1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Güven Öner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34458
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Yanlış soru, danışmalık firması işveren de şirketleride eğitim verebilir.
    A KİTAPÇIĞI 99. SORU
    CEVAP C ŞIKKI İSG EĞİTİMİ İŞVEREN VE danışmalık firması EĞİTİM VEREMEZ DENİYOR,

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
    USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.
  2. figen1903 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    kamu kuruluşu
    Arkadaşlar 2 sınavda da başarız olanlar ne yapmalı.Vazgeçmeli mi .Sizce ?
  3. Yusuf C. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu nasıl bir sınavdı böyle bir uzman olarak soruları cözmeye çalıstım soruları okuyamadım soruları okumak zor geldi bana insallah herkesin sınavı iyi geçmiştir.
  4. Yusuf C. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bi an düşündüm ben bu soruları okudum tamamını ama tüm sorun burda baslıcak büyük ihtimal kanımca ben bu sınavdan 70 alamam :):)
  5. Eren Eker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A Grubu 47. Soru itirazı bence bu şekilde olmalı.

ELLE TAŞIMA İŞLERİ YÖNETMELİĞİ
    Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.
    B şıkkında görüldüğü üzere yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi hakkında mümkünse bilgi verilmeli, diyor. Buradaki “ile” bağlacı hem yükün hem de yükün ağırlık merkezinin mümkünse bildirilmesini zorunlu kılıyor.

TDK kurumu imla kılavuzunda belirtildiği üzere; “Biri bağlaç diğeri edat olan iki çeşit “ile” vardır. Bir cümlede “ile”nin yerine “ve”yi getirebiliyorsak bağlaç, getiremiyorsak edattır.”

—“Bazen yandık bazen menekşelerle söyleştik.(Edat)
    —“Kazaklarla ceketi parayla aldım.(Bağlaç)

Bu açıklamalar ışığında “Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile (ve) eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi bildirilmelidir.” Şeklinde bir anlam taşıyor ilgili şık.
  6. sevda kuvvet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar merhaba,
    Sınavda 69 doğrum çıktı, hatalı sorular ile ilgili bende size danışmak istedim.
    Öncelikle iptal olan tüzükleri nereden öğrenebiliriz. www.bilgit.com dan bakıyorum; aşağıdaki tüzükler yürürlükten kalkmış gözüküyor:
    -İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü
    -Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük
    -Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü
    Bu durumda en az 6 soru ( B kitapçığı soru 40, 50, 92, 93, 94, 95) iptal edilmeli. Doğru mudur?
    Yorumlarınızı rica ediyorum.
  7. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İptal olan tüzükler için resmi gazetede yayınlanmış yazı olması gerekiyor..Bilgit bu şekilde yazmış ama resmi gazetede iptal olarak bir resmi yazı mevcutt değil.Tüzükler bildiğim kadarı ile ancak resmi gazete de yayınlanınca iptal edilebiliyor.B kitapçığında 7 ve 49 da itiraz edilmesi gereken sorular arasında..
  8. sevda kuvvet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet soru 7 ye kesinlikle katılıyorum. Soru 49 da ise mevzuatı bulamadım henüz, yasal dayanak bulmak gerekli. siz bulabildiniz mi?
  9. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Ekliyorum hemen :)
    İtiraz No : 2 C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı
    Soru :49
    I-Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır
    II-Yük üzerinde yanlızca görevli kişi bulunmalıdır.
    III-Hiçbir kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.
    Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir.
    A)I,II ve III B)I ve III
    C)Yanlız III D)Yalnız I

İtiraz Nedeni :Doğru cevap C şıkkı olarak belirtilmiştir.
    İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    Resmi Gazete 11 Ocak 1974 - Sayı: 14765
    MADDE 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.

MADDE 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.

Bu durumda doğru cevap B olmalıydı
  10. sevda kuvvet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    süpersiniz walla. teşekkür ederim. aslında bu iki sorunun iptal edilmesi bile yeter bana. ama tüzükler de yürürlükten kalkmış ise 8 soru yapar. sınav iptal olmasa bari. ben bu iki soru için itiraz da bulunayım o halde. sizde bulunacaksınız sanıyorum, hazırlık yapıldığına göre =)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ağustos 2013 ---
    ama bu tüzükte iptal di öyle değil mi?? (İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ)
    sorunun başka bir dayanağı var mıdır acaba??
  11. Ruşen Bekalp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben toplam beş soruya itiraz edicem. parayı öğleden sonra yatırıp hemen göndericem soruları. B KİTAPÇIĞI 55. soru hakkında ne düşünüyorsunuz kararsız kaldım ona da itiraz edersem 6 soru olucak .
  12. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Tüzüğün iptali dilden dile dolaşan bir efsane gibi,bunu söyleyenlere resmi yazıyı sorun derim..Resmi bir iptal yok çünkü..
    Sınav iptali ile ilgili de çok araştırdık,hatta avukatımız araştırdı ama 8 soru iptalse sınav iptal olur ile ilgili de resmi bir gerekçe bulamadık.Bu da ayrı bir efsane gidi yasal dayanağını bulan olursa bende görmek isterim..
  13. MUBERRA SENGUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben defalarca para yatırıp sorulara itiraz ettim, giden sadece para ve ümit şimdiden söyliyim
  14. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :))Belki evet ama sonuçta verilen hakkı geri çevirmekte önündeki fırsatı tepmek olabilir..Sonuçta ne nasıl iptal oluyor neden iptal oluyor bilmiyoruz.Hak ne yazık ki verilmez alınırdan yola çıkıp elimizden geleni yapmamız her durumda uygundur diye düşünüyorum..
  15. Yusuf C. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iptal olcak soruları sınavı hazırlayanlar biliyor kimse itiraz etmese bile o sorular otomatıkmen ıptal oluyor.ücret yatırıp itiraz etmenize gerek yok zaten kurslar hersoruya iptal diye basvuruyolar.Boşuna masraf etmeyin derim
  16. sevda kuvvet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    55. soru doğru bence. daha kesin hatalı sorulara itiraz etmelisiniz, paranız boşa gitmesin.
  17. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki onu yapmayalım bunu yapmayalım napalım boynumuzu büküp oturalım bekleyelim mi?O zaman sorular zormuş diye de söylenmeyelim gerek yok değil mi?
  18. sevda kuvvet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben b kitapçığı soru 7, ve gerekçe bulabilirsem soru 49 a itiraz edeceğim. aynı zamanda soru 40,50,92,93,94,95 de eğer tüzükler gerçekten iptal edildi ise itiraz edilecek sorular. tüzüklerin iptalinden emin olmaya çalışıyorum. mevzuat.gov.tr den baktıdeğil belirtilmiyor. mail attım, inşallah ilgilenen olur.
  19. Yusuf C. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

başvuracağınız soruları öğrenebilirmiyim?

bence 100 kişi toplanın herkes bi soruya iptal basvurusu yapsın bir kişinin fazla soruya iptal basvurusunda bulunması maddı olarak agır gelir.
  20. Deniz Mert İÇÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    II- Yük üzerinde yalnızca görevli kişi bulunmalıdır ifadesi de yanlış.
    MADDE 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.