1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. hacı öyle bi müdürlük var..İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ MADDE-7
  2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TÜRKİYE İŞ KURUMU AKSARAY İL MÜDÜRLÜĞÜ​

http://www.aksaray.gov.tr/default_B0.aspx?content=1155
  3. resistance İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B grubu 50. soru
    aşağıdakilerin hangisi işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde belirtilen özellik ve nitelik değildir?
    a)İşçinin kolayca kullanabileceği yerde bulunacaktır. ( ne bulunacak silah mı tüfek mi çay mı çorba mı ne. öznesiz soru mu olur)
  4. arslan868 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen bende ama cevap 2 ve 3 dio oda yanlış bence
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ağustos 2013 ---
    evet bende öle bir bişe duymadım onu işaretledim
  5. ARKADAŞLAR BETA GAMA ALFA SORUSU HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR.
  6. arslan868 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben beta şıkkını işaretledim yanlış bence soru
  7. Eren Eker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A Kitapçığı 17 soru doğru cevap a mı yoksa b mi olmalı? Niçin?
  8. arslan868 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yanlış ya bencede nötron sorusu. şu güven beyin sorusunu ney yaptınız ? yükün ağırlığı ile ilgili cevap varya hani B grubu 57
    ben B yaptım .s
  9. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------

İTİRAZ -7

KİTAPÇIK TÜRÜ -A-

SORU 81. Yapı işletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir.?

A)İşveren
    B)Proje Sorumlusu
    C)Hazırlık Koordinatörü
    D)Uygulama Koordinatörü

Doğru Cevap D seçeneği verilmiştir.
    Fakat;

4857 sayılı İş Kanununun 78 inci maddesine; Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre ;

Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    i) Hazırlık Koordinatörü: Projenin hazırlık aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    j) Uygulama Koordinatörü: Projenin uygulanması aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    Koordinatörlerin Proje Hazırlama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 7 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri projenin hazırlanması aşamasında;
    a) Yönetmeliğin 6 ncı maddesindeki yükümlülüklerin yerine getirilmesini koordine edeceklerdir.
    b) Yapı alanında yürütülen faaliyetleri dikkate alarak, uygulanacak kuralları belirleyen bir sağlık ve güvenlik planı hazırlayacak veya hazırlanmasını sağlayacaktır. Yapı alanında Ek-II’de belirtilen işler yapılıyorsa, bu işlerle ilgili özel önlemler planda yer alacaktır.
    c) Yapı üzerinde daha sonra yapılacak işler sırasında dikkate alınacak sağlık ve güvenlik bilgilerini içeren bir dosya hazırlayacaktır.
    Koordinatörlerin Proje Uygulama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 8 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri proje uygulama aşamasında;
    a) Aynı anda veya birbiri ardına yapılan işlerin veya aşamalarının planlanması için teknik ve organizasyona yönelik kararlar alınmasında;
    İşin bütününün veya bazı aşamalarının tamamlanması için gereken sürenin tahmininde, genel güvenlik ve koruma prensiplerinin uygulanmasının koordinasyonunu sağlayacaktır.
    b) İşverenlerin gerekli önlemleri uygulamasını ve gerektiğinde işçilerin ve kendi adına çalışanların korunmasını, bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen prensiplerin istikrarlı bir şekilde uygulanmasını, gerekiyorsa 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planının uygulanmasını koordine edecektir.

Dolayısıyla C seçeneğide doğrudur.
  10. ylzoner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İtiraz 3 de cevap c olmayacak mıydı, b kitapcığı için cevapta da c yazmışsınız
  11. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hatalı yazılan varsa düzeltebilirsiniz.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------

İTİRAZ-8

A KİTAPÇIK 35.SORU

Doğru kabul edilen cevap : A
    Olması gereken cevap : A ve D

TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU....Alfa parçacıkları derinin ilk tabakası tarafından tutulur. Beta parçacıkları parçacığın enerjisine bağlı olarak insan derisininin 1-2 cm derinliğinde durdurulur. Gama radyasyonları çok giricidir, elden tamamen geçer ve şiddetini azaltmak için kalın beton engeller veya kurşun gereklidir.

İTİRAZ-9

A KİTAPÇIK 85.SORU

SORUDA 4 TANE BOŞLUK VARDIR AMA CEVAPLARDA 3 BOŞLUK VARDIR.
  12. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TOPLU HALDE
    İPTAL OLABİLECEK 14 SORU
    NOT : KİTAPÇIK TÜRÜNE GÖRE DÜZELTiLMELİ
    T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    ANKARA

TARİH : 21.08.2013
    KONU : 18.08.2013 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Sorularına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından 18.08.2013 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım. 20.08.2013 günü sınav soru ve cevap anahtarı açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde ekteki sorunun hatalı olduğunu düşünmekteyim. İtiraz için gerekli olan ödeme belirtilen hesaba yapılmış olup dekont ektedir. Söz konusu sorunun incelenerek, yapılacak değerlendirme sonucunun tarafıma bildirilmesini arzederim.

İşbu dilekçe 3 sayfadan ve 1 banka dekontundan oluşmaktadır.

Saygılarımla

TC Kimlik No :
    Adı Soyadı :
    e-posta :
    İmza :
    Adres :

EKLER 1. Dekont 2. İtiraz Sorusu

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

İTİRAZ-1

KİTAPÇIK TÜRÜ -B-

SORU 7. Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

A)Riskleri değerlendirme,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme B)Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme,eğitme ve katılımını sağlama C)Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme D)Mevcut durumu analiz etme

Doğru Cevap A seçeneği verilmiştir.
    Fakat;

Türk Standardları Enstitüsü’nün yayınladığı TS 18001 (Nisan 2008) İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemleri-Şartlar standardında ;

4.İSG YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLARI:

4.3.PLANLAMA:

4.3.1.Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi

Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli
    kontrollerin belirlenmesi için prosedürler oluşturmalı ve sürdürmelidir.

Buna göre A seçeneğinde verilen ‘Risklerin değerlendirmesi,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme’ olgusu planlama aşamasındadır.

Sorunun C seçeneğinde verilen ‘Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme’ döngünün diğer safhalarında yer almaktadır.

Dolayısıyla doğru cevap C seçeneği olmalıdır.
    .
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

İTİRAZ - 2
    A KİTAPÇIĞI SORU 58

Doğru kabul edilen cevap : C
    Olması gereken cevap : B

Yasal veya literatürdeki dayanağı
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.

İTİRAZ - 3
    A KİTAPÇIĞI SORU 17

TS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMLERİ - ŞARTLAR
    4.3 Planlama
    4.3.1 Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi
    4.4 Uygulama ve işletme
    4.4.2 Eğitim, bilinç ve yeterlilik

İTİRAZ - 4
    A KİTAPÇIĞI SORU 59

Soru cümlesinde, tüzükten hangi konuyla ilgili soru sorulduğu net değildir. Şıklardan gidilerek, soru tahmin edilmektedir. İptal edilmelidir.

İTİRAZ - 5
    A KİTAPÇIĞI SORU 32

Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yürürlükte değildir.Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik isimli bir yönetmelik yürürlüktedir.Söz konusu yönetmelikte de MARUZİYET ETKİN DEĞER diye bir kavram bulunmamaktadır.soru iptal edilmelidir.

İTİRAZ - 6
    A KİTAPÇIĞI SORU 47

İşçilerin Eğitimi ve Bilgilendirilmesi
    Madde 8 — Elle yapılan taşıma işlerinde, işçilerin bilgilendirilmesi ve eğitimi ile ilgili olarak aşağıdaki hususlara uyulacaktır:
    a) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 10 uncu maddesindeki hususlarla birlikte, bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler hakkında işçileri ve/veya temsilcilerini bilgilendirecektir.
    İşveren, elle taşıma işlerinde işçiler ve/veya temsilcilerine taşınan yükle ilgili genel bilgileri ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin ağır tarafının ağırlık merkezinin yeri hakkında, kesin bilgileri vermekle yükümlüdür.

İTİRAZ -7

KİTAPÇIK TÜRÜ -A-

SORU 81. Yapı işletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir.?

A)İşveren
    B)Proje Sorumlusu
    C)Hazırlık Koordinatörü
    D)Uygulama Koordinatörü

Doğru Cevap D seçeneği verilmiştir.
    Fakat;

4857 sayılı İş Kanununun 78 inci maddesine; Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre ;

Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    i) Hazırlık Koordinatörü: Projenin hazırlık aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    j) Uygulama Koordinatörü: Projenin uygulanması aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    Koordinatörlerin Proje Hazırlama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 7 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri projenin hazırlanması aşamasında;
    a) Yönetmeliğin 6 ncı maddesindeki yükümlülüklerin yerine getirilmesini koordine edeceklerdir.
    b) Yapı alanında yürütülen faaliyetleri dikkate alarak, uygulanacak kuralları belirleyen bir sağlık ve güvenlik planı hazırlayacak veya hazırlanmasını sağlayacaktır. Yapı alanında Ek-II’de belirtilen işler yapılıyorsa, bu işlerle ilgili özel önlemler planda yer alacaktır.
    c) Yapı üzerinde daha sonra yapılacak işler sırasında dikkate alınacak sağlık ve güvenlik bilgilerini içeren bir dosya hazırlayacaktır.
    Koordinatörlerin Proje Uygulama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 8 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri proje uygulama aşamasında;
    a) Aynı anda veya birbiri ardına yapılan işlerin veya aşamalarının planlanması için teknik ve organizasyona yönelik kararlar alınmasında;
    İşin bütününün veya bazı aşamalarının tamamlanması için gereken sürenin tahmininde, genel güvenlik ve koruma prensiplerinin uygulanmasının koordinasyonunu sağlayacaktır.
    b) İşverenlerin gerekli önlemleri uygulamasını ve gerektiğinde işçilerin ve kendi adına çalışanların korunmasını, bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen prensiplerin istikrarlı bir şekilde uygulanmasını, gerekiyorsa 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planının uygulanmasını koordine edecektir.

Dolayısıyla C seçeneğide doğrudur.

İTİRAZ-8

A KİTAPÇIK 35.SORU

Olması gereken cevap : A ve D

TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU....Alfa parçacıkları derinin ilk tabakası tarafından tutulur. Beta parçacıkları parçacığın enerjisine bağlı olarak insan derisininin 1-2 cm derinliğinde durdurulur. Gama radyasyonları çok giricidir, elden tamamen geçer ve şiddetini azaltmak için kalın beton engeller veya kurşun gereklidir.

İTİRAZ-9

A KİTAPÇIK 85.SORU

SORUDA 4 TANE BOŞLUK VARDIR AMA CEVAPLARDA 3 BOŞLUK VARDIR.

İPTAL OLABİLECEK 14 SORU
    A KİTAPÇIĞINA GÖRE

16.SORU İTİRAZ -1 de paylaştım.

17.SORU İTİRAZ -3 de paylaştım.

30.SORU: Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne göre sormuş bu tüzüğün 30.12.2012 itibari ile dayanağı kalmamıştır.

32.SORU: bu soru ile ilgili günlük-haftalık diye tartışma var. Bence Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yoktur. Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmasına dair yönetmelik vardır. İTİRAZ -5 de paylaştım.

35.SORU İTİRAZ - 8 de paylaştım.

47.SORU İTİRAZ - 6 da paylaştım.

56.SORU: klakson sesleri farklı olmalıya yanlış demiş. klakson sesi farklı olacak ki gelen aracın ne olduğunu bilesin.

58.SORU -İTİRAZ -2 de paylaştım.

59.SORU: İşçi sağlı ve güvenliği tüzüğüne göre sormuş dayanağı kalmamıştır. İTİRAZ -4 de paylaştım.

67.SORU: Tahlisiye ekibi yazılmış.yazım yanlışından dolayı iptal olması gerekir.

81,SORU-İTİRAZ -7 de paylaştım.

83.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.

84.Soru: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.

85.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir. Ayrıca 4 boşluk bırakılması da iptal sebebidir.
  13. muaz1984 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben 3 tane soru iptali için parayı yatırdım,
    Kesin iptal olabilecek üç tane soruyu söyler misiniz? Hemen dilekçeyi yazıp göndermeyi düşünüyorum. Tam 68' de kaldım. Kafayı sıyıracağım
  14. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

BENCE PARADAN SAKINMA imkan varsa 7-8 TANE soru İPTALi için BAŞVUR
    neden ?
    18 mayısta bazı arkadaşlar nasılsa iptale çok başvuran var diye az başvuru yapıldı
    sonuçta 5 soru iptal oldu.
  15. BU KESİNNNNNNNNNNNNNNNNNN
    A KİTAPÇIĞI SORU 58

Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
  16. sevda kuvvet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba,
    Tüm hazırlıkları yapmışsınız, elinize sağlık, bu sorulara itiraz edecek misiniz? Kesin olarak hangi sorulara itiraz edeceğinizi belirtirseniz, bizde başka sorulara ititraz edelim yada soruları paylaşalım.
    Hocam yönetmelik ismi nedir? ben ilgili yönetmeliği bulamadım.
  17. muaz1984 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Haklısınız
  18. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

sizin doğru yapmadığınız
    iptal olunca size puan getirecek
    hatalı sorulara itiraz edeceksiniz.

ben başvurmuyorum.Çünkü 18 mayısta sınavı geçtim.
  19. Eren Eker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İtiraz edilecek her soru için ayrıca para mı yatırmamız gerekiyor? Hangi hesaba soru başı kaç lira yatırmalıyız. 17,35,47,58,59,81,83,85 soruların birinin iptali yeterli gelecek .

Kaç günlük bir süre var itiraz için.