1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Turgay Aytaç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  B Kitapciği Soru 30.
  Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik gereği, biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarla ilgili sağlık gözetimi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?​

  A. Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir,
  B. Sağlık gözetimin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulunmasından sonra en onbeş yıl süre ile saklanır,
  C. İş Yeri Hekimi, her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur,
  D. Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmaya başladıktan sonra ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar

  Bu sorunun Cevabını D Şıkkı olarak belirlemişler. Bende D şıkkı yaptım fakat Yönetmelikte Madde 16'da
  "​
  Sağlık gözetimi
  MADDE 16 – (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.
  (2) Yapılan risk değerlendirmesi, özel koruma önlemleri alınması gereken çalışanları tanımlar.
  (3) Maruz kaldıkları veya kalmış olabilecekleri biyolojik etkene karşı henüz bağışıklığı olmayan çalışanlar için gerektiğinde, Sağlık Bakanlığının işyerinin bulunduğu ildeki yetkili birimleri ile işbirliği içinde uygun aşılar yapılır. İşverenler, aşı bulundurduklarında Ek-VII’de belirtilen hususları dikkate alır.
  (4) Bir çalışanın, maruziyete bağlı olduğundan kuşkulanılan bir enfeksiyona ve/veya hastalığa yakalandığı saptandığında, işyeri hekimi, benzer biçimde maruz kalmış diğer çalışanların da aynı şekilde sağlık gözetimine tabi tutulmasını sağlar. Bu durumda maruziyet riski yeniden değerlendirilir.
  (5) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır. 13 üncü maddenin ikinci fıkrasında belirtilen özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar bilinen son maruziyetten itibaren kırk yıl süre ile saklanır.
  (6) İşyeri hekimi her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur.
  (7) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir.
  (8) Çalışanlar, kendileriyle ilgili sağlık gözetimi sonuçları hakkında bilgi edinebilir ve ilgili çalışanlar veya işveren, sağlık gözetimi sonuçlarının gözden geçirilmesini isteyebilir.
  (9) Çalışanların sağlık gözetimi ile ilgili hususlar Ek-IV’te verilmiştir.
  (10) Biyolojik etkenlere mesleki maruziyet sonucu meydana gelen her hastalık veya ölüm vakaları Bakanlığa bildirilir. "

  Yukarıda 5. Bende belirtilen madde Soruda eksik olarak verilmiş. Tüm kayıtlar 15 yıl süreyle saklı tutulmaz bazı özel durumlarda ise kayıtlar 40 yıl süreyle saklı tutulur. Bu yüzden bu soru kafada çelişki yaratmaktadır. İptali için başvuru yapılabilir.
 2. imran nabi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Muhammed bey merhaba,
  öncelikle elinize sağlık.itiraz edilecek soruları ve dilekçeleri toplu olarak en geç yarın akşama kadar tek elden toplanarak bizlerle paylaşılması konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.forumlardan izlediğim kadarıyla yaklaşık 12-13 soru için makul itirazlar var.bu konuda organize olarak karmaşaya gelmeden bizlerle biri bu sayfalarda paylaşırsa bizde hep beraber itiraz edelim.
  teşekkür.
 3. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  B kitapçığı 97. soru Kişisel koruyucu donanımlarla ilgili. Cümleden bir şey anlayabilen var mı?

  Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik'e göre kişisel koruyucu donanım tanımı için

  buraya kadar tamam. Sanıyoruz ki tanım yapacak ama bu cümle ne Allah aşkına:

  Kişisel koruyucu donanımın rahat ve işlevsel bir şekilde çalışması için gerekli olan ve sadece bu tür donanımlarla kullanılan ............. parçalar"

  burada boşluğa birşeyler getirmemizi istiyor. Yönetmelikten rastgele cümle almak saçma bir şey. Sadece ben mi böyle düşünüyorum?
 4. Turgay Aytaç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  B Kitapçığı 44. Soru Aşağıdakilerden hangisinin elektriksel dirençi en büyüktür? Cevap D
  A. Su B. Islak tahta C. Demir D: Kauçuk;
  Arkadaşlar bu sorunun mantığını tam olarak açıklayabilecek olan var mı?
 5. Turgay Aytaç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  B Kitapçığı 47. Soru İş yerlerinde kullanılan motorlu arabaların Klakson, Çan veya Zil sesleriyle ilgili,
  Sizce aynı işyerinde çeşitli motorlu arabalar için aynı ses tonunda kullanılması mantıklı mı?
  İşyerinde Çalışan kişi hangi sesin hangi motorlu arabaya ait olduğunu nasıl anlayacak ve ona göre hareket edecek. bu soruda iptal edilmeli.
 6. muaz1984 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  arkadaşlar ben şimdi üç tane gönderdim. Yarın da göndermeyi düşünüyorum.
 7. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  hocam tüzükte aynen böyle geçiyo araçların klaksonları aynı tonda olacak diye
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ağustos 2013 ---
  üstad bu sorunun mantığı ise maddelerin iletkenliği dikkat edersek diğer 3 şıktaki maddeler iletken yada kısmi iletken sadece kuçuk yalıtkan dolayısıyla elektriksel direnci en yüksek olan maqdde o
 8. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İTİRAZ - A17 - A58 - A62 -A85 - B7 - B49 - B72 -B95

