1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A Kitapçığı 17-B Kitapçığı 7. Soru
    Bu soruda birden fazla doğru cevap var.Cevap şıkkı değişikliği değil iptal gerekli..
    Eğitim -18001 uygulama kısmında
    Türk Standardları Enstitüsü’ TS 18001 (Nisan 2008) İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemleri-Şartlar standartı
    4.4 Uygulama ve işletme
    2 Eğitim, bilinç ve yeterlilik
    ayrıca geçerli olur mu bilemiyorum ama ;
    http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/34/34/969687/icerikler/puko-dongusu_456479.html
    http://tiskweb.com/yayinlar.asp?sbj=ic&id=1402

açıkça anlatılmış..
  2. didem çelebi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar cuma gününe kadar iptal için para yatırılması gerekmektedir. bend eyarın gidip yatrıcağım. dilekçeyidemi cuma gününe kadar yollamamız lazım. posta ile yolluyoruz değilmi??
  3. evet posta yoluyla.yanı oyle bılıyorum ben
  4. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kargoyla da gönderebilirsiniz
  5. arzuakdeniz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bankaya yarın yatırcam dılekce nasıl gonderıcez .ıptal olması gondercegım sorular a kıtapcından 1,35 ve 51 .dıger arkadaslar dılekce verıcegı soruları yazarsa herkes aynı soruya yonelmesın .
  6. Turgay Aytaç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Benim şuana kadar yaptığın inceleme ve yazdığım açıklamalı gerekçelere göre 7,10,16,23,25,30,44,47,49,57,58,82,83 ve 95. sorulara iptal konusunda muhakkak başvuru yapılmalıdır. İptal dilekçesinde de en fazla kaç soruya itiraz edilebiliyor???
  7. sdtylmz33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar A Kitağçığı 3. soruda (cevabı WHO olan ) kuruluşu 1948 olan diyor, ancak WHO 1946 da kuruldu. Yanlış bir ifade var. Bu soruda iptal olabilirmi?
  8. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Her soru için 10 tl yatırdıktan sonra istendiğiniz kadar soruya itiraz etme hakkınız var..
    Bu arada B kitapçığı mı?
  9. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

DSÖ Anayasası 22 Temmuz 1946 tarihinde 61 ülkenin temsilcisi tarafından imzalanmıştır. DSÖ Anayasası en az 26 üye ülke tarafından resmen kabulu ile yürürlüğe girecektir. Bu süre içerisinde DSÖ işlevlerini yerine getirecek bir Ara Komisyon seçilmiştir. Bu Ara Komisyon iki yıl süreyle DSÖ’nün görevlerini yürütmüştür.Yugoslav Prof. Dr. Andrija Stampar başkanlığındaki Ara Komisyon tüm çalışmalarını tamamlamış ve 26 üye ülkenin onayı 7 Nisan 1948’de gerçekleşmiştir.
    Kuruluş tarihi 1948...7 nisan dünya sağlık günü de bu tarihten alınmadır
  10. didem çelebi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet hakslınız galiba herkes aynı soruya yönelmesin ancak şöylede bir durum var her sorunun iptali için belli bir sayımı olması lazım ??
  11. sdtylmz33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler. dikkat etmediğim bir ayrıntı... peki sizce bu sınavda kaç soru iptal edilebilir? MEB bakanlığının daha önce yapmış olduğu sınavlarla kıyasladığımda bir çok hatalı soru olduğunu düşünüyorum. Bu sınav o kadar saçma ve anlamsız geldiki anlatamam. Birde sınavdan önce açıklanmış konu-soru dağılımlarına uyulmadığını düşünüyorum. Mesala teknik konulardan %40 soru olacağı söylenmişti. Bence teknik konulardan 40 soru yok. Bu arada açıklanmış kitapçık ve cevap anahtarına göre 66 doğrum var. Sizce hangi sorular iptal olur ve benim geçme ihtimalim sizce nedir?
  12. B kitapçığı 10. soruda cevap şıklarının hepsi doğru..

Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
    (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
    (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
    (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
    (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar..

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI GÖREV VE SORUMLULUKLARINA AİT YÖNETMELİĞİN 8.MADDESİ B FIKRASI GEREĞİ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPAN UZMANLARDIR..

BU SORU BU SEBEPLE İPTAL OLMALIDIR
  13. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Ezel Hn, mantıken düşününce bu şekilde ama risk değerlendirme uzmanı diye bir tanım yönetmeliklerde yok..Yani mantıken biz bunu isg uzmanı sayıyoruz ama yanlış yapıyoruz.Yönetmeliklerde net bir şekilde tanımlar yapılmış.Şıklarda isg uzmanı yazsaydı -risk değerlendirme uzmanı yerine o zaman bu soruya itiraz hakkımız doğardı.Üzgünüm :(
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ağustos 2013 ---

en fazla 5 sanırım..Daha fazla iptali gördüğümü hatırlamıyorum..
  14. muaz1984 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar şimdiye kadar her sınavda en az 2 soru iptal olmuş. Bu sınavda iptal etmek bize düşüyor. Sınavı geçen zaten geçti, arkasına bakmaz. 60 - 70 arasındakiler özellikle çok soruya itiraz etmeli........ Dilekçeler yönetmeliklerle ispatlanırsa sonuca gidilir....
    Muhammet Bey baya bir iptal dilekçesi paylaşmış (Teşekkürü borç bilirim)....... Önemli olan soruların mevzuata ters olduğunu ispatlamak....
    Ben bugün dilekçelerimi gönderdim. Yarın da göndermeyi düşünüyorum
  15. ben sınavı geçtim ancak bu sorunun cevaplarının yanlış olduğunda ısrarlıyım ve itirazımı yapacam VARSA destek elemanı iştirak ederse eğer zorunluluk bunun neresinde demezler mi????
  16. arzuakdeniz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    geçmis yıllar da 7 e kadar ıptal olmus sorular var .
  17. 8. maddede öyle bir şey yazmıyor ki
  18. Eren Eker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Hangi sorulara itiraz dilekçesi yolladınız.
  19. arzuakdeniz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    a kıtapcıgı 17 35 ve 1 .
  20. sdtylmz33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    muaz1984 hangi kitapçıktaki hangi sorular için dilekçe yolladınız ve yollayamayı düşünüyorsunuz?