1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 igu sınavında iptal edilmesini düşündüğünüz sorular ve gerekçeleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şirket 5 kişi ya da 2 kişi ise destek elemanı yoktur gibi de bir durum oluyor ne yazık ki..Yine de tabiki itiraz hakkınızı kullanınız
  2. 9. madde b (pardon)
  3. Eren Eker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de yarın A kitapçığı 17, 47,35,85,81,58 ve 59'a itiraz etmeyi düşünüyorum.
  4. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu arada sınavı geçtim demiştiniz hayırlı olsun :)Darısı bizlerin başına :)
  5. teşekkür ederim..umarım herkesin gönlüne göre olur..
  6. burcu karabaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  7. ordan o mana çıkmaz..
  8. varsa destek elemanından ne mana çıkar????
  9. ben bunu kastediyom siz ne diyonuz?????
  10. ben şıkların hepsinin doğru olduğunu söylüyorum...
  11. 9 maddenin b fıkrası destek elamanıyla alakalı değil zaten
  12. Eda Kandemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki bu soruların iptal olup olmadığını ne zaman öğrenebilicez?
  13. risk değerlendirmesi uzmanıyla bağlantı kurmussunuzda onla ne alakası var o maddenın
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ağustos 2013 ---
    10 gün sonra :)
  14. diyorum ki d şıkkında) işyerinde varsa destek elemanı diyor bu ne kadar zorunluluk ifade eder diyorum
  15. dex İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İş yeri hekimliği ve İş güvenliği uzmanlık sınavına 18.Mayıs tarihinde ve 18.Ağustos tarihinde olmak üzere 2 kez katıldım. Birinci girişimde 70 puanı geçemedim, ikinci girişimde de eğer sorulara itirazlar yeterli olmaz ise yine geçemeyeceğim.

Bu sınava 2'den fazla girmek isteyenin yeniden eğitim kurumuna kayıt olup, eğitim alması gerekmekte. Eğitimini Mart.2013'de tamamladığım ve 2160TL. eğitim ücreti ödediğim bir sınav hazırlık aşamasını, tekrar sınava girmek , daha çok çalışıp, kazanmak istememe rağmen, ödeyeceğim paranın yüksek olması ve eğitim kurumunun devam mecburiyeti araması nedeniyle 2.kez yapabilmem mümkün değil. Çünkü özel sektörde çalışıyorum, 2.kez eğitime katılmam hem bana maliyet hem de bunun için işyerinden 2.kez izin almam çok zor.
    Benimle aynı durumda olan, 2 kez sınava girip kazanamamış ancak hala İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girmek isteğinde olan bir çok kişi var. Bilgilerim taze iken sınava tekrar girmek istiyorum. Ancak bunun için tekrar eğitim firmasına para verme şartının haksızlık olduğunu düşünüyorum. Çalışmayan, işsiz olan bir çok kişinin de bu paraları 2 kez ödeme şansı yoktur. Benim gibi çalışan kişilerin de hem 2.kez para ödeme, hemde 2.kez iş yerinden izin alıp, zaman ayırma şansı yoktur.Cumartesileri de çalıştığım için, eğitim programlarına katılmak için, işyerinden izin almam gerekmekte.
    Ayrıca eğitim firmasına gidip, aynı konuların dökümanlarını tekrar alma gibi bir ihtiyacımda yok, boş yere eğitim firmalarına para kazandırmaktan başka bir amaca hizmet etmemektedir bu uygulama. İş güvenliği uzmanlığı ihtiyacı yeni mevzuatla birlikte bu kadar fazla iken, bireylerin 2'den fazla sayıda sınava girme hakkı olması gerektiğini düşünüyorum. Yapılan sınavında kolay bir sınav olmadığını, soruların net ifadeli, cevapların çelişkisiz olmadığını görmüş oldum. Bu nedenle soruların zorluk seviyesine göre, başarma şartının 2 ile sınırlandırılması, daha fazla giriş hakkı için eğitim ücretinin eğitim firmasına ödenme zorunluluğunu adil bulmamaktayım. Bu sınav giriş sayısında esneklik sağlanması ve eğitim kurumlarına para kazandırma görevine son verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğitim kurumları çok başarılı olsaydı, zaten sınavlarında genel başarı oranı yüksek olurdu. İş Güvenliği Uzmanlığı sınav başarı oranını, ilk seferinde kazanan oranı ve ikinci hakkında kazanan oranını hiçbir internet sitesinde göremedim. Bu bilgiyi üniversite sınavlarında olduğu gibi yayınlamış olsaydınız, bu işten para kazanan eğitim firmalarınında başarı oranı ortaya çıkmış olurdu.
    Sınav giriş hakkının, tekrar eğitim firmasına gitme şartı konulmadan, bir kez eğitim almış olan bireyin 3 sene boyunca bakanlığınızın açtığı tüm sınavlara girme hakkını elde etmesi gerektiğini düşünmekteyim. Nasıl ki, eğitim firmasına gitmiş olan bir birey 3 sene boyunca sınava girme hakkına sahip ise, bilgileri bu süre içerisinde taze kalabiliyor ise, bu hakkının sınav başarını 2 ile sınırlandırmadan yapılmasının daha iyi olacağı görüşündeyim. Çünkü her sınav, tekrar çalışma gerektirdiği için, her seferinde bilgi seviyesi artmış olacaktır, sınavda bir öğrenme süreci olduğundan, bu hakkın 2 ile sınırlandırılması adil değildir.

Başarısız olanların sınava, sınav bedeli dışında herhangi bir para ödemeden, tekrar girmesini sağlayacak yeni bir düzenlemenin çok acil olarak yapılmasını, benim gibi bu sınavda 2 kez başarısız sonuç almış, ancak bunca maddi ve manevi emeğinin karşılığını almak için çalışmaktan vazgeçmemiş olan işgüvenliği uzmanı adaylarının kaybedilmemesi adına, sınav giriş sayısı ve şartlarının Bakanlık yetkililerince yeniden düzenlenmesini bekliyoruz.
  16. iş güvenliği uzmanının görev ve yetkilerinde risk değerlendirmesi yok mu arkadaş bağlantı bu......
  17. soner eriş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bu sınavda soruyu soranlar kişiler işverenin iş güvenliği mühendisi olarak düşünmemişler.... niye ki?
  18. didem çelebi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar yarın itirazımı ediyorum, lütfen herkes etsin. cuma gününe kadar yapmamız lazım. ancak itirazlarınızı yönetmelik maddeleriyle edin.
  19. muaz1984 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    puko sorusu,
    vinç sorusu,
    bir de köpük sorusuna gönderdim.

Yarın da üç soruya göndermeyi düşünüyüyorum.
  20. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Ne yazık ki aynı sorunu yaşayan bir çok kişi var :(
  21. soner eriş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki itiraz dilekçesine ne yazdınız bende aynı sorulara gönderecemde benimle paylaşırmısınız?