1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18.05.2013 c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularına (iptal/itiraz )davalık ve iptalllik soru

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve umitclick tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

?

bu sınava ait sorular

Anketin kapanma tarihi 28 Mayıs 2013.
  1. davalık

77,5%
  2. sınav iptal edilsin

30,0%
Birden fazla oy kullanılabilir.
  1. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  2. Metalin etkisi olduğunu kabul ediyosun, ama sıcaklığın etkisi olduğunu kabul etmiyosun bende bunu anlamıyorum...
  3. ataner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    :D nasıl anlatsam bılemıyorum kı neyse herkesın dogrusu ayrıdır dıyıp geçelim...bende yanılıyor olabilirim yani sonuçta...
  4. eyvallah birader.
  5. Damla_gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    karbonmonoksit degil o karbondioksit ys olan
  6. Diren 2011 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    soruda kimyasal olmayanı soruya zaten.
  7. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    neyse carbon monoksit patlamaz sonuçta soru hatalı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    bende onu diyorum işçilerin üzerine etkisi yokmu yani sıcaklığın cevaptan bu anlaşılıyor???Ortamda metalin kimyasal işyerinde çalışan işçilere ne gibi bir zararı olabilir pardon?
  8. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    CO nun patladığına bir insan beni ikna etsin lütfen....tabi varsa öyle bişey..
  9. Sedat Bilaloğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    sider demir çelik pazarlama a.ş.
    a grubu 85. 87. ve 88. sorular bana iptal edilmesi gereken sorular gibi geliyor arkadaşlar bu konuda bana açıklayıcı bi msjınız var mı?
  10. Damla_gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    CO + 1/2 O 2 ----CO2
  11. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok özensiz hazırlanmış sanki cuma akşamı hazırlanmışta verilmiş gibi..
  12. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ortaya çıkan CO2 DAHA Sonra ys(yangın söndürücü)olarakta felan da kullanıyoluyor sevgili damla hanım...bu ne turşu bu lahana yani...siz için söylemiyorum soruyu hazırlayanlar için söylüyorum yanlış anlaşılmasın....
  13. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anlamsız bı sınav yapmıslar zaten...Neyı ölçmeye calıstıkları bellı dııl ,sınavı işg ile hıc alakası olmayan bırı hazırlamıs olmalı yoksa bu kadar fazla sacmalayamazlardı..!!!
  14. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konuda itiraz dilekçileri sayfada başka yerde paylaşılmıştır...Bunun dışında dava açmak için de insanların toplanması için bu konuyu paylaştım esasında....en azından dosya masrafı avukat masrafı gideri azalmış olur en azından....
  15. serakent İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    YANLIŞ OLAN SORULAR ANKARAYA YAKINDA OLAN VARSA MUTLAKA İTİRAZLARINIZI GÖNDERIN ARKADAŞLAR
    SORU 88 : Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    A) 80 B) 90 C) 100 D) 110
    Testere tezgah yüksekliği sorusu ise 90 diye verilmiş.85 cm -90 cm BİRİMLİ YAZILMALIYDI BELİRTİLMEMİŞ.
    birim yok / cm?/ m ?/ dm ?/ inç ?
    SORULAR: A kitapçığında 36. Soru, 43. Soru, değiştirilmesi gereken sorulardır.
    SORU 26I- BS 8800 II- QS 9000 III- ISO 9000 IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim sistemidir? A) Yalnız IV B) II ve III C) I, II ve IV D) I, II ve III
    DAYANAKhttp://www.belgelendirme.com.tr/belgelendirme-standartlari/qs-9000-standart/273-qs-9000-nedir
    OYSA:
    BS 8800 : BS 8800:2004. Occupational health and safety management systems.
    QS 9000: OTOMOTİV KALİTE STANDARDI (İPTAL OLMUŞTUR)
    ISO 9000: KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ - Temel esaslar, terimler ve tarifler
    OHSAS 18001 :
    İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri - Şartlar
    BU SORUNUN CEVABININ C OLMASI İÇİN QS 9000 STANDARDININ İSG YÖNETİM SİSTEMİ KAPSAMINA GİRMESİ GEREKİR.
    QS 9000 OTOMOTİV SEKTÖRÜ KALİTE STANDARDIDIR. BU STANDARDIN İÇERİSİNDE 4.1.4 - MADDESİNDE - Sağlık güvenlik ve çevre konuları kısmen ele alınır. ANCAK BU STANDART
    1- İPTAL EDİLMİŞ BİR STANDARTTIR.
    2- İSG YÖNETİM SİSTEMİ DEĞİLDİR. OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇİN KALİTE STANDARDIDIR.
    SORU İPTAL EDİLMELİ
    QS 9000 isg yönetim sistemi DEĞİLDİRSORU 87: İşçilere kullandıkları iş ekipmanı ve kullanımına ilişkin verilen yazılı talimatta aşağıdakilerden hangisinin bulunması zorunlu değildir?
    A) İş ekipmanının önceki kullanım deneyiminden elde edilen sonuçlar B) İş ekipmanında öngörülen anormal durumlar
    C) İş ekipmanının kurulumu ile ilgili çizimler ----CEVAP D) İş ekipmanının kullanım koşulları
    İş ekipmanının önceki kullanım deneyiminden elde edilen sonuçlar vermek zorunda mı ?
    El aletlerinin kullanım talimatı olmalı ancak bir önceki kullanımdan kaynaklı sonuçlar olmamalıdır.
    SORU 24: Gürültü kontrolünde uygulanan “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk kontrolüdür?
    A) Gürültünün alıcıda kontrolü B) Planlama ile gürültü kontrolü C) Gürültünün kaynağında kontrolü
    D) Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü
    Gürültüye maruz kalma süresi genellikle ilk öncelikli olarak kaynakta kontrol yapılmalıdır. Alıcıda kontrolde kulak koruyucu olmalıdır ki sonraki yapılması gereken bir iştir.
    SORU 80: Emniyet kemeri ile ilgili olarak aşağıdakiler-den hangisi yanlıştır ?
    A) Çıkılan yükseklikteki işin durumuna göre; çalışanın bulunduğu noktayı değiştirebilmesi için, emniyet kemeri bağlandığı sabit noktadan geçici olarak sökülebilir.
    B) Emniyet kemerlerini kullanacak kişinin vücut ağırlığı her altı ayda bir kontrol edilmeli ve gerekirse bu ağırlığa uygun yeni bir emniyet kemeri verilmelidir.
    C) Düşme ve kayma tehlikesi olan çatı gibi yerler-de düşme tutucu aparatları olan “paraşüt tipi emniyet kemerleri” kullanılmalıdır.
    D) Emniyet kemerleri ve müştemilatı “her çalış-maya başlamadan önce” iyice kontrol edilmeli, en ufak bir arıza ve bozukluk hâlinde kullanıl -mamalıdır. Emniyet kemerini çıkardığın zaman düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsın ki verilen cevap yanlış olup doğrusu Adır.
    SORU 2: Aşağıdakilerden hangisi işyeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamaları arasında
    değildir?A) Çalışanların sağlık gözetiminin yapılması
    B) Çalışanlara sağlıkla ilgili konularda eğitim yapılması
    C) İşyerlerinde iyileştirici sağlık hizmetleri sağlanması
    D) Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının sağlanması
    Çalışanlara İSG kapsamında her ay sağlıkla ilgili eğitimler verilir. Ancak niteliklerine uygun derken kişilerin nitelikleri özgeçmişleridir ki eğitim ve deneyimleridir ki burada sağlıktan bahsedilmemiştir. Soru cevabı genel olarak D şıkkı olmalıdır.
    Soru 3 : Çağdaş iş sağlığı anlayışı bakımından aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır.
    A) İş sağlığı çalışmaları bütün çalışmaları kapsar.
    B) çalışanların sağlığı ile ailelerin sağlığı arasında yakın ilişkiler vardır.
    C) İş sağlığı hizmetleri işverenin sorumluluğundadır.
    D) iş sağlığı hizmetlerinde başarılı olan ülkelerin hizmet modelleri bütün ülkelerde aynı şekilde uygulanabilir.
    Burada da b şıkkında çalışanların sağlığı ile ailelerin sağlığı arasında arasında yakınbir ilişki vardır derken örneğin sağlıklı bir ailede yetişmiş ailede sağlık sağlık problemi olmayan bir çalışan kanserojen bir ortamda çalışıp kansere yakalanırsa nasıl bir ilişki kurulabilir. Ama başka ülkelerin modellerini uygulayabiliriz.
  16. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İtiraz dilekçelerini word olarak ekledim
    Hepsini indirip size uygun olanı kullanırsınız.

DUŞLAR 15 GÜNDE

EMNİYET KEMERİ

DOĞAL AFET

GÜRÜLTÜ KONTROLÜ

DAİRE TESTERE

QS 9000

FİZİKSEL RİSK

İŞYERİ HEKİM GÖREV

CE İŞARETİ

DOZİMETRE

AYDINLATMA -CANDELA

OKSİJEN

ÇOCUK SAAT

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

KAYNAK RENK

TEHLİKELİ DURUM

Ekli Dosyalar:

17. CEM TAKTAKOĞLU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46778
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İLİM ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ
    Unutmayalım her iptal olan soru işsiz bir mühendis gencimize sertifika alması için gerekli puanı sağlayan bir puan olacaktır.Lütfen yardımcı olun.Ben itirazımı yaptım.Kargoda,sizlerde yapın.Lütfen.
  18. siz hangi sorulara yaptınız?
  19. CEM TAKTAKOĞLU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46778
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İLİM ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ
    Ce işareti sorusu,endüstriyel hijyen sorusu,b-96 sorusu gibi bitçok soruya itiraz yaptım.Toplam 5 soruya itiraz ettim.
  20. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu sornun da iptal edilmesi gerekmektedir.

Kaynak işleminden kaynaklanan yangınlarda hangi tür yangın söndürücü bulundurulmaz?
    A) Su B) Halon gazlı C) Karbondioksitli D) Kuru kimyevi tozlu
    (Bakanlık cevabı: A)
    İTİRAZ GEREKÇESİ:
    OZON TABAKASINI İNCELTEN MADDELERİN AZALTILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK
    Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin Azaltılmasına İlişkin Yönetmelik
    Resmi Gazete Tarihi : 12/11/2008
    Resmi Gazete Sayısı : 27052
    Halonların kullanımına ilişkin esaslar
    Madde 6 - (1) Ek-7'de yer alan Grup-III ve Grup-VII altında belirtilen maddelerin ithalatına izin verilmez. Bu maddelerin yeni kurulacak sabit yangın söndürme sistemleri ve elde taşınabilen yangın söndürücülerde kullanılması yasaktır.