1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

15 yıl çalışmayana kıdem tazminatı yok

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 28 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  15 yıl çalışmayana kıdem tazminatı yok


  haber.jpg

  Yeni kıdem tazminatı sistemine halen çalışanlar da dahil olmak üzere tüm işçiler aynı anda geçecek. 15 yıl sigortalı çalışmayan işçi kıdemini alamayacak. Halen her bir yıla 30 günlük kıdem hakkı elde eden işçiler yeni sistemde 30 gün yerine 11 ila 22 gün kıdem alabilecekler. Yeni sistem eski-yeni tüm çalışanları hep birden fonun içine alacak.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işçi ve işveren temsilcilerinin uzun süredir üzerinde uzlaşmaya çalıştığı yeni kıdem tazminatı fonunun teknik ayrıntıları gün yüzüne çıktı. Çalışma Bakanlığı’nın geçen hafta yapılan toplantıdan sonra “üzerinde çalışın” diye işçi ve işveren temsilcilerine verdiği yeni fon sistemini BUGÜN ele geçirdi.

  Yeni sistem, “Bireysel Fonlu Kıdem Tazminatı Sistemi” adını taşıyor. Yeni sistem yasalaşırsa bir gün bile çalışan işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanacak. Ancak hak ettiği kıdemini alabilmesi için en az 15 yıl sigortalı çalışması gerekecek. İşçi asıl büyük hak kaybına ise kesinti oranında uğrayacak. Halen her bir yıla 30 günlük kıdem hakkı elde eden işçiler yeni sistemde 30 gün yerine 11 ila 22 gün kıdem alabilecekler. İşçinin kıdem tazminatı üçte bir ila üçte 2 oranında budanacak. Yeni sistem eski-yeni tüm çalışanları hep birden fonun içine alacak.
  İşte önümüzdeki dönemin çalışma hayatına damgasını vuracak, milyonlarca çalışanın geleceğini etkileyecek Bireysel Fonlu Kıdem Tazminatı Sisteminin (BFKTS) ayrıntıları: Her işçiye bireysel kıdem hesabı
  *İşverenlerin her bir işçi için ödeyeceği primlerle yeni bir bireysel hesaplara dayalı sistem kurulacak.

  *Yeni sistemde özel bireysel emeklilik şirketleri kullanılacak.

  *İşverenin yükümlülüğündeki prim tutarları için kamu garantisi olmayacak.

  *Kıdem tazminatından çalışma süresi veya işten çıkma şekline bakılmaksızın tüm işçiler yararlanacak.

  *Bireysel hesapta biriken tutarın kullanım şartları işten ayrılma şekline değil çalışma süresine bağlanacak.

  *Geçiş süreci, bilgilendirme şekilleri, vergi muafiyetleri, kullanılacak yatırım araçları ve işsizlik sigortasında yapılabilecek paralel düzenlemeler kanunda tek tek yer alacak.

  İsteğe bağlı değil tüm işçileri kapsayacak
  *Yeni sisteme tüm işçiler aynı anda geçecek.

  *Eski çalışmalar eski mevzuata tabi kalacak. Ancak işçi ile işverenin anlaşması ve biriken kıdemtazminatının işçinin fondaki hesabına yatırılması halinde, işçinin eski çalışmalara ilişkin kıdem tazminatı hakkı silinecek.

  *İşverenler, kıdem tazminatı primini SGK primleri ile birlikte yatıracak.

  *Bu primler işçinin ilgili bireysel emeklilik şirketindeki kıdem tazminatı hesabına aktarılacak.

  10 yıl çalışmış olma şartı getiriliyor
  *İşten kendi isteğiyle ayrılan ya da işveren tarafından işten atılan işçinin ilk kıdem tazminatını alabilmesi için 15 yıl sigortalılık ve 3 bin 600 gün (10 yıl) çalışmış olma şartı aranacak. Üstelik bu şartları tutan işçiler hak ettikleri kıdem tazminatının tamamını değil, sadece yarısını alabilecekler. 15 yıl sigortası olmayan ya da 3 bin 600 günlük çalışma süresini dolduramayan işçiler kıdem tazminatının yarısını da alamayacaklar.

  *İlk kıdem tazminatı tutarını alıp daha sonra yeniden kalan kıdemini almak isteyen işçilerde ise bin 800 gün (5 yıl) çalışmış olma şartı aranacak. Bu şartlara uyan işçiler de yine hesapta adlarına tahakkuk eden kıdem tutarının yine yarısını alabilecekler.

  *Ölüm, emeklilik ve kendi işini kurma gibi durumlarda ise tahakkuk eden kıdem tutarının tamamı hak sahibi ya da varislere ödenecek. İşçiler çalışırken ev almak istediklerinde dahi kıdem fonundaki birikmiş alacaklarına dokunamayacak.

  *İşverenlerin yatırmadığı primlerden dolayı tahakkuk ile bakiye arasında farkın oluşması halinde; bireysel emeklilik şirketinin bildireceği nema dahil fark tutarını işverenden işçi tahsil edecek. Dolayısıyla işverenin ödemediği ya da eksik ödediği primlerin tahsil edil-mesi konusunda devlet değil bizzat işçinin kendisi mücadele verecek.

  30 günlük prim hakkı 11 güne düşebilir
  *Halen bir yıla bir ay olan, diğer bir ifadeyle aylık brüt maaşın yüzde 8,33’üne karşılık gelen kıdem tazminatı kesinti tutarı yüzde 3 ila yüzde 6 aralığına çekilecek. Böylece bir yıla 30 gün olan kıdem alacağı hakkı bir yıla 10,8 gün ila 21,6 güne düşürülecek. Aradaki farkın ise fonda biriken paranın nemalanması sayesinde kapanması beklenecek.

  *İşverenin ödeyeceği bu prim yükünün bir kısmı İşsizlik Sigortası kesinti oranlarında yapılacak düşüşlerle karşılanacak. Yani işverenin İşsizlik Sigortası’na ödediği mevcut prim yükü düşürülecek. Düşen oran kadar tutar kıdem tazminatı adı altında İşsizlik Sigortası Fonu yerine bireysel kıdem tazminatı fonu hesabına kaydırılacak.
  KAYNAK-28.10.2013
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Neden veriyorlar ki arkadaş kıdem tazminatını.
  vermeyin, bu dert te bitsin.
  Hatta çalışanlar, çalıştıkları yıl kadar devlete para ödesin, ödemeyeni de hapse atın.
 3. bahane lazım zaten atarlar vallahi :(
 4. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  devlet neden dürteceğini şaşırdı artık :D
 5. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Canı sıkılan işveren işçi çıkarır artık zaten tazminatınıda peşin ödüyor adam:D
 6. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Koray Pehlivanoğlu gelsin bir de bu konuya yorum yapsın bakalım hükümeti pek sever kendileri :)
 7. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çok komik olmuş. Ben gidecem patrondan hesap soracam. Yatırdığınız primler eksik gözüküyormuş deyinde bi görün ne oluyor. Ayağana sıkar Alimallah.
 8. Erdoğan Önkoyun İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  24665
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hükümetin çıkardığı yasaların hepsi de gösteriyor ki biz işçileri hiç de temsil etmiyor.

  Yıllar önce mücadeleler verilerek alınmış kıdem tazminatını bugün hiç etmiye ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Sessiz kalmamalı ve mutlaka karşı çıkmalıyız. Başka da yolu yok...
 9. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışanların elinde kalan adam akıllı son hak Kıdem tazminatı! Budaya budaya buraya kadar geldiler ve bu son kale!

  Fon taslağında "İşveren primi fona yatırır. yatırmazsa kamu güvencesi olmaz, çalışan gider işverenden yatırmasını ister." diyor. Bugün zaten yaşanan aynı şey değil mi? İşveren kıdem tazminatını yatırmak zorunda yatırmazsa çalışan mahkemeye gidip hakkını arıyor. (tabi çok az bir kısmı). yapılan tek değişiklik 30 gün olan prim gün sayısını işveren örgütlerinin,dünya bankası ve imf'nin 99'dan beri önerdiği gibi en az yarıya düşürmek. 12 13 günlerden bahsediliyor.
 10. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Dünya bankası ve IMF işçimizin 400 € olan asgari ücretiyle nasıl geçineceğinin formülünü üretse keşke.
 11. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bize hak daha da beterleri gelecek.
 12. Bence askerlik yerine fabrikalarda ücretsiz çalışma getirilmeli kadın erkek herkes

  ülkemiz yabancı sermayenin daha kolay ilgisini çeker ekonomimiz güçlenir ülke olarak daha güzel jiplere bineriz
 13. verginin vergisini veren bizlere hak bunlar. İyice sindirildik.