1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    itirazlara cevap gelirse buradan paylaşalım....
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Evet paylaşalım, özellikle şu nötron sorusuna ne diyecekler meraktayım.

3. tamam..çalışma potansyelimizi 80 lere kadar çıkarabildik..sınavımız kendi kapasitemizin üst sınırlarını zorlasa dahi 80 rakamını geçemezdik tabi konsantre kaybı unutmalar da eklenince 10-15 e kadar hata yapma ihtimali artıyor..eğer kalırsak birdahaki sınav için çok iyi azmederek başarı potansiyelimizi 95 lere kadar dayamalıyız ki olası konsantre kaybında 70 in deil 80 in dibine inebilelim
  4. fasihfatih İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hukuki süreçte sen belki pes etmiş olabilirsin, pes ediyorum ben yokum dersin biter. Burada kararsız olan ya da hala bir çözüm peşinde olanların umudunu kıracak sözler söylemek hiç etik değil.
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hocam, tüm öğrencilik hayatımda 50 den fazla alınca "tüh niye kendimi yordum" diyen... sınavda da 50 yi garantileyence zaman kaybı olmasın diye kalan soruları yapmayan bir öğrenciydim.

Kendi adıma 95 için çalışmak "karizmamı" fena halde çizer ;) Umarım başka bir hata yapmamış ve lanet sınavı geçmişimdir.

6. :)evet..benim de mentalimde yettiğince vardır,fakat rövanşı olmayan maçlarda yettiğince değil maximumuna kadar zorlamamak riski arttırmaktır, kodlama hatası yaptığınızı zannetmiyorum,siz geçiyorsunuz ..isterlerse full doldurma sorsunlar ben parçalarım günde 10 saat çalışırım potansiyel var bende tahmin etmişsinizdir azmederim yine de hedefimi 90 ların üzerine getirebilirim, aza kanaat ettik aldandık şimdi kıvranıyorum..böyle bir hataya birkez daha düşersem bu benim aptallığım olacak..ben tüzükleri ve yönetmelikleri çok iyi bir şekilde okumamanın başarıyı getirmeyeceğini düşünmüyorum..
  7. fasihfatih İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bir işe başlanırken önce hedefi doğru tespit etmek gerekir.
    Önce bu konuda bilinçli hareket edelim. Sınavı iptal ettirmek için dava açmanın bizlere hiç bir faydası olmayacağı gibi kazanan diğer kişilerin hakkına tecavüz etmek olur. Bir kere bunu öncelikle bilelim.
    Biz mağdurların hedefi sınavı iptal ettirmek olmamalı, iptal edilmesi gereken daha fazla soru var işte o soruları iptal ettirmek olmalı.
    Sınav iptal ettirmek ayrı, sınavda iptal edilmemiş olduğuna inandığınız soruyu iptal ettirmek ayrı...
    Amacımız daha fazla sorunun iptal edilmesini sağlamak.
    Bir kere bunu herkes böyle bilmeli ona göre bir yol haritası çizilmeli...

8. fethifatih bey ..yerinde bir savunmayla ve azimle avukatsız dahi kazanılabilecek sorular var, ben kendi adıma beklemedeyim maraz olduğum sorular da var şeytan diyor git bas davayı yırt ağzını..fakat çoğu zat bunlarla uğraşmayı zor görüyor..sizin dava ederek kazandığınız soru ya da sorulardan bizler de faydalanacağız, insanların psikolojilerinde şu var: uğraşılması zor, stresli süre., dava açan olur, kazanırsa biz de faydalanırız"..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Eylül 2013 ---
    yani olay okadar çirkinleşti ki haklar haramlar birbirine karışmış vaziyette; üç tane duruşu bozulmuş zihniyetten sebep avukatlar haksız kazanç elde edecekler, onca insanın akibeti yanına bir de dava sürecinde perişan olacak insanlar ve onların mücadelesinden yetinecek olan asalak sınavzadeler..komple haramlar bütünü..
  9. fasihfatih İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ortak sorunlarda başkasının sırtından geçinmeyi adet edinen kişiden ne kendine ne de başkasına hayır gelir.
    Ama ortak sorunlarda tek yumruk olup ben de elimi bu taşın altına koyuyorum diyen bir topluluğun fazlasıyla amacına ulaşabileceği de kuvvetli ihtimallerdendir. Çünkü o topluluk sistemli ve programlı bir şekilde hareket etmenin avantajlarına sahip olacaktır. Ama bireysel hareketlerde her koyun kendi bacağından asılır misali sonuçlar olacaktır.
    Bir kişinin tek başına açacağı davadaki avukat masrafı ile çok sayıda kişinin tek bir avukata bu işi vermesi arasındaki maliyet oranını varın siz hesabedin.

10. fatih bey..sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraki 5 gün..siz biliyorsunuz o tek yumruk olmuş ekibi bularak iletişime geçilecek uygun şehirde toplanılacak savunmalara ortaklık getirilecek ve birlikte sonuca gidilecek..irtibatınızı sağlamalısınız, muhakkak böyle bir ekip oluşturulmuştur..ben kararımı verdim..beddua edeceğim..
  11. serdar şentürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    15 senedir mühendis olarak çalışıyorum. ne sınavlar gördüm ve bu şekilde ne tartışmalar yaşadık fakat sonuçlar hiç değişmedi yada ben şimdiye kadar böyle sınavlardan birşeyler çıktığına tanık olmadım sadece gerçekleri konuşuyorum. bunlar tecrübeyle oluyor. şimdi olması gereken ideal var birde şu anda hepimizin yaşadığı gerçekler var ne yapmalıyız olması gerekenler neden olmadı diye tartışmalımıyız yada gerçeklerleri bir an önce kabullenmelimiyiz. hukuki süreci arkadaşlar fikirleri ile yönlendiriyor. benim söylemek isteğim umudu kırmak değil sadece bu ve bunun gibi sınavlar yaşandı ve yaşanmaya da devam edecek bu gerçek değişmeyecek. bunu bir an önce kabullenip zaman geçirmeden imkanı fırsatı olan arkadaşlarımızın hukuki girişimleri başlatması yada sonraki sınava neler yapılabiliri düşünmek; çünkü zaman hızla geçiyor ve kasım sınavı yaklaşıyor. amaç burada he pberaber en efektif sonucu üretmek
  12. fasihfatih İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Senin 15 senede gördüklerini ben de 20 senedir görüyorum...
    Ben bu durumlara yabancı değilim. Hukuk'un bu ülke yıllardır GUGUK olduğunu bas bas bağıranlardanım...
    Neyse konumuza geçelim. Daha dün 1 bugün 2 yarın ve öbür gün hafta tatili.
    2. günde şokun etkisi hala üzerimizde ve kendimize gelememiş durumdayız... Ama bu demek değildir ki toparlanamayacağız yapılan haksızlığa razı olup sineye çekeceğiz. Hayır, asla böyle olamaz, olmamalı (en azından kendi adıma ama istedim ki pek çok arkadaşım da tiyatro seyreder gibi seyretmesin onlar da bu sürece dahil olsun...) Ama yazık ki ilk sen pes edenlerden oldun, ümitsiz açıklamalarda bulundun.
    Arkadaşım dediğim gibi daha üzerinden 33 saat geçti sonuçlar açıklanalı. Ben Ankara'da değilim ki hemen bölge idare mahkemesine körü körüne dava açayım. Tabiki donelerimi hazırlayacağım ve sonrasında davamı açacağım. Ben burada hep birlikte hareket etmenin önemini vurguluyorum. Katılan katılır, katılmayana niçin katılmıyorsun demek gibi bir hak kimsenin olamaz.
    Burası bir forum fikirlerimizi ortadaki sorun için açıkça ortaya koyuyoruz ki birbirimizden bir şeyler kapalım öyle hareket edelim.
    Yazında "hukuki süreci arkadaşlar fikirleri ile yönlendiriyor" diyorsun kusura bakma bizimki yönlendirmek değil zaten kimse kimseye forum ortamında zorla bir şey yapamaz, yaptıramaz...
    Hiç bir şey yapmaya / yapabilmeye gücü ya da imkanı olmayanların birilerinin bir şeyler yapmasını beklemekle zaman kaybetmesi mi yoksa ben ve bir kaç kişinin bu süreci başlatabilmek için çaba sarf etmesi mi daha mantıklı?

Sen de diyorsun "amaç burada en efektif sonucu üretmek"...
    Farklı bir uğraş içerisinde olduğumu söyleyebilir misin? Zannetmiyorum...
    Selamlar...
  13. Alihan DAĞHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82213
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
    Yükün ağırlığı mümkünse verilmelidir..............Güven bey in çalıştığı yerde malzemeler belli ağırlıklar belli o zaman ağırlığı vermesi gerekli değilmi, gerçi mümkünse tabiri bence yanlış çünkü ben özeldeyken dış cephe sıvası yapmak için kamyonda çuvallarla kum gelirdi,şimdi kumu çuvallara koyarken ağırlığına dikkat edilmezdi( kamyon kantara girip yekün ağırlık alınırdı) kimi çuval vardı 35 kg kimisi vardı 58 kg, sebebide dolduran işçi güçlü ise çok dolduruyor çelimsizi ise az dolduruyor.Sonuçta demek istediğim bu soru iptal edilmeliydi ve bu mümkünse tabiride kaldırılmalıdır.

14. eğer bir hata varsa, bu yönetmelikte olan bir kavram hatasıdır..maalesef yönetmelikteki mümkünse mantığı akla yatmıyor,lakin yönetmeliğe bakınca da ağırlığın zorunlu olmadığı görülüyor..

15. alihan bey..işveren bilgiyi yani uyarı nitelikli eğitimi verir; nasıl verir
    yük taşınırken hangi yöntemlerin uygulanacağını nasıl taşınıp hangi yolun mesafenin izleneceğini,olumsuz durumlarda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini..bugun gibi teknik bilgileri vermesi mantıklıdır, fakat yükün ağırlığını söylemek bilgiye yönelik bir eğitim olamaz..oradaki ve yönetmelikteki kasıt işverenin ne gibi eğitim konularına değineceğidir.."ben patronum, patronun emri" eğitim veriyorum bu çuval 55 kg dikkat et..ne komik değil mi.))..teknikal bilgiler farklıdır, sabit nitelikler farklıdır.
  16. serdar şentürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu diyaloğu sizinle fazla uzatmak istemiyorum fakat son kez birşeyler yazıyım burada birincisi sizinle aynı gemideyiz. bende mesai saatlerimden yada hafta sonumdan tavizler vererek çalıştım ama olmadı. keşke siz haklı olsanızda ben yanılsam sizin söylediğiniz gibi gelişsede bende bu sınavı kazananlardan biri olsam herkes kazansa keşke! bunun birkere altını çizmek isterim. burada olması gerekenler keşke olsa diyorum sizin gibi haklı olan hakkını alabilse bu sınav benim ilk hakkımdı eminimki önceki sınava girenlerde bu şekilde çözümler üretip sizin gibi uğraş içerisinde olmuşlardır. Fakat bir gerçek var sınav başarı ortalamasının % 30 olduğu söyleniyor belki bu sınavda öyle olacak çoğunluk kaybediyor ve ortadaki tek gerçek tüm bu uğraşlarla neler ne kadar değişiyor buna bakmak lazım. neyse bu konuyu fazla uzatmak istemem sizin isteğiniz gibi herşeyin gelişmesini bende canı gönülden istiyorum dediğim gibi aynı gemideyiz. ama ben bu aşamada sonraki sınav için neler yapılmalı o noktadayım. güzel haberlerinizi buradan paylaşmanızı bekliyor olacağım. şansınız bol olsun.
  17. Müge Ataseven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    şöyle de bir durum var...kadın çalışan için ayrı ,erkek çalışan için ayrı genç çalışan için ayrı yük limitleri vardır....(.şu an da bakmak istemedim nootlarimdan ) o zaman bu max . taşıma değerleri neden veriliyor.....aklim almıyor .....calisanin haberi olacak ki oba göre bu bana uygun ya da bu yük beni aşar diyebilsin ......

18. bilgideki kasıt eğitim içerikli bilgidir..yükün ağırlığının bildirilmesi bir uyarıdır..eğer yük azami ağırlığın üzerindeyse şu şekilde bilgilendirme eğitimi yapılır: bu yük normalinden şukadar ağır olduğu için şu teknikle yahut şukadar kişilerce taşınmalıdır..yükün nasıl kavranacağı, taşıma teknikleri, konuma ve mesafeye göre duruş değiştirmeler vb.. bunlar teknikal bilgi içeren eğitimlerdir fakat yükün ağırlığı sabit değişkenlik göstermeyen bir kavramdır sadece uyarı niteliği taşır eğitim deil..
  19. Müge Ataseven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    anlamadım .....:) soru da hata yok mu

20. hata varsa, yönetmelikteki mümkünse ağırlığı ifadesinde var
    yönetmeliğe göre bu soruda hata yok..
    kaynak 284 sorunsunda da hata yok, iskele bağlamada hata yok
    iskele dengeleri sorusunda korkunç hata var, netron da hata var