  Ekli Dosyalar:

 9. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  hocam isg mevzuatının hiç birinde anım olarak risk değerlendirme uzmanı die bi tanım yok. risk değerlendirme yönetmeliğinde ise risk değerlendirmesi bağlığındaki bölümde destek elemanı yer almaktadır.
 10. Turgay Aytaç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  B Kitapçığı 58. Soru İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğine göre aşağıda belirtilenlerden hangisi Risk değerlendirmesinden sonra planlanan Kontrol Tedbirlerinden Tehlikenin kaynağında önlenmesine yönelik değildir? Doğru Cevap B
  A. Tehlikeli İşlemlerin terkedilmesi
  B. Tehlike Kaynağı hakkında çalışanların eğitilmesi
  C. Tehlike kaynağının çalışma ortamından uzaklaştırılması
  D. Tehlikeli malzemenin yerine daha az tehlikeli olanın ikame edilmesi

  Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Madde 10'nun 1. fıkrasının b bendinde
  b) Risk kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması: Riskin tamamen bertaraf edilmesi, bu mümkün değil ise riskin kabul edilebilir seviyeye indirilmesi için aşağıdaki adımlar uygulanır.
  1) Tehlike veya tehlike kaynaklarının ortadan kaldırılması.
  2) Tehlikelinin, tehlikeli olmayanla veya daha az tehlikeli olanla değiştirilmesi.
  3) Riskler ile kaynağında mücadele edilmesi.
  yukarıda sıralanan uygulama adımlarında Riskle kaynağında mücadele etmede Çalışanları Tehlike Kaynağı hakkında bilgilendirip yada bununla ilgili eğitim vermeden nasıl kaynakla mücadele edilebilir? Ben doğru cevabın A olduğu savunuyorum. Çünkü kaynağı terk etmek tehlikenin kaynağında önlenmesine yönelik bir önlem değildir. En son alınacak önlem kişisel koruyucu donanım kullanarak tehlikenin yaratacağı riski tamamen bertaraf etmek yada kabul edilebilir seviyeye getirmektir.
 11. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İptal edilecek soruyu bilmem de sinav hazırlama komisyonunun komple iptal edilmesi lazım.Bu ne saçma iştir her sınav itinayla 5-6 yanlış soruyorlar biri de çıkıp demiyor bunlara ne ayaksınız siz arkadaş.Utanmadan bir de soru itirazları için sınava girenlerden para toplanıyor.O paranın o yanlış soruları soran komisyondan tahsil edilmesi lazım ki bak bakalım bir daha yanlış soru sorabiliyorlar mı...
 12. Turgay Aytaç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Alper Bey Risk Değerlendirmesi Uzmanı tanımı yok ama Bu konuda Uzman olan kişi denildiğinde ilk akla gelen şey İSG Uzmanıdır. Bundan dolayı soru kafada çelişki yaratmaktadır. Benim gibi bir çok arkadaş Risk Değerlendirmesi Uzmanını İSG Uzmanı olarak algılamıştır. Türkçe de bir biri yerine kullanılabilen birçok kelime vardır. ve bu kelimeler ne şekilde kullanılırsa kullanılsın anlatmak istediği şey ortakdır.
 13. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Herkes kendi kafasına göre birşeylere itiraz etmeye başlamış :D Çoğu yanlış dedikleriniz doğru malesef :D
  Örnek vermek gerekirse
  Asetilen sorusunda önce oksijeni açarsan parlama meydana gelir.
  Hukuk sorusu hukuk kuralları yazılı hukuk ve örfi hukuk. Örfi hukuk yasa yapıcılar tarafından konulmaz.
  Biyolojik etkenler sorusunda çalışmaya başlamadan önce yapması gerekirdi. grup 3 ve 4 tipinde 40 yıl diğerlerinde en az 15 yıl bundada bir yanlışlık yok
 14. didem çelebi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  boşluktan ziyade MADDE 162 - Havasında % 19'dan az oksijen, % 2'den çok metan, % 0,5'den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz. diye geçmekte tüzüğünde. karbonmonoksit diye vermiş soru.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ağustos 2013 ---

