1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos 2013 sınavı iptal edilen sorular ne zaman belli olcak?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Erol Ö. tarafından 23 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    soru iptallerine ilk baktığınmda 22 iptali gördüğümde dedimki iyi geçtik :)" sonradan baktım ki A sınıfı sorularıymış...
  2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

- 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı sorularına ve cevaplarına gelen itirazlar hakkında duyuru için Tıklayınız (05.09.2013)

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/S.../dosyalar/18AgustosSınavitirazıduyuru05092013

Bilindiği üzere, işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanmış olan 2013/PrNu:11 kodlu protokol kapsamında 18 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Adı geçen protokol kapsamında sınavda yer alan sorulara ve cevaplarına gelen itirazlar, soruları hazırlayan akademisyenlerce değerlendirilmiş olup, değerlendirme sonucunda aşağıda yer alan kararlar alınmıştır. Sınavla ilgili değerlendirme Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu kararlar doğrultusunda yapılacak ve sonuçlar adaylara ilgili protokol kapsamında ilan edilecektir.

İŞYERİ HEKİMLİĞİ:

İptal veya cevap şıkkı değişikliği gerektirecek herhangi bir soru bulunmamaktadır.

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI

A kitapçığındaki 17 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 7 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 30 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 40 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 59 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 50 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 82 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 92 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 83 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 93 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 84 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 94 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 85 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 95 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 51 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 42 nolu sorunun cevap şıkkının (A) yerine (B) olarak düzeltilmesi
    A kitapçığındaki 58 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 49 nolu sorunun cevap şıkkının (C) yerine (B) olarak düzeltilmesi

B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI

A kitapçığındaki 24 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 31 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 25 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 32 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 29 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 36 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 32 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 22 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 54 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 64 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 81 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 96 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 83 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 98 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 45 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 41 nolu sorunun cevap şıkkının (B) yerine (C) olarak düzeltilmesi

A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI

A kitapçığındaki 26 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 36 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 28 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 38 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 29 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 39 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 32 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 22 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 36 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 26 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 59 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 49 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 60 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 50 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 73 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 63 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 74 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 64 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 75 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 65 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 76 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 66 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 77 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 67 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 78 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 68 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 79 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 69 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 80 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 70 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 81 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 91 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 82 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 92 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 83 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 93 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 85 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 95 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 86 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 96 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 87 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 97 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 88 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 98 nolu sorunun iptali
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    10 soru iptal olursa sınav iptal olur kent efsanesi de böylece yerlebir oldu.
  4. berkaygurcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8725
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özdemir İnşaat
    A grubuna giren kişiler sınavın iptal istemiyle dava açtıklarlarında büyük ihtimal davayı kazanacaklar ve sınav iptal edilecektir. Tabiki bu bir süreç gerektirir. Sınav iptali efsane değildir daha önce iptal edilmiş sınavlar kayıtlarda mevcuttur.
  5. A sınıfı uzmanlık sınavına girenler yaşadı :D
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu konuda yasal boşluk var. Hile hırsızlık vb. durumlar dışında iptaller tamamen Sınav komisyonunun yetkisine bırakılmış. Mahkeme yoluyla o tür bir iptal davası kazanılamaz.
  7. berkaygurcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8725
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özdemir İnşaat
    Daha önce kazanılan davalarda olduğu gibi etkili bir hukuksal mücadele ile gayet tabi kazanılabilir.
    Malesef burası Türkiye. İmkansız dedikleriniz gerçekleşirken,kesin olur dediğiniz şeylerin olmaması kuvvetle muhtemeldir.
  8. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    aynen iyi oldu bunu da öğrenmiş olduk :))
  9. iptallerden iki tane denk geldi soru değişikliğinden bir tane (2+1) hesaplarıma göre herhangi bir kaydırma falan yapmadıysam geçiyorum ALLAH izin fırsat verirse..
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Tebrik ediyorum :)
  11. teşekkürler...
  12. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Haklısınız hocam ancak şöylede bir durum var. Soru iptalleri sınava giren hemen hemen herkesi ektileyecektir. ( 22 soru) 50 bekleyen adamın bile geçme durumu var. böyle bir durumda insanlar iki şeyi düşünecekler;
    (kendi şivemle yazdım yanlış anlaşılmasın :))

1. Profil:
    -Ohh şükürler olsun..sınavdaki iptaller işime yaradı, 50 beklerken bende geçtim!!!!!

2. Profil:
    - Böyle saçmalık mı olur yahu bu sınavdan geçiyorum ama bu duruma bir tepki olarak sınavın iptali için mahkemeye başvuracağım...

Siz hangi profil grubuna girerdiniz ? !!!!
  13. berkaygurcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8725
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özdemir İnşaat
    düşünün ki 45 alan bir adam 22 iptalle bile 70 barajını aşamıyor.
    Verdiğiniz örneklerdeki 2 farklı insan profillerinin sayıca üstünlüğü önemli değil. 1 kişi bile tek başına iptal davası açabilir ve uygun görülmesi durumunda sınav iptal edilip tekrarlanabilir.
    Ayrıntıları atlamamak lazım.
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Soru iptali nedeniyle açılan bir davanın kazanılması imkansıza yakın. Yasal dayanak yok. Yasalarda bir oran olmadığı gibi bu tür iptallerde karar hakkı yine yasayla komisyona bırakılmış.
  15. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Hocam sanırım demek istediğimi anlatamadım. Hangi ayrıntıdan bahsettiniz?
    45 alan kişi tabiki geçemeyecek, zaten kalanda 22 iptalin hepsi tutsada kalacak. geçene de lafım: :) tebrik ederim.. Ancak 55 alan biri tesadüfler ve şansı iyi giderse 22 iptal sorudan 15 ini yakalayıp geçecektir. böyle bir durumda iptaller olsun olmasın ben zaten 75 alıp geçiyorum diyen adamla bir farkı kalmayacaktır. ikisine de diplomayı vereceklerdir. zaten iptal sorulara bakmadan 75 alacak adamında punı 85-90 lara çıkacaktır haliyle. Burada benim demek istediğim,
    iki profilde amacına ulaşacaktır. tekrar riske girerler mi? (amaç, 70 i geçip sertifika almak değil mi? Yoksa amaç başka birşey mi?)
    Verdiğim örnekte sayıdan bahsetmedim. elbette 1 kişi bile dava açsa sınav iptal olabilir. Benim burada demek istediğim davayı neden açacak?
    Ben bu sorumun üzerine kendimce iki profilden de cevap vermeye çalışayım :)

1. Profil:
    "Ya sınavdan düşük aldık ancak şansım ve sağolsun MEB in de desteğiyle sınavı kazandım. sonuçta amaç sertifikayı almaktı. önümüzdeki maçlara bakacağız artık :) Dava açsam ne olacak ki Limyata giderken evdeki bugurdan da olmayalım:)"

2. profil:

"Sınavdan geçtim. iptallerden zaten bir beklentim yok. Ancak Allah aşkına bu nedir? Böyle saçmalık, böyle kendini bilmezlik olur mu? Kim hazırlıyor bu soruları? Hiç mi alanında uzman birilerini koymazlar komisyona? Dava açacağım. "Tüm haklarım saklı kalmak şartıyla" dava açacağım.. (belki iptalsiz kazandığı için sınavı. kazanılmış hak geri alınmazdan tekrar sınava girmez. :) )
    Tekrar sınava girmem gerekirse de girerim. zaten yine kazanacağım, Burada önemli olan benim kazanmam değil, olan bir yanlışı düzetmek"

Benim söylemek istediğim buydu..
    Yanlış anladıysam ya da sürçi lisan ettiysem kusura bakmayın...
  16. perdeler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67429
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Sentez Denetim Osgb
    tebrikler..
  17. perdeler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67429
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Sentez Denetim Osgb
    22 soru A grubundan 7 iptal 2 cevap değişikliği C grubunda 7 iptal 1 cevap değişikliği B grubunda. daha ne olsun..!!sayın sınav komisyonu üzerine düşeni yapmış olup sınavın mantığına uygun davranmışlardır. ancak bizlere öğretilen tüzüklerin iptal edilmesi ve iptal edilen tüzüklerden soru sorulması ve türkiyede isg uzmanlarının maaşlarının işveren tarafından veriliyor olması sayın büyüklerimizin ve bu işle iştigal eden ilgili kurum ve kuruluşların ve hatta daha genel olarak devlet-i aliye -i Türkiye Cumhuriyetinin işgüvenliğini ve çalışan güvenliğini,Avrupa Birliği politikalarını ( ki biz büyük bir milletiz ) ne kadar önemsendiğini net olarak ortaya koymaktadır.daha genel Türkiyede yasa koymakta sorun yoktur uygulamasında ve zihinsel dönüşümlerde sorun yaşanmaktadır.konuyu dağıtmayayım fazla ama içimden geçenler böyle..umarım hakkımızda hayırlısı olur. Cenabı Mevla kimsenin emeğini boşa çıkartmasın..
  18. amin
  19. SYıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba arkadaşlar; Sınavdan hemen sonra BİMER den sayın Çelik beye şu konularda şikayette bulundum.
    1 ) Sınav sorularının ehil olmayan kişilerce hazırlandığı,
    2 ) Adayla sadece 2 sınav hakkı verilmesi malesef prosedürden başka bir işlevi olmayan ve oldukça pahalı olan kurslara peşkeş çekmek anlamına gelmektedir,
    3 ) Eğer adaylarda sınav kısıtlaması uygulaması devam edecekse kurslara da başarı kriteri zorunluluğu getirilsin.%5-10 bile başarı gösteremeyen kurslar kapatılsın.
    4 ) Sınav merkezi olarak sadece Ankaranın seçilmesi de yanlış. Yoğunluğa ve uzaklığa göre başka illerde belirlemeli.
    Arkadaşlar soruların veya sınavın iptali işimize şimdilik yarayabilir ama önemli olan kalıcı bir çözüm üretmektir...Şimdi C Gurubuna katıldım, yarın B ve A grubuna da katılacam...Lütfen duyarlı olalım ilgili yerlere görüş ve önerilerimizi iletelim.
  20. perdeler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67429
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Sentez Denetim Osgb
    Aynı düşüncedeyim Sayın Syıldırım umarım bu başvurnuz dikkate alınır.özellikle iki sınav kısıtlaması ve sınavın sadece Ankarada yapılor olması gerçekten anlaşılamaz bir durum.artık sınav komisyonunun bu işin ehli olup olmadığıda sınavdaki soruların ne kadar kaliteli olduğuna bakılarak anlaşılabilir sanırım..!!