılı kalmış. Savcı 12 sularında gelip, şöyle bir bakıp gitmiş. Ve sonra işçilere ¨Çalışmaya devam¨ denmiş.

ÖLÜMLERİN ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR

Ocak ayındaki ölümde de işçi suçlu gösterilmiş, aileye yaklaşık 50 bin lira verilip olayın üstü kapatılmış. İşçilerin anlattığına göre, ¨Yeraltında ölenler, hastaneye götürülürken öldü¨ diye kayda geçiriliyor. Bu durumda şirket belli sorumluklardan kurtulmuş oluyor. Bunun için de belli doktorların altına imza attığı belgeler düzenleniyor.

PEKİ SENDİKA?

¨Peki sendika?¨ diyorum. ¨Sendika diye bir şey yok¨ diye yanıtlıyorlar. Şöyle devam ediyorlar: ¨Geçen ay sendika temsilcisi seçildi, biz seçime bile gitmedik. Şirket kimi belirlerse o oluyor, sendika temsilcisi şirketin adamı. ¨Sendikaya karşı çıkan 22 yıllık bir işçi de bu yüzden işten çıkarılmış. İşçilerden birisi ¨Bizim babalarımız da madenci olarak çalışıyordu. Ama onlar yeri geldiğinde kazmayı bırakıp , mühendislere ‘sen gir’ ¨ diyebiliyordu. Ama bu sistemde artık bu mümkün değil¨ diyor.

BİR DE SUSTURUCULAR VAR

İki üç işçi kendi arasında konuşup, şartlardan şikayet ettiğinde beş dakika sonra yukardan amirleri tarafından çağırılabiliyor. Bunları, amire uçuran ¨ muhbirler¨e işçiler kendi arasında ¨susturucu¨ diyor. Amir, şikayet eden işçiyi ¨azarlıyor, dövüyor dövdürüyor.¨ ¨Dövmek mi?¨ diye sorduğumda da ¨Tabii ¨ diyorlar, ¨orada ya da akşam evine giderken, kahveden çağırıp...¨ ¨Aranızda dövülen kimse var mı, ya da beni dövülen birisiyle konuşturur musunuz¨dediğimde aldığım yanıt ¨Kimse dövüldüğünü söylemez¨ oluyor. Bu gruptan sonra konuştuğum iki kişi de bana herkese korku salan bir isimden bahsediyor.

Sekiz saat boyunca arama kurtarma çalışmasına katılıp 27 arkadaşının ölü bedenini yukarı taşıyanlardan birisi de kurtarma çalışmalarıyla ilgili şunları anlatıyor.¨Madencileri yine madenciler çıkardı, öyle söylendiği gibi başkaları değil. Bakan ‘17 ölü’dediğinde arkadaşlarımız 150 ölüyü çıkarmışlardı. Bunu herkes biliyordu Gaz maskeleri de tam dışarıya çıkarılmadan önce takılıyor.¨

YAŞAM ODASI PALAVRA, SÜRÜNÜYORUZ

Söylenene göre bu adamın 21 yıllık hapis cezası vermiş. Ve, Soma Kömür İşletmesi’ndeki taşeronlarla patronlarıyla işbirliği halinde çalışıyormuş. ¨Dövdürtme¨ meselesiyle bu adam da ilgileniyormuş.

İşçiler madende çalışmak için 18 yaşını bitirmek gerektiğini, 18 yaşından küçük çalışan görmediklerini söylüyorlar. ¨Peki yaşam odaları var mı?¨ diye sorduğumda aldığım yanıt ise ¨Biz yıllarca çalıştık böyle bir şey görmedik. O galeride işçinin dik durup yürüyeceği yerler bile az. Çamurların içinde sürünerek gidiyoruz¨ oluyor.

İçlerinden birisi, konuşmanın sonunda, konuşmaya başlarken söylediği, aralarda da tekrar ettiği cümleyi bir kez daha tekrarlıyor: ¨Bak bunu mutlaka yaz, bunun adı ecel değil, cinayet¨

‘HABERİNİZ OLSUN DENETİME GELİYORUZ’

Taraf, konuşan işçiler, işçi sağlığı ve iş güvenliği denetimi yapan şirketlerin, bir ay önceden haber vererek denetime geldiğini söylüyor. “Onlar gelmeden önce bütün gün elektrik panoları taşındı. Göstermelik, o gün onlar duruyor. Sonra yine eski panolar çalışıyor” diye anlatıyor bir işçi. Bir başkası diyor ki, “Normal şartlarda ben yanımdaki arkadaşımı göremiyorum tozdan ama denetçi geleceği zaman, her taraf sulanıyor.” Bu arada, arkadan birisi öfkelenerek giriyor söze “Dışarda sıpa gibi yemeğini yiyor, sonra çekiyor, gidiyor.” İşçilerin söylediğine göre 2 kilometrelik galerinin sadece 100 metrelik girişine bakıyor denetçi. Bir işçi de ellerindeki kırmızılıkları gösterip kaynak yaparken kendilerine verilmesi gereken eldivenlerin verilmediğini, naylon eldiven kullandıklarını söylüyor. İşçiler, iş kıyafeti olarak, evden getirdikleri kotları tişörtleri giyiyor. İş kıyafetlerini sadece denetçi gelmeden bir gün önce alabiliyorlar.

VARDİYA DEĞİŞİMİ
    İşçilerin vardiya değişimine ilişkin anlattıkları çok çarpıcı. Buna göre, eskiden vardiya değişimi yerüstünde yapılırken, son dönemde zaman kaybı olmasın diye yeraltında yapılıyor. ¨Arkadaşlarımızı görmeden çıkamıyoruz. Onlar iniyor, biz çıkıyoruz¨ diye anlatıyor biri. Diğeri ise sistemi şöyle anlatıyor: ¨Kazmayı biri bırakıyor, öbürü alıyor.¨

http://www.haberhit.net/haber-41365-Somadaki-faciayla-ilgili-bomba-iddia.html
  18. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Örnek bir yangın söndürme sistemi video. Buna benzer bir sistem var mıydı acaba biz de hiç bir ihmal yol diyen elemanlara soruyorum.
  19. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Alp Gürkan para kazanıyor da bunları yapan adamlar bu işi sevabına mı yapıyor ? Yoksa bu adam aç gözlü müdür ? Aaaa estafurullah birisi ihmal mi dedi