1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos dostları

Konusu 'Tanışma Odası' forumundadır ve Emre Yiğitarslan tarafından 8 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. perdeler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67429
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Sentez Denetim Osgb
    bir tokatlı ve tokatta ünv. hayatı olan biri olarak evvet çok doğru .. :)
  2. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yanlış anladın beni çalışanları karşılaştırmıyorum, işverenle devleti karşılaştırıyorum,devlet doğum yapmış çalışanına 6 ay ücretsiz izin verirken özetl sektör işverenine sen 1 yıl ücretsiz izin vereceksin diyor. ayrıca ücretsiz izinli olduğu süre çalışma süresinden sayılmaz, o süreçte, sigortası yatmaz, maaş almaz, başına gelenlerden işveren sorumlu olmaz , 1 yıl sonra işine geri döner.
    yani tabiki yerine biri bulunur ama sadece 1 yıl çalıştıracaksın, geçici bir eleman olacak 1 yıl çalıştıracaksın kalifiye bir elemansa işe tam adaptasyonu için en az 4 ay uğraşacaksın. deneyimli çalışanınla aynı performansı alman zor, ayrıca sonuçta geçici iş , 4 ay sonra kalıcı bir iş bulursa neden dursun çekip gider yine başla eleman aramaya
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yahu sayın Alara siz patron musunuz. Siz işçiden yana olacaksınız. 1 yıl için yerine başkasını işe alacak. Bulur patron merak etmeyin binlerce insan iş bekliyo. Üstelik amerikayı yeniden keşfetmiyoruz. Tüm AB de uygulama bu. Hiç bir sorun çıkmıyor. Doğum izni niye çok diye dertlenen bir kadını ilk kez görüyorum. Patron nasıl işçi bulacak diye dertlenen bir işçiyide ilk kez. :)

4. kamu kurumları için isteğe bağlı 6 aylık ücretsiz izin koşullarında kadının belli giderlerinin sgk tarafından karşılandığını ve...ben araştırmak istiyorum..yıllık çalışma süresinden sayılmalı, çalışmış gibi görünmesi gerekiyordu..araştırmalıyım
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Eylül 2013 ---

bu konuya bakalım..bir de alara hanım..kadınlarla ilgili başka tüyolar var mı onlara da değinelim hazır konuştuk işi tam bitirelim..kadınların gece çalışma koşulları, doğum öncesi yahut sonrası veya çoğul gebelik durumları, emziren kadınlara sağlanan olanaklar vb..bu konuların içinden bir adet soru geliyor ve basit..kaçırmamak lazım

5. örneğin şu nokta tehlike yaratabilir...soru: hangisi doğrudur?
    a) emzirme odaları işyerlerine en az 250 metre
    b)emzirme odaları işyerlerine en fazla 250 metır
    c)emzirme odaları işyerlerine en fazla 250 metre ve fazlasına servis aracı
    d)emzirme odaları işyerlerine en az 250 metre ve fazlasına sevis aracı

bu soru benim hayal ürünümdür 2 dk önce hiçyoktan oluşturdum, doğru yanıtı tasarlayarak yanlışları yarattım,sizce hangisi?
  6. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ssk yatıyor diye biliyorum

7. evet sgk karşılıyor ve yıl içi izin süresi çalışmış kabul ediliyor değil mi
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    evet aynen böyle

9. bu soruya nasıl düşünüyorsunuz
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Sınavı geçer geçmez tüm bildiklerimi unuttum ama C diyorum :)

11. :)..koray bey müthiş bir yanıltmaca var..
    emzirme odaları 250 metreden uzakta olmamalı ( en fazla)
    b şıkkı doğru...c şıkkındaki yanıltmacaya bakar mısınız: en fazla ve fazlasına servis aracı..maximum noktadan sonra servis aracı sağlamak cümlenin anlamını 250 metreden sonra servis aracıyla 500 m lere kadar gidilebilir manası taşıttırıyor, farkettiniz mi
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Öyle anlaşılmıyor. Emzirme odası en fazla 250 metre mesafede olacak bunda anlaştık. Ancak bu mesafe diyelim ki 300-400 metre oldu. Büyük fabrikalarda bu olabilir. O zaman diyorki bir taşıma aracı sağla ve anneyi götür getir. Doğru yanıt C.

13. hayır..çocuk odaları 250 metreden uzakta ise sevis aracı sağlanmaldır, emzirme odaları kesinlikle işyerinin sınırlarına dahil ve 250 metreden fazla olmayacaktır..neyse, amacımız yanıltıcılığı keşfetmekti..zaten karıştırıcı bir soru, en az 250 metreyi işaretleyen çok olurdu..tehlikeli bir soru
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Mevzuta bilmediğim için :) emzirme odası 250 metreyi geçemez diye kesinlik varsa haklısınız.

15. evet..ben de bilmiyordum yönetmelik çalışırken farkettim bu durumu, çocuk odaları ve kreşler 250+ servis, emzirme en fazla 250..yoksa bukadar kesin konuşamazdım:)..neyse sağolun
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Mevzuat okumak kesinlikle gerekiyor.. ben okumadan geçtim ama bundan sonraki sınavlarda daha önemli olacaktır.

17. okusunlar koray bey..ilgili mevzuatın göze hoş gelen maddelerini başlığı altında A4 kağıdına yazarak kavrayacan ve dibine ilgili hap bilgileri ve ilgili soruları çözüp,yine ilgili varsamlı sorularla olayı pekiştireceğiz..bunların tamamını yerine getirmek bir yönetmelik için 2 saat..2*24= 48 saat lik çalışmayla ilk sınavdan z alan bu sınavda z+10 alır
  18. zeynep basar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar,

23 Kasım sınavı için henüz çalışmaya başlamadım ancak bakanlığın sınav için hazırladığım bi çalışma metni sunum yada bakanlığın verdiği eğitim notları falan var mı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Eylül 2013 ---
    Sınava hazırlanırken hangi tüzüğe çalışmalıyız?
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    bakanlığın verdiği bir sunum yok.. eğitim kurumunun ders notlarını kullanacaksınız.

aksi belirtilmedikçe yönetmelikleri tamamlanmış olanlar için 6331, yönetmeliği olmayanlar için 4857. Zaten çoğu aynı.
  20. zeynep basar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Eğitim kurumu notları o kadar karmaşık ve saçmaydı ki.. çalışmaya değmezdi yani. sadece yönetmelik ve 2 kanunu ezbere bilsek bile yeterli olmayacak gibi. ekstra ne çalışmalıyız? 23 kasım sınavı için yeni bi başlık oluşturmak lazım alsında :)