1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! 14 yılda 1 milyon 678 bin 700 kişi iş kazası geçirdi; her gün inşaatlarda bir işçi can veriyor!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 1 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  Türkiye 1 Mayıs’a önü alınamayan iş cinayetleriyle giriyor. AKP’nin iktidarda olduğu 2003-2017 yılları arasında toplam 1 milyon 678 bin 700 kişi iş kazası geçirdi, 17 bine aşkın işçi hayatını kaybetti. İnşaatlarda her gün bir işçi yaşamını yitiriyor.
  haber.jpg
  1 Mayıs İşçi Bayramı öncesi CHP’nin derlediği iş kazası verileri, işyerlerinin savaş alanından farksız olduğunu ortaya koydu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin resmi verilere dayanarak hazırladığı rapora göre, 2003 ile 2017 yılları arasında sadece inşaat sektöründe 207 bin 967 işçi iş kazası geçirdi.

  BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre sendikalaşma, grev, toplu iş sözleşmesi gibi birçok hakkı elinden alınmak istenen işçiler, AKP döneminde iş kazaları kıskacında yaşamaya mecbur bırakılıyor. CHP’li İlgezdi’nin çıkardığı verilere göre, 2003-2017 yılları arasındaki süreçte tüm sektörlerde toplam 1 milyon 678 bin 700 iş kazası meydana geldi.

  Madenlerde 144 bin iş kazası

  207 bin 967 kişinin iş kazası geçirdiği inşaat sektörü, sıralamada ilk basamakta yer alırken bu sektörü metal imalat sektörü izledi. Metal imalat sektöründe 13 yılda 163 bin 393 kişi iş kazası geçirdi. Türkiye’nin kanayan yarası olan madenlerin içler acısı durumu da raporda kendisine yer buldu. 301 kişinin yaşamını yitirdiği Soma maden ocağı göçüğü ile birlikte toplam 144 bin 593 iş kazası yaşandı.

  İnşaatlarda günde bir kişi ölüyor

  Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kazaların ardından yaşanan iş cinayetlerinde de en fazla ölüm, inşaat sektöründe yaşandı. İnşaat sektörünü rant kapısı haline dönüştüren AKP iktidarında 5 bin 121 kişi bu kazalarda hayatını kaybetti. 14 yıllık dönemi kapsayan verilere göre yılda 365, günde ise bir işçi yaşamını yitirdi. Maden kazalarında toplam 2 bin 565 işçi öldü. İnşaat ve maden sektöründen sonra ise en fazla iş cinayeti taşımacılık sektöründe yaşandı, taşımacılıkta çalışan bin 651 kişi hayatını kaybetti.

  30 bin kişi bir daha çalışamayacak

  İlgezdi’nin hazırladığı rapora göre, iş kazaları nedeniyle yaşamını yitirenlerin yanı sıra bir daha iş hayatında yer alamayacakların sayısında da ciddi bir artış söz konusu. 2003 ile 2017 yılları arasında geçirdikleri iş kazaları nedeniyle “iş göremez raporu” alan işçi sayısı, 30 bin 681’e ulaştı.

  KAYNAK
 2. Amar bin hüseyin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63964
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Gamze Akkuş İlgezdi’ nin buzz rezidanslarda kaza oldu mu acaba?
 3. UĞUR BALCI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Meslek üzerinden provokasyon yapmayın lütfen siyasetin yeri meclistir bu ve benzeri siteler değil.
  Ayrıca isg sistemi nasıl ve ne zaman Türkiye de AKTİF olarak işlemeye başladı ? şuan kullanılan kanun, tüzük, yönetmelikler hangi tarihte çıkmış bir bakın bunlara.
  bahsettiğiniz chp 1923 den beri yani 80 yılda neden böyle bir SİSTEM (kanun demiyorum bakın) getirmemiş ve kurmamış ? 80 yılda kurulmayan sistem 10 yılda kuruldu ve iyileşerek devam etmektedir. Önceden iş kazasıyla, işçi haklarıyla ilgilenen mi vardı ? 2013 yılından önce iş güvenliğini özel güvenlik yada bekçi gibi birşey zannediyordu insanlar şimdi iş güvenliği dediğinde halk biliyor ve saygı duyuyor. Şuanda yurtdışında uluslararası projelerde görev yapıyorum ve Türkiye vasat bir durumda değil bu konularda, ancak eksiğinin çok olduğu doğrudur, bu eksikleri gidermekte sahada ki uzmanların, teknikerlerin, mühendislerin görevidir. Herkes görevini yapsın sahada işçiyle ve işverenle kavgasını yapsın gerekirse bakanlığa şikayette bulunsun ama kaza olmasını engellesin.
 4. Yener Keskin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  140392
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Yurtiçi Kargo
  Şu anda yürürlükte olmayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü 1973 yılında yürürlüğe girmiştir. Kapsamı dar olsa da aktif olarak işleyen, yürüyen bir sistem zaten vardı. Şu anda SİSTEM dediğiniz şey karmaşadan, belirsizlikten ve ertelemeden ibaret.

  Ayrıca 2014'te yürürlükten kaldırılan bu tüzük yerine yayınlanan yönetmelikler oyunun kuralını yazmak yerine "aranızda kavga etmeden oynayın da nasıl yaparsanız yapın" mantığıyla hazırlandığı için elinizi attığınız her konuda belirsizlik var. Mühendisi ayrı, Bakan ayrı, Müfettiş ayrı, İş güvenliği uzmanı ayrı görüş belirtiyor. Daha iş güvenliği uzmanı mı denetler müfettiş mi denetler bu bile belirsiz. Hangi sistemi konuşuyoruz ?
 5. Ali Meşe İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sen neden chp'nin derdindesin ki onu anlamadım. rakamlar yalan söylemez, kural kanun getirmekle bu iş olmaz. sen aynı gurbetçiler gibi anca uzaktan atıp tutuyorsun. uluslararası projede görev yapıyormuş bak sen. gelip türkiyede ki durumu türkiyede yorumla uzaktan değil. türkiye vasat bir konumda değilmiş bu konuda, dalga geçiyorsun heralde avrupada 1 dünyada 3. sıradayız iş kazalarında bu konunun nesı vasat değil. insanlar nerde olursa olsun hükümetide eleştirir akpyide burda boş vere duyar kasma.
 6. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Siyaset bu işin içerisinde. Konudan uzak tutamazsın. Bu cümleleri söyleyen bir çalışma bakanın vardı hatırlar mısın ? “Bu acı çekilecek gibi değil. Artık bir çözüm bulmalıyız. Ocağı kapatacağımız zaman işveren 50 kişiyi devreye sokuyor. Sorumluluk hepimizde” dedi.
  İşveren = para = devlet. Şu an mevcut durum böyle. İşverenci düzenin sorumlusu da hükümettir. Kan paraları, tokiler, yetim çocukların eğitim masrafları vs.. vs.. bunlar ne için var hep beraber söylüyoruz : "işverenin totosunu kurtarmak içiiiin" Peki buna kim izin veriyor : " hükümeeeettt". Derdimiz parti sol sağ değil. Derdimiz sosyal bir hukuk devletinin sürekliliği.