  bencede bu sorularda yanlışlık yok ki bende yanlış yapmış olmama rağmen bunlara itiraz etmiorum. ancak % lik li soru yanlış yazılmış. önceki yıllarda higrometre yerine higometre yazıp soru iptal edilmişti şimdi bundada o soru kesinlikle iprtal edilmeli. çünkü karbonmonoksit diye vermiş.
 15. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  turgay hocam sınavda şıklarda zaten sınava girenleri çeldirmek amaçlı koymuşlar bir yada iki şık soruyu okumadan direk çeldirici şıkkı görüp yapsınlar diye ama şıkları tamamen oku tamamen okuduğumuzda diğer 3ünün yönetmelikterek olduğunu çeldirici şıkkın ise olmadığını görüyoruz inanın bende bir cok soruya ilk gördüğümü işaretliyerek yanlış yaptım sınavdan murat zaten insanları elemek dikkat bilgi yorum olarak
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ağustos 2013 ---
  seçkin bey sürelerde sıkıntı yok zaten ancak bir doğru şık daha var;
  Sağlık gözetimi
  MADDE 16 –
  (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.
  (2) Yapılan risk değerlendirmesi, özel koruma önlemleri alınması gereken çalışanları tanımlar.
  (3) Maruz kaldıkları veya kalmış olabilecekleri biyolojik etkene karşı henüz bağışıklığı olmayan çalışanlar için gerektiğinde, Sağlık Bakanlığının işyerinin bulunduğu ildeki yetkili birimleri ile işbirliği içinde uygun aşılar yapılır. İşverenler, aşı bulundurduklarında Ek-VII’de belirtilen hususları dikkate alır.
  (4) Bir çalışanın, maruziyete bağlı olduğundan kuşkulanılan bir enfeksiyona ve/veya hastalığa yakalandığı saptandığında, işyeri hekimi, benzer biçimde maruz kalmış diğer çalışanların da aynı şekilde sağlık gözetimine tabi tutulmasını sağlar. Bu durumda maruziyet riski yeniden değerlendirilir.
  (5) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır. 13 üncü maddenin ikinci fıkrasında belirtilen özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar bilinen son maruziyetten itibaren kırk yıl süre ile saklanır.
  (6) İşyeri hekimi her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur.
  (7) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir.
  (8) Çalışanlar, kendileriyle ilgili sağlık gözetimi sonuçları hakkında bilgi edinebilir ve ilgili çalışanlar veya işveren, sağlık gözetimi sonuçlarının gözden geçirilmesini isteyebilir.
  (9) Çalışanların sağlık gözetimi ile ilgili hususlar Ek-IV’te verilmiştir.
  (10) Biyolojik etkenlere mesleki maruziyet sonucu meydana gelen her hastalık veya ölüm vakaları Bakanlığa bildirilir. "

  koyu renkle yadığım ilk madde aynen şıkta var idi
 16. didem çelebi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı

  bakın isg tüzüğünde şu madde vardı
  Madde 459 –Motorlu arabaların klakson, çan veya zil sesleri, işyerindeki diğer sinyal seslerinden farklı, diğer makinaların meydana getirdiği gürültüleri bastıracak kadar kuvvetli ve titiz olacak ve aynı işyerinde çalışan çeşitli motorlu arabalar için aynı ses tonu kullanılacaktır. bu duurmda neye göre kabul etmişler anlamıyorum. ben bu maddeye göre işaretledim o soruyu
 17. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ALPER GÜLER sorunun şıkkında ise çalışmaya başladıktan sonra diyor ama çalışmaya başlamadan öncede sağlık denetimi yaptırması gerekli bende bu soruyu yanlış yapmama rağmen malesef doğru. Keşke iptal edilse ama edilmesi için geçerli bir sebep değil :(
 18. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  peki işin devamı süresince demek çalışmaya başladıktan sonra olmuyor mu
 19. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İşin devamın süresince de var zaten soruda.
  Nasıl işe başlangıç eğitimlerini vermemek yanlış ve cezası varsa bundada başlangıçta sağlık kontrolü yaptırmamak yanlış (Suç mu ondan tam emin değilim)
 20. ben aykırı şıkı işaretledim..bazı sorularda cevapları okumak yeterli geliyor soruya gerek yok..