1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18.05.2013 c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularına (iptal/itiraz )davalık ve iptalllik soru

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve umitclick tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

?

bu sınava ait sorular

Anketin kapanma tarihi 28 Mayıs 2013.
  1. davalık

77,5%
  2. sınav iptal edilsin

30,0%
Birden fazla oy kullanılabilir.
  1. Bu sorular hakkında eğitim kurumlarından hiç bilgi alan var mı?
  2. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben 3 sorunun iptali için eğitim kurumundan fikir aldım....atıyorum çağdaş sana...
  3. Teşekkürler Ümit Bey.
  4. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hatta burada paylaşayaım çağdaş bey...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    aşağıda iş sağlığı güvenliği/işyeri hekimliği eğitimi veren bir kurumun itiraz dilekçe örneği vardır....sizlerde eğitim veren kurumunuzdan buna benzer şeyleri isteyin vede ısrarcı olun,,amaç sadece kursiyerden para kazanmak değil kötü zamanda da destek olmak olmalı...çalışmalarınızı bekliyorum burada paylaşmanızı. teşekkürler

Ekli Dosyalar:

5. iptal filan olmasın ya
  6. Fırat Akın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben sınavın iptal edilmesinin sınavda başarılı olan arkadaşlara haksızlık olacağı fikrindeyim.

Adil olan, hatalı yada çelişkili soruların iptal edilerek herkese doğru sayılmasıdır.
  7. Ruşen Bekalp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    #ÇalışmaBakanlığıİSGsınavındasorunlar bunu TT ye tasımalıyız DESTEK LÜTFEN sesimizi duyuralım​
  8. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ne yapmamız gerekiyorsa yönlendirin yeterli...
  9. Ruşen Bekalp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    twitterda tt listesine taşıyalım
  10. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

itiraz dilekçesi verelim bi tanıdığımı var ankaraya ulaştıralım yarına kadar veyahut avukat var tanıgım var sordm masraf bu kadarmış buradakilerle bölüşelim veyahut kursiyer oldugum osgb den iptalini düşündüğüm sorular hakkında cevap yazmanızı ,;kursiyer arkadaşlarımla beraber hareket edecez toplu bir şekilde demenizi bekliyordum aslında ..sadece şaşırdım;)
  11. Ruşen Bekalp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    onu da yapalım ki yapıyoruz ama sosyal medyadan da duyuralım sesimizi :)
  12. Fırat Akın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    5000 e yakın takipcim var, safyamda yazsam kimsenin umrunda olmaz eminim, twitter boş sohbet mabedi.
  13. qwerty79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Dünya Makina Mobilya Kesici Takım Sanayi ve İSG danışmanlık Hizmetleri
    O sorunun neresi hatalı???? %100 doğru o sonuç. Ayrıca Sıcaklık Fiziksel faktördür, diğreleri kimyasal. Yine o soru da %100 doğrudur. Acil çıkış kapıları ile ilgili soruda en az %50 olması gerekir diyor. O da %100 doğru bir sorudur. Tartışma olamayacak 3 soruyu seçmişsiniz. Onların dışında Yüksekte çalışma, Kaynak işlerinde kullanılacak yangın söndürücü, CE belgesi, Yönetim sistemi sorusu gibi sorulara yoğunlaşsanız...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    Afedersiniz ama sadece Mühendis olarak değerlendirmeniz çok manidar. Bu sınava Kimyager, Fizikçi ve Teknik Öğretmenlerde giriyor...
  14. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    soruda işçilere maruz olduğu etkilerden bahsetmiş....sıcaklık işçilere maruz fiziksel bir etki yapar belki ama metalin kimyasal etki yaptığını nereden çıkardın.....%50 kısmına gelnce forumun başka yerlerinde tartışılıyor bu soru gene aynı şekilde %50 muhabbeti olarak konuşulyor..
  15. Erdem BULUT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43864
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
    Yeni
    Belediyeler Birliği eğitimcisi, OHSAS 18001 ve Kalite Sistemleri İÇ TETKİKÇİSİ ve yaklaşık 15 yıldır İş Sağlığı ve Güvenliği alanında görev yapan bir uzman olarak, bu hususta yazma zorunluluğu duydum. Toplamda 8 sorunun itiraz harcını yatırarak İSGGM' müze yazılı başvurumu gönderdim.

18 MAYIS 2013 tarihli İş Güvenliği Uzmanlığı B SINIFI Sınavında

yanıtı hatalı verilmiş ve iptali gereken sorular :

( Sorular B SINIFI sınavı , B kitapçığına göre numarasıyladır )

YANITI CEVAP ANAHTARINDA yanlış şıkla belirtilen sorular : ( 4 adettir )

36. SORU :

OHSAS 18001 ’ de yer alan politikada aşağıdakilerden hangisi yer almaz ?

OHSAS ‘da ; sürekli iyileştirme, kontrol,denetleme ve gözetim, yasal mevzuata uygunluk, sürekli gözden geçirme faaliyetleri ve iyileştirme politikanın temel unsurlarıdır.

Ancak OHSAS 18001 politikasında, o kuruma ait risklerin detayı ve büyüklüğü yer almaz, bu husus, yönetim programının, iyileştirmelerin, kurum hedeflerinin, düzeltici faaliyet ve risk analizlerinin konusudur.

Dolayısıyla, B şıkkı yanıtı yanlıştır, doğru olan yanıt D şıkkıdır.

39. SORU :

OHSAS 18001’ e göre, acil durum hazırlığı ve bu hallerde yapılması gerekenler ile ilgili plan ve prosedür oluşturma çalışmaları, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin hangi unsuru kapsamında yer alır ?

Yanıt anahtarında B şıkkı denmiş, yani “Kontrol etme ve uygulama” ifadesi denmiş ki, bu açık ve kesin bir hatalı durum. Plan - prosedür oluşturma, hazırlık ve süreçler, OHSAS’da PUKİ metodolojisine göre ( Planla-Uygula-Kontrol Et-İyileştir ) sıralamasına göre, ilk sırayı yani sistemin ilk basamağını “PLANLAMA” yı oluşturur.

Bu sebeple, doğru yanıt A ) PLANLAMA şıkkı olarak A şıkkıdır.

54. SORU :

Karmaşık yapıda ki kişisel koruyucu donanımlara girmeyen aşağıdakilerden hangisidir ?

Karmaşık yapıda ki kişisel koruyucu donanımlar, ikili/karma ya da birkaç sistemi iç içe barındıran, kopleks, özel tarif ve eğitim gerektirebilen koruyuculardır.

Doğru yanıt A şıkkı denmiş, ancak “ yüksek basınçlı ortamlar için acil durum ekipmanları” özel tasarımlı, bileşik ve özel tarif-eğitim gerektiren türde koruyuculardandır.

Cevap şıklarında, basit / temel ve karmaşık olmayan, çalışanın/ işyerinin derhal takıp kullanabilmesini sağlayan D şıkkında ki yüksekten düşmeye karşı kullanılan ( emniyet kemeri, düşme ağı vb. ) donanımlardır. Doğru yanıt D şıkkıdır.

68. SORU:

Ekranlı araçlarda, çalışmalarda verilecek başlıca eğitim konularından birisi aşağıdakilerden hangisi değildir ?

Yanıt sehven A denmiş yani “Kas ve iskelet sisteminin dinlendirilmesi”, ofis faaliyetlerinde ve ekranlı araç çalışmaları için eğitimlerde verilen önemli bir husustur.

A şıkkı doğru yanıt değildir, doğru yanıt D şıkkıdır : “Ekranlı Araçların tasarımı”, çalışanların konusu olmayıp, tasarım, bir üretim teknolojisi, ergonomi bilimi ve tasarım mühendisliği konusudur.Çalışanın çalışma ve ergonomisiyle ilgili bir husus değildir, dolayısıyla çalışanlara verilen eğitiminde bir parçası-konusu değildir.

İPTAL EDİLMESİ GEREKEN SORULAR VE GEREKÇELERİ : ( 4 adettir )

32. SORU:

Aşağıdakilerden hangisi OHSAS 18001 yönetim sisteminin kurulmasıyla elde edilmesi beklenen kazançlardan birisi değildir ?

C şıkkı doğru denmiş. Soruyla yanıt çelişir olmuş. Bu yanıt, soru “ kazançlardan birisidir ?” şeklinde sorulsaydı doğru olurdu. Ayrıca doğru şık olan C de ki cümle devrik cümledir, anlam boşluğu vardır. OHSAS kalite yönetim sistemi, temel olarak İş Sağlığı ve Güvenliği’ni esas aldığından, verimi / kapasiteyi arttırmayı hedef almaz. Yani eğer soru cümlesine göre düşünülürse, doğru yanıt A şıkkıdır.

SORU İPTAL EDİLMELİ ya da yanıtı A şıkkına çevrilmelidir.

47. SORU :

Aşağıdakilerden hangisi işyerlerinde iş güvenliğini bozan tehlikeli durumlara örnek teşkil eder ?

Yanıt olarak A şıkkı : “İşyerinin düzensizliği” denmiş. Bu ifade bilimsel ve teknik bir ifade değildir, göreceli bir yorum ifadesidir.

Teknik ve mevzuat da geçen ya da parametrik bir ifade ile belirtilmeliydi. Örneğin “ çalışma zemininin engellerle dolu olması, kaçış yolları ve kapılarının malzeme ile işgalli olması-önlerinin kapalı olması, çalışma tezgahlarının dağınık ve risk içerir halde olması,istif ve depolamanın riskli-rastgele olması, atölye-soyunma odası-yemekhane gibi işyeri eklentilerinin iç içe ve mevzuata uygun normlarda olmaması “ gibi.

Bu soru, bu bağlamda, muallak ve göreceli/ soyut yanıtı nedeniyle geçersizdir.

SORU İPTAL EDİLMELİDİR.

58. SORU :

SGK 2011 istatistik yıllığına göre, 2011 yılında, iş kazası sebebiyle hayatını kaybeden toplam çalışan sayısı” sorusu cümle olarak yanlıştır. Soru da “ülkemizde” veya “Türkiye’de” ifadesi unutulmuştur.

Diğer SGK sorusunda, Türkiye’de ki iş kazalarında” ifadesi doğru olarak geçmiş, ancak bu soruda bu sehven unutulduğundan, ölümlü iş kazası sayısının Dünyadakimi-ülkemizdekimi sorulduğu belirsizleşmiştir. Sınava giren birçok kişi, dünyada ki ölümlü kaza sayısının sorulduğunu sandığını ifade etmektedir. Soru bu şekliyle, dünyada ki iş kazasında ki hayat kayıplarını kastediyor olabilir durumdadır. Soru cümlesinde anlam boşluğu vardır.

SORU İPTAL EDİLMELİDİR.

62. SORU :

Kurşun kromat tozu birikimi en fazla hangi organda görülür ?

Yanıt anahtarında doğru yanıt “ B) Kemikler “ denmiş. Ancak tıp literatürüne ve tespit edilmiş çok sayıda klinik vakaya göre, kurşun kromat en çok “ parankimal organlarda ( organların temel-yumuşak doku kısımlarında yani göğüs kafesinde ki organlarda, bilhassa ağırlıklı olarak karaciğer ve akciğerlerde ),kemik iliği ile kanda ve kemiklerde görülmektedir.

Bu sebeple, soru birden çok yanıt şıkkı içermektedir. Yanıt şıkları içerisinde verilen Karaciğer, Akciğer yanıtları da bilimsel olarak geçerlidir. Eğer Karaciğer, Akciğeri içeren şıklar sorunun yanıt şıkları arasında olmasaydı, kemikler yanıtı geçerli olabilirdi. Sorunun hatalı olduğu açık ve kesindir.
    SORU İPTAL EDİLMELİDİR.
  16. qwerty79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Dünya Makina Mobilya Kesici Takım Sanayi ve İSG danışmanlık Hizmetleri
    Sanırım mesleğiniz gereği metaller hakkında yeterli bilgiye sahip değilsiniz, Eğer periyodik cetveldeki metaller kastediliyorsa farklı anladığımız bildiğimiz türden metallerden bahsediyorsa farklı örnekler verebiliriz. Fakat her ikisinde de sonuç değişmeyecektir. Kurşun bir metaldir ve kurşunla çalışmalarda kimyasal risk etmeni var mıdır yok mudur? Bunu cevaplamanız sanırım yeterli olacaktır sorunuza cevap verebilmek için.

Ayrıca Yönetmelikte en az %50si Yeşil olacaktır ibaresi zaten vardır. O sorunun nesi tartışılıyor anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum...

1.2. Acil çıkış ve ilkyardım işaretleri
    Temel nitelikler
    - Dikdörtgen veya kare biçiminde,
    - Yeşil zemin üzerine beyaz piktogram (yeşil kısımlar işaret alanının en az % 50’sini
    kapsayacaktır)
  17. reaktif73 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bana göre sınav sorularında çelişkili yanlış olan tam 10 adet soru var arkadaşlar. bunlar A kitapçığına göre 2.,8.,9.,24.,76.,80.,81.,83.,89.,96. sorulardır
  18. figen1903 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    kamu kuruluşu
    Merhaba bende bazı sorularda teredütteyim.B kitapçığı 92. soruya bakarsanız
    aşağıdakilerden hangisiişyerlerindeiş güvenliğini bozandurumlara örnek teşkil eder.
    d şıkkı çalışan makinadave teçhizatta bakım ve onarım yapma doğru olmalı bence
  19. Güven Güneysu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C sınıfı Uzmanlık sınavında B kitapçığında 11-39-45-49-86-99-91 nolu sorular Eğitmen Mustafa ÜREDİ tarafından incelenmiş olup yanlış olduğu tespit edilmiştir .
    SINAV İLE İLGİLİ İTİRAZLAR
    Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.
    Sınav sorularına ilişkin itirazlar gerekçeleriyle birlikte yapılacaktır .
    Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN No’lu hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.

Sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

Arkadaşlar resmi kurumlara posta ile yapılan müracaatlarda adi posta veya kargo yolu seçilirse müracaat kuruma intikal tarihinde yapılmış sayılır ...Ama taahütlü posta ile gönderilirse postaya veriliş tarihi müracaat tarihidir.İtirazlarınızın red edilmemesi için dikkatinize...

Arkadaşlar ister umursayın, ister umursamayın ama fırsatçılık yapmayın!
    Diğer arkadaşlar itiraz etsin benim cebimden para çıkmasın, onlar sayesinde bende sınavı geçerim demeyin!
    Herkes taşın altına elini koyarsa itirazlar daha da ciddiye alınacaktır... Eğer bu sınav için cebinizden çıkıcak 50-60 tl nin hesabını yaparsanız Ağustos ayında ki sınava girmek için yapacağınız masraflar yanında buradaki 50-60 tl inanın para değil...
    Lütfen herkes dilekçe yazsın ve göndersin...
  20. Mesut Keserci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    61 ve 24 kesinlikle iptal olmalı