1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 ağustos sınav notunuz?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 12 Eylül 2013 başlatılmıştır.

?

Sınav notunuz başarılı mı?

1. EVET

54,4%
  2. HAYIR :(

45,6%
Birden fazla oy kullanılabilir.

1. evet..bu yapılacak, herkimin anlayamadığı maddeler konuşulacak..
  2. yasiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen öle günde 2 yönetmelik bebek oyuncağı isterseniz bu gece bile başlarız bi tane :D

3. bunu şu şekilde yapabiliriz..öncelikle beynimizi bilgi bakımından tatmin olduğuna inandırmalıyız, beynimiz bu şekilde olaylara daha yatkın hale gelir ve konsantre düzeyi artar, aksi taktirde beyin konunun mantığını kavrama irdeleme ,dikkat yeteneklerine üst derece hakim olsa dahi performansı düşer
  4. yasiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    basit ol doğan, bu sınav bizide dumur etti senide doğal olarak etti,
    sen bir konu ile başla yönetmelik oku özetle ve tartış kendine geliceksin, diğer arkadaşlar içinde böyle düşünüyorum
    önlem şu olmalı sınavda basit sorular kaçmıcak 4-5 tane kaçırdık hepimiz farklı farklı kolay sorularda çok önemli bi rakam ama bu en son yapılıcak bence
  5. yasiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    RİSK DEĞERLENDİRMESİ SORULARI HEP YENİ YÖNETMELİĞE GÖRE GELDİ
    TANIMALAR; ÖNLEME VE RİSK DEĞERLENDİRMESİ
    RİSK DEĞERLENDİRME EKİBİ;
    TEHLİKELERİN TANIMLANMASI;
    RİSK KONTROL TEDBİRLERİ;
    DÖKÜMANTASYON;

VE ZATEN YENİ YÖNETMELİKTE BU KADAR HEMEN HER BAŞLIKTAN BİR SORU

BİDAKİ SINAVDA ÇIKACAK İLK SORUYU BEN KOYUYIM BURAYA

RİSK DEĞERLENDİRMESİNİN YENİLENMESİ (YÖNETMELİKTE SORULMAYAN TEK BAŞLIK )
    AZ TEH:2
    TEH:4
    Ç.TEH:6 YILDA BİR YENİLENİR

VE GENE DİĞER BAŞLIKLAR VE GENE DİĞER TANIMLAR ÇOK BASİTLEŞMİŞ ASLINDA OKUMANIZ LAZIM OKUDUYSANIZ RİSK DEĞERLENDİRMESİ BU KADAR ARTIK
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Eylül 2013 ---
    ÇIKICAK 2 . VE 3. SORUYUDA YAZIYORUM ( EN AZ 2 SİNİ SORUCAKLAR ÖNLEME VE RİSK DEĞERLENDİRMESİNİ SORDULAR ZATEN 18 AĞUSTOSTA )
    RİSK DEĞERLENDİRMESİ
    KABUL EDİLEBİLİR RİSK SEVİYESİ: KAYIP VE YARALANMA YOK
    RAMAK KALA OLAY: ZARARA UĞRATMAYAN OLAY
    TEHLİKE: ZARAR VE HASAR VERME POTANSİYELİ İFADE EDER
  6. yasiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4. SORUYU VERİYORUM GENE RİSK DEĞERLENDİRME EKİBİ
    İŞVEREN İ.VEKİLİ
    İ.S.G UZMANI
    İŞYERİ HEKİMİ
    ÇALIŞAN TEMSİLCİLERİ
    DESTEK ELEMANLARI
    ÇALIŞANLAR
  7. yasiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    5. SORU
    RİSK KONTROL TEDBİRLERİNİN KARARLAŞTIRILMASI
    RİSK SIRASINA GÖRE PLANLAMA
    BERTARAF İKAME KAYNAGINDA MUDAHALE
    TEDBİRLERİN UYGULANMASI
    UYGULAMANIN İZLENMESİ
    KONTROL

YENİ RİSK SEVİYESİ KABUL EDİLEBİLİR RİSK SEVİYESİNİN ÜSTÜNDE İSE ADIMLAR TEKRARLANIR
    6.CI SORU RİSKLERİ BELİRLEME VE ANALİZ ETME
    NE ŞEKİLDE HANGİ ŞİDDETTE ZARAR GÖRÜLEBİLECEĞİ BELİRLENİR
    TEHLİKELERDEN KAYNAKLANABİLECEK RİSKLERİN ANALİZ EDİLMESİ
    İŞYERİNDE FARKLI BÖLÜMLER VARSA HER BÖLÜM İÇİN UYGULANIR
    BÖLÜMLERİN ETKİLEŞİMLERİDE ELE ALINIP SONUÇLANDIRILIR
    EN YÜKSEK RİSK SEVİYESİNDEN BAŞLANARAK RİSKLER SIRALANIR VE YAZILI HALE GETİRİLİR
  8. yasiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    7.Cİ SORU TEHLİKELERİN TANIMLANMASI
    ÇALIŞMA ORTAMI,ÇALIŞANLAR,İŞYERİNE İLİŞKİN BELGELER TOPLANIR
    AYNI ÜRETİM VE YÖNTEM VE TEKNİKLERLE ÜRETİM YAPAN BENZER İŞYERLERİNDE MEYDANA GELEN İ.K VE M.H 'DA DEĞERLENDİRİLİR
    FİZİKSEL KİMYASAL BİYOLOJİK, PSİKOSOSYAL,ERGONOMİK TEHLİKELERDE BELİRLENİR
    FİZİKSEL KİMYASAL BİYOLOJİK PSİKOSOSYAL VE ERGONOMİK KONTROL VE ÖLