1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Ahmet Ayboran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ankara Büyükşehir Belediyesi
    Yürürlükte olmayıp, yasal dayanağı bulunmayan mevzuatlar(tüzük,yönetmelik) ile ilgili olan soruların iptal edilmesi gerekmektedir.
    Çünkü;
    1-Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.
    2-Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı yukarıda sayılan tüzüklerin herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.
  2. Abdullah MADENCİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar ben de ek olarak aşağıdaki soruyu bildiriyorum.

A kitapçığı soru 100.

Bu sorunun soru kökünde "Yukardakilerden hangileri... dediğinden dolayı sorunun cevabında en az 2 yanlış madde olması gerekiyor. Yani D) şıkkındaki Yalnız IV cevap olamaz. Soru kökünde diğer sorularda olduğu gibi "Yukarıdakilerden hangisi/hangileri.... demesi gerekiyordu.
  3. Ahmet Ayboran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ankara Büyükşehir Belediyesi
    A Sınıfı İGU sıvavı için ,Yürürlükte olmayıp, yasal dayanağı bulunmayan mevzuatlar(tüzük,yönetmelik) ile ilgili olan soruların iptal edilmesi gerekmektedir.
    Çünkü;

1-Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.
    2-Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı yukarıda sayılan tüzüklerin herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.
  4. murat güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91328
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    B kitapçığı 42. Soruya (asetilen tüpü) itiraz eden yok mu ???
  5. Onur Atılgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    "gerekçe" yazmak istemiştim arada harf eksik kalmış
  6. Onur Atılgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Yük üzerine ister görevli , ister görevsiz binilmesi mantıksız geldiği için :) doğru olmuyor bence.
    ,ayrıca itiraz için yönetmelikte belirtilen maddeler üzerinden gitmekte fayda var yorum yaptığımız zaman itiraz için maddi delil sayılabilecek noktaları atlamış oluruz.
    Sorunun iptal olabilmesi yada doğru şıkkın değiştirilmesi için özellikle maddi unsurlarla desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.
    Yönetmelikte eğer "Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir." diye bir cümle varsa dediğiniz doğru olur.
  7. Sıddık Uğur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar A kitapçığına göre yapmış olduğum dilekçe örneğini sizinle paylaşmak istedim. Bu sınav iptal olsa yeridir. Arkadaşlar lütfen başkası itiraz etsin bakalım demeyelim. Herkez bir tane soruya dahi itiraz etse bu iş olur. Bakanlık bilerek bu şekilde yanlış soru soruyor ki para kazanabilsin en azından benim gözümde. Her sınavda iptal olan soruyu evirip çevirip neden soruyor anlamsız yani PARA PARA başka bir şey değil. Olanda bizlere oluyor.........

Ekli Dosyalar:

8. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitim aldığım kurum işçi sağlığı ve iş güvenliği, yapı işlerinde isg ve maden ve taş ocakları tüzüklerinin ve gürültü yönetmeliğinin iptal edildikleri gerekçesiyle bunlarla ilgili 9 soruya itiraz edilebilineceğini söyledi. Bunlar B kitapçığı: 22-40-47-50-51-92-93-94-95. Bunlardan başka B25 ve B49'un da yanlış olduğunda hemfikirler. Bu yönetmeliklerin iptalinin gerçekten ilan edilip edilmediğini bilmiyorum. Ama eğitim kurumu diyorsa, sanırım doğrudur. Bilemedim..
  9. Sıddık Uğur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cevap anahtarını görme gibi şansımız var mı bu sınavdan sonra bilgisi olan var mı?
  10. ihsanates61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yarın yapacağım başvuru ile alakalı hazırladığım dilekçe ekte sunulmuştur. İnceleyip, ilave ve ya çıkartılmasını önereceğiniz sorular varsa onlarıda ekleyeceğim. böyle sınav mı olur.

Ekli Dosyalar:

11. sdtylmz33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar BİMER' e sınav sorularının tekrar incelenmesi için şikyet başvurusunda bulundum. Eğer bu şekilde çok kişi başvurursa faydalı olacağı düşüncesindeyim. Siz ne dersiniz.
  12. ihsanates61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yarın herkez başvuru yapsın, soru hazırlamaktan aciz insanların düzenlediği bu sınavı, eğer itirazlarım sonuç bulmazsa mahkemeye taşıyacağım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ağustos 2013 ---
    Bimer mantıklı bir yaklaşım olmuş çalışma bakanlığı ve milli eğitim bakanlığına da yazmakta yarar var.
  13. ihsanates61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ilave 47. soru güvenle alakalı olan
  14. gülşah000 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B57 elle taşıma yönetmeliğine göre
    Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi

MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler. fakat cevap yanlış olarak A verilmiş yani doğru olan şık yanlış
  15. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bıktım bunların saçma sorularından. geçen sınavda da aynı bunda da. kim hazırlıyor bunları?
    soru 62: korkuluklu platformlarda çalışılması imkanı sağlanamayan ve .... den fazla yüksekliği bulunan binaların dış ksıımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde , bakım onarım.....
    a)1,2
    b)2
    c)3
    d)4
    cevap d diyor
    sıyırmamak elde değil. nasıl 4 olur.
    madde 13: yüksekliği tabandan itibaren 3m den daha fazla olan ve düşme ve kayma tehlikesi bulunan yerler diyor.
    kursta da 3m yüksek yerdir denmişti.
    bu soru kesin hatalı değil mi?
  16. gülşah000 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B soru 64 için; azot boğucu gazlar sınıfında. Yönetmelikte de Boğucu, zehirli veya tahriş edici gaz ile toz, buğu, duman ve fena kokuları ortam dışına atacak şekil ve nitelikte, genel havalandırma sisteminden ayrı olarak mekanik (cebri) havalandırma sistemi kurulur. Bu soru hatalı olmuyor mu şimdi.
  17. 5. Soru kesinlikle D şıkkıdr çünkü ülkemizde en çok ölüm nedeni yüksekten düşme ama en çok iş kazası kesici ve delici aletlerden olduğu için doğrudur.
    54. Soruda da A olmalı çünkü kısa devre için sigorta kullanılır kaçak akım rölesi ise ters akımı önlem içindir.Bu yüzden A şıkkı doğru.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ağustos 2013 ---
    Şöyle düşünün soluduğumuz havada %78 oranında azot bulunmaktadır.O yüzden hiç bir sakınca yok A şıkkı doğrudur.
  18. Deniz Mert İÇÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  19. Turgay Aytaç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar. Yaptığım araştırmalar, Burada paylaştığım açıklamalarla ve bazı arkadaşlarında belirttiği gerekçeler doğrultusunda hazırlayıp itiraz bedelini yatırarak bugün kargoya verdiğim dilekçe örneği Ektedir. Herkes için hayırlısı olması dileğiyle umarım Emeğimizin karşılığını alırız...

Ekli Dosyalar:

20. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Eğitim kurumumun sınav sonucu yapmış olduğu çalışma neticesinde hatalı 6 adet soru ve yasal gerekçeleri ekteki dosyada mevcuttur.
    Örnek itiraz dilekçesi ile beraber gerekçeli itiraz dilekçesine göz atmanızı tavsiye ederim...

Ekli Dosyalar: