1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

154 bin voltluk elektrik hattını patlattı!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 16 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Sakarya'da beton mikserinin enerji iletim hattına çarpması sonucu patlama meydana geldi. Olayda 1 kişi yaralandı.
    Adapazarı Maltepe Mahallesinde bir inşaata beton taşıyan mikserin hortumu 154 bin voltluk enerji iletim hattına çarptı.
    Çarpma nedeniyle patlama meydana geldi.
    1 kişinin yaralandığı olayda çevre binalarda da hasar meydana geldi.
    Kaynak:TRT Haber

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      126,9 KB
      Görüntüleme:
      20.352
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bilgisizlik mi, aksilik mi yoksa aptallık mı karar veremedim ben.
  3. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NUROL
    Beton pompası olabilir mi ?
  4. Aytek Şahbaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Team Prevent
    Mahallenin neresinde bulmuş 154 kv ? yuh
  5. Halid Taş İSG Üyesi

• Asayiş Birimi
    • E-Bülten Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yüksek gerilim hattı geçiyor galiba mahalleden.
  6. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    yeni mi oldu bu olay bende sakaryada yaşıyorumda
  7. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Bu olay sanki yeni bir önlem alınması gerektiğini söylüyor gibi;
    Beton pompasını kumanda eden kişinin yanında bir kişinin daha gözetmenlik yapması gerekiyor. Birinci kişi beton pompasından betonun döküldüğü yeri gözlemlemeli, diğer kişi beton pompasının tamamını gözlemleyerek, hareket ederken gideceği yerlerde tehlike yaratıp yaratmadığına bakmalı, tehlike görürse pompayı kumanda eden kişiyi uyarmalı.
  8. Murat Turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    kazayı geçiren usta olayı anlatıyor BİR İŞ KAZASI RAPORU
    Bildiginiz gibi ben bir duvar ustasıyım. İnşaatın altıncı katındaki işimi bitirdiğim zaman biraz tuğla artmıştı. Yaklaşık 250 kg kadar olduğunu tahmin ettigim bu tuğlaları aşağıya indirmek gerekiyordu. Aşağı indim, bir varil buldum, ona sağlam bir ip bağladım, altıncı kata ciktim. İpi bir çıkrıktan geçirip ucunu aşağıya saldım. Tekrar aşağıya indim ve ipi çekerek varili altıncı kata çıkardım. İpin ucunu sağlam bir yere baglayip tekrar yukari ciktim. Butun tuglalari variledoldurdum. Asagi indim, bagladigim ipin ucunu cozdum. Ipi çözmemle birlikte birden kendimi havalarda buldum. Nasil bulmayayim? Benyaklasik 70 kiloyum. 250 kilogramlik varil suratle asagiya duserkenbeni yukari cekti. Heyecan ve saskinliktan ipi birakmayi akiledemedim. Yolun yarisinda dolu varille carpistik. Sag iki kaburgaminbu sirada kirildigini saniyorum. Tam yukari cikinca, iki parmagim iple beraber cikriga sikisti. Parmaklarim da bu sirada kirildi. Bu esnada yere carpan varilin dibi cikti ve tuglalar etrafa sacildi.Varil hafifleyince, bu sefer ben asagi inmeye varil yukari cikmayabasladi ve yolun yarisinda yine varille carpistik. Sol bacagimin kavalkemigi de bu sirada kirildi. Can havli ile ipi birakmayi akil ettim.Basimi yukari kaldirdigimda bos varilin suratle uzerime geldiginigordum. Kafatasimin da boyle catladigini saniyorum. Bayilmisim, gozumu hastanede actim. Cenab-i Hak tan tum kullarini boyle görünmez kazalardan korumasini diler,
  9. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Yaşanan olay gerçek ama okurken sanki komedi filmi gibi.
  10. Böyle bir hattın binalardan uzaklığı ne kadar olması gerekiyor. Resme bakınca binaların önünden geçen hat ile üzerinden geçen hat çok yakınmış gibi duruyor. Araştırdım fakat bir netice elde edemedim. Bunun bir standardı var mı ? Yada herhangi bir yönetmelikte bu mesafeler geçiyor mu?
  11. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    malesef nakil hatlarının binaların üzerlerinden geçmesine engel yok 154 kv da 5.5 metre sağlandığında binaların üzerinden geçebiliyor . bu konu çok büyük bir eksiklik detaylı bilgli için elektrik kuvvetli akım tes. yönetmeliğine bakılabilir.
  12. Çizelge 5- Hava hattı iletkenlerinin en büyük salınımlı durumda yapılara olan en küçük yatay uzaklıkları

Hattın izin verilen en yüksek sürekli işletme gerilimi kV
    Yatay uzaklık- m
    0-1 (1 dahil) - 1
    1-36 (36 dahil) - 2
    36-72,5 (72,5 dahil) - 3
    72,5-170 (170 dahil) - 4
    170-420 (420 dahil) - 5
  13. [​IMG]

Ekli Dosyalar: