1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos sınavında kaç kişi 65-69 arasında kaldı acaba.

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve ferit ceylaner tarafından 27 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. serdar şentürk İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Işin ilginc bir yani daha var, sinav sonrasi yanlis sorulara itiraz eden arkadaslar, son derece basarili bir sekilde sebepleriyle aciklamislardir. Belli ki mevzuata yonetmelige hakim kisiler. Cevremde sinavi kazanan (ben haric)cok kisi var , sunu diyebilirmiyiz bilemiyorum,yaklasik 20 itiraz sorusu dahil pek cok soruya doğru cevap veren var ve bu sinavi kazanıp sertifika alacaklarla kazanamayip hak elde edemeyeceklerle icimiz ne kadar rahat ve basarili isler çıkarıldığı merak konusudur
 2. Vural AKCAN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  aynen bende 68 de kalan bırı olarak 2 eylulu beklıyorum...
 3. --merve-- İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  66:(.ayın 12 si bir an önce gelsin artık .olcak mı olmayacak mı bilelim artık....
 4. emeliletmiş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 5. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84395
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  mayıstaki sınav ile bu sınav arasında baya bi fark oldu soru tarzları olsun şıklar olsun konular olsun tekrar aynı puanı almanız gerçekten takdiri şayan demek önceki sınava göre çok daha iyi hazırlanmışsınız veya daha iyi konsantre olmuşsunuz ama umarım bu sefer geçersiniz ve geçeceksiniz inş.
 6. A. Evren ERTOSUN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92188
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Benim 18 ağustos sınavı ile ilgili takıldığım bir durum var. 2 eğitim kurumu ile konuştum. Her ikisi de 1 temmuz tarihinde bakanlıktan kendilerine mail geldiğini ve içeriğinde iş sağlığı ve güvenliği tüzüğü ile ilgili müfredatın kaldırılması ve kursiyerlere 18 ağustos ve kasım sınavlarında tüzük ile ilgili soru sorulmayacağını bildirmişler. Bu durumda sınavda tüzük ile ilgili çıkan sorular konusunda ne yapmak gerek acaba?
 7. ferit ceylaner İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33090
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KARDEŞ HEKİMLER OSGB
  haklısınız mayıs sınavı bu son sinava göre çok daha iyiydi.en azından soru da ne istendigini anlayabiliyorduk.bu sınav sorularını tekrar tekrar okumama rağmen anlamakta çok güçlük çektim.mayıs sınavına calisamamistim ama bu sinava çok çalışmama rağmen yine aynı puan da kaldım.bu iş biraz da kismet işi galiba.hakkımızda hayirlisi bakalım...
 8. ferit ceylaner İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33090
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KARDEŞ HEKİMLER OSGB
  bu konuda bi bilgim yok.eğer böyle bir durum söz konusuysa o mail i alan kurumlar itiraz edip sınavı tamamen iptale bile gidebilirler.Ama bunu yapmak isterler mi bilmem.ama bunu yapmak işlerine gelmez çünkü kalanlar gidip tekrar onlara ücret ödeyip kurs almak zorunda kalacaklar.bu da onlara para kazandırır.
 9. ferit ceylaner İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33090
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KARDEŞ HEKİMLER OSGB
  ayın 12 sine kadar beklemeye gerek yok.2si veya3 ünde iptaller aciklanir o zaman herşey belli olur zaten .hakkımızda hayirlisi...
 10. Çağlar Karabıyık İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  iptalleri bekliyoruz...65
 11. Emine Diren İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  260732
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  kamu
  67 ve üzeri kesinlikle kazanır iptal edilen sorular vardır.Belkide 65 kaçtane iptal edildiği belli değilki geçmiş tecrubelerime dayanaraktan yazıyorum.
 12. inşallah
 13. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  38627
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Medikal
  (18 ağustos sınavını hazırlayanlara ithaf edilmiştir....)
  Risk değerlendirmesi uzmanı Güven Bey

  Sabah erkenden kalktı...Kahvaltı etmeyi canı istemiyordu.İşyerine gitmeden bir simit alır orda yerim diye düşünmüştü içinden.Kalktı traş olup üstünü giyindi.Aynada kendine baktığında 1945 mi 1946 mı 1948 demi kurulduğu belli olmayan ne idüğü belirsiz DSÖ(WHO) nun tanımını düşündü.Evden çıktı ama arabasının anahtarını evde unutmuştu.Sonra boşver şimdi kendi arabamla işe gidişim sırasında kaza yaparsam iş kazasına girmez tazminat mazminat alamam en iyisi işverenin sağladığı servis aracıyla gideyim diye düşündü.Gülümsedi bu küçük hınzırlık hoşuna gitmişti.Servis saatine daha çok vardı.Şurdan Bahattin’in yanına uğrayayım deyip adımları hızlandırdı.
  -‘’Güven Abi hoşgeldin.’’
  -‘’Hoşbuldum kendi hesabına çalışan berber Bahattin.Ense traşım geldi de bi hallediver.’’
  -‘’Hemen abi.’’
  Traş bitip dışarı çıktığında servis aracının gelmekte olduğunu gördü.Hemen adımlarını hızlandırdı.Servis şoförü buyur Güven Bey deyip kapıyı açtı.Günaydın dedi herkese.Fakat iddaa makamı suratlı bir sürü işçi ters ters bakıyordu ona.Birazdan gerekçeli kararı açıklayıp infaz edeceklerdi sanki.Geçti boş bir yere oturdu.Sonra bir düşündü ki serviste 50’den fazla çalışan var ve 6 aydan fazladır çalışıyorlar ‘’şimdi bi de kurul oluşturmak lazım’’ diye geçirdi içinden.İşyerine geldiğinde patrona hemen durumu açtı.
  -‘’Patron kurul oluşturmamız lazım’’dedi.
  -‘’Nasıl oluşturacağız ?’’
  -‘’Ben kurulda mecburi değilim ama varsa mutlaka destek elemanı olmalı’’dedi.Ayrıca sekreteryasını da insan manyakları vb. birisi yapacak.
  -‘’Yaaa Güven Bey şu PUKÖ’ye bi el atsan diyorum.’’
  -PUKÖ’nün hangi aşamasına el atayım patron.
  -‘’Planlama aşaması çok eğlenceli ordan başlayalım.’’
  Dışarı çıkmıştı ki bir de ne görsün vinç operatörü üstü açık vinçte çalışıyor.Hemen yanına gitti.
  -‘’Salih Usta sana kaç defa diyeceğim üşüteceksin diye.Bak sonra hasta bina sendromuna dönersin söylemedi deme.’’’’Boş halatlara tırmanan oldu mu dün ?’’
  -‘Yok beyim olmadı.’’
  Canı sıkılmıştı işin yoksa şimdi acil durum planı yap,döngünün içine gir beynin dönsün,sonra da işçilerin sandalyede nasıl oturacağını,nasıl klavye kullanacağını göster dur diye düşündü.İçi sıkılmıştı.Bari biraz şurdan gideyim de yangın alarmı vereyim köpük mü CO2 mi hangisi boğar hangisi kapatır emülsiyonla mı söndürsek onları yoksa kendi haline mi bıraksak ...Neyse gidip şurdan sıcak bir çay içeyim.Şantiye içinde yürürken yüksekliği 3 mü desem 4 mü desem işçiler başıbozuk çalışıyorlar.Değiştirilebilir koruyucu donanımlarını da takmamışlar.Kan beynine sıçrar.
  -‘’Size daha ne diyeyim.4 m’den yüksek yerde sıva,boya falan yapıyorsunuz ama bir korkuluğunuz bile yok.’’
  -‘’Atın ölümü arpadan olsun Güven Bey.’’deyip gülüştü işçiler.İyiden iyiye canı sıkılmıştı hızlıca yürüyüp kantine gittiğinde bi de ne görsün?.Kantinin girişine % 50 zemin mavi olan içinde çay içen adam olan işaret levhası asılmış.
  -Gevrek gevrek güldü çaycı İsmail.’’Nası olmuş Güven Bey.’’ Adam resmen çay içmeyi zorunluluk haline getirmiş.
  Çayı mayı unutup dışarı zor atmış kendini.Bir kültürün içine ancak ILO’nun 155 nolu sözleşmesindeki gibi edilir.Acaba şu çaycı İsmail’i daha tehlikesiz bir çaycıyla mı değiştirsem diye düşünmekten de kendini alamadı.
  Sonra tekrar kurul aklına geldi hazır patron da onay vermişken biran evvel kurmak gerekirdi.İyi ama varsa destek görevlisini nerden bulacaktı.O olmazsa olmazdı.Acaba dedi şu çaycı İsmail’e 40 saatten az olmamak kaydıyla eğitim aldırsam destek görevlisi yapabilirmiyim diye düşündü.Sonra vazgeçti iyi bir fikir değildi.İşyerinin kısıtları da belliydi.Kısıtları aşmamak lazımdı.Zaten kafası da karışıktı bu yapmaya çalıştığı risk yönetimimiydi,risk değerlendirmesimiydi,önlememiy
  di.Neyse dedi zaten hepsi bir değil mi?
  Asbest şantiyede önemli bir sorundu.Özellikle hemoroid asbest çok sıkıntı oluyordu.O sırada işçilerin boya kovalarını elle taşıdıklarını gördü.Bununla ilgili hemen bilgilendirme yapması gerekiyordu.Mazallah işçiler beyaz parmak hastalığına yakalanabilirlerdi.İşçilere dönüp yükle ilgili genel bilgiler verdi,nasıl taşımaları gerektiğini gösterdi,yanlış taşımaları halinde bel bölgesinde sıkıntı yaşayıp ömür boyu çekecekleri korkusunu da verdi ki işçiler fazla soru sormasın.O da ne işçilerden biri sormaz mı ?
  -‘’Beyim bu yükün ağırlığı nedir ?’’ Utanmaz arlanmaz sora sora bunu mu sordun diyesi geldi ama işinin gereği empati yapması gerekiyordu.Şimdi bunu söylememek için napsaydı acaba bu verilecek bilgi değildi.
  -‘’Senin ismin ne ?’’
  -‘’Hüseyin’’
  -‘’Bak Hüseyin bu soruna cevap verebilirsem sana ikinci posta başlamadan 11 saat dinlenme hakkı vermem.Ama bilemezsem sen de önce Oksijen tüpünü açarsın anlaştık mı?’’
  -‘’?’’ Neyse işçinin kafasını karıştırıp soruya cevap vermekten kurtulmuştu.Şimdi düşünmesi gereken daha önemli konular vardı.Bunlardan en öncelikli olanı uygulama koordinatörünü varsa destek görevlisi bulmak için ikna etmekti.Bunun yanında sorunlar bitmiyor şu korkunç rüzgara da çare bulması gerekiyordu.Çalışmaya başlamadan önce gerekli önlemleri almak için rüzgar gülü mü kursaydı şantiyeye acaba ?
  Kendisi çok istese de patron günde ancak 11 saat çalıştırdığı için mesai bitmişti.BU sorunları artık yarın düşünecekti.Servis arabasına doğru yola koyuldu...

  18 ağustos sınavını hazırlayanlara ithaf edilmiştir....

  (Levent Kavlak başkanın yazısıdır. Alıntıdır.)
  Çok beğendim paylaşmak istedim :)))​
 14. nevin yavuz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91474
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bende 65-69 arası bekliyorum
 15. songuko İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Kamu
  hatalı sorular ve iptaller açıklandımı acaba?
 16. takip ettiğim kadarıyla açıklanmadı bugun açıklanacak diye bekliyorum..
 17. A. Evren ERTOSUN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92188
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sınavdan hemen once cok sayıda iptal edilmesi gereken soru var, iptal edilmezler ise tüm hukuki yollara basvuracağız ve tüm sınava giren arkadaslara gereken desteği vereceğiz diyenlere sesleniyorum: bu durumla ilgili yapılacakları merak ediyorum desem yalan olmaz herhalde... zira, sizin grubunuz ve bir çok grup ve kurs merkezi, hukuki olarak hak aranması konusunda önder olunacağından ve ellerinden geleni yapacaklarını söylüyorlardı. bu konu sadece sınavdan sonraki 2-3 gün konusuldu. simdi ise o yorumlar bile silinmiş durumda. bakanlık 9 soru ile ilgili sorun ve hata bildirmiş. bu da 9 soru ile ilgili sıkıntı oldugunun ispatıdır. ama nasıl politik bir harekettir ki 10 soru olsa %10 barajı yüzünden iptal olacak bir sınavda tam limitte soruda sorun olduğu acıklaması yapılmıs. iptal olması gereken daha cok soru var. iptal olmayanlar hakkında ne yapmayı dusunuyorsunuz??