1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos sınavı için/ soru ve cevap tartışmaları / bilemedikleriniz

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 4 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar ,

18 ağustos 2013 sınavına hazırlanan arkadaşların buraya soru sormaları mevzuat karışıklığı ve kafa karışıklığı olmaması için önemlidir.

6331 sayılı yasa ve Yönetmelikleri Soruları
  2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlk soru geliyor :)

18 ağustos sınavında mevzuatta nereye kadar sorumluyuz ?

Bakanlık açıklanmasını bekleyeceğiz.
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hocam takip edemedim sınavınız nasıl dı geçtiniz mi?
  4. Hicaz erdem salık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    6331 den sorumlumuyuz
  5. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    kesinlikle öncelik 6331 sayılı kanun
  6. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Sınavdan inşallah 73 veya üzeri bekliyorum.
  7. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    hocam diye bana hitaben sorduysanız 82 ve üzeri bekliyorum.inşallah...
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    maşallah tebrik ederim:)
  9. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    inşallah maşallah hoca falan bilemiyorum yani:)
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    rahatsızmı oldunuz derdiniz nedir?
  11. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    derdim espri yapmaktı sadece :)
  12. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sağolun .Teşekkür ederim.
    İnşallah hepimiz başarıyla çıkarız.
  13. oldyoung1960 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hadi bakalım inşallah maşşallah
  14. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İNŞALLAH
    "Allah dilerse" anlamında bir dua cümlesi. Herhangi bir şey hususunda "İnşallah" demek, işi Allah'ın iradesine bırakmak manasını taşır. Kur'an-ı Kerîm'de şöyle buyurulur: "Herhangi bir şey için Allah'ın dilemesi dışında, ben onu yarın yapacağım deme" (el-Kehf, 18/23, 24). Bu, Allah tarafından Peygamberimize bir öğüt ve öğretidir. İleride yapılması planlanan işler için inşallah denilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Çünkü insanın azim ve iradesi bir şeyin meydana gelmesi için yeterli değildir. "Hiç bu kimse yarın ne kazanacağını bilemez " (Lokmân, 31/32).

MAŞALLAH
    Arapça bir dilek ifadesi. Üç kelimeden meydana gelmiştir. Bunlar, ismi mevsul olan "ma": Türkçe'de dilemek manasına gelen "şâe" ve bu fiilin fâili (öznesi) olan Lâfza-i Celâl yani "Allah" lâfzıdır. "Ma-ş-Allah" Kavramının dilimizdeki karşılığı ise, "Allah'ın dilediği şey veya Allah'ın dilemesi" demektir. Dilimizde bu kavramın başka bir biçimi de kullanılmaktadır. Bu da Allah dilerse manasına gelen "inşallah" kavramıdır ki "maşallah" lâfzından mana yönüyle farklılık arzeder.

"Maşallah", daha ziyade, Allah'ın istediği gibi, Allah nazarından saklasın, ne güzel gibi manalara gelmektedir. Bununla birlikte, maşallah, hayret ve memnunluk da ifade etmektedir. Ayrıca, nazar değmemesi için çocukların üzerlerine iliştirilen nazarlıkların üzerinde de maşallah lâfzı yazılmıştır.
  15. ceren sertbaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Selamlar
    İstanbulda kursa devam ediyorum, bakanlık açıklama yapmadığı için 4857 den sınava gireceğimiz söyleniyor. eğer 6331 den soru soracak olsalardı şimdiye kadar açıklanması gerekiyordu diye bilgi aldık. burada da bazı arkadaşlar 6331 den sınav şeklinde bilgi vermiş kime inansak ben bilemedim?
  16. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu

:) tebrik +1
    ancak şunu da belirtmekte fayda var. toplumda bu kelimeler maksadının haricinde kullanıldığı için , biraz tuhaf karşılanıyor. Sen elinden geleni yapsanda birşeyin meydana gelebilmesi için Allah'ın iradesi ve kudreti gerekir. İşte İnşaAllah burda söylenir. İnşaAllah dememek , Allahın iradesini düşünmemek yada itibar etmemek anlamına gelirki zaten İslam dinini seçen birisi böyle birşeyi düşünmez. Yüzlerce trilyon hücreden oluşmuş bir insanın , bir atomunun dahi hareketine malik olmayan insanın -cüzi iradesine aşırı güvenip- Külli irade sahibine kafa tutması anlamına gelir.
    Ancak sanırım toplumda "inş" kelimesi daha çok şek ve şüphe ifadesi yada hiç birşey yapmadan işi Allaha bırakmak anlamlarına geliyor.
    Tevekkül elinden geleni yapıp neticesini Allah tan bekleyip razı olmaktır. Tembellik ise Allah'ın emrettiği -farz olan- çalışmadan emek sarfetmeden , inş deyip işi Allah'a havale etmektir.
    Toprağı sür , elinden geleni yap , yinede ürün gelmesi için yetmez , gerisini Allah'a bırak. -> Tevekkül
    Toprağı sürme , elini kaldır inş de sonuçta maksuda muvaffak olama -> Tembellik
    biraz uzun oldu ancak bende bilmeden önce inş-maş kelimesini yanlış anlıyor ve kimi zaman rahatsızlık duyuyordum. Ancak öğrenince işin renginin farklı olduğu ortaya çıktı. Paylaşayım istedim.
    Saygılarımla
  17. Hicaz erdem salık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba benımde bu yüzden kafam karıştı calısılacakmı calısılmayacakmı kursa devam edenler bı açıklık getırse ıyı olur
  18. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    KAYNAK :facebook kişi paylaşımları

DEĞERLİ ARKADAŞLAR
    18 AĞUSTOS VE SONRASI SINAVA GİRECEK ARKADAŞLARIN DİKKATİNE..
    4857 SAYILI İŞ KANUNU VE 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU ARASINDAKİ FARK VE SINAV MÜFREDATI HAKKINDA.

4857 Sayılı kanun amacı: Bu Kanunun amacı işverenler ile bir iş sözleşmesine dayanarak çalıştırılan işçilerin çalışma şartları ve çalışma ortamına ilişkin hak ve sorumluluklarını düzenlemektir.
    6331 sayılı kanun amacı: Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir
    4857 sayılı kanun; çalışma süreleri, mesailer, yıllık izinler, haftalık tatiller, yıllık tatilleri, iş akidlerini, gece çalışmalarını, fesih şartları gibi durumları içerirken
    6331 sayılı kanun; İş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılması gerekenleri belirler
    Her iki kanun birbirinden bağımsız içerikler içerirken; birliktede çalışma yaşamı koşullarını düzenlerler
    Kanunların amaçlarına baktığınız zaman içerik olarak çok farklılar. Yeni Kanunla birlikte değişikler neler?
    4857 sayılı kanun, 6331 sayılı kanun çıkmadan önce 77. Madde İle 89. Madde arasındaki maddeler İş sağlığı ve iş güvenliğinden söz ederdi. 6331 sayılı kanun çıktıktan sonra bu maddeler yürürlükten kalkıp değişikliğe uğrayarak 6331 sayılı kanuna dâhil edildi.
    4857 sayılı kanunda iş sağlığı ve güvenliği; Sanayiden sayılan işler, En az 50 işçi bulunduran ve 6 aydan uzun süren işlerde uygulanırdı.
    6331 sayılı kanunda ise sanayi, işçi ve 6 aylık süre kalkarak; yerine tüm işletmeler, çalışan ve süreli süresiz işler kavramı getirildi. Yani 6331 sayılı kanun kademeli olarak yürürlüğe girerken; 50’nin üstünde çalışanı olan işletmeler hemen, 50’nin altında çalışanı olan Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işletmeler 30 Haziran 2013 tarihinde, 50’nin altında çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işletmeler ve kamu kurum ve kuruluşlarında ise 30 Haziran 2014 itibari ile yürürlüğe girmiş olacak.
    Yeni kanun birçok işletmede İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği ve Sağlık personeli zorunluluğu getirdiği için ve piyasadaki İş Güvenliği Uzman ve İşyeri Hekimi sayısının yetersiz olmasından dolayı, mevcut 4857 sayılı kanuna bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili yönetmeliklerinde yetersiz olmasından kaynaklanan sorunlar 6331 sayılı kanun ve yönetmeliklerinde giderilmeye çalışılmaktadır.
    Ayrıca risk değerlendirmelere çeşitli yönetmeliklerde atıflar var iken yeni ‘İşyerlerinde Risk değerlenme yönetmeliğinde’ risk değerlendirme konusunda yapılacaklar bir çatı altına toplanmıştır.
    6331 sayılı kanun çıktığından beri geçen süre zarfında;
    · İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
    · İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmelik
    Yönetmeliklerinde bir takım değişiklikler yapılarak 4857 sayılı kanundan 6331 sayılı kanuna geçişleri sağlanmıştır. Bu değişikliklerde en önemli olanları İş güvenliği Uzmanlarının Çalışma sürelerinde değişiklik olmuştur. Bununla birlikte birçok madde aynı kalmakla birlik ufak eklentilerde sağlanmıştır.
    İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği ile de OSGB ve İSGB lerin işleyişlerinde bir takım değişiklikler gerçekleşti.
    Ayrıca yeni kanunla birlikte 4857 sayılı kanunda olmayan yeni yönetmeliklerde çıkmıştır. Bunlar
    · İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği
    · Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi Yönetmeliği
    · İşyerlerinde İşin Durdurulmasına Dair Yönetmeliği

4857 sayılı kanundan değişikliklere uğrayarak 6331 sayılı kanuna bağlanan yönetmelikler
    · Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
    · Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik
    · İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği
    · Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik
    · İşyerlerinde İşin Durdurulmasına Dair Yönetmelik
    · Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik
    · İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik
    · İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
    · İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmelik

Değişen ve yeni çıkan yönetmeliklerin dışında diğer yönetmeliklerde de değişiklikler olacaktır ve şuan taslakları bakanlık tarafından sosyal taraflara sunulmuş durumda..

TÜM BU OLANLARI BİRLEŞTİRDİĞİNİZ ZAMAN 18 AĞUSTOS MÜFREDATI
    18 Ağustos 2013 sınavı müfredatı ile ilgili açıklama Genel Müdürlük tarafından yapılmıştır. Duyuruda açıkça belirtildiği üzere 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılacak olan İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı yürürlükte olan mevzuattan yapılacaktır.
    Şöyle ki, Yürürlükte olan yasa ve yönetmelikler sınav konularına dâhil edilmiştir. Buda şu anlama gelir yeni çıkan bir yönetmeliğin eskisi iptal edileceğinden sizler sınava çalışırken ilgili yönetmeliğin son ve yürürlükte olan halinde çalışmalısınız. Örneğin İş Sağlığı Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği’nin eski hali değil yayımlanmış son hali sizlerin sınav sorularına dâhil edilecektir. Özellikle 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu bu sınava dâhil edilmiştir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından Eğitim Kurumlarına yapılan açıklamaya göre İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı 1 Temmuz 2013 tarihinde açıklanacaktır.
    Duyuruya bakıldığı zaman hem 4857 sayılı kanun hem de 6331 sayılı kanundan sorumlusunuz.
    Yani 6331 sayılı kanuna bağlı yeni ve değişikliklere uğramış yönetmeliklerden ve 4857 sayılı kanunda hala yürürlükte devam eden yönetmeliklerinden sorumlusunuz
    Neden?
    4857 sayılı kanun; çalışma süreleri, mesailer, yıllık izinler, haftalık tatiller, yıllık tatilleri, iş sözleşmelerini, gece çalışmalarını, fesih şartları gibi durumları içerdiği için
    6331 sayılı kanun; İş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılması gerekenleri belirlediği için
    Her ikisi de sınav içeriğindedir.
    ÖZETLE
    Ortalıkta dolaşan söylentiler göz önüne alındığında 6331 sayılı kanunla tüm mevzuatın değiştirilerek farklı kavram, görev, yetki sorumluluklar tamamen yok edilmiş yerine eskisiyle hiç ilgisi alakası olmayan yenilikler getirilmiş gibi bir karışık durum yaratılıyor.
    SINAVA HAZIRLIK AŞAMASINDA YAPMANIZ GEREKENLER.
    4857 sayılı kanun ve kanuna bağlı yürürlükte olan yönetmelikleri ve 6331 sayılı kanun, kanuna bağlanmış (4857 sayılı kanundan geçirilmiş) yönetmelikler ve yeni oluşturulan (sıfırdan oluşturulmuş) yönetmeliklere çalışacaksınız. Tabi bununla birlikte yasal mevzuatta yer almayan konulara da bakmanız gerekmektedir.
    Olayı karışık kılan ise bazı yönetmeliklerin 4857 sayılı kanuna bazılarının ise 6331 sayılı kanuna bağlı olmasından kaynaklanıyor
  19. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    - 18 Ağustos Sınav Müfredatına Uygun

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SORU BANKASI
    4000 sorulu + pratik bilgiler soru bankası

Yeni kanun ve yönetmeliklere göre hazırlanan yani 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu buna istinaden çıkan yönetmeliklere göre hazırlanmıştır.18 Ağustos 2013 tarihinde yapılacak olan sınav müfredatına uygundur.
    Kitap toplamda 1142 sayfadan oluşmaktadır.Toplamda 4000 adet soru vardır.Pratik kısa bilgilerden oluşmaktadır.44 sayfa pratik bilgiler bulunuyor.Sonrasında konulara göre ayrılmış sorular mevcut.​
    - 1142 Sayfa
    - 4000 Soru
    - Pratik Kısa Bilgiler
    - 6331 Sayılı Kanun Dahil
    - 18 Ağustos Sınav Müfredatına Uygun

Aşağıdaki linke tıklayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz ve sipariş verebilirsiniz ;

KİTAP.jpg

20. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    KTP.jpg 18 ağustos isg sinavina gireceklere;
    Kitabımız toplam 530 sayfa, 5280 sorudan oluşmaktadır.
    Sorular; İş Sağlığı ve güvenliği kapsamında bulunan toplam 49 konu teker teker ayrılıp,test mantığı ile oluşturulmuştur.
    Her konunun sınavda çıkma potansiyeli belirlenmiş, sayısal olarak tespit edilmiştir. Bu sorulara ek olarak geçmiş yıllarda yapılan uzmanlık sınavı soruları ve deneme sınavlari bulunmaktadır.
    Fiyatı 40 TL dir..

Kitap siparişi için;

http://www.isgsorubankasi.net/custom.aspx?PageID=14

KİTAP2.jpg

VİDEO TANITIM