1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. fasihfatih İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Daha da ötesine gidelim, bu çok bilmiş ukala beceriksizlerin yetkileri niçin bu beceriksizlikten ötürü sorgulanmıyor, hatta iptal edilme yönünde girişimde bulunmuyorlar. A sınıfının 22 sorusu iptal bu ne demek? 22 Tane soruyu baskıya vermeden önce nasıl da hiç farkına varılmadı, bu ne aymazlık böyle? Yarın bir gün sahada bizler hata yapsak bizi hemen içeriye tıkarlar peki pek muhterem savcılarımız bu ukala komisyon üyelerinin yapmış olduğu bu hatayı niçin görmezden geliyorlar? Bu yapılan hata pek çok kişinin ümitlerini belki de ocağını söndürdü. Bu duruma savcılar niçin sessiz / kayıtsız kalıyorlar?
    Burası Türkiye Cumhuriyeti mi yoksa MUZ CUMHURİYETİ mi?
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    10 gün bir odada kapalı oturup çok küçük bir paraya bunu yapar mıyız emin değilim :)
  3. caner öz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    B Kitapçığı - Soru:53
    Güven Bey iş sağlığı ve iş güvenliği risk değerlendirme yönetmeliğine göre işyerinde ki ergonomik tehlikeleri tanımlarken ağadaki bilgilerden hangisine ihtiyaç duymaz?*
    A)Malzeme güvenlik bilgi formları
    b) Ortam ve kişisel maruziyet düzeyi ölçüm sonuçları
    c) Çalışanların eğitim, yaş, cinsiyet ve benzeri özellikleri ve sağlık gözetim kayıtları
    d) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışan gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu

İtiraz Nedeni :Soruda doğru yanıt A olarak belirtilmiştir, İş sağlığı ve iş güvenliği risk değerlendirme yönetmeliği ne baktığımızda; bütün şıklarda olan maddelere ihtiyaç vardır, aşağıda koyu olarak gösterilmiştir .Bütün şıklar doğru olduğu için bu soru iptal edilmelidir,

Tehlikelerin tanımlanması

MADDE 8 – (1) Tehlikeler tanımlanırken çalışma ortamı, çalışanlar ve işyerine ilişkin ilgisine göre asgari olarak aşağıda belirtilen bilgiler toplanır.

a) İşyeri bina ve eklentileri.

b) İşyerinde yürütülen faaliyetler ile iş ve işlemler.

c) Üretim süreç ve teknikleri.

ç) İş ekipmanları.

d) Kullanılan maddeler.

e) Artık ve atıklarla ilgili işlemler.

f) Organizasyon ve hiyerarşik yapı, görev, yetki ve sorumluluklar.

g) Çalışanların tecrübe ve düşünceleri.

ğ) İşe başlamadan önce ilgili mevzuat gereği alınacak çalışma izin belgeleri.

h) Çalışanların eğitim, yaş, cinsiyet ve benzeri özellikleri ile sağlık gözetimi kayıtları.

ı) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.

i) İşyerinin teftiş sonuçları.

j) Meslek hastalığı kayıtları.

k) İş kazası kayıtları.

l) İşyerinde meydana gelen ancak yaralanma veya ölüme neden olmadığı halde işyeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açan olaylara ilişkin kayıtlar.

m) Ramak kala olay kayıtları.

n) Malzeme güvenlik bilgi formları.

o) Ortam ve kişisel maruziyet düzeyi ölçüm sonuçları.

ö) Varsa daha önce yapılmış risk değerlendirmesi çalışmaları.

p) Acil durum planları.

r) Sağlık ve güvenlik planı ve patlamadan korunma dokümanı gibi belirli işyerlerinde hazırlanması gereken dokümanlar,
    BU DA DEMEK OLUYOR Kİ 4 ŞIK DA DOĞRU VE BU SORUDA YÜZDE YÜZ İPTAL EDİLMELİDİR.BÖYLE YÜZDE YÜZ İPTAL EDİLECEK OLAN EN AZ 12 SORU VAR.
  4. Talat ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100616
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    CS Yazılım Enformasyon Teknolojileri Ltd. ŞTİ.
    koray beyin yazmış olduğu mesaj sorunuza cevap sorunuzun cevabı niteliğinde. en azından kursların bir sürü para verdiğimiz kursların yada kurslarda havalı havalı ders anlatan hocaların bu konuda destek olmaları gerekiyor.teker teker itiraz ettiğimizde genel bir matbu bi yazı ile çok kolay ekarte olabiliyoruz.
  5. serapoz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Caner Bey, soruda ergonomik tehlike diye bir sınıflandırma yapmış.
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu işte şöyle oluyor. Soruları paylaşıyolar.. (isimler uydurmadır);

"-Numan hocam siz şu konuda soru

-Ayfer hocam sizede şi konu olsun

-Muzaffer hocam sizde şu.. vs

Bunların hepsi prof, doçent düzeyinde yaşları epey ileri , çoğunun konuda kitabı araştırması olan insanlar.

Soruları gören "yav şimdi hocama ayıp olmasın yada vardır bir bildiği veya şimdi sölesek küser".. gibi bir muhabbet yapıyor. Ve sonuç fiyasko tabi.....

Sonra bakanlık komisyon başkanını çağırıyor. "Ya müdürüm bu nasıl sınav !?"

Müdür; "valla bakanım 50 hoca çağırdık birtek bunlar geldi. Söyleyin ben ne yapayım."

Hadi siz çıkın işin içinden.

Gerçek bu, tamam komplo teorisi kadar aksiyonlu değil ama gerçek bu :)
  7. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kurslar bu işten para kazanıyor ama ticari bir durum var :)
  8. Talat ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100616
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    koray hocam bu sadece para meselesi değilki. insanların özellikle kamuda olanların görev bilinciyle hareket etmeleri gerekiyor. kamuda görev verilir, insanlarda o görevi yaparlar. yani en azından öyle olması gerekiyor.
  9. y.erozmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Selam arkadaşlar, A kitapçığı 30. sorunun iptal nedenini anlayabildiniz mi?
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Sayın Caner bahsi geçen bir soru tamamen yorum sorusu. Güzelde bir soru. Size tüzük sormuyor mevcut tüzüğü duruma yorumla diyor.

Hayatınızda hiç muhasebe bürosu gördünüz mü. Malzeme dediğiniz şey 3 bilgiyar, bir yazıcı, bir hesap makinesi, bir fax. Bu cihazların hiç birinin güvenlik bilgi formu yok. Bunlar kimyasal madde değil, alet edevat değil. Bürodaki tek risk, açılan camın cerayan yapması, bilgisayar ekranına bakan kişinin gözünün yorulması, birde haftada bir gelen su bidonu..

olmayan malzeme güvenlik bilgi formunu risk analizinde ne yapacaksınız merak ettim.. vallahi ettim :)
  11. Talat ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100616
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    haklısınız. ortada dönen çok büyük bir rant var malesef.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Siz kamuda öyle yaparsınız :) gerçek bu olmadığı için dünya devleti küçültüp, devlet memuru sayısını azamiye indirip, ölene kadar iş güvenliği saçmalığını kaldırıyor Talat bey.
  13. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    müfettişlere vs kıyak için 22 iptal
  14. fasihfatih İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    O zaman ben bir öneride bulunayım;
    Madem ayan beyan ortada bir yanlışlık var, madem aman hocama ayıp olmasın vardır elbet bir bildiği... vs.. ama ortada da görülen ve hatta üzeri kamufle edilemeyecek bir gerçek var. Madem bu gerçeği bir türlü legal hale getiremiyorlar, madem o pek muhterem akademisyenleri aşamıyorlar o zaman bunu o akademisyenleri bertaraf ederek yeniden bir kurula değerlendirtsinler bu o kadar da zor değil. Yok eğer bunu da yapamıyorlarsa bakan bey kameraların önüne geçip "ben beceriksizin biriyim" diyerek istifasını sunmalı...
  15. Talat ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100616
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    yanlış anlaşılmasın lütfen ben hayatımda hiç memur olmak istemedim. özel memuriyetten her zaman iyidir bana göre. memur olamadım diye feryat edenler memur olduktan sonra "öfff bu nerden çıktı şimdi" modunda oluyorlar malesef!!
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Değerlendirme işi içinde hoca çağırsalar farklı insanlar gelmez ki. Bu sistemi tamamen değiştirmek gerek. Ya özerk kurum ya özelleştirme. Başka çözüm yolu yok. Yada bu komisyona gireceklere çok yüksek ücretler verilecek ki bir cazibesi olsun. Onu da veremiyorsun. Çünkü yasa bu işlere verilecek azami/asgari ücreti belirlemiş. Bu haliyle sistemin kendisi sistemi işlemez kılıyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Eylül 2013 ---
    B de kaç o bulursanız yardım etmeye çalışayım :)
  17. y.erozmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tüzük ibaresi geçen bütün sorular iptal edilmiş. 7 iptalden sadece 1 tanesi (puko) bunun dışında kalmış. Diğer bütün iptaller soruda tüzük ibaresi geçtiği için iptal edilmiş. Fakat tüzük diye başlamayan ama tüzükten sorulan daha bir sürü soru var.
  18. caner öz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ergonomik tehlike diye bir sınıflandırma nın farkındayım dolayısıyla önce ergonomi tanımına bakmak gerekiyor,bu linkte http://kobitek.com/ergonomi_nedir_ gayet iyi açıklıyor,bu soru üzerine daha öncede yazmıştım

19. malzeme güvenlik bilgi formları kimyasal maddelerle ilgili çalışmalarda önemsemesi gereken bir husus..ergonomi de periyodik kontrol süreleriyle ilgili bir bilgi dahi yok..
  20. y.erozmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

B kitapçığı 40. nolu soru.