1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    "Tüzük soruları iptal edildi" bir kent efsanesi... sadece hatalı olan (komisyonun hatalı bulduğu) sorular iptal edildi. Tümü de bizlerce hatalı bulunan sorulardı zaten.

2. konunun nerede geçtiği kural olarak bildirilmeliydi ki; konum verilse dahi bu soruyu yapamayacak arkadaşlar yine olabilirdi fakat orası da bizim sorunumuz deildir, soruda kural hatası olduğundan bu sorunun iptali farzdır.
  3. yaşarsalur İSGforum Üyesi

hatalı kabul edilen soruların a-b-c sınıfındaki hatalı soruların hepsi tüzük sorusu ee neden soruda tüzük geçiyo diye iptal oluyo soru o zaman şehir efsanesi değil incelersen iptal soruları anlarsın.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    A ve B sınavına bakmadım. Ama bizim sınavdaki iptallerin hiç biri tüzük sorunu nedeniyle iptal değil, sorunun hatalı olmasıyla ilgili iptallerdir.
  5. yaşarsalur İSGforum Üyesi

eminmisin incele iptalleri o zaman şıkkı değişenleri demiyorum iptalleri incele
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İnceleyip söylüyorum. Hatalı olmayan bir soru iptal edilmedi. Puko sorusu örnektir.

7. hatayı kılan 92,93,40 ıncı sorulardaki imla yahut yazım yanlışı deildi, tüzüğe bağlı ifadeler olmasıydı ..üstelik emniyet yüksekliği sorusu tüzüğe bağlı olduğu halde sorunun soruluşunda tüzüktür denen bir ifade dahi bulunmadı..
  8. yaşarsalur İSGforum Üyesi

tamam sadece puko sorusu var geri kalanlar hepsi tüzük sorusu tek örnek var onu söyledin :) gerisi tüzük iptallerin şıkkı değişenler hariç bide puko hariç

9. yaşar bey..hataya bağlı olarak iptal edilen iki soru püko ve gaz ölçümleri, diğer sorular hataya deil kurala göre iptal edilmiştir, koray bey doğru ifade ediyor..sorun şurada; kural hatası bulunan emniyet yüksekliği sorusu nasıl iptal edilemez?
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Örneğin 92. soru.. bunu çok tartışmıştık.. kuvvetli rüzgar nedirden ilk önleme kadar vs. ama o soruda alınacak önlemlerin hangisi doğrudur diyor. Tümü doğru önlemler. İptal gerekçesi budur.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Eylül 2013 ---
    Mantık dersi liselerden kaldırıldı ama " iptaller tüzük soruları yüzünden oldu" önermesini bir aksi örnek dahi yıkar. Ayrıca B kitapçığı 92 nolu soruda bir diğer örnek. Ama sanıyorum toplum olarak efsanelere inanmak gerçeklere inanmaktan daha kolay geliyor bize.
  11. yaşarsalur İSGforum Üyesi

tüzük sorusudur bu soru iptal sebebini açıklamadıkları için tüzük veya hatalı soru diyemeyiz.
    sen tek tük sorular söylüyosun istisnalar kaideyi bozmaz tüzükler iptai değilse neden sorular iptal hepsi mi hatalı soru
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    yine bir başka örnek 93. soru; birden çok doğru seçenek olduğu için iptal edilmiştir. Ayrıca sorularda tüzük sorusu demek bile akıl ötesi. Tüzükte olmayanı niye sorsunlar yahu :)

13. hayır..bu şekilde düşünmeyin, tanırsanız anlarsınız, koray bey gerçekçil kişiliğe sahiptir,bahanelere sığınmayacak kadar diyalogları yeterlidir cesaretide..
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İstisnalar kaideyi bozar. Bilim istisnaların yeni kaideler yaratması üzerinden ilerler. (Mantık dersinin kaldırılması kötü olmuş)

15. koray bey..93.teki fonsiyon baraj dır..oradaki diğer terimlerin fonksiyonları farklıdır..bu sorular tüzükten sebep iptal edilmiştir..
    peki 40.ıncı acil çıkış kapılarının ne günahı vardı koray bey..lokum gibi soruydu fakat iptal ettiler..
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bende baraj demiştim.. bu iptalden kazancım olmadı. Ayrıca sanırım buna itiraz edende pek yoktu. Ancak bir madenci dostum baraj ve set aynı işleve sahiptir demişti. Yine aynı şekilde su baskını için kanaletler ile su tahliyesi sağlanır. Soruda su diye de sormuş oda yanlış olmaz demişti. Bana da düşününce mantıklı geldi.
    Yine bir başka örnek 40. soru orada doğru seçenek şıklarda yok.

"Tüzük yüzünden iptali" doğru kabul edebilmemiz için soruda başka bir hata bulamıyor olmamız gerekir.

17. anladım..ya acil çıkışlar, metan 0,5 ..bu sorular güzeldi ama

18. kkd de bir önlemdir fakat kişisel önlemdir ve sona kalır buna bakarsanız..açılmışı yoktur
  19. halen daha vinç aparatı yere indirilmezi tartışıyorlar..göğe mi çıkaracaz...buradaki yer kavramı zemindir, yer kavramının içinde birden fazla anlam var..ve yere indirlir kavramı doğru olacak özellikleri zaten terim olarak da kapsıyor..tıpkı iskelelerin bağlanarak indirilmesi sorusunda "bağlanarak" teriminin aynı zamanda "iki yerinden bağlamak" yöntemini de içinde barındırdığı gibi..

20. hı evet..benim evdeki pc nin fax makinesinin mdss yok alerji malerji kaparım sonra,hemen gidip çıkartayım..allah kahretsin sınavın en kazık sorusunu nasıl diğer şıkları okumadan msds olarak işaretledim..