1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Güven beyli yük sorusunda ben de bir hata olduğunu düşünmüyorum..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Eylül 2013 ---
    Nötron sorusunda iptale ilişkin nasıl bir açıklama gelecek meraktayım. Atom enerjisi kurumunun yayınları yanlış değilse.. bu sorudan dava açılıp kazanılabilir.

2. atomcuların yaklaşımına göre hata var, fakat işçi tüzüğü 83/4 te ki maddelere göre hata yok..bu soru çok sağlıksız bir soru..hiç sorulmamalıydı
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Eğer tüzükte varsa bu soruya iptal davası açarsak kaybederiz. Tüzükteki bilginin yanlış olması ayrı bir şey. Tüzük yanlış diye dava açarsın bu olabilir. Ama sınav sorusu hatalı diye bu durumda açarsan kaybedersin.
  4. Müge Ataseven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    direkt tüzüğü koyuyorlar önüne.....al burda yazıyor diye....tuzuk yanlış mi doğru mu sorgulayan yoook ....öyle mi.......

5. aynı öyle..tüzüğe de dava yoluyla değiştirmek sanırım uzun ve zahmetlidir..
    emniyet 3 metre sorusuna dava açılabilir mi?..aslında geniş bir yelpazeyle bakıldığı zaman kural dışı ve hatalı sorulduğu gözle görülen sorulara dava açılmalı..mantiki yönden anlamsız görülen sorulara dava açmak kazandırmayacaktır..davayı açan kişilerin büyük çoğunluğu da mantığına ters gelen sorulara dava açacaktır,çünki duygusal yaklaşıyorlar..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Eylül 2013 ---

:)..sen geçmelisin..buralarda heba olacak olman bizi üzer..
  6. Müge Ataseven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    doğan bey benim emniyet sorum doğru :) okudum soruyu gördüm 4 u hemen isaretledim

7. nasıl okursun..olmayan kuralı kanunu nasıl öğrenirsin..4 metre tarihe karıştı..
  8. Müge Ataseven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    şu anda çoook gülüyorum..........sanırım calistigim notlar nuhtan kalma........

9. hıı ben de..bu soruları hazırlayanlar da nuhtan kalma ki bakıyorum iyi anlaşmışsınız
  10. Müge Ataseven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    aman yaaaaa bir soruyu bildim diye.....
    ben onlardan olmak istemiyorum.....
    uzak dursunlar benden...

11. tamam çeu..bil gönlün olsun kimbilir bu bir soru seni geçirecektir sana değer
  12. fasihfatih İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Doğan,
    Emniyet 3 metre sorusu eksik olarak verilmiş ve bu bakımdan en çok itiraz edilenlerden biri olmuştur..
    Bizler teknik adamız, teknik bakış açımız vardır. Hukukçu değiliz ki tüm yönetmelikleri kelime kelime ezberleyelim.
    Bize tüzüğün ismini vererek soruyu sorması gerekirdi. Ama yapmadı haliyle pek çoğumuz da bunu soruyu okurken algılayamadık.
    Upuzun tüzük içerisinden bir kelimeyi soruyor bize!!! Bunu ben şuna benzetiyorum.
    Mahallenin muhtarısın ve mahallede oturan herkesi tanıyacaksın, bileceksin, adresine hatta telefon numarasına kadar eksiksiz bileceksin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Muhtar bir yere kadar bilir o da ana hatları akılda kalan dikkat çekici yönleriyle veya komşusunu tanıyordur o tanıdığı vasıtasıyla onu da hatırlar... İşte tüzükler/yönetmelikler de böyle biz bunların hepsini kelime kelime ezberleyerek bir kelimeyi dahi atlayarak / bilemeyerek öğrenebilmemiz zaten mümkün değil. Ama Tüzüğün adı verilince veya hatırlatıcı unsurları da yanında sununca o tüzüğün tamamını olmasa bile ana hatlarıyla hatırlanacak unsurları aklımıza gelir..
    Sorunun illaki iptali gerekir.
    Bize hatırlatıcı unsurları vermeden soru sorulmuştur. Bu da haliyle soruyu tam algılayabilmemizi engellemiştir.
    Soru eksik verildiğinden iptal edilmelidir.

13. evet..zaten savunma bu şekilde olmalı..konunun nerede geçtiği kural olarak bildirilmeliydi ki; konum verilse dahi bu soruyu yapamayacak arkadaşlar yine olabilirdi fakat orası da bizim sorunumuz deildir, soruda kural hatası olduğundan bu sorunun iptali farzdır.
  14. murat güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91328
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    68+3 , zannedersem 71 ile geçiyorum ... Darısı tüm haksızlığa uğrayan arkadaşların başına ... Tüzük sorularını zaten doğru yapmışım 6 sorudan birşey gelmedi maalesef ...

15. benim 70..fakat defalarca inlememe rahmen halen daha 1 soruda şüphem var..ergonomi/değerlendirmeye alınmayanlar......süreksiz pc-hesap makinesi....bu soruda snav baskısından var olanı seçmişsem(masaüstü pc)...böyle ihtimal sizin için de geçerli..sadece bu soruda kaygım var..
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    En kötü durum budur herşeyin bir soruya bağlı olması ve ondan emin olamamak. Benim iptallerden önce yaşadığım sıkıntılı duruma benzer bir durumu siz halen yaşıyorsunuz. Dilerim 70 alır ve geçersiniz. Çok hakeden biri olduğunuza eminim.

17. teşekkür ederim..arınmış bir kafayla bakıldığı zaman bu sınavdan çok rahat 70 in üzerinde kalınabileceği açık..sınavın içeriği gerçekten zor deildi, kayıbı cesaretsizlikten kaynaklanan motivasyon eksikliği verdi,samimi düşünüyorum çalışan sınav sorularına konsantresini sağlayan 70 in üzerinde rahat kalıdır,şuan bakıyorum da okadar basit hatalarıma rahmen 70..ve şunu söylüyorum işimiz kolaymış; bunu zorlaştıran kendimiz olduk...kasım dan çekinmeyin, zor mor alakası yok çalışan ve iyi konsantre olan cidden kazanır..
  18. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bir isg uzmanı olarak bizim temel görevimiz kanunlar (tüzükler'i) iş hayatında uygulayıp işlerlik kazandırmak. Tüzük yanlış olsa bile yenisi çıkana kadar bizim için bağlayıcı olan o. Bu yönden biraz hukukçulara benziyoruz. Yasa tamamen yanlışta olsa o yasayı uygulamak zorunda olmak gibi.

Tüzük yanlış ise onu değiştirmek tamamen ayrı bir mücadele. Sınavda nötron sorusunda olduğu gibi bilimsel gerçek ile tüzük karşı karşıya gelince bizim tüzüğü seçmemiz gerekiyordu.

Hoş ben tüzükte böyle bir şey olduğunu bilmediğim için, bu sorgulayamayı da yapamadım tabi :)

19. ne gülüyosun be:)..müge; aklıma hababamdaki müfettiş geldi.
  20. yaşarsalur İSGforum Üyesi

benim anlamadığım tüzük soruları iptal ise bu kaç metreden sonra emniyet kemeri takılmalı sorusu tüzüge göre 4 yönetmeliğe göre 3 eee cevap tüzüğe göre verilmiş neyin kafasını yaşıyosunuz çasgem!!!!!!