1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Kaldırma Makinalarında Alınacak Güvenlik Tedbirleri (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:387-388)
  2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    itiraza yatacak para
    pdf hali

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/isggm/dosyalar/18 AĞUSTOS 2013 İş Yeri ve Güvenliği Sınavı

SINAV İLE İLGİLİ İTİRAZLAR
    kısmına bakarsınız

her soru için 10 TL

SINAV İLE İLGİLİ İTİRAZLAR
    Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve c e v a p anahtarlarının
    http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından
    itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne
    yapabileceklerdir.

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner
    Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540
    5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil)
    “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul
    edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı
    No:42 Emek-ANKARA’dır.

Ekli Dosyalar:

3. sevda kuvvet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet ben itiraz etmeye hazırlanıyorum, ancak aynı sorulara farklı farklı kişilerce başvuru yapmaya gerek yok diye düşünmüştüm, siz zaten geçmişsiniz. yardımlarınız için teşekkür ederim.
  4. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

aynı soruya 100 kişinin başvurmasıyla 2000 kişinin başvurması arasında fark vardır. ne kadar çok başvuru o sorunun iptalini kuvvetlendirir.
  5. Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.
  6. sevda kuvvet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu tüzüğün yürürlükte olmadığı yazıyor? doğru olabilir, değerlendirmek lazım, ilgili linkte tüzük adı yanında açıklama notu var. eğer öyle ise iptal olur umuyorum. itiraz etmeye değer.
    http://www.bilgit.com/tuzukler.html
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ağustos 2013 ---
    itiraz edilen her soru incelenecek, yanlış ise zaten iptal edilir, başvuru sayısının önemi yok diye düşünüyorum. sizde haklı olabilirsiniz belki, bilemiyorum. ben iyice araştırma taraftarıyım, yasal dayanak bulunur ise iptal kolaylaşır.
  7. ylzoner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Belli bir soru sayısının iptalinden sonra, sınavın iptal olma durumu gibi bir şey var mı? bi arkadaşım 9 soru iptal olursa sınav iptal olur gibi bir şey söyledi, doğruluğu nedir?
  8. arslan868 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bencedee kesinliklee ya 57. soruda yanlış ya yanlız 3 olması lazım
  9. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İTİRAZ 8 GÜNCELLEMESİ
    KİTAPÇIK TÜRÜ -A-

SORU 35. Aşağıda verilen hangi iyonlaştırıcı radyasyonun giriciliği (nüfuz etmesi) yanlıştır?

A) Beta: Bor kullanılarak üretilen yoğun bir beton tarafından soğurulur.
    B) Alfa: İnce bir kağıt tabakası veya cildimiz tarafından soğurulur.
    C) Gama: Kurşun ve beton gibi malzemelerde soğurulur.
    D) Nötron: Plastik ve benzeri malzemelerde soğurulur.

Doğru Cevap A seçeneği verilmiştir.

Fakat;

http://www.taek.gov.tr/ogrenci/r02.htm (Türkiye atom enerjisi kurumu) sitesinde
    Beta ışınlarının ince bir alüminyum levha ile soğurulabileceği yazmaktadır. Yani yoğun beton blok ile ile rahatlıkla durdurulabilir ve beton blok tarafından beta soğurulur.

Nötron ışınlarının soğurulabilmesi için kalın beton, su veya parafin kütlelerine ihtiyaç vardır.

Ancak verilen soruda nötronun plastik ve benzeri malzeme ile durdurulabileceği ifade edilmiş, plastik ve benzeri malzemenin kalınlığı ile ilgili bilgi verilmemiştir. Yani bu malzeme naylon torba olabilir. Bu durumda nötron ışıması kesinlikle durudurulamaz.

Dolayısıyla doğru cevap D seçeneği olmalıdır.
  10. alikaya56 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    uzman kişilerden iptal edilecek sorular hakkında kesin bir liste yok mu ?
    kurslar iptal başvurusunu yapacak mı ?
  11. dilekkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar ben dilek.21 soru ve 12 soru iptal edilmesi gereken sorular var diyen arkadaslarıma sesleniyorum.Bu mümkün değil ki çünkü 10 itirazdan sonra sınav iptal edilmesi gerekirmiş.helede 21 soruyu bencede hatalı olmasına rağmen iptal edeceklerini sanmıyorum.Sınavı iptale gidermiş bunu bugün öğrendim.Ayrıca muhammet arkadaşımın yaptığı tespitlere ilave olarak 3 soruda ben kesinlikle iptal edilmesi kanısındayım.
    a kitapçığı 17.soru:

Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

A)Riskleri değerlendirme,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme (uygulama)
    B)Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme,eğitme ve katılımını sağlama (önlem al )
    C)Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme (planlama)
    D)Mevcut durumu analiz etme(planlama)

PLANLA

• İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman )
    • Mevcut durumu analiz etme
    • Hedeflerin belirlenmesi
    • Kayıtların analizi
    • Tehlikelerin Belirlenmesi
    • Risk değerlendirme metodlarının belirlenmesi
    • Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı )
    • İç talimatlar hazırlama

UYGULA

• Riskleri Değerlendirme
    • Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    • Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulaması
    • Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    • Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    • Uygulama sonuçlarını yakın takip etme

KONTROL ET

• Hedef veya hedeflere ulaşıldı mı?
    • İç talimatlar ve yönergeleri gözden geçirme
    • Olası sapmaları tespit etme ve kaydetme
    • İlgili kişileri bilgilendirme

ÖNLEM AL

• Kalıcı bir denetleme sistemi kurma
    • Etkili önlemleri standartlaştırma
    • Gerekli eğitim ve yönlendirmeleri sağlama
    dolayısyla hem a seceneği hem b seceneği hatalıdır.

a grubu 47.soru
    Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 –
    (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış

yükün ağırlığı olmalı.
    yükle ilgili bilgiler olmalı.
    yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı olmalı.
    yüklerin yanlış taşınmasında ortaya çıkabilecek riskler olmalı dolayısyla bu sorunun cevabı yok.

yine a kitapçığı 58.soru hatalı.cevap c şıkkı değil b şıkkı olmalı.

Madde 387 – Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 – Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.

yine a kitapçığı 61.soru hatalı şalter kelimesi 2.secenekte geçmiyor.eksiklik var.

Madde 316 – Taşınabilir elektrikli el aletlerinin topraklanması, topraklama elemanı bulunan özel fiş ve prizlerle yapılacak, yüksek amperajlı prizler üzerinde ayrıca bir şalter bulundurulacak, bunlara akım sağlayan kablolar dağınık bulundurulmayacak ve geçitlerde yüksekten geçirilecektir.
    Aletler, besleme kablosu içinde bulunan özel topraklama iletkeni ile topraklanacaktır.
  12. b kitapcığı soru 42....önce oksijen acılır sonra asetilen açılır olmayacak mı????kafayı yiyecem yanlış olanı soruyor hangi şık olcak???
  13. ylzoner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    a kitapçığı soru 64 de soğutma cevabı da yanlış değil mi? Co2 veya KKT ile soğutma yapılabiliyor mu?
  14. muaz1984 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar vinç sorusu için kaynak olarak kullandığınız tüzük yürürlükten kaldırılmış, onun yerine yönetmelikler yayınlanmış. yürürlükteki yönetmeliği kaynak olarak göstermek gerekecek. İlgili yönetmeliği bulamadım, vakit kısalıyor. ankaraya 2 gün de posta ancak ulaşır
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ağustos 2013 ---
    B Grubu

Soru 73 ‘’Yanan maddeyi kapladığında hava ve ısı ile teması keser. Ortamda oksijen olmadığından ısı, yanan maddeye ulaşsa dahi yanma olmaz. Kaplama oksijeni saf dışı bırakır’’

Yukarıda bahsedilen yangın söndürücü madde aşağıdakilerden hangisidir?

A) Kuru Kimyevi toz B) Köpük

C) Kum D) Karbondioksit

Cevap: B Köpük olarak verilmiş

Fakat:

Oksijen ve ısı ile teması kesme özelliği hem köpük, hem de kum için aynı özelliklerdir. Herhangi bir yangın grubu verilmeden, genel bir bilgi verilerek hazırlanan sorunun cevabı kum için de geçerlidir.
    Cevap Köpük ve Kum

İptal olabilir mi??????
  15. muaz1984 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu soruya daha ne ekleyebiliriz
  16. sevda kuvvet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sınav başvurusunda böyle bir bilgi yok. söylenti sanıyorum.
  17. biri bana cevap versin da bi zahmet
  18. MÜCAHİT TÜRK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar a kitapçığı 1. soruda 6331 e göre işçi değil çalışan olmalıdır....yani b şıkkındaki fındık toplayan işçinin dahil olmaması gerekir diye düşünüyorum varmı yorum yapacak arkadaşlar?
  19. iş çıkmaz
  20. ellvoo İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    83.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.

84.Soru: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.

85.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir. Ayrıca 4 boşluk bırakılması da iptal sebebidir.

arkadaşlar bende bu 3 soruda takılmışım eğer iptali kesinse bende bunlara itiraz etmeyi düşünüyorum....67 doğruda kaldık