1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Eee ben dedim size çok yapıştırmayın biter diye.... dinlemediniz ki

2. doğru söylediniz fakat..bolu dan sonra da yol kurulmaz ki değil mi..
  3. serapoz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Siz kimsinizde benim ruhumu bozacaksınız. Küçük insanların sizin gibi böyle küçük hayalleri olur ancak. Bu da size ilk ve son bu konuyla ilgili mesajım. Hayallerinizle mutlu olursunuz inşallah.
  4. Leyla Taner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    slm durm nedir habrler varmı?
  5. Leyla Taner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben sizdn dogan bey ölesye nefret edyrum ve şnuda eklyrum dünyda szden başka hiçkmse byle bir hakarete bylesine olağnüstü cevp veremzdi sizdn korklur:S

6. Bir haber yok bildiğim kadarıyla başka platformlarda takip etmeyi deneyin isterseniz ben öyle yapıyorum. Burada geyik makara kukaradan başka bir şey yok.
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    vaaav çok sert... ciddi bir konu açında ortamı değiştirin... hadi görelim sizi de
  8. taşkın dilek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bunun neresi rahatsız edici anlamadım ama ben söylemiyor yönetmelikten kopyaladım : )
  9. taşkın dilek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bunun neresi size anlamsız geldi anmaladım ama doğan bey ben söylemiyorum bunu yönetmelik söylüyor yönetmelikten kopyaladım...

10. ben anlayamadım..bunla ilgili konuyu yaklaşık 20 gün önce kapattık
  11. taşkın dilek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ozaman nedenini sen açıklada bizide aydınlatmış ol.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bunları çok tartıştık eski mesajları okumalısınız. O soruda bir problem mevcut değil. Mümkünse yükün ağırlığı diyor. Zorunluluk değil yani.. adı üstünde mümkünse/olanaklıysa.. zorunludur demiyor.
  13. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet çok tartışıp herkes kendi fikrinde sabit kaldı, ben iptal edilmelidir demiştim, çünkü güven bey'in işyerinde yüklerin ağırlıkları tayin edilebilir ve mümkün, mümkünse ağırlık bildirilmesi mecbur :)
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Soruda 4 şık var en zayıf şıkkı seçeceksiniz. :) biz öyle yaptık.

15. evet..benim de ölmem mümkün fakat şart deil:)
  16. reaktif73 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar ben dün cumhurbaşkanına bir dilekçe yazdım. bu dilekçeyi sizde inceler sizler de gönderirseniz (posta yada faksla ) mağduriyetimiz ancak bu şekilde gider diye düşünüyorum. mahkeme süreci çok uzun bir süreç.

Sayın cumhurbaşkanım!
    Bizler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yapmış olduğu İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına hazırlanan dört yıllık fakülte mezunu teknik elemanlarız.
    Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetkilendirdiği Üniversiteler ve çeşitli Eğitim kurumlarından İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girmek için 220 saatlik bir eğitime tabi tutulduktan sonra sınava girmeye hak kazanılmaktadır. Bu sınava hazırlanırken Bakanlık tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarına 2000- 3000 TL arasında para veriyoruz. Bunun yanında ders çalışarak da emek veriyoruz.
    Hem maddi hem de manevi emek vererek girdiğimiz sınavlarda sınavı yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin bizim aylarca emek vererek hazırlandığımız sınav sorularının hazırlanmasına bir gün dahi emek vermediği, özen göstermeden öylesine hazırlanan sorular olduğu aşikârdır. Sınav soruları bilimsel bir kurul tarafından incelendiğinde soruların bilime, fenne, akla, mantığa uymayan ve çelişkili cevapları olan sorular olduğu görülecektir. Bundan dolayıdır ki, sınava giren kişiler tarafından bu zamana kadar yapılan her sınavda onlarca soruya gerekçeli olarak itirazlar edilmiştir. Bu sınavların gerçekten İş Sağılığı ve Güvenliği Uzmanını belirleyecek kalitede bir sınav olmadığı herkesçe aşikârdır.
    Anlaşılan o ki, İş Güvenliği hususunda en yetkili kurum olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin bu konuda ehliyetsiz, liyakatsiz ve yetersizliği görülmektedir. Şöyle ki: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu sınavları kendisine bir gelir kapısı olarak görmektedir. Sınav ücreti adı altında alınan 35TL nin yanında Bakanlığın yanlış sorduğu her bir soruya karşılık gerekçeli itirazımızda her bir kişiden her bir soruya karşılık 10 TL ödenmesi karşılığında itiraz edilebiliyor. Ayrıca sınav sonuçları ilan edildikten sonra tekrar sınav kâğıdının yeniden değerlendirilmesi itirazı içinde her kişiden 10 TL talep ediliyor.
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yapmış olduğu bu uygulamadan anlaşılan o ki, çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin ön planda olmayan daha çok bakanlığa gelir getirmesinin daha ön planda olduğu bir sistem getirdiğidir.
    Bakanlığın ilk İş Sağlığı ve Güvenliği sınavlarını yaptığı tarihten itibaren tüm sınavlarda itirazlar neticesinde kendirlinin iptal ettiği ve şıklarını değiştirdiği birçok sorular olmuştur. Bunun yanında iptal edilmesi gerektiği hususunda gerekçeli olarak bakanlığa bildirildiği halde iptal edilmeyen sorularda olmuştur. Bunun için de mahkeme süreci başlatılıp 3 yıl önce 2yıl önceki sınavların sorularından iptalleri neticesinde sınav notu değişen birçok insan olmuştur. Bakanlığın bu tutumundan dolayı on binlerce insan sınav mağduru olmuş, hem maddi hem manevi emekleri hiçe sayılmıştır.
    Bunun yanında Bakanlık tarafından yetki verilen Özel eğitim kurumlarının sınava hazırladıkları kursiyerlerin sınav başarıları dikkat çekici şekilde uçurum bir fark olduğu ve bakanlık yetkililerinin kendilerine yakın buldukları eğitim kurumlarına sınav soruları hakkında ipucu verildiği çeşitli sosyal medyalarda dillendiriliyor. Bu da sınavların güvenilirliğine gölge düşürmektedir. Eğitim kurumlarının da başarı oranları araştırılmalıdır.
    Bakanlığın bu haksız ve insanları mağdur eden, emeğini hiçe sayan tutumuna karşı bu güne kadarı bir dur diyen de olmamıştır. Bu husus da devletimizin Cumhurbaşkanı olarak sizden mağduriyetimizin giderilmesi hususunda gereğini arz ederim.16.09.2013​
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Burdaki esas talep işgüvenliği eğitimi ve sınavları bedava mı olsun (bizim masrafları bütün halk masrafı vergileriyle ödesin) yoksa Sınav komisyonu değiştirilsin mi?
  18. reaktif73 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bakanlığın bu tutumu yüzünden herkes mağdur böyle sınav olmaz bunların yaptığı sınavla iş güvenliği uzmanı belirlenmez.
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Çözüm öneriniz var mı?