1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. muratkılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

iskele sökme takmada benim hemen yukardaki itiraz dilekçeme bakarsanız iptal gerekçesi mantıklı olarak yazdım zira bilgi eksik yada yanlış ne derseniz artık :) hatta bakın bidaha yuklıyorum bunu gönderemedim gerci ben :))

Ekli Dosyalar:

2. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İptal edilmesi gereken, ya da cevabı değişmesi gereken, yönetmeliklerle belli kesin sorular varken, anlatım bozukluğu falan olan soruları iptal etmezler. Hatta kesin iptal olması gerekenleri bile iptal etmiyorlar ki. 10 soru kesinse, 5'ini ediyorlar. Ağızlarına bal çalalım diyorlar, tamamdır. Yoksa keşke edilse..
  3. Sıddık Uğur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ya arkadaşlar mesela 18 mayıs sınavında işaretlemiş olduğum cevap anahtarını görme gibi şansımız var mı acaba .Bu konu ile bilgisi olan var mı?
  4. caner öz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    benim 41 tane yanlışım var,iptal edilmesi gereken sorular en az 20 tane ve benim yanlışlarımla örtüşüyor,eğer sadece 10 tane iptal ederlerse geçemiyorum(çünkü kafalarına göre iptal yapıyolar) geçemessem sınavın komple iptal edilmesi için mahkeme yoluna giderim,
  5. muaz1984 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    nasıl yani??? şimdi bu sınav hakketen dört dörtlük sorunsuz bir sınav mı? Ya beyler insaf diyorum başka da bişey demiyorum....
    Her sınavında hep yanlış soru hazırlayan komiteyi bu kadar normal gösteremezsiniz.... Emeklerimize yazık.... Biz zaten yanmışız.... Bari bizden sonrakiler yanmasın....Bizden önceki herkes bi dilekçe gönderseydi kesinlikle durum böyle olmazdı... Meydanı boş bulmuşlar.... Bizi koyun zannediyorlar...
    Tepkilerimizin kesinlikle komiteyi hizaya getireceğine inanıyorum....
  6. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Güven Bey ergonomik tehlike kaynaklarını belirlemek üzere bir araştırma yapıyor.Ondan istenen bu...MSDS lere ihtiyacı var mı sizce?
  7. ergonomi açısından msds ye bakmasına gerek yok mantıken oyle yonetmelıkte falan nasıldır bılemem
  8. caner öz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    B Kitapçığı - Soru:53
    Güven Bey iş sağlığı ve iş güvenliği risk değerlendirme yönetmeliğine göre işyerinde ki ergonomik tehlikeleri tanımlarken ağadaki bilgilerden hangisine ihtiyaç duymaz?*
    A)Malzeme güvenlik bilgi formları
    b) Ortam ve kişisel maruziyet düzeyi ölçüm sonuçları
    c) Çalışanların eğitim, yaş, cinsiyet ve benzeri özellikleri ve sağlık gözetim kayıtları
    d) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışan gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu

İtiraz Nedeni :Soruda doğru yanıt A olarak belirtilmiştir, İş sağlığı ve iş güvenliği risk değerlendirme yönetmeliği ne baktığımızda; bütün şıklarda olan maddelere ihtiyaç vardır, aşağıda koyu olarak gösterilmiştir .Bütün şıklar doğru olduğu için bu soru iptal edilmelidir,

Tehlikelerin tanımlanması

MADDE 8 – (1) Tehlikeler tanımlanırken çalışma ortamı, çalışanlar ve işyerine ilişkin ilgisine göre asgari olarak aşağıda belirtilen bilgiler toplanır.

a) İşyeri bina ve eklentileri.

b) İşyerinde yürütülen faaliyetler ile iş ve işlemler.

c) Üretim süreç ve teknikleri.

ç) İş ekipmanları.

d) Kullanılan maddeler.

e) Artık ve atıklarla ilgili işlemler.

f) Organizasyon ve hiyerarşik yapı, görev, yetki ve sorumluluklar.

g) Çalışanların tecrübe ve düşünceleri.

ğ) İşe başlamadan önce ilgili mevzuat gereği alınacak çalışma izin belgeleri.

h) Çalışanların eğitim, yaş, cinsiyet ve benzeri özellikleri ile sağlık gözetimi kayıtları.

ı) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.

i) İşyerinin teftiş sonuçları.

j) Meslek hastalığı kayıtları.

k) İş kazası kayıtları.

l) İşyerinde meydana gelen ancak yaralanma veya ölüme neden olmadığı halde işyeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açan olaylara ilişkin kayıtlar.

m) Ramak kala olay kayıtları.

n) Malzeme güvenlik bilgi formları.

o) Ortam ve kişisel maruziyet düzeyi ölçüm sonuçları.

ö) Varsa daha önce yapılmış risk değerlendirmesi çalışmaları.

p) Acil durum planları.

r) Sağlık ve güvenlik planı ve patlamadan korunma dokümanı gibi belirli işyerlerinde hazırlanması gereken dokümanlar,
    BU DA DEMEK OLUYOR Kİ 4 ŞIK DA DOĞRU VE BU SORUDA YÜZDE YÜZ İPTAL EDİLMELİDİR.BÖYLE YÜZDE YÜZ İPTAL EDİLECEK OLAN EN AZ 12 SORU VAR.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ağustos 2013 ---
    ARKADAŞLAR BU 53. SORULAR GİBİ %100 HATALIL OLDUĞUN VE İPTAL EDİLMESİ KESİN OLMASI GEREKTİĞİNE İNANDIĞINIZ SORULARI PAYLAŞIRMISINIZ,İMLA DAN VE ANLATIMDAN KAYNAKLANAN SORULAR HARİÇ.
  9. ofıste neyın msds sıne neyine bakcak kı en son olcak iş sorular zaten dort dortluk değil ki
  10. caner öz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    MSDS DEMEK MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU,ATIYORUM İŞE GİREN ADAMIN AHŞABA BOYAYA VEYA MALZEMENİN ÖZELLİĞİNDEN KAYNAKLI BİR ŞEYE ALERJİSİ VAR,UZMANDA O BİLGİ FORMLARINDAN BİLGİ EDİNİP NASIL BİR MARUZİYETLE KARŞILAŞABİLECEĞİNİ TESPİT EDEBİLİR,OFİS OLMASI FARK ETMEZMALZEMELER GÜNEŞLE BİLE BOZULMAYA TEPKİMEYE YOL AÇABİLECEK HASSASİYETTE OLABİLİR,UZMAN HER İHTİMALİ DÜŞÜNMELİDİR,KALDI Kİ YUKARDA Kİ BİLGİ http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.16925&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch= LİNKİNDEN ALINMIŞ OLUP RESMİDİR.
  11. ofiste olcak en son şey o...olsa olsa öyle bi şey kabuledilebilr risk olur
  12. caner öz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    fark eder mi ki ,soruda TEHLİKELERİ TANIMLAMAK İÇİN NEYE İHTİYAÇ DUYULMAZ DİYOR,FAKAT MEVZUATTA ''TEHLİKELERİ TANIMLARKEN İHTİYAÇ DUYULAN ASGARİ OLARAK BELİRTİLEN BİLGİLER TOPLANIR ''KISMINDA MSDS Yİ İÇERİYOR,BARİZ GÖRÜLÜYOR BU,AZ ÖNCE SADECE BİR ÖRNEK VERDİM OFİSTE ÇALIŞAN BİRİ OLARAK BİR ÇOK ÖRNEK DAHA VEREBİLİRİM OFİSTE ERGONOMİK TEHLİKELERE DAİR MSDS LERE BAKILMASI ADINA,KALDI Kİ ERGONOMİ ADINA OLSUN BAŞKA BİR TANIM ADI ALTINDA OLSUN BİR MADDENİN NE GİBİ BİR TEHLİKESİ OLUP OLMAADIĞINI MSDS FORMLARINA BAKARAK DİREKT ÖĞRENEBİLİRİZ.
  13. caner öz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    cevap kağıdınızı görebilirsiniz,dilekçe gönderip,ben dilekçe gönderdim ve gönderdiler
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ağustos 2013 ---
    bu sınav diğerleri gibi değil,evet 18 mayıs sınavında en az iki tane daha iptal edilmesi gerekirdi,etmediler,ama bu sınavda herşey bariz ve kesinlikle en az 12 soru yanlış ve iptal edilecek inşallah,bi önceki sınavdan dolayı hala mahkemelik olanları biliyorum CE sorusu yüzünden,iş mahkemeye gidince daha bi iş yapar hale geliyorlar.
  14. orkun kocabıyk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    keske ole olsa ama bana göre
    vinç ve asetilen soruların şıklarını değiştirecekler.
    puko sorusu ya iptal yada sık değişikliği
    cevabı 4 m - 3m olan soru iptal
    basım hatası olan soru iptal
    nötron sorusu iptal

bu sorulara belki 1 - 2 tane daha eklenti yapıp alın size sınavı düzeltik diyecekler.
  15. korbay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet görebiliyorusun. ben sınav sonucları açıklandıktan sonra dilekçede optik kağıdımın tekrar incelenmesinin ve bir nüshasının tarafıma gönderilmesini istemiştim. gönderdiler.
  16. Olaya şöyle bakmanız lazım ergonomik açıdan bakıldığında a şıkkı malzeme bilgi formu kimyasal açıdan risk değerlendirmesini içerdiği için cevap o yüzden A şıkkı denilmiş.Bence bu sorudan başka bi sürü kesin olarak yanlış sorular var.
  17. muaz1984 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar merak ettiğim bir şey var,
    Sorular eğer iptal olursa, bizim değerlendirmelerimiz neye göre yapılacak, cevap anahtarı yeniden mi oluşturulacak,sonuç açıklama tarihi değişir mi?
  18. caner öz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    http://kobitek.com/ergonomi_nedir_
    bu yazıyı okuduğumda ergonomik açıdan da malzeme-makinenin içeriğinin bilinmesi gerektiğine kanatim daha da netleşti,zaten kesin düşünüyordum bu link de ispatı oldu
  19. serdar şentürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    günlerdir tüm yorumları takip ediyorum. herkesin emeğine eline sağlık. ben 65 doğruda kaldım. fakat dün İstanbul da çalışan iş arkadaşlarımdan aldığım bilgi sadece 2 sorunun iptali yönünde ne kadar doğru bilemiyorum. ama yinede yapıldığını düşündüğümüz tüm bu itirazlar amacına ulaşır artık zaman bekleyip sonuçları görme zamanı
  20. Atladığınız bir detay var yalnız malzeme "güvenlik" bilgi formu yani msds eğer yönetmeliklere bakarsanız açıklama olarak malzemenin patlayıcı mı? yanıcı mı? kansorajen mi? olduğu hakkındaki bilgi verir malzeme listesi ile karıştırmayınız.Bu yüzden farklı açıdan düşündüğünüz kanaatindeyim.