1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

16 aralık isg sınavı

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 16 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    16 ARALIK 2017 günü yapılan sınav ile ilgili soruları burada tartışalım
  2. Mehmet Ali Bilgen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Asgari ücret tespit komisyonu ile ilgili soru, mevcut hukuk içinde olmaması durumu sorusu
  3. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    hatırladığınız soru ve olması gereken cevapları ve tereddütte kaldığınız sorulardan bahsedebilirsiniz
  4. Mehmetugce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    154913
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    DOĞU AKDENİZ OSGB
    Ben %85 soruları hatırlıyorum cevapları da ve suan 33 dogru var daha cıkar ınsallah dogrular artar ;):rolleyes:
  5. Murat Hayıt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hatırladıklarınızı yazabilir misiniz ?
  6. Mehmetugce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    154913
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    DOĞU AKDENİZ OSGB
    Sadece 3 soru hatırlamıyorum tam olarak . yazayım hemen
  7. Mehmetugce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    154913
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    DOĞU AKDENİZ OSGB
    1- Hafif kusurlu asansör etiket rengi - ben sarı yaptım ama mavı olacakmıs
    2- Nem sorusu - Mutlak nem yaptım ama bagıl nem olacaktı
    3- Topuk levhası - 15 cm
    4- İş makınaları sınav eğitim - Milli eğitim bakanlığı
    5- Az tehlikeli adp - 6 yıl
    6- az tehlikeli kurul - 3 ayda bır
    7- mezotelyama akcıger kanserı - asbest
    8- kontrol et dikkatli ol - sarı
    9-maden tanımları - ayak ve freno dogru yanı I ve II olacaktı
    10- ormanda motorlu - antistatik aykkabı
    11- yangın söndürmede kullanılmaz - oksijen
    12- kilowatt saat - enerji
    13- yüksekte çalışma ile değildir - kkd önceliklidir
    14- saglık kayıtları -15 yıl saklanır
    15- Birim fiyat
    16- Müstesar kararı sorusu - Ben oy gecersızdır yaptım ama gecerlı olacakmıs
    17- karbonçelik testi ne kadar tutar dıyordu - 30 sn
    18-uzman sertifikasını askıya alma suresi - 2 ay yaptım 3 ay olcakmıs
    19- teknik koruma degildir- periyodik saglık kontrolu
    20- koruyucu ekipman - kolayca sökülme cıkarma
    21- malul sayılma - 1800 gün prim
    22-iş kazası sayılmaz - birlikte arac kıralayanlar
    23- yük tasıma - uygun olmayan gıysı
    24- oksıjen tupu - zemine dik olmalı
    25- telafi çalısması - 3 saatten az olamaz olacaktı ben 2 yaptım
    26- ışık ölcüsü olmayan - desibel
    27- konut sorusu - sivil savunma ekibi
    28- ergonomı - I ve III dogru kassal olan yanlıs
    29 - lif sorusu - faz kontrast mıksroskobu
    30- kkd saglama - ben işveren yaptım sıldım hepsı yaptım emın degılım cevap nedir
    31 - vardıya sorusu - ücrette indirim
    32- çinko karpıt kalsıyum - suyla temasında gaz cıkar dıyordu onu yaptım emınım dogru deneyı de var
    33- kanser yapmayan - ben hepatıt b yaptım bazıları sarbon olacaktı dıyor
    34- kaldırma aracları - 6 ayda bı periyodık kontrol
    35- cocuk ıscı - III yaptım yanı seceenkte okuduguna daıt belge , aile ile sözlesme, eski isinden dolayı olan saglık bisiyi dıyordu bende saglık olan secenegı yaptım emın degılım
    36- hukuk sorusu - özel hukuk yaptım taraflarca istenildiğinde degistirme dediği için
    37- konsey - isggm sekreter
    38- isg egitimi- uzaktan egitim
    39- iş makınası - sadece işaretçi durdurur secenegını yaptım
    40- gres temizleme - senecekte sabun su , mazot , vardı ben sadece I yaptım sabun mazot ile olmaz dıye
    41- gama x ısınları sorusu - x ısını ve gama esit diyordu esit olamaz bu secenegı yaptım
    42- fiziksel etmen degildir - titresim gürültü basınc radyasyon dısındakı secenek olacaktı
    43- risk degerlendirmesi - kişisel koruma olan secenek
    bı kac soru daha var ama cevaplarından emın degılım
    bu kadar benden ;)
  8. Mehmetugce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    154913
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    DOĞU AKDENİZ OSGB
    Bazı sorulara herkes bısı dıyor bakıyorum hem dogru oluyor hem yanlıs o yuzden kımsenın ne dedıgıne bakmayın sımdıden dıyım
  9. Murat Hayıt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Çok sağolun. Gayet iyi hafızanız varmış.Burdakilere göre bi 30 doğrum var gibi tek maçtan yatabilirim. :D
  10. Mehmetugce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    154913
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    DOĞU AKDENİZ OSGB
    Ne demek rica ederim bende gectim dıye dusunuyorum 38 39 gibi hadi yanıldım dıyelım 35 olarak gectım dıyorum kendıme dıger sayfalara da baktım bazı kendım yanlıs yaptım dedıklerım dogru cıktı o yuzden.
    Hafızam kuvvetlıdır :)
  11. Murat Hayıt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İnşallah geçmişizdir. :) Bende Facebook'tan bunları buldum.

1)Telafi çalışması sorusu . yanlış olan soruluyordu en fazla 2 saat olur şıkkı yanlıştı.
    2)Hukuk sorusu. Özel hukuğun tanımındansa tamamlayıcı hukuk tanımı soruya daha yakındı. Cevap Tamamlayıcı Huk. bence
    3)İşveren sağlık verilerini kaç yıl saklar . 15 yıl saklar
    4)Asbest lif mik. nasıl ölçülür. Lab. ortamında mikroskopla ölçülür. Mikroskop bir seçenekte vardı.
    5)ulusal isg konseyi sekreteryasını kim tutar? İSGGM tutar.
    6)Az tehlikeli firmada acil durum eylem planı ne zaman yenilenir. 6 yıl
    7)Yüksekte çalışmada topukluk 15 cm olur.
    8)Az Teh. de isg kurulu ne kadar süre ile toplanmaya karar verebilir. 3 ayda 1
    9)Genetiği değiştirilmiş yada değiştirilmemiş mikroorganizma,parazit vs şeklinde tanımlanan : Biyolojik etkenler
    10) Oylama sonucu eşit sayı olduğunda karar kurul başkanı (Müşteşar) oyu yönünde olur.
    11)Madenle ilgili 3 tanım içeren soru. Kademe tanımı yanlıştı, ayak ve freno doğruydu
    12)Çinko tozu karpit su ile yanıcı gaz oluşturan maddelerdir
    13)Kaynak işlerinde oksijen tüpü ile ilgili hangisi doğrudur. O2 tüpü sorusu . Şıkları tam hatırlamıyorum ama doğru olanı soruyordu cevap o2 tüpü daima dik kullanılmalı ve depolanmalıdır.
    14)İş yeri hekimi görevi. rehberlik eder,bulaşıcı hastalıklara önlem alır, sağlık gözetimi kayıtlarını saklar. 3üde doğru.
    15)Gres yağı içeren Al içerikli kap nasıl temizlenir. Yanlızca özel çözücü ile temizlenir,... seçeneğinin doğru olduğunu düşünüyorum.
    16)Tüp içinde hava ile tam doluyken pompadan ayrıldıktan sonra kaç sn bekletilir. 30 sn işaretledim,emin değilim. Diğer 30 yazan arkadaşlar eminler mi?
    17)Eskiden çok kullanılan fakat akciğer kanserine neden olan madde . Asbest
    18)Kwatt/saat yanlızca Enerji birimidir. Güç için kullanılamaz.
    19)Kazıcı iş makinaları sorusu. Şıkları hatırlamıyorum ama per. kont. 6 ayda bir yapılır yanlıştı. Cevap buydu galiba
    20)İş mak. ehliyeti için eğitim, sertifika, kurum görevlendirmesini Milli Eğt. Bak. yapar
    21)Asansör hafif kusurlu ise Etiketi Mavi olmalı.
    22)Dikkatli ol, Önlem al, kontrol et levhası ; Sarı
    23)Tanımı verilen nem çeşidi, Bağıl nemdi
    24)Işık yada aydınlama birimi olarak kullanılamayan ; desibel ( o kadar zor soruların içinde bu soru komik durmamış mıydı? )
    25)Kimyasalların güvenli depolanması ve taşınması için hangi bilgiye gerek yoktur; Birim fiyatı
    26)Hangisi fiziksel risk etmeni değildir? herbisist
    27) Alınması gereken KKD yi belirleyen İşverendir. Uzm ve Hek tavsiye veriyormuş sadece.
    28)Malül aylığı için ödenmiş olması gereken prim gün sayısı 1800
    29) Hangisi Kansere sebep olmaz? Cevap hepatit diyenler var ama iptal olabileceğini düşünüyorum. Tıbbi açıdan %100 kanıtlanmış bir veri mi var, yoksa ileride kanser yapma ihtimali mi var? İhtimalse iptal olmalı düşüncesindeyim soruda kesinlik belirtiyor çünkü.
    30)Yüksekte çalışmayla ilgili güvenlik önlemleri sorusu. Yanlış olan öncelikli olarak kişisel koruma hedeflenirdi. Toplumsal kor. her zaman öncelikli.
    31)Çocuk çalışanda işverenin sağlaması gereken belgeler; öğrenci belgesi ve veli ile yapılan iş sözleşmesi
    32)Sesin özellikleriyle ilgili soru. Hepsi doğru. (hava sıcaklığı kinetik enerjiyi dolayısıyla sesin dalgalarının yayılımını hızlandırır.)
    33) Çalışanın daha rahat çalışması için hangisi yanlıştır; Aletlerde yardımcı mekanik aletler değil değil kas gücü kullanılmalı ... gibi bir şık vardı , bu olmalı
    34)Teması ile tehlike oluşturan tesisatlara yönelik koruyucular; yanlış soruluyordu Yerinden kolayca çıkartılır özl. olmalı şıkkı yanlıştı.
    35)yangın söndürmek için O2 kullanılamaz. Amann yakmayın sonra Roma'yı
    36)Belli sürede hastalığın bir toplumdaki yayılma hızı; İnsidans
    37)Vardiyaların ayarlanmasıyla ilgili soruda 7,5 saatten azsa ücret kesintisi yapılamaz diye düşünüyorum emin değilim.
    38)Hangisi Teknik açıdan alınabilecek önlemlerden değildir? Periyodik sağlık kontrolleri teknik önlem değildir.
    39)Meslek hastalıklarıyla ilgili soru şıklarda işle ilgili hastalıklardan sık görüldüğü vardı. bu bilgi yanlış diğer bilgiler doğru bence.
    40) Orman testeresiyle çalışan işçinin kullanmak zorunda olmadığı kkd soruluyordu ; antistatik ayakkabı.
    41)Site veya konutlarda kurulan Acil Durum Ekibinde hangisi bulunmaz; Sivil Savunma ekibi
    42)Hangisi elle taşımada risk etmenlerinden değildir ? Sorunun Detaylarını hatırlayan var mı uygun olmayan giysi dedim ben ama?
    43)Işınlarla ilgili yanlış olan bilgi ; X ve gama nın boşluktaki hızları eşit.
    44)Kim.Risk analizinde dikkate alınmayan ; Kimyasalın üretim şekli gibi geldi,diğerleri dikkate alınır.
    45)Hangisi iş kazası sayılmaz? beraber tuttukları araç ile işe giden çalışanların yaptığı kaza
    46)Yangın söndürücü cihaz, yangın söndürme sis. vs seçilirken hangileri göz önünde bulundurulur. Azami kişi sayısı yazıyordu sanki, eğer öyleyse cevap hepsi olmalı.
    47)Acil durum eylem planı yapılırken hangisi yanlıştır..... seçeneklerden ikisi a- Binada bulunması muhtemel misafir ve ziyaretçiler dikkate alınır b-Kişisel güvenlik esas alınır
    48) İş kazasını bildirmeyen uzmanın belgesi kaç ay süreyle askıya alınır; 3 ay
    ----
    49)Kaldırma makinalarının çalıştığı ortamla ilgili soru yanlış olan soruluyordu şıklardan hatırladıklarım. a-Aynı yerde olan kaldırma makinları aynı ses te olmalı b- Çok kişinin çalıştığı yerde Operatör sadece işaretçinin dur ikazına uyar.... ben b seçeneğini işaretlemiştim.
    50)İşe giriş eğitimleri ile ilgili hangisi yanlıştır --- uzaktan eğitim olmaz
  12. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    136662
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ismi lazım değil akademi
    sınava girenler için hayırlısı neyse o olur umarım
  13. Mehmetugce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    154913
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    DOĞU AKDENİZ OSGB
    İnsAllah :) Evet bunları da gördüm bazılarına bakıyorum tuh yaa yanlıs yapmısım dedıklerım dogru oluyor bısı anladıysam ben bu ısten :D :D
  14. mustafa22 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    OSYM sınava girenlere soruların %100 ünü açmış. yükleyen yok mu forum a?
  15. Murat Hayıt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Facebook'ta paylaşmışlar.

Ekli Dosyalar:

16. Mehmetugce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    154913
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    DOĞU AKDENİZ OSGB
    Sonucunuz nasıl ?
  17. mustafa22 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben sınav a girmediğim için istemiştim soruları mayısta weya aralıkta inş.
  18. Mehmetugce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    154913
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    DOĞU AKDENİZ OSGB
    İnşAllah güzel sonuçlar alırsınız şimdiden başarılar :)
  19. Ferruh Dündar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Allah belamı vermesin 34 doğrum var, birkaç sorunun cevabını biliyordum ama ağustos ayında öğrenmiştim unutmuşum. (Mesela 15 miydi 5 yıl mıydı derken malesef 5 işaretlediğim en kıytırık soru)
  20. Mehmetugce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    154913
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    DOĞU AKDENİZ OSGB
    Bir dahaki sınavda inşAllah yaparsınız. Ben gectim ama dogrularımı sıldıgım ıcın cok korkuyordum .