1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. doğru olarak sayılacak..
 2. aliihsan ovayolu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlarda bir soruda kalıtsal ve sosyal çevre diye bir şey vardı ben de kalıtsal çevre olur mu diyerek onu eledim ve o hariç diğerleri diye işaretledim halbuki o dahil hepsiymiş kalıtsal çevre diye bir şey yok burada anlatım bozukluğu var bu soru yanlış mı siz ce ve bu soruya itiraz edildi mi.
 3. muhakkak edilmiştir kral
 4. didem çelebi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı

  artık itiraz etme süresi geçti hem, geç kaldınız
 5. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  38627
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Medikal
  (18 ağustos sınavını hazırlayanlara ithaf edilmiştir....)
  Risk değerlendirmesi uzmanı Güven Bey

  Sabah erkenden kalktı...Kahvaltı etmeyi canı istemiyordu.İşyerine gitmeden bir simit alır orda yerim diye düşünmüştü içinden.Kalktı traş olup üstünü giyindi.Aynada kendine baktığında 1945 mi 1946 mı 1948 demi kurulduğu belli olmayan ne idüğü belirsiz DSÖ(WHO) nun tanımını düşündü.Evden çıktı ama arabasının anahtarını evde unutmuştu.Sonra boşver şimdi kendi arabamla işe gidişim sırasında kaza yaparsam iş kazasına girmez tazminat mazminat alamam en iyisi işverenin sağladığı servis aracıyla gideyim diye düşündü.Gülümsedi bu küçük hınzırlık hoşuna gitmişti.Servis saatine daha çok vardı.Şurdan Bahattin’in yanına uğrayayım deyip adımları hızlandırdı.
  -‘’Güven Abi hoşgeldin.’’
  -‘’Hoşbuldum kendi hesabına çalışan berber Bahattin.Ense traşım geldi de bi hallediver.’’
  -‘’Hemen abi.’’
  Traş bitip dışarı çıktığında servis aracının gelmekte olduğunu gördü.Hemen adımlarını hızlandırdı.Servis şoförü buyur Güven Bey deyip kapıyı açtı.Günaydın dedi herkese.Fakat iddaa makamı suratlı bir sürü işçi ters ters bakıyordu ona.Birazdan gerekçeli kararı açıklayıp infaz edeceklerdi sanki.Geçti boş bir yere oturdu.Sonra bir düşündü ki serviste 50’den fazla çalışan var ve 6 aydan fazladır çalışıyorlar ‘’şimdi bi de kurul oluşturmak lazım’’ diye geçirdi içinden.İşyerine geldiğinde patrona hemen durumu açtı.
  -‘’Patron kurul oluşturmamız lazım’’dedi.
  -‘’Nasıl oluşturacağız ?’’
  -‘’Ben kurulda mecburi değilim ama varsa mutlaka destek elemanı olmalı’’dedi.Ayrıca sekreteryasını da insan manyakları vb. birisi yapacak.
  -‘’Yaaa Güven Bey şu PUKÖ’ye bi el atsan diyorum.’’
  -PUKÖ’nün hangi aşamasına el atayım patron.
  -‘’Planlama aşaması çok eğlenceli ordan başlayalım.’’
  Dışarı çıkmıştı ki bir de ne görsün vinç operatörü üstü açık vinçte çalışıyor.Hemen yanına gitti.
  -‘’Salih Usta sana kaç defa diyeceğim üşüteceksin diye.Bak sonra hasta bina sendromuna dönersin söylemedi deme.’’’’Boş halatlara tırmanan oldu mu dün ?’’
  -‘Yok beyim olmadı.’’
  Canı sıkılmıştı işin yoksa şimdi acil durum planı yap,döngünün içine gir beynin dönsün,sonra da işçilerin sandalyede nasıl oturacağını,nasıl klavye kullanacağını göster dur diye düşündü.İçi sıkılmıştı.Bari biraz şurdan gideyim de yangın alarmı vereyim köpük mü CO2 mi hangisi boğar hangisi kapatır emülsiyonla mı söndürsek onları yoksa kendi haline mi bıraksak ...Neyse gidip şurdan sıcak bir çay içeyim.Şantiye içinde yürürken yüksekliği 3 mü desem 4 mü desem işçiler başıbozuk çalışıyorlar.Değiştirilebilir koruyucu donanımlarını da takmamışlar.Kan beynine sıçrar.
  -‘’Size daha ne diyeyim.4 m’den yüksek yerde sıva,boya falan yapıyorsunuz ama bir korkuluğunuz bile yok.’’
  -‘’Atın ölümü arpadan olsun Güven Bey.’’deyip gülüştü işçiler.İyiden iyiye canı sıkılmıştı hızlıca yürüyüp kantine gittiğinde bi de ne görsün?.Kantinin girişine % 50 zemin mavi olan içinde çay içen adam olan işaret levhası asılmış.
  -Gevrek gevrek güldü çaycı İsmail.’’Nası olmuş Güven Bey.’’ Adam resmen çay içmeyi zorunluluk haline getirmiş.
  Çayı mayı unutup dışarı zor atmış kendini.Bir kültürün içine ancak ILO’nun 155 nolu sözleşmesindeki gibi edilir.Acaba şu çaycı İsmail’i daha tehlikesiz bir çaycıyla mı değiştirsem diye düşünmekten de kendini alamadı.
  Sonra tekrar kurul aklına geldi hazır patron da onay vermişken biran evvel kurmak gerekirdi.İyi ama varsa destek görevlisini nerden bulacaktı.O olmazsa olmazdı.Acaba dedi şu çaycı İsmail’e 40 saatten az olmamak kaydıyla eğitim aldırsam destek görevlisi yapabilirmiyim diye düşündü.Sonra vazgeçti iyi bir fikir değildi.İşyerinin kısıtları da belliydi.Kısıtları aşmamak lazımdı.Zaten kafası da karışıktı bu yapmaya çalıştığı risk yönetimimiydi,risk değerlendirmesimiydi,önlememiy
  di.Neyse dedi zaten hepsi bir değil mi?
  Asbest şantiyede önemli bir sorundu.Özellikle hemoroid asbest çok sıkıntı oluyordu.O sırada işçilerin boya kovalarını elle taşıdıklarını gördü.Bununla ilgili hemen bilgilendirme yapması gerekiyordu.Mazallah işçiler beyaz parmak hastalığına yakalanabilirlerdi.İşçilere dönüp yükle ilgili genel bilgiler verdi,nasıl taşımaları gerektiğini gösterdi,yanlış taşımaları halinde bel bölgesinde sıkıntı yaşayıp ömür boyu çekecekleri korkusunu da verdi ki işçiler fazla soru sormasın.O da ne işçilerden biri sormaz mı ?
  -‘’Beyim bu yükün ağırlığı nedir ?’’ Utanmaz arlanmaz sora sora bunu mu sordun diyesi geldi ama işinin gereği empati yapması gerekiyordu.Şimdi bunu söylememek için napsaydı acaba bu verilecek bilgi değildi.
  -‘’Senin ismin ne ?’’
  -‘’Hüseyin’’
  -‘’Bak Hüseyin bu soruna cevap verebilirsem sana ikinci posta başlamadan 11 saat dinlenme hakkı vermem.Ama bilemezsem sen de önce Oksijen tüpünü açarsın anlaştık mı?’’
  -‘’?’’ Neyse işçinin kafasını karıştırıp soruya cevap vermekten kurtulmuştu.Şimdi düşünmesi gereken daha önemli konular vardı.Bunlardan en öncelikli olanı uygulama koordinatörünü varsa destek görevlisi bulmak için ikna etmekti.Bunun yanında sorunlar bitmiyor şu korkunç rüzgara da çare bulması gerekiyordu.Çalışmaya başlamadan önce gerekli önlemleri almak için rüzgar gülü mü kursaydı şantiyeye acaba ?
  Kendisi çok istese de patron günde ancak 11 saat çalıştırdığı için mesai bitmişti.BU sorunları artık yarın düşünecekti.Servis arabasına doğru yola koyuldu...

  18 ağustos sınavını hazırlayanlara ithaf edilmiştir....

  (Levent Kavlak başkanımızın yazısıdır. Alıntıdır.)
  Çok beğendim paylaşmak istedim :)))​
 6. Çağlar Karabıyık İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  hocam atmış ya dediği sorular doğru sıkıntı yok :D
 7. 18 mayıs ıptal edilen sorular dediği sorular.
 8. murat güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91328
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İyiymiş :)
 9. ismail tahsin özbek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99870
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  seval kablo
  meb iyice cozuttu heralde, maaşlarınında yatmış olması lazım neden hala açıklama yok ki:))
 10. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  UMUT OSGB
  ayarlama yapıyorlardır hangisini iptal etsekki diye ;)
 11. öğlene kadar açıklanması lazımdı dahada açıklanmaz bugün..
 12. SAVAŞ CAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  65846
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhaba! İptal edilen sorular doğru yapılmış mı kabul ediliyor yoksa doğru cevapların katsayısı mı değişiyor? Bilgisi olan var mı arkadaşlar? Teşekkürler
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Eylül 2013 ---
  Daha önce bu şekilde mi yapılmış Erol Bey, bilginiz var mı acaba?
 13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Bakanlıkla bizzat görüşen arkadaşımızın aktardığına göre yarın öğleden sonra itirazların sonuçları web sitesinden açıklanacakmış. Umarım herkesi mutlu edecek bir sonuç olur.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Eylül 2013 ---
  Daha önceki tüm sınavlarda iptal edilen sorular herkes için doğru kabul edildi.
 14. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Selam arkadaşlar...

  7+2 :D
 15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  9+2 olacağını umuyorum :)
 16. ismail tahsin özbek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99870
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  seval kablo
 17. arkadaşlar öncelikle herkese selamlar hayırlı ve umut dolu yarınlar dilerim: Yarın bu süreç adına kritik bir gün olduğunu varsaymak durumundayım; girişimde bulunulduğu kadarıyla yarın öğlen 12 ye kadar sonuçların bildirileceği duyumunu almış olan arkadaşlarım muhakkak vardır. öncelikle bu şekilde bir giriş yapıyorum.Bu sayfalara adımım hepimize hayırlı uğurlu olsun.
 18. Arkadaşlar..konuşuldu görüşüldü kafaya takılacak nekadar yargı sezgi artık ne varsa hepsi bizler veya sizler tarafından araştırılıp irdelendi ve şu saatten sonra huzurla sonuçların istikbalini beklemekteyiz. benim de gündemdeki sorularla alakalı has ve klas fikirlerim oldu, lakin bu süreç yadırgama süreci değil umut sürecidir..herkese hayırlı neticeler dilerim
 19. fasihfatih İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Öyle diyorsun ama oksijen yakıcı gazdır, asetilen ise yanıcı gazdır. Önce yakıcı olan açılır gaz bir miktar açılır sonrasında yanıcı gaz asetilen açılır. Kaldı ki MEB'in kendi yayınlarında bu açıkça görülmektedir. "MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ EĞİTİM ve ÖĞRETİM
  SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ KAPSAMINDA 2005 YILINDA YAYINLAMIŞ OLDUĞU MODÜLÜN
  UYGULAMA FAALİYETLERİ KAPSAMINDA 5. KISIMDA (11. SAYFADA) YAZI OLARAK DA ŞEKİL
  OLARAK DA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ ÖNCELİKLE OKSİJEN TÜPÜ AÇILMALIDIR." Kurslarda da bu durum; yakarken önce oksijen sonra asetilen açılır, kapatılırken de tam tersi önce asetilen sonra oksijen kapatılır şeklinde anlatıldı. Hatta şu şekilde aklınızda bulunsun demişlerdi: oksi-asetilen önce oksijen sonra asetilen şeklinde hatırlayın dendi.
 20. aynen kral bizede öyle öğretildi inşallah bu soru iptal olur bende önce oksijen yaptım