1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. ihsanates61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    12 soruluk itiraz dilekçemi yarın (perşembe ) elden Bakanlığa ileteceğim. herkes için hayırlısı olsun.

Ekli Dosyalar:

2. ufuk gokmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaslar merhaba itiraz edilebilecek soruları derledim buradan indireblirsiniz ;)

Ekli Dosyalar:

• secili.doc
      Dosya Boyutu:
      104 KB
      Görüntüleme:
      91
  3. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Estağfirullah ;

Erkan bey , bizi onurlandıran açıklamanızdan dolayı teşekkür ediyorum.Bizleri derecesiz mutlu ettiniz.Allah'ta sizi mutlu etsin.
    Tüm gayretlerimiz arkadaşlarımızın zor sürecince bildiğimiz kadarıyla destek olabilmek.
    Sınava giren arkadaşlarımız hazırlık süresince stresli bir dönemden geçiyorlar.
    Sınav geçiyor soruların cevaplarını stresle bekliyorlar.
    Sorular açıklanıyor bazı arkadaşlarımız geçtiğinden emin olup rahatlıyor, bazıları bıçak sırtında geçip geçmeyeceğini bilemiyor ,
    bazı arkadaşlarımız 3-4 puan alabileceğim soru iptal olsada geçebilsem diye tedirgin bir bekleyişte bekliyor.
    Bu süreçte faydalı olabildiysem ne mutlu...

Bu uzmanlığın sonunda umut ve iş kapısı olarak meslek sahibi olunması düşünülüyor.
    Bilinçli bir Uzman olabilmek sabır , araştırma , ciddi bir takip gerektirir.

Sınavı kazanan arkadaşlarımızdan tek talebim.
    Mesleğe başlarken İTİDALLİ bir duruş sergileyerek her işe , her konuya balıklama dalmamaları.
    Baktınız iş veya konu sizi ciddi yükümlülüklere sokuyorsa , boyunuzu aşıyorsa , iyice düşünmek gerekiyor.Çevremize bilenlerle istişare ederek karar vermek gerekiyor.

Sınav sonuçlarının tüm arkadaşlarımıza hayırlı sonuç getirmesini diliyorum.

Ayrıca İSGDER 'in yapılan çalışmayı yayınlaması bizleri sevindirmiştir.İnşaAllah arkadaşlarımıza faydalı olur.
    tekrar teşekkür ediyorum.
  4. Güven Öner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34458
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar,
    A kitapçığı 99. soru hakkında kimse yorumda bulunmamış?
    İşveren eğitim verebilmesi lazım dolayısıyla bu soru iptal edilmeli.
    Lütfen düşüncenizi yazar mısınız?
  5. Adsız.png
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ağustos 2013 ---
    BU SORUYA GÖRE A ŞIKKI 17.SORU İPTAL.HER İKİ SORUDADA RİSK DEĞERLENDİRME İBARESİ VAR.BİRİNDE YAPILIR DENMİŞ DİĞERİNDE YAPILMAZ DENMİŞ...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ağustos 2013 ---
    KİTAPÇIK 2 TEMMUZ 2011 B SINIFI KİTAPÇIK TÜRÜ A
  6. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O soruya da itiraz eden arkadaşlar vardı. Şimdi dilekçe örneğini bulamadım ama, aşağıdaki maddeye göre itiraz ediyorlardı.
    Eğer işveren isg uzmanı olabiliyorsa, eğitimi de tabi ki vermeli. Ayrıca "danışmanlık firması" da bakanlıkça yetkilendirilen bir eğitim kurumu olabiliyor, eğer öyleyse, eğitim verebilir. Ben sınavda işveren ve danışmanlık şirketi kesin verir diye düşünüp işaretleyecek bir şey bulamadım. Salladım yani. Benim de yanlış.

Ama maalesef şöyle bir şey var. Geçen sınavda %100 iptal edilmesi gereken en az 9 soru vardı, 5 soru iptal oldu, ki bu 5 sorunun içinde iptal olmasa da olurlar da vardı. Kafalarına göre iptal ettiler. Yönetmeliklere dayanarak itiraz ettiğiniz sorular bile iptal olmuyor ve bunun açıklaması da size yapılmıyor. Sizden başarı bekleyenlere bu sınavın saçmalıklarını ne kadar anlatsanız da işin içinde olmayınca anlamıyorlar, hem onca emeğe üzülüyorsunuz, hem dışardan ahkam kesenlere.. Umarım bari bu sınavda gerekli iptaller yapılır.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
    USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.​
  7. beste İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    itiraz dilekçeleri en son cuma ellerinde olacak şekilde mi gönderilmeli?
  8. Yusuf C. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar bence herkes aynı sorulara yüklenmesi herkes farklı sorular ıptal ıtıraz dılekcesı yazsın belkı dıger sorulardan bır kacıda ıptal olabilir.Sonucta herkesın basvurduğu sorular kaba taslak olarak aynı
  9. gokhande İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba, gittiğim kurstan hocalarım itiraz edilecek sorular hakkında hazır dilekçe yolladı, 11 adet itiraz edilecek soru var arkadaslar lütfen 10 liranıza kıyın ve hemen itiraz edin e kadar cok itiraz olursa kabul edilmesi okadar kolaylaşır bakın şimdi itiraz etmezseniz başka hakkınız yok!
    dilekçe uzun oldugundan buraya ekleyemedim bloguma yazdım oradan direk worde kopyalayıp itiraz edebilirsiniz.
    http://isguvenligibilgileri.blogspot.com/2013/08/18-agustos-isg-snav-itiraz-edilecek.html
  10. gokhande İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    itiraz için son 2 günümüz!
  11. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İTİRAZ
    İSGDER
    ÖNAL akademi
    KALİTE akademi
    TEPE akademi
    GÜVEMMER

Ekli Dosyalar:

12. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim hala anlamadığım bir şey var.Eğitim kurumları itirazlarını yayınlıyor bu güzel bir durum ok ama İsg tüzüğü nasıl kimi eğitim kurumu tarafından iptal kimi tarafından ise kabul edilebilir durumda?
  13. feridun polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    88787
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    AKİTAPÇIĞI 51. SORU İPTAL OLMALI BENCE DE, YANICI GAZ ASETİLENİN SONRA AÇILMASI GEREKİR. DOĞRU SEÇENEK B OLMALI. A DEĞİL.
  14. SAVAŞ CAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65846
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar ben aşağıdaki soruların tümünü derleyip gönderdim. Allah yardımcımız olsun. İsteyen çıktı alı dilekçesini ekleyerek gönderebilir.

Ekli Dosyalar:

15. gokhande İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba, gittiğim kurstan hocalarım itiraz edilecek sorular hakkında hazır dilekçe yolladı, 11 adet itiraz edilecek soru var arkadaslar lütfen 10 liranıza kıyın ve hemen itiraz edin e kadar cok itiraz olursa kabul edilmesi okadar kolaylaşır bakın şimdi itiraz etmezseniz başka hakkınız yok!
    dilekçe uzun oldugundan buraya ekleyemedim bloguma yazdım oradan direk worde kopyalayıp itiraz edebilirsiniz.
    http://isguvenligibilgileri.blogspot.com/2013/08/18-agustos-isg-snav-itiraz-edilecek.html
  16. Ezgi Tunçer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/anasayfa/alo170ebirincilikodulu.aspx

ödüllü bir şikayet sitesi. Arkadaşlar popülaritesini arttırmak için sizde arayın. Ben sabah aradım ve yapılmış olak haksızlıkları sıraladım ve www.isgforum.net ve diğer forumları takip etmelerini rica ettim. Bunun yanı sıra Ankarada oluşu, soru itiraz başına 10 TL almaları (bunları onların gidermesi gerektiğinide belirterek), gitgide soru hatalarını azaltmak yerine hata payının artmasını ve 1 kez alınan eğitime 2 sınav hakkı verilmesinin kurumun zayıf kalan yönleri olduğunu belirttim. Bu konuların düzeltilmesini rica ettim. Umarım Bakanlık bu çağrılarımıza kulak verir. Bu platformlardan oluşturduğumuz talepleri, sınav sorularının hatalarını inceler ve bizlere adaletli dönüşler sağlar. Bu forumlarda sesini duyuran arkadaşlarımızı da bakanlığın 170 nolu çağrı merkezine taleplerini iletmeye çağırıyorum.

Saygılarımla,
  17. caner öz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba,GÜVEN BEY Lİ SORUDA (B KİTAPÇIĞI 53.SORU) HANGİSİNE İHTİYAÇDUYMAZ DİYOR CEVABI A ŞIKKI VERİYOR HALBUKİ ŞIKLARIN HEPSİ DOĞRU .BU SORUYA İTİRAZ EDEN YOK MU ? HİÇ GÖRMEDİM
  18. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  19. dex İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    A GRUBU SORU KİTAPÇIĞI
    1
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP
    17​
    AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ PLANLA, UYGULA, KONTROL ET, ÖNLEM AL DÖNGÜSÜ İÇERİSİNDE YER ALMAZ?
    A​
    C​
    GEREKÇE​
    Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme planlama döngüsü içinde yer almaz. Çünkü şıkta belirtildiği gibi zaten plan oluşmuş ise izleme aşamasına geçilmiş ise bu aşama artık kontrol ve önlem aşamasıdır, plan yapıldığı için planlama aşaması içinde yer alamaz.
    2
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    8​
    İşçinin rızası olsa dahi üzerine çıkarılamayan günlük çalışma süresi kaç saattir?
    B​
    A VEYA B​
    GEREKÇE​
    Soruda ara dinlenme süreleri dahil olup/olmadığı belirtilmemiştir. Ara dinlenme süresi dahil olduğunda cevap 12 saat, ara dinlenme süresi dahil edilmediğinde net çalışma süresi 11 saattir. Soru açık olmadığı için, mola dahil işçinin işyerinde bulunduğu süreyi düşünerek 12 saat cevabı vermek mümkündür.

3
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    19​
    …. Amacıyla gerekli çalışmalara ne ad verilir?
    B​
    A VEYA B​
    GEREKÇE​
    Sorulan sorudaki tanımlama hem risk yönetimi hem de risk değerlendirmesini içermektedir. Bu nedenle tanımlamaya her iki şıkkında uygun olması, çelişki yaratmaktadır.

4
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    20​
    …Risk değerlendirmesi ekibinde aşağıdakilerin hangisinin bulunması zorunlu değildir?

B
    B VEYA D​
    GEREKÇE​
    D şıkkında ‘İşyerinde varsa destek elemanı’ cevabı verilmiştir. ‘Varsa’ kelimesi zaten zorunluluk belirtilmediği ifade etmektedir. Destek elemandan neyin kastedildiği de anlaşılmamaktadır. Bu şık, işyerinde destek eleman şartı aranmadığına göre, risk değerlendirmesine destek elemanın katılımı da zorunlu kabul edilemez anlamını vermektedir.
    Kesinlikle çelişki yaratıp, kafa karıştıran bir şıktır.

5
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    22​
    ………..Risk değerlendirmesinde esas alınacak faktörlerden değildir?

C
    A veya C​
    GEREKÇE​

C şıkkı resmi makamlarca yapılmış olan denetimlerin risk değerlendirmesinde esas alınmaması gerektiğini ifade ediyor. Oysaki; iş güvenliği müfettişlerinin, uzmanlarının yaptığı denetimlerde riskli gördükleri bir konuda istenen aksiyonun risk değerlendirmesine dahil edilmesi gerekir. A şıkkında ise işyerinin kısıtları cevabı net değildir. Kısıt çok geniş bir ifade olup, ne anlamda kullanıldığı anlaşılmamaktadır. İşyeri kısıtı olarak, koruma ekipmanlarının kullanım kuralları, işgüvenliği eğtiimlerine katılma süreleri vb. olumlu kısıtlarda dahil olabilir.Bu durumda risk seviyesi değişeceği için, risk değerlendirmesinde bu kısıtların bilinmesi gerekir.

4
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    20​
    …Risk değerlendirmesi ekibinde aşağıdakilerin hangisinin bulunması zorunlu değildir?

B
    B VEYA D​
    GEREKÇE​
    D şıkkında ‘İşyerinde varsa destek elemanı’ cevabı verilmiştir. ‘Varsa’ kelimesi zaten zorunluluk belirtilmediği ifade etmektedir. Destek elemandan neyin kastedildiği de anlaşılmamaktadır. Bu şık, işyerinde destek eleman şartı aranmadığına göre, risk değerlendirmesine destek elemanın katılımı da zorunlu kabul edilemez anlamını vermektedir.
    Kesinlikle çelişki yaratıp, kafa karıştıran bir şıktır.

5
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    45​
    … büro elemanlarından hangisinin bulundurulmasına gerek yoktur?

D
    B​
    GEREKÇE​

Cevapta hem hesap makinesi, hemde sürekli kullanılmayan taşınabilir bilgisayar doğru olarak verilmiştir. Ancak bilgisayarın sürekliliğinden ne kastedildiği belli değildir. 2 saat günde, 5 saat günde, haftada bir. Sürekli kullanılmasa bile taşınabilir bilgisayarda, şarj, ağ kablolarının yerlerde olması bile risk sebebidir. Yada aktik olarak kullanılmayıp, açık bırakılması, yaydığı ısı etkisi vb. etkilerinin risk değerlendirmesine ihmal edilmemesini gerektirir. Eğer kullanılmayan taşınabilir bilgisayar denilmiş olsaydı bu cevap doğru olabilirdi, ama süreklilik açık anlaşılır olmadığı için bu cevap doğru olmamalıdır. Sadece hesap makinesi doğru cevap olmalıdır.
    5
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    49​
    …. Hangisi tehlikeli durum örneklerinden değildir?

D
    A​
    GEREKÇE​

Makinada montaj veya tasarım hatası var ise zaten makine çalışmayacaktır, bu durumda da çalışmayan devreye alınamayan makine tehlike yaratmayacaktır. Eğer makinanın koruyucularındaki montaj ve tasarım hataları denilmiş olsaydı, o zaman tehlike oluştururdu. Zaten makineyi satınalan montaj ve tasarım hatalı ise makinayı devreye alamaz. Makineyi kendi yapan içinde bu durum geçerlidir.
    D şıkkındaki tehlikeli kimyasalların etiketlerinin olmamasından dolayı yanlış kullanımı ise kesinlikle tehlikeli durumdur. Üzerinde tanımı olmayan tahriş edici, cilde Zararlı bir kimayasalı, işe yeni başlamış bir operatörün cildine temas ettirmekten kaçınması gerekir, ayrıca yanlışlıkla etiketi olmayan kimyasalı, yanlış malzeme ile karıştırıp, zehirlenme, hatta patlama tehlikesine de neden olabilir. Tanımsız olduğu için, çevreye zararlı kimyasalın yağmur suyu logarına dökmesi de çevresel tehlikedir.

5
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    50​
    …..kaynakçı için hangisi yanlıştır?

D
    C​
    GEREKÇE​

C şıkkında Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanda çalışmamalıdır ifadesi kullanılmıştır.
    Bu ifade ‘mümkün olduğu kadar’ kelimesi bir anlam ifade etmediği, süre , maruziyet değeri vs. belirtmediği için anlaşılır bir ifade değildir. Üretimde kaynatılan parçalar genelde paslanma riski olan parçalar için de, üretimde kaynakçının açık ortamda çalışması tavsiye edilemez bir durumdur, inşaat işleri için zaten kaynak dışarıda yapılır, ama kaynakçının kapalı yerde çalışmamasını beklemek üretimde doğru değildir.
    5
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    73​
    …..boşluğa hangisi gelmelidir?

C
    A VEYA C​
    GEREKÇE​

C şıkkında ‘derhal ifadesi’ anlaşılır bir ifade değildir. Yer altı işletmesinde artık ve pisliklerin derhal, yani oluştuğu saniyede dışarı çıkartılması mümkün olamaz. Bu nedenle periyodik olarak düzenli bir şekilde çıkartılmasını ifade eden A şıkkı ‘ her gün temizlenerek hijyene dikkat edilecektir’ doğrudur.
    5
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    75​
    …..havalandırma sistemi kurulmasını gerektiren bir durum değildir?

A
    A VE B​
    GEREKÇE​
    Genel havalandırma sisteminden ayrı olarak, mekanik (cebri ) havalandırma kurulmasına ortamda fena kokuların bulunması nedeniyle gerek yoktur. Çünkü genel havalandırma var olan yerde fena kokularında çıkışı zaten sağlanır. Ayrıca ‘fena koku’ kişiye göre değişebilir bir ifadedir, kimisine fena gelen, kimisine normal gelir, sayısal ölçülebilir değildir, sırf fena olarak tanımlanarak, cebri (mekanik) havalandırma yapılmasına gerek yoktur.

5
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    78​
    …..havalandırma sistemi kurulmasını gerektiren bir durum değildir?

A
    A VE B​
    GEREKÇE​
    Genel havalandırma sisteminden ayrı olarak, mekanik (cebri ) havalandırma kurulmasına ortamda fena kokuların bulunması nedeniyle gerek yoktur. Çünkü genel havalandırma var olan yerde fena kokularında çıkışı zaten sağlanır. Ayrıca ‘fena koku’ kişiye göre değişebilir bir ifadedir, kimisine fena gelen, kimisine normal gelir, sayısal ölçülebilir değildir, sırf fena olarak tanımlanarak, cebri (mekanik) havalandırma yapılmasına gerek yoktur.

Ekli Dosyalar:

20. gokhande İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı