1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Turgay Aytaç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Burdaki bu soruları paylaşmanın ortak amacı herkesin ortak düşüncesine göre hareket ederek bu saçma sapan sınav sisteminde harcanan onca paranın ve emeğin karşılığı alabilmektir. Sizler eğer herşey kitabına uygun diyip susup oturursanız biz bu sınav sisteminde hakkımızı değil hakkımız olmayanı alıp yerimize otururuz ve bizden sonra gelecek olan arkadaşlarda aynı mağduriyeti yaşar. Bakanlık Eğer Adam Akıllı bu işte Tam donanımlı olarak Eğitim almış kişileri uygulamada görmek istiyorsa bu şekilde herkesi çelişkide bırakıcı yanıltıcı ve yanlış soruları hazırlayıp önümüze koyarak bizi sınav yapıp değerlendirmek yerine Her soruyu doğru düzgün ölçüp biçip tartarak ilk okunduğunda da son okunduğunda da farklı anlamlara açık olmadan soru sorması gereklidir. Çünkü Sınavın soru sayısı 100 süresi 110 dakika her soruya 70 saniye gibi ortalama bir değer düşüyor ve bu süre içerisinde bu soruları tekrar tekrar okuyup net bir şekilde anlam çıkarma şansımız yoktur. Ve bu sınavdaki soruları baz alırsanız Uzun uzun paragraf sorularına yer verildiğini Yönetmelikteki bu uzun paragrafları alarak ordan bir kelimeyi kesip sorunun şıkkına koyarak cevap arandığını çok net bir şekilde görürsünüz.
  Herkesin düşüncesine saygı duymak gerekir ama bu şekilde uygulamada Uzman işini dörtlük yapan kişi değil elinde sayfalar dolusu yönetmeliklerle kafasında bir çok soru işareti olan uzmanlar yetişir. Bununda ne İş kazalarını nede meslek hastalıklarını önleyici bir faydası olmaz...
 2. didem çelebi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  yani ben şahsım adına B grubu 47. ve 95. soru için iptal dilekçesi yazmayı düşünüyorum.
  gerekçelerim ise
  47. soru için: Madde 459 –Motorlu arabaların klakson, çan veya zil sesleri, işyerindeki diğer sinyal seslerinden farklı, diğer makinaların meydana getirdiği gürültüleri bastıracak kadar kuvvetli ve titiz olacak ve aynı işyerinde çalışan çeşitli motorlu arabalar için aynı ses tonu kullanılacaktı. bu durumda 1 de doğru oluyor. 95. soru için ise hem 4 boşluk var hemde MADDE 162 - Havasında % 19'dan az oksijen, % 2'den çok metan, % 0,5'den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz. karbonmonoksit yazılmış soruda
 3. önce oksijen açılmayacağına dair kaynak nerde var? ben netten baktım önce oksijen açılacak diyor
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ağustos 2013 ---
  47.sorunun cevap şıkkı 1 ve 3 zaten
 4. Turgay Aytaç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  B kitapçığı 70. soruyu doğru yorumlayıp sorunun cevabının doğru olduğunu savunan birisi var mı??? Çünkü ben ortamdaki tozlardan, dumandan, gazdan ve dumandan kaynak yapan kişinin solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen değerlere çekilmesinde tavan yüksekliğinin 5 metreden fazla olmasının değil ortamda hem genel hemde lokal havalandırmanın yapılmasının doğru bir uygulama olması gerektiğini savunuyorum. Fakat Bakanlığa göre bu uygulama yanlış.
 5. Özgür ÖZCAN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  A KİTAPÇIĞI 17-22-25-33-40-45-50-51-56-58-76-78-80-90-92 SORULARI HAKKINDA FİKİR RİCA EDİYORUM.Mümkünse sorulara itiraz edelim çok çelişkili sorular vardı...
 6. sarper aksu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yüzde sorusunda o2 oranı 19:5 olmalı yanlış bir cevap 4 boşluk var ve co oranı 50 ppm dir sınavda c02 nin bilgisini vermişler kesin yanlış. sonra köpük de boğucu gazdır co2 de ikisde doğru kesin yanlış. yükün ağırlığını kesin olarak vermeli bu soruda kesin yanlış.
 7. Eren Eker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  Hangi sorulara itiraz ettin. Acaba kesin iptal edilecek soru sizce hangisi?
 8. Özgür ÖZCAN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İptal edilen sorular için başvuruyu ne şekilde yapacağız bilgilendirirmisiniz?
 9. sarper aksu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  vinç kabini kapalı olmalıdır herhangi bir madde fırlayabilir bu şıkda doğrudur
 10. Turgay Aytaç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  B Kitapçığı 82 soru;
  Meslek hastalığı kişinin çalıştığı işten kaynaklanan bir hastalık değil midir.?
  Soruda yapılan tanıma göre A ve D şıkları aynıdır. sizce?
 11. sarper aksu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  potansiyelin gerçekleşme olasılığı hesaplanmaz sadece yerine konulur 1- 10 kadar potansiyel vardır biri seçilir hesabı yapılmaz. olasılık hesabı yapılmaz.
 12. Özgür ÖZCAN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Kesişim kümesindekiler daha olasılığı yüksek sorulardır ben bu sorulardan emindim nasıl yanlış olacağının açıklanması gerekiyor...
  Hukuktan soru yoktu, sağlıktan soru yoktu, bize sınav duyurusunda meb sayfasından kayıt başvuruları sırasında sınavda çıkacak soruların dağılımları vardı hiç birine uyulmamışşşş......
 13. Turgay Aytaç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  B Kitapçığı Soru 83;
  Makine İmalat Dosyasıyla ilgili. Makinanın imalat dosyasında İmalatı yapan firma sahibinin adı ve adresi bulunmaz mı. Bu ekipmanı işyerinde kullanan kişi bu makinayla ilgili bir sıkıntıyla karşılaştığında üreten kişinin bilgilerini nereden tedarik edecek???
 14. mehmet ceylan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33948
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bencede bu soruya itiraz edilmeli okuduğumuz her yerde kaynak işleri için tavan yüksekliği en az 5 metre diye öğrendik 5 metreden fazla olmalı yanlış şık olması gerekir.
 15. didem çelebi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  arkadaşlar bence şöyle birşey yapalım öncelikle birlik olup aynı sorular için iptal isteyelim. daha kesin sorular üzerinde konuşalım
 16. sence hangi sorular ?
 17. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  Turgay bey mantık yürütmeyelim yönetmeliğe bakalım :) Yönetmelikte istememiş. Birebir yönetmelikten almışlar soruyu.
  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.12907&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
 18. Sercan Öztürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32659
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bencede kesin iptal olacak sorular üzerinde duralım herkes benim yanlış yaptığım iptal olsun düşüncesinde olmasında gerekçeleri ile yazalım.
 19. didem çelebi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  A Kitapçığı 58- B Kitapçığı 49. Soru
  Soru: I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır. II- Yük üzerine yalnızca görevli kimseler bin- melidir. III- Hiç bir kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir. Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle il- gili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?
  A) I, II ve III B) I ve III C) Yalnız III D) Yalnız I

  Cevap c olarak verilmiş, fakat İSG Tüzüğü Madde 387 ve 388 de I ve III şıklarını kapsamaktadır. Cevap b olmalıdır. İtiraz edilmelidir.

  A Kitapçığı 85- B Kitapçığı 95. Soru
  Soru: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güven- liği Önlemlerine İlişkin Tüzük’e göre “Hava- sında ………….. dan az oksijen, ………….. den çok metan, ………….. den çok …………..’den çok karbonmonoksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.” Yukarıda verilen cümledeki boşluklara sırasıy- la aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?
  A) % 18 / % 1 / % 0,05 B) % 19 / % 1 / % 0,5 C) % 19,5 / % 2 / % 0,5 D) % 19 / % 2 / % 0,5


  MADDE 162 - Havasında % 19'dan az oksijen, % 2'den çok metan, % 0,5'den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz. soruda karbonmonoksit demiş. aynı zamanda Soruda 4 adet boşluk bulunmaktadır, fakat cevaplar 3 adettir. Soru hatalı basılmıştır. İtiraz edilmelidir.
  bunlar kesin ve net itirazlar diğerlerinide bu şekilde tüzüklerle izahatını yapmalıyız. bencelerle olmuyor çünkü
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ağustos 2013 ---

  SINAV İLE İLGİLİ İTİRAZLAR
  Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.

  Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

  Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.
  Sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

  Adayların sınav uygulamasına ve sonuçlara (bilimsel içerikli itirazların sonuçlandırılıp kesin sonuçların ilanından sonra) dair itiraz başvuruları sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren en geç 5 (beş) iş günü içerisinde; MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Şubesi Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile 10 TL (KDV dahil) “sınav sonuçlarına itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

  Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır. İtiraz başvuruları topluca, İSGGM tarafından alınıp MEB’e iletilecek ve kesin sonuçlar MEB tarafından adaylara yazılı olarak bildirilecektir.
  Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

  Sınav uygulamasına ve sonuçlara ilişkin itirazlar 10 (on) gün içerisinde YEĞİTEK tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara ve İSGGM’ye bildirilecektir.

  Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.


  Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari bir sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde banka dekontu ile başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir. Ücret iadesi alabilecek adaylar Millî Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden sorgulatma yoluyla durumlarını öğrenebileceklerdir. 18 Ağustos 2013 tarihli sınav için yatırılan ücret hiçbir şekilde başka bir sınav için geçerli kabul edilmeyecektir.
 20. didem çelebi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının ​
  http://www.meb.gov.tr​
  ve ​
  http://www.isggm.gov.tr​
  internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.​

  Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün ​
  Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” ​
  adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir. ​
  YANİ ARKADAŞLAR CUMA GÜNÜNE KADAR İTİRAZLARIMIZI ETMELİYİZ​
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ağustos 2013 ---


  EVET bende öyle düşünüyorum saçma sapan cümle alınmış