1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

130 işçiyi zehirleyen fabrika kapandı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 9 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karabük'te Marzınc Marmara Geri Kazanım fabrikasını işçilerin çeşitli ağır metallere maruz kaldığı gerekçesi ile kapattı.
  Karabük'te faaliyet gösteren Marzınc Marmara Geri Kazanım firmasının 130 işçisinin rahatsızlanarak hastaneye başvurması üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından inceleme başlatıldı. Bakanlık tarafından yürütülen incelemede alınan ilk sonuçlarda demir çelik fabrikasının bacasından çıkan atıkların geri dönüşümünü sağlayan Marzınc Marmara firmasında çalışan işçilerin çeşitli ağır metallere maruz kaldıklarını tespit etti. Yapılan incelemelerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, fabrikanın faaliyetlerini durdurdu.

  BAKAN TALİMAT VERDİ

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın talimatı üzerine Marzınc Marmara Geri Kazanım firması hakkında inceleme başlatan ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ekipleri, 130 çalışanı sağlık şikayetleri ile hastanelere başvuran firmanın, gerekli olan önlemleri almadığı sonucuna vardı. Yapılan ilk incelemelerde; baca tozu geri dönüşümü üzerine faaliyet gösteren Marzınc Marmara firmasının 43 çalışanının, başta kurşun olmak üzere çeşitli ağır metallere maruz kaldığı tespit edildi. Ayrıca, hastaneye başvuran 37 işçide de kurşun metaline rastlandı.

  Yapılan incelemeler ve elde edilen bulgular sonucu Marzınc Marmara Geri Kazanım firmasının faaliyetleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'süre kaydı olmak üzere' durduruldu.

  BAYRAKTAR: KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYACAĞIZ

  Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye'nin kalkınmakta olan bir ülke olduğunu hatırlatarak "Kalkınan ve büyüyen bir Türkiye ancak güçlü bir sanayi ile olur. Sanayicimiz de artık şunu çok iyi anlamalıdır ki; çevreyi dikkate almadan sürdürülebilir bir üretim yapma dönemi bitmiştir. Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Çünkü başka Türkiye yok, çünkü başka Dünya yok. Çocuklarımız ve geleceğimiz için çevreye zarar vermeden kalkınmayı başarmalıyız" dedi.

  kaynak-09.07.2013

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   126,9 KB
   Görüntüleme:
   19.478
 2. gulkubra İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47318
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İlla şikayet illa ölüm yoksa kimse farketmeyecekti
 3. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93047
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Malesef ülkemizde durum böyle. Arada böyle olaylar çıkarılıyor bir kaç kişi çıkıp konuşuyor, bakanlarımız açıklama yapıyor. Sizden iş kazaları ile ilgili davaları takip etmenizi istiyorum. Devletin bu olaylara bakış açısını özetler niteliktedir. Yetkililer maksat dostlar alışverişte görsün diye yapmamalı böyle şeyleri. Artık denetimler daha sık olmalı. 6331 Sayılı Kanunu çıkarmak büyük bir şeydi ve devamının da getirilmesi lazım.
 4. Murat Turan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  yahu nasıl bir anlayışa nasıl bir zihniyete sahibiz iş veren umursuz çalışan ondan beter sonra iş kazaları ölümler biz insanlar insanın değerini bilmedikçe kanun lar tüzükler yönetmelikler bu değeri bize aşılayamaz.insan hayatında kaybedilen zamanın vede herhangi bir uzvun telafisi yok bunu anlamak bu kadar mı zor bilinçli çalışanlar bilinçli iş verenler olmadıkça İSG nin pek yapabileceği bir şey yok sanırım
 5. Adamlar oturduğunuz yerden kalkın artık..Bu koltuk sevdacıların yüzünden iş kazaları sürekli artmakta akape geldiğinden beri sürekli olarak iş kazaları arttı.
 6. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93047
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Baktığınız zaman aslında İSG bir kültürdür. Bizde de bu kanun daha yeni çıktı ve inanılmaz geç kalındığı kanaatindeyim. Bu kültürün oturması da uzun zaman alacaktır. Maalesef kazalar artmaya da devam edecektir. Kanun çıkar çıkmaz zaten azalacağını düşünmüyorum. Denetimlerle de bunun azalacağını düşünmüyorum. Hatta artabilir. Çünkü denetim ve para cezalarından dolayı iş kazası bildirimleri artacaktır. Eskiden bildirmeyenler de şimdi cezai yaptırımdan dolayı bildirecektir. Ben bu konuda yetkililerin göz açtırmaması kanaatindeyim. Bize de düşen görev sadece para için değil biraz da ülkemiz ve insanımız için çalışmaktır.