1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18.05.2013 isg profesyonelleri c sınıfı sınavı sonrası sınav hakkında mini yorum...

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba İSG Profesyonelleri Gönüllüleri,

Sınav Sonrası konuştuk,dertleştik,sınav sorularını çekiştirdik ve birazdan itiraz raporuda yayınlanacak inşallah.Yakinen iş hayatımdaki arkadaşlarımla ve sizlerle meseleyi müzakere ettik.Meselenin kaynağına inmeye çalıştık ve haddimiz olmadan eleştirdik ve tenkit ettik.Bu sınavda ana tema neydi ve neyin habercisiydi gelin cevap bulalım ve mini geleceğe dönük yorum yapalım dedik;

1-Bu sene 2 adet olan sınav 3 adete çıkarıldı bu başvuru birikmesi ve başvurunun yüksek seviyede seyretmesinden doğan talep patlamasından olduğudur.Bu tahmin ediliyordu ve ciddi ve zor bir sınav olmalıydı.

2-Sınav soruları her geçen gün zorlaşıyor ve eleme oranları artırılıyor.

3-Artık ezbere dayalı değil yorum,ikna,görme ,beceri duyuları tecrübe sınavda belirleyici olmaya başladı.

4-Türkiye mevzuatı değişecek olmasının yanıdan mevzuatı yorumlamayı istiyorlar.Hatta Mevzuatı ezberle anla ve ağla diyolar.

5-piyasaya milyonlar kazandırma değil bu işi yapabilecek kişileri seçmek istiyorlar,yani elini kolunu sallaya sallaya kimse bu uzman olamaz.

6-İSG uzmanlığı bir iş kapısı değil emek,istemek,çalışmak ve bu işe baş koymayı istiyorlar.(hapisler dolmaması için)

7-Bu sınavı kim hazırladıysa çok kişinin elenmesi amaçlanmış ve soruları yoruma dayalı %80 ler oranında tutarak en 10 soruyu iptallik hale getirmişler haberleri bile yok.Mesela madencilik ve gazlar ile alakalı sorunun cevap şıklarından anlaşılıyorki çok sıkmışlar ve meseleye hakim değilller.

8-Bu işi MEB değilde artık bıraksınlar ÖSYM yada üniversiteler hazırlasınlar...MEB sınavda kalmıştır.

Saygılarımla,

İSGforum Ailesi adına,Erkan DÜNDAR
  2. Burçin Oral İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Söylediklerinizin çoğuna katılmakla birlikte Ösym kurumunun yaptığı sınavları da gördüğümüz için o kurumun hiç bir şekilde güven vermediği düşüncesindeyim.Sınavla ilgili olarak kolay değil ancak zor da değildi , aşırı dikkat gerektiriyordu.Çoğu arkadaşımızın belirttiği 4-5 soruda hata olduğu düşüncesindeyim.Başarılı olan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.
  3. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    soruları ha zırlayanların ne kadar amator ve konuyla ilgileri olmadıgı bu sınavda cok net anlasıldı. zor soru sormak istemişler ama onuda becerememişler. zor soru sormayı tv programlarındaki bazı yarısmlarda soruyu anlasılması zor hale getirmek olarak algılamıslar.

bir cok soru zaten tüzükten kopyala yapıstır bir kelime cıkart mantıgı ile hazırlanmıs. bende bunu anlamıyorum yasal bir dayanağı kalmayan tüzükten bir sürü soru soruyorlar bu tüzük olmasa ne yapacaklar onu cok merak ediyorum.)

yaklasık 3 senedir yogun olarak bu sınavları yapmaktalar ve hala yanlıs soru yazabiliyorlar hala ilkokul cocugunun bile farkedebileceği birim yazmama hatasını yapabiliyorlar şaşıyorum.

sözün özü sınava girip basarılı olan arkadaşları tebrik ediyorum. sınırda olan arkadaslarda morallerini bozmasınlar 2011 yılındaki sınavda toplamda 7 iptal iki sorununda şıkları değişti.

umarım bakanlık bir sonraki sınavda aynı rezaletlerin yasanmasına bir daha izin vermez ve daha kaliteli soru hazırlar.
  4. Rıfat KELEŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İBB
    Sorular yorumdan çok ezbere dayalıydı..

Eğer insanları düşünmeye, mantık yürütmeye ve doğru yol, uygun çözüm üretmeye yöneltmek istiyorsalar bu ezberletme işinden vazgeçmeliler. Bazı rakamsal değerleri bilmenin kimseye faydası yok. Onlar zaten bir föy şeklinde istediğin yerden temin edebileceğin uzaklıkta... Önemli olan analitik düşünebilme ve çözüm üretebilme yeteneğinin sınanmasıdır.

Herhalde genel eğitim sistemimizin temel sıkıntısı bu olsa gerek ki, bunun İSG'ye yansıması da bu şekilde...

Bu arada ben de 73-77 arası bir not bekliyorum. İnşaallah geçerim de bir daha Ankara yollarına düşmek zorunda kalmam. Zaten milleti oralara sürüklemek apayrı bir rezalet...

Herkese hayırlı günler dilerim.
  5. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Ezberleyerek insanı aptallaştırmaktan başka hiçbir şey yapamazsın. Sınav çocukların sahip olduğu bir mantıkla hazırlanmış. Özetleyecek olursak saçmalıktan başka bir şey değildi.
  6. pharlapcik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Her soruda zaten 4 şık var,yanlışlar doğruları götürmüyor, konuların sayısı fazla değil,55-60 soru çok basit. Bu sınavda zor soru sormanın başka yolu yok ki, adamlar ne yapsın 2 şık arasında bırakmaktan başka seçenekleri yok.
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    sınav kolay, bu nedenle bu sınavı geçenlerden isg profesyoneli olmasını beklemek yanılgı olur, bu da apaçık ortada. bu belgeyi alan değil de bu alanda kendisini yetiştiren, belli bir iş disiplinine sahip olan, kendi tarzını ortaya koyabilenler başarılı olacaklar.
  8. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
    Ben sizlerle bir konuda aynı fikirde değilim.Sorulardaki yazım hataları ve iptale yönelik kavram kargaşaları/yanlışları soru hazırlayanların bilmediğinden değil , ücrete yönelik yapılan planlı bir eylem olduğu kanaatindeyim.
  9. E.AYHAN BAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16654
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İLMER OSGB
    sorular basitti 90 üzeri bekliyorum, hatalı soruların durumu sonucu belirleyecek 4 soruda hata olduğunu düşünüyorum..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Mayıs 2013 ---
    Tuğba hn.aynı fikirde değilim çünki itiraz sayısı çok az. çünki ancak sınırdakiler itiraz ediyor bu kadar az bir meblağ için bu kadar büyük prestij kaybı göze alınmaz, diye düşünüyorum...
  10. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İtiraz sayısının az olduğunu nerden biliyorsunuz?Şahsen bu kadar da hatalı olamaz dedirten soruların yanlışlıkla hazırlandığını düşünmüyorum.
  11. E.AYHAN BAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16654
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İLMER OSGB
    şu ana kadar itiraz sayısı 500 ü geçmiyor ,fakat 1 de olsa 1000 de olsa usulunce itiraz edilen sorular değerlendirilecek ,incelenecek. bende en az 4 soruda hata olduğunu düşünüyorum.
  12. Kusura bakmayın lütfen ama çünki değil, çünkü. Sınavda da Türkçe katliamı vardı. Birçoğumuz bundan soru kaçırdık.
  13. Sınav insanları sınamak için yapılmış olduğu belli ancak iş güvenliği ve çalışanların sağlıklarını korumak için farklı bir sınama yöntemi olması gerektiğine inanıyorum.

Türkçe konuşmayı okuma ve yazmayı bilenlerin sınav sorularının düzenlemesi gerekmekteydi ve bu konuda eğitim bakanlığını çok başarısız gördüm.

bu sınavdan 100 alanları ayrı bir tebrik etmek gerekiyor bence multidisipliner bir sınavda her şeye hakim olabilen insanlar ile çalışıp kaza/mesleki hastalık , personel motivasyon, üretim kalitesi istatistiklerini incelemek istiyorum.

itiraz sayısı ne kadar fazla olursa o kadar çok iptal olur yanılgısına kapılmamak gerekiyor. ben sadece 1 soruya itiraz ettim o da üzerinde çalışmış olduğum tez konum olduğu için şıklar hem yetersiz hem de 2 şık kapsıyor olduğu içindi ancak sokaktan geçen bir kaç kişiye sordum hepsi ilan edilen doğru cevabı verdi. (ne kadar az bilirsen o kadar çok başarılı oluyorsun yanılgısına düşürüyor beni)

bir iş güvenliği uzmanı ya da mühendisinin CE belgesinin yönetmeliğini ezbere bilmesinde ne fayda var ya da asbest minerallerini ezbere bilmekte ne fayda var anlam veremedim. bu iki soruyu da sallayıp tutturmak da ayrı bir şans

son olarak söylemek istediğim şey yasal olarak yürürlükte olmayan yönetmelik ve tüzüğün sınav sorusu olarak gelmesi dünya düz değildir diye engüzisyon mahkemesinde yargılanmaya benziyor adamlar aya gitmiş bizimkilerin ne yaptığı ortada
  14. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu itiraz edilen soruların iptalini ne zaman ve nereden öğreneceğimizi bilen var mı? Bu arada sınav kendini sınamış bizi değil.
  15. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Erdem Bey,rahatsız olduğunuz husus nedir?
  16. E.AYHAN BAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16654
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İLMER OSGB
    Sende hiç kusura bakma sınav türkçe sınavı değildi,daha öncede açıklandığı gibi,teknik ağırlıklı bir sınavdı,yanlışlıkları savunacak değilim.Bende hatalı en az 4 soru olduğunu söylüyorum.Göreceğiz bakalım kaç soru iptal edilecek
  17. "SINAV TÜRKÇE SINAVI DEĞİLDİ"
    Doğru söylüyorsunuz sorular çok teknik olduğu için anlaşılmasına gerek yoktu. En basit örnek olarak "en geç" ve "en erken" kavramlarıyla kaç kişinin kafasının karıştığının önemi yok çünkü zaten sınav Türkçe sınavı değildi.
    Özellikle de ÇSGB tarafından açıklanan, "Arkadaşlar, sınav teknik ağırlıklı bir sınav olacak, soruların yazılışlarına fazla aldırmayın, çok düşünüp cümlenin anlamını irdelemeyin" açıklaması içimize bir hayli su serpiştirmişken benim kalkıp bunu okumamış olmam büyük ayıp.
    Kaç sorunun iptal edileceğini bilmem ama sizin zihniyetinizdeki insanlar soru hazırlayınca ortaya çıkan durum ne yazık ki bu oluyor.
  18. E.AYHAN BAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16654
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İLMER OSGB
    Zihniyet falan karıştırma istersen, yazılanları anlıyamama özürünü ,bana çemkirme... benim mesajlarımı oku ondan sonra buraya yaz.
  19. anlıyamama değil anlayamama tabi anlayana!
    özürünü değil özrünü
    Bence önce siz önce üslup sonra Türkçe öğrenin ondan sonra dilediğiniz gibi tartışalım.