1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

1650 günü olan c'nin a oluşu

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Alper Akpunar tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Alıntı
    C sınıfı İş güvenliği Uzmanları Dikkatine,
    3000 gün SGK primimiz yok diye dert etmeyiniz .Eğer
    1650 gün priminiz var ise A sınıfı Uzmanı olabilirsiniz.
    Nasılmı ? 21 aralık 2013 tarihinde B sınıfı sınavına
    girersiniz, kazandığınız taktirde şubat mayıs
    2014 sınavında ise A sınıfı Uzman olarak sınava girmenize hic bir engel yok.
  2. Murat GÜLBAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45033
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yok öyle bişey..
  3. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    nisan ayına kadar primler tam yatıp 1800 günü doldursa mayıs 2014'te açılan sınava (B'den A'ya) giremezmi?
  4. girer..yasal engel yok...
  5. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    3000 güne gerek kalmıyor neticede.
  6. Murat GÜLBAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45033
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Giremez.. Bahsi geçen belgeler eğitim+sınav ile alınmış belgelerdir. C'den önce B'ye geçtiğinizde bu yönetmelikte geçen B sınıfı uzmanlardan değil yükseltme sınavı ile B sınıfına atlamış uzman olursunuz ve bu hakkı basamaklı 2 defa kullandırmazlar. B sınıfı belgeniz varsa (yükseltme ile değil) ancak bu taktirde 1800 gün prim ile başvurabilirsiniz. Yoksa 1500 gün ile C'den B'ye, +300 gün prin ile de tekrar A'ya girerdiniz.. Bu durumda C'den A'ya geçmek için bahsedilen 3000 prim gününün bir anlamı olmazdı.. Bunlar da yorum. Böyle bir başvuru olduğunda ne yapacakları henüz net değil ama 1500-3000 mantığına aykırı bence..
  7. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    öyle bir duyuru veya yönetmelik yokki bakın ne diyor 21 aralık sınav duyurusunda:
    18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda başarılı olan ancak henüz belgesi düzenlenemeyenler ve 7.maddede belirtilen şartları taşıyanlar da bir üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına yukarıda belirtilen başvuru şartları doğrultusunda 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava doğrudan katılabileceklerdir.
    Yani sadece sınavı kazanman yeterli önemli olan prim gün sayısi..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Ekim 2013 ---
    3000 prim günü olan C egitimsiz şartsız A sınavına direk giriyo B egitimide almıyo A eğitimi de..
  8. Murat GÜLBAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45033
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    MADDE 22 Aynı Yönetmeliğin geçici 2 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    Sınıflar arası yükselme
    GEÇİCİ MADDE 2 (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    girmeye hak kazanırlar.
    (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    girmeye hak kazanırlar.
    (3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.

Kanun: 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
    GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.
    ---------------------

* Kanunun Geçici 4 ünci maddesinin ikinci (2) fıkrası yoktur.
    * Kanunun Geçici 4 üncü maddesi için de yürürlülük tarihi: "b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde," 30.06.2012 den sonraki 1 yıl içinde girilebilecek sınavlar oldu bitti. O zaman kimsenin bu sınavlara da girme hakkı da yok. Yanlışsa düzeltin :)

Bahsettiğiniz gibi bir başvuru yapıldığında alacağımız cevap sınıflar arası yükselme sınavını 1 yükselme için kullanabilirsiniz olacaktır. Özetle bu yönetmeliğin iptali olmazsa son noktayı zaten bakanlık koyacak.
  9. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Biz müracaat ederiz. alırlarsa gireriz. almazlarsa çay demler içeriz
  10. kesinlikle katılıyorum birde tadım çekirdek alırız :)
  11. müracat etmekte fayda var ben c sınıfıyım 2000 gün var b olduktan sonra A ye geçebilecğiz herhalde...
  12. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Genellikle çıkarılan yönetmeliklern maddelern uçları açık bırakiliyo o yüzden B'yi alip A'ya başvurmakta fayda var olursa güzel olur olmazsa caya çekirdeğe devam:)
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bende olur diyorum
    zira yönetmelikte
    (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    girmeye hak kazanırlar.......diyor
    yani c den b ye geçtikten sonra düzenlenecek a sınıfı sınavına başvuru yaptığımız takdirde b sınıfı belgemiz olacak ve 1800 primimiz olacak
    dolayısıyla yönetmelikteki cümleye ters düşmüyor

eğer düşerse de etkinlik lideri arkadaşlar bu çay partisini organize ederlerse çay çekirdek biraz da muhabbet ne gözel olur:cool:
  14. --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Ekim 2013 ---
    bencede dediğiniz gibi ama yinede bakanlığa sorarız ayrıca herkes a-b oluyor piyasada c sınıfı uzman aranacak
  15. Alper Emlik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bu soru 170 yöneltildi

http://www.isgforum.net/threads/12-...ar-nereye-başvuracağız.8799/page-6#post-62721
  16. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yasemin hanım, sizin sertifikanızı kiraya almayacaklarmış
    A++ belge alsanız bile
  17. Alper Emlik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kısaca derki 1500-3000 günü olan bir kişi B sınavına girebilir.. 3000 günü geçen kişi ister A sınavına isterse B sınavına girebilir diyelimki bende aynı durmdayım benim 2850 günüm var ilk önce B sınavına girip 3000 günü dolduğunda A sınavına da girebilir.. Unutulan birşey var arkadaşlar hiç bir belgede onay istenmiyor nedenide bu belgeler zaten ellerinde sertifika tarihi sertifikayı aldığınızda kaç gününüz olduğu.. Sınavı kazansanız dahi yapılacak bir inceleme var incelemelerde bu sertifikayı vermeme hakları var..
  18. artık kiralamıyorum:) satılığa çıkardım duyurulur :)
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işte böyle bir durumda
    a ve b sınıfı uzmanlarının yada olacakların bazıları yüksek gelir hayal ederken
    osgbler veya bireysel olarak çalışırken işveren size c iken verdiği ücreti a olduğunuzda 3 e katlamayacak yine aynı ücreti verecek
    arz talep dengesi değişmeyecek
    a sınıfı belgesi olan uzmanda çok düşür ücretlere bu işi yapmak zorunda kalacak
    sadece birkaç noktada a sınıflarının aldığı 30-40 bin tl ücretler birazcık olsun bazılarına pay olacak gerisi yine aynı
    bu işin sonunda SMMM oluruz haberiniz olsun