1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! 130 bin doktora sertifika müjdesi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 4 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haber.jpg
    DOKTORLAR, FIYATI 3 BIN LIRAYI BULAN KURSA GITMEDEN IŞYERI HEKIMI OLABILECEK. DÜZENLEME BU HAFTA MECLIS’TE GÖRÜŞÜLECEK.
    ÇAĞLAR AVCI - İSTANBUL
    4 Aralık 2013

Ocak 2014 itibarıyla Türkiye’de ‘tehlikeli’ sınıfa giren yaklaşık 250 bin işletmeye işyeri hekimi mecburiyeti geliyor.

İşyeri hekimi olmak için doktorların, fiyatı 3 bin lirayı bulan kursa gitme ve işyeri hekimi sertifikası alma zorunluluğu bulunuyor. Fakat sertifika alan hekim sayısı oldukça az. Bu yüzden uygulamanın hayata geçmesine bir aydan kısa süre kala değişikliğe gidiliyor. ‘Tehlikeli’ işyerlerinde çalışacak hekimler için kurs ve merkezî sınav kaldırılıyor.

Yeni düzenlemeyle sayısı 130 bini bulan doktorlar, kendi diplomasıyla işyeri hekimliği yapabilecek. 2016 yılında sisteme dahil olacak 950 bin ‘az tehlikeli’ işyeri de bu hekimlerden istifade edebilecek. Sertifikalı işyeri hekimi sadece ‘çok tehlikeli’ işyerleri için istenecek. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “İşyeri hekimliği konusunda yapılan çalışmalarda, 130 bin hekimimizin tamamı, mesaisinden sonraki süreçte işyeri hekimliği yapabilir.” açıklamasında bulunmuştu. Kamu doktorları da mesai sonrası görev yapabilecek. Konuyla ilgili değişikliğin bu hafta Meclis’te görüşülmesi bekleniyor.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Türkiye’deki işyerlerine hekim bulundurma zorunluluğu getirildi. Yasayla işyerleri üçe ayrıldı. ‘Çok tehlikeli, ‘tehlikeli’ ve ‘az tehlikeli’ şeklinde. 1 Ocak 2014’ten itibaren 50’den az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde hekim çalıştırmak zorunlu. 50’den az çalışanı bulunan az tehlikeli işyerleri ile kamu kurumları ise 1 Temmuz 2016’dan itibaren doktor çalıştıracak.

Yapılan hesaplamalara göre Türkiye’de 100 bin işyeri hekimine ihtiyaç var. Fakat kurs ve sertifika şartı sebebiyle binlerce hekim başvuru yapmıyor. Bu durumu ve işyerlerinde gelen talebi dikkate alan bakanlık, değişikliğe gitti. Sertifika mecburiyetini kaldırdı. Artık işyeri hekimliği için doktorun tıp diploması yeterli olacak. Herhangi bir sağlık kuruluşunda çalışmayan bir hekim, ayda 217 saat işyeri hekimliği yapabilecek.

Bunun yanı sıra herhangi bir kamu-özel sağlık kuruluşunda çalışan hekim, isterse aylık 180 saatlik mesaisine ek olarak artı 37 saat işyeri hekimliği görevini yerine getirebilecek. Mevcut durumda işyeri hekimleri çalışanlara ayda ‘tehlike’ sınıfına göre 4, 6 ve 8 dakika zaman ayıracak.
    KAYNAK
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu çok iyi oldu....
  3. Ela Abak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18812
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çiçek Yapı
    İş Güvenliği Uzmanlığını da sınavsız verecekler tezimi hala savunuyorum:(
  4. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Türkiye de hayat doktorlada güzel,eylem yaparak istediklerini de alıyorlar.
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Başka türlü hekim açığı kapanmazdı. Zaten iş yeri hekimi olunca alacakları parayı alıyorlardı. Bu işi tercih etmeleri için pek bir neden yoktu.

Çok tehlikeli iş kolları dışında meslek hastalıklarını hastalıkları biliyorlar. Bilmediklerini de öğrenirler. Mantıklı bir uygulama. Hem de iyi bir ek gelir olur.
  6. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir yerde az olan şey kıymetlidir.türkiyede 76 milyon nüfus var ve 130 bin doktor varmış hesap edin bakalım kaç kişiye bir doktor düşüyor.geçenlerde bir yerde okumuştum bugün bir doktorun devlete maliyeti 200 bin tl civarındaymış.yani bu tür uygulamalar beni hiç şaşırtmamaktadır hatta sertifika zorunluluğu beni şaşırtmıştı.vede şunu bilmelisinizki hiç bir zaman uzman için bu sınavlar kalkmaz hatta zorlaşarak devam eder nedenmi çünki bir doktor değilsiniz:)
  7. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Kurul toplantısında çalışanların eğit. yönt. nin ek1 ini gösterdiğimde herkes kendi işine baksın diyen ve işe giriş raporunu yönetmelik eki oldugunu bilmeyen ve dışarıdan alınan sağlık raporunun yeterli olduğunu savunan iş yeri hekimi gitsin kendi uzmanlık alanında çalışmaya devam etsin.
    Sınavsız iş yeri hekimliği yapmalarına karşıyım,arkadaş.
  8. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Bugün bir çok doktor hakları yendiği için grevdeydi neymiş haftada bir aile hekimine neden gece nöbeti yazılıyo. Nolmuş biyerlerimi eksiliyor anlamıyorum. Şimdide sertifikayı havadan verip kazançlarına kazanç katmak için imkan veriyorlar. Çok mükemmel gidiyor herşey bakalım sonumuz ne olacak.
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Doktorların pek azı grevdeydi. Türk tabibler birliği denen ideolojik yapının bir denemesi diyelim. Ama işin bir başka yönü aile hekimlerine gece nöbeti koymanın saçma olduğudur. Aile hekimliği merkezleri acil vakalara müdahale edecek teknik donamım yönünden yetersizdir. Aile hekimleri birer acil hekimi değildir, bunun eğitimini almamışlardır.

Gece acil bir durum olduğunda özeller dahil bütün hastaneler hastalara ücretsiz bakmakla yükümlüdürler. Bu nedenle gece nöbeti koymanın bir anlamı da yoktur, işgüzarlıktır.
  10. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işyeri hekimi sınavındaki başarı oranını merak ediyorum % 100 ise tamam bunların sınava girmesine gerek yok,eğer değilse mühendislere de aynı hak verirsin ortam tam bir curcuna olsunn, işe girince işi öğrenirler zamanla,bir kaç çalışan da kurban oluversin artık canım:sinir::oops::eek::(
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Doktorların durumu biraz daha farklı. İşyeri hekimi olduklarında aslında işgüvenliği işi yapmıyorlar. (dünyanın hiç bir yerinde yapmıyorlar) Esas görevleri işçiyi sağlık yönünden takip etmek, ilk müdahaleyi ve yönlendirmeyi yapmak. İşleri esas olarak bu yani daha net söylersek işleri doktorluk. Çok tehlikeli iş kolları dışında da ekstrem sağlık sorunlarına rastlanılmıyor.

Bu nedenle doktor olarak bu işi yapmaya yeterliler.

Velevki değille,r bu durumda da açık durumda bulunan 100 binden fazla işyeri hekimliğine talip tek iş olarak bunu yapmak isteyen doktor ortada zaten yok. Ücretlerini daha fazla artırsanızda bu kez pek çok işverenin bu yükü karşılaması mümkün olmuyor.

Devlet bu anlamda geçde olsa doğru bir karar almış.

İşyeri hekimliği sınavların bakabilirsiniz. Mesleki soruların oranı %15 civarı. Geri kalan sorular isg soruları, bize sorulan soruyu onlara da soruyorlar. Doktordan isg uzmanı olmasını beklemenin kimseye bir faydası yok.
  12. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kısa süreli kurslarla bir mühendisin iş güvenliği uzmanı olmasını da kimse beklemesin,iş ciddi eğitimler gerektiriyor,iş yeri hekiminin konuya hakim olması işin hem kalitesini artıracak,hem de ekip çalışmasının olumlu sonuçlarını getirecektir.
  13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    iyi olurdu tabi ama bu meşakkatli işi yapmaya gönülü doktor bulursanız :)
  14. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sayı azsa at koşturuyorsun.TTB başarısı.
  15. Serkan Kafadar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    o aile hekimi 24 saatlik nöbet çıkışı gelip sizin çocuğunuza yanlış iğne yapsa sorumlusu kim? ben hala kendi sağlığını bu kadar ucuza peşkeşe çeken bir millet daha bilmiyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Aralık 2013 ---

bilmediklerini öğrenene kadar bir işçiye birşey olursa sorumlu kim olacak. 1 insanın hayatı ne kadar ucuz geliyor sizlere. şu an tıp fakültesi sayısını arıtrarak zaten kaliteyi düşürdüler. sizde daha da nasıl düşürürüz diyenlere destek veriyorsunuz.
  16. Serkan Kafadar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    bir doktorun devlete maliyeti 260 bin dolar. uzman doktorun ise 400 bin dolar. ama forumdaki bazı arkadaşlar bu maliyeti bilmiyorlar. ABD sadece bu doktorları ülkesine kazanarak yılda milyarlarca dolar harcamadan doktor sayısını üst düzeyde tutabiliyor. şu an başta almanya olmak üzere avrupa ülkeleride dışardan doktor gelmesi için güzel fırsatlar sunuyorlar. bu maliyeti bilmeyen arkadaşlara göre doktorluk gelişmiş ülkelerdeki insanların yapmak istemedikleri için bunun 3. dünya ülkelerinden gelen doktorlara görev verdiğini sanıyorlar. işin kısası dünyada hiçbir ülke iyi doktor yetiştirmek istemez maliyetinden dolayı. bedava dışardan almak varken neden masraf etsinki zaten. dediğim rakamları 10 binlerle çarpınca maliyetin boyutunu daha iyi anlarsınız.
  17. Serkan Kafadar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    koray bey güzel bir yere vurgu yapmışsınız. ülkemizde işyeri hekimliği değil, kurum hekimliği istiyorlar. doktor gelsin poliklinik yapsın, hasta baksın. daha siz bunun ayrımını yapamazken diğer vatandaşın yapmasını da bekleyemezdik zaten.

işyeri hekimliği 6 yıl eğitim boyunca sadece bir günde verildi. artık fakültelerdeki önemini anlarsınız umarım.

bence sınav devam etmeli. doktorlara kanun ve yönetmelik hakkında bilgi aktarılmalı. isg konularında da yüzeysel bilgi verilmeli. sağlık konusunda da daha detaylı ve geniş bilgi veirlmeli ve sorumlu tutulmalı. artık bu ülkede İNSAN HAYATI UCUZ OLMAMALI.
  18. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
  19. Serkan Kafadar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    yardımcı sağlık personelinin ilaç verme yetkisi yoktur. doktor neyi yapmasını söylüyorsa onu yapıyordur. kendi kafasına göre iğne yapan yardımcı sağlık personeli görürseniz iyiliğiniz için hemen terkedin orayı.

benim aile hekimliği yapan çok arkadaşım var. inanın sadece 10 da biri para için nöbet tutarım diyor. diğerleri hakları verilse bile nöbet tutmak istemediklerini söylüyorlar.

ayrıca neden fedakarlık sağlık personelinden bekleniyor onu da anlamıyorum. ben doğuda bir ilçede 4 ay boyunca gün aşırı nöbet tutup ertesi gün 8 saat çalıştım. yani 48 saatte 16 saat boşum vardı. 32*15=480 saat çalıştım (normal memurun 195 saat). kimsede bana aferin sana demedi, maaşıma ek ödeme yapmadı. maaşımıda yazayım 4bin tl alıyordum. bana yatan nöbet parası bile yoktu. (4 ay sonrada ayda en az 6 nöbet ttutup yine sabah 8 akşam 5 çalıştım.
  20. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ben sadece haftada bir oluşuna itirazlara karşıyım. Haa sizinki biraz aşırı olmuş o ayrı bir konu. Aile hekimliği düzenlemesi olduğu tarihten beri bulunduğum mahalleden ya 2 ya da 3 kişi yalnızaca muayene için gitmiştir aile hekimine gerisi sadece ilaç yazdırmak için gidiyo. Çünkü çoğu kişi hastanelere bölüm uzmanlarını tercih ediyor.
    Aslında benim bu konuya takılmam Yunan hekimlerin Türkiye'ye davet edilmesi. "Müezzinoğlu, ekonomik kriz sebebiyle Yunanistan'da iş bulma sıkıntısı yaşayan işsiz doktorları Türkiye'ye davet etmişti. Yunanistan'ın Selanik şehrinde gezi ve incelemelerde bulunan Müezzinoğlu, Yunan doktorların Türkiye'de çalışmaları üzerine ilk resmi teması Selanik Tabipler Odası ile gerçekleştirdi." Bu yazı canımı sıktığından hekimlerimizin insiyatifli olmasını beklerdimki onlara ihtiyaç duyulmasın.