1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. caner öz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  2. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    A kitapçığı 58.soruda da cevap hatalı bir şekilde verilmiştir.
    Madde 387 – Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda,uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Cevabı c seçeneği demişler fakat b seçeneği olacaktır,arkadaşlar bu soruyu da içeren itiraz dilekçesi vermişler.
  3. wezosso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    A kitapçığı 47. soru güven bey

Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı
    ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda
    bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının
    ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve
    yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.
    Elle taşıma işleri yönetmeliğine göre bütün şıklar verilmesi gereken bilgidir. Doğru şık yok
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ağustos 2013 ---
    A kitapçığı 17. soru

arkadaşlar bu puko döngüsünde Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama aşağıda olduğu gibi uygulama da değil mi yani doğru cevaplardan biride bu değil mi?

PUKÖ döngüsünün aşamalarını inceleyecek olursak;
    PLANLA
    • İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman )
    • Mevcut durumu analiz etme
    • Hedeflerin belirlenmesi
    • Kayıtların analizi
    • Tehlikelerin Belirlenmesi
    • Risk değerlendirme metodlarının belirlenmesi
    • Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı )
    • İç talimatlar hazırlama
    UYGULA
    • Riskleri Değerlendirme
    • Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    • Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulaması
    • Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    • Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    • Uygulama sonuçlarını yakın takip etme
    KONTROL ET
    • Hedef veya hedeflere ulaşıldı mı?
    • İç talimatlar ve yönergeleri gözden geçirme
    • Olası sapmaları tespit etme ve kaydetme
    • İlgili kişileri bilgilendirme
    ÖNLEM AL
    • Kalıcı bir denetleme sistemi kurma
    • Etkili önlemleri standartlaştırma
    • Gerekli eğitim ve yönlendirmeleri sağlama
    OHSAS 18001’in oluşturulmasına katkıda bulunan organizasyonlar aşağıda sıralanmıştır.
  4. wezosso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    A KİTAPÇIĞI SORU 58
    Doğru kabul edilen cevap : C
    Olması gereken cevap : B

Yasal veya literatürdeki dayanağı
    işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü

Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre
    en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri
    bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde,
    yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine
    binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
    A kitapçığı 62. soru

yapı işlerine göre 3m işçi sağlığı iş güv. tüzüğüne göre 4 m

Yapı İşleri Tüzüğüne göre;
    Madde 13 – Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derin-

İSG Tüzüğüne göre;
    Madde 521 – Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında,çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.
  5. wezosso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    benim emin olduğum 4 yanlış soru inş dilekçelerimizi okurlarda anlarlar
  6. murat güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91328
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  7. beste İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    mrb benimde hatalı olduğunu düşündüğüm bazı sorular mevcut bu itirazı yaparken iptal olan yürürlükten kalkan yönetmelik ve tüzükleri de dayanak olarak gösterebiliyormuyuz. yardımcı olur iseniz memnun olurum
  8. wezosso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    benim bildiğim yürürlükten kalktığı resmi gazetede yayımlanan tüzük veya yönetmeliğe dayanarak soru sorulmuşsa o sorunun iptali için başvurabilirsiniz
    ancak dayanak olarak yürürlükten kalkan mevzuatı dayanak olarak gösteremezsiniz
  9. Aysenur Ürküp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar buraya çok iyi hazırlanmış ve 12 sorudan oluşan bir itiraz formu paylaşıyorum...Hem dilekçe örneğini hem de soruları ekliyorum.İtiraz edecek arkadaşlar lütfen incelesin.Teşekkürler..Not:Uzmanlar tarafından hazırlanmıştır..

Ekli Dosyalar:

10. wezosso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hatta şöyle birşey gördüm puko sorusu bu şekildede desteklenebilir

A Grubunda 17. ; B Grubunda 7. soru

Soru:Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem Al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

A) Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    B ) Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımın sağlama
    C) Faaliyet planın izleme ve gerçekleştirme
    D) Mevcut durumu analiz etme

Cevap Anahtarı; Cevap A

Soru hatalıdır
    Aşağıda gerekçeleriyle beraber hatalı olan durumlar gösterilmiştir.

1- Geçmiş yıllarda kurumunuzun yapmış olduğu sınavda Planlama aşamasında Risk değerlendirmesi yer almaktadır denilmiş, buradaki soruda Planlama aşamasında yer almazın cevabı olarak Risk değerlendirmesi denilmiştir

2 TEMMUZ 20011 B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ VE UZMANLIĞI sınavında yer alan

A Grubunda 22. B Grubunda 2. Soru

Soru: Risk değerlendirmesi TS18001 standardında PUKÖ döngüsü içerisinde hangi adımda yer almaktadır?

A) Uygula
    B ) Planla
    C) Kontrol et
    D) Önlem al

Cevap Anahtarı : Cevap B

2 Temmuz 2011 B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında Risk değerlendirmesi Planlama aşamasında iken
    18 Ağustos 2013 yılında C sınıfı İş güvenlik uzmanlığı sınavında Risk Değerlendirmesi Planlama aşamasında değil denilmiştir
  11. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar , Aşağıdaki soruları itiraz için değerlendirebilir misiniz ?

"18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan C sınıfı uzmanlık sınavı soruları hakkındaki görüşlerimiz A kitapçığı üzerinden değerlendirme yapılmıştır.

İtiraz İçin;
    Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.

Sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

SORULAR

A KİTAPÇIĞI 17. SORU

Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

A) Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    B)Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    C)Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    D) Mevcut durumu analiz etme

Doğru Cevap A seçeneği verilmiştir.

Fakat; Türk Standartları Enstitüsü’nün yayınladığı TS 18001 (Nisan 2008) İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri-Şartlar standardında ;

4.İSG YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLARI:
    4.3.PLANLAMA:
    4.3.1.Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi

Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli kontrollerin belirlenmesi için prosedürler oluşturmalı ve sürdürmelidir.

Buna göre A seçeneğinde verilen ‘Risklerin değerlendirmesi, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme’ olgusu planlama aşamasındadır.

Sorunun C seçeneğinde verilen ‘Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme’ döngünün uygulama ve işletme safhalarında yer almaktadır. Dolayısıyla doğru cevap C seçeneği olmalıdır.

A KİTAPÇIĞI 30.SORU:
    Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünde, acil çıkış kapıları ve yangınla ilgili hiçbir hüküm ve madde yoktur. Yasal dayanağı yanlış verilen soru iptal edilmelidir.
    Sorunun dayanağı tüzük İşçi sağlığı ve İş güvenliği tüzüğüdür. Ayrıca tüzüklerin ikisinin de yürürlükte olmaması sorunun iptali için bir nedendir.

A KİTAPÇIĞI SORU 32

Yasal veya literatürdeki dayanağı olan ve ismi Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yürürlükte değildir.
    Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik isimli bir yönetmelik yürürlüktedir. Söz konusu yönetmelikte de MARUZİYET ETKİN DEĞER diye bir kavram bulunmamaktadır soru iptal edilmelidir.

A KİTAPÇIK 35.SORU
    Doğru kabul edilen cevap : A
    Olması gereken cevap : A ve D

TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU. http://www.taek.gov.tr/ogrenci/r02.htm
    Beta parçacıkları da alfa parçacıkları gibi belli bir yük ve kütleye sahip olduklarından madde içerisinden geçerken yolları üzerinde iyonlaşmaya sebep olurlar. Ancak bu iyonlaşma, alfa parçacıklarının oluşturduğu iyonlaşmadan daha azdır. Çünkü bu parçacıklar alfa parçacıklarına göre daha hafif ve yüz kere daha giricidirler. Yine de bunlardan korunmak için ince alüminyum levhadan yapılmış bir zırh malzemesi yeterlidir.
    D seçeneği de yanlış verilmiştir. Nedeni ise; Nötronlar sadece kalın beton, su veya parafin kütleleriyle durdurulabilirler.

A kitapçığı 51.
    Kaynak işleminde ; Özellikle kesme yüzey düzgünlüğü için parça kalınlığına göre alev ayarı yapılır. Alev ayarı yapmak için önce yakıcı gaz(O2) bir miktar açılır, sonra yanıcı gaz(Asetilen) açılır.
    Dolayısıyla sorunun yanıtı A değil B olmalı

A KİTAPÇIĞI 56.SORU.
    Klakson sesleri farklı olmalıdır şıkkına yanlış denilmiş fakat yürürlükte olmayan tüzüğe göre klakson sesleri farklı olmalıdır?
    Motorlu arabaların klakson, çan veya zil sesleri, işyerindeki diğer sinyal seslerinden farklı, diğer makinaların meydana getirdiği gürültüleri bastıracak kadar kuvvetli ve titiz olacak ve aynı işyerinde çalışan çeşitli motorlu arabalar için aynı ses tonu kullanılacaktır.
    (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:459)

A KİTAPÇIĞI SORU 58

Olması gereken cevap : B
    Yasal veya literatürdeki dayanağı
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
    Yasal dayanağı artık kalmayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünden soru sorulmuştur?

A KİTAPÇIĞI SORU 59
    Sorunun A şıkkında işçinin kolayca kullanabileceği yerde NE bulunacaktır?
    Soru cümlesinde, tüzükten hangi konuyla ilgili soru sorulduğu net değildir. Şıklardan gidilerek, soru tahmin edilmektedir. İptal edilmelidir.

A KİTAPÇIĞI SORU 62
    Sorunun dayanağı olan mevzuat bilgisi yoktur? Yüksekte çalışmada emniyet kemeri kullanma ile ilgili bilgi İşçi sağlığı iş güvenliği Tüzüğüne göre 3 metre, Yapı işlerinde işçi sağlığı iş güvenliği tüzüğü içinde 4 metre olacaktır.
    Dolayısıyla soru iptal edilmelidir.

A KİTAPÇIĞI 73.SORU
    A ve D şıkları da doğrudur.

A KİTAPÇIĞI 78.SORU
    B ve C şıkları ikisi de doğrudur.

A KİTAPÇIK 85.SORU
    Yürürlükte Olmayan Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.
    Soru Sorulmuş ve Ayrıca, Soruda 4 Tane Boşluk Vardır Ama Cevaplarda 3 Boşluk Vardır. İptal Edilmelidir"
  12. muaz1984 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar, ben bugün de 4 soruya daha itiraz ettim, toplam 7 etti. Insaallah hepsi iptal olur da baya bi millet gecer
  13. arzuakdeniz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende bugun 3 tane soruya ıtıraz etdım .nekadar ıptal okadar gecme olasılıgımız yuksek.
  14. muaz1984 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kıdemli arkadaşlara iki sorum var
    1. Geçmiş yıllardaki yapılan sınavlarla karşılaştırıldığında bu sınavdan daha berbat bi sınav varmıydı?
    2. Bu sınavdaki iptal olacak soru miktarı ortalama kactır?
  15. beste İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar b 64 le ilgili elinde bir döküman olan arkadş bu dökümanı paylaşabilir mi lütfen
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şöyle Cevap vereyim;

Bu gün beni inşaat mühendisi bir büyüğüm aradı üstadlardan galiba ama telefonda tanıştık yeni bana şunu dedi;

Erkan bey; 13.05.2013 isg sınavı A kitapçığında 79. soruda çıkan soru ile 18.08.2013 sınavında çıkan B kitapçığı 68. soru aynıdır ve yanlış cevap yazılmıştır bu soru iptal edilmelidir.ve lütfen sitede yazarmısınız dedi..

yani aynı soruyu soruyon ama gene yanlış soruyon sınavda şaka gibi.

birde burdan Muhammed Ali beye ciddi çalışmalarından dolayı ne kadar ezildiğimi belirtmek ve teşekkür bile hakkını helal ettirmez diye düşünüyorum.Muhammet beyin çalışmaları ayrıca İSGDER(http://www.isgder.com/dernek/18-agustos-itiraz-edilen-sorular/) sitesinde de yayınlanmıştır.Bununla da ve Muhammet beylede gurur duydum.Arkadaşlarımız gerçekten bizim gibi dertleniyolar..Saolun var olun.
    Şöyle Cevap vereyim;

Bu gün beni inşaat mühendisi bir büyüğüm aradı üstadlardan galiba ama telefonda tanıştık yeni bana şunu dedi;

Erkan bey; 13.05.2013 isg sınavı A kitapçığında 79. soruda çıkan soru ile 18.08.2013 sınavında çıkan B kitapçığı 68. soru aynıdır ve yanlış cevap yazılmıştır bu soru iptal edilmelidir.ve lütfen sitede yazarmısınız dedi..

yani aynı soruyu soruyon ama gene yanlış soruyon sınavda şaka gibi.

birde burdan Muhammed Ali beye ciddi çalışmalarından dolayı ne kadar ezildiğimi belirtmek ve teşekkür bile hakkını helal ettirmez diye düşünüyorum.Muhammet beyin çalışmaları ayrıca İSGDER(http://www.isgder.com/dernek/18-agustos-itiraz-edilen-sorular/) sitesinde de yayınlanmıştır.Bununla da ve Muhammet beylede gurur duydum.Arkadaşlarımız gerçekten bizim gibi dertleniyolar..Saolun var olun.
  17. halit yüceay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben para için yaptıklarına ihtimal vermiyorum hazırlayanların seviyesizLiklerindendir diyorum.
  18. ihsanates61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İtirazların yarın 17.00 ye kadar evrak kayıta girmesi gerekmektedir.
  19. ihsanates61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Perşembe 17.00
  20. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

benim fikrim şu şekilde 18 mayıs 2013 ve 24 aralık 2011 sınavı daha zordu.Bu sınavda(ağustos) farklı olan direkt yönetmelik veya tüzüklerden alınmış paragraflar mevcuttu.Okuması uzun ve kelime oyunları vardı.İSG uzmanı olabilecek adaylar sayısal kökenli olduğu için mantık ön planda , direkt bu paragrafları ezberleme ve boşlukları doğru doldurabilmeleri daha zor.
    Ağustos sınavının şöyle bir şansı var.18 mayıs sınavında günlerce itiraz için konuştuk ama uzman arkadaşlardan destek göremedik.Soruları algılayamadık, doğru yönetmelikleri bulmak konusunda çok zorlandık.Eğitim kurumları bizlere pek yardımcı olmadı,1-2 tanesi itiraz edilebilecek soru yayınladı gerekçeler açıklanmadı.Gerekçeleri sorduk,geri dönüşleri alamadık.Bu süreçte hep düşündüğüm sınav sistemi bu şekildeyken nasıl bu sistemin iyi olmasını bekleyecektik.Ağustos sınavına baktığımızda uzman ve kıdemli arkadaşların desteği daha fazla..Yine de bir bilgi karmaşası durumu yok değil.Ama umut vadedici bir durumda söz konusu..
    Benim düşüncem ise iptal olarak 3 kesin ama 5 iptal çıkar yönünde..Mayıs sınavında iptal olması gerekipte iptal edilmeyen fakat onun yerine itirazlarda çok konuşulmayan 3 soru iptal olmuştu
    Umarım herkes için hayırlısı olur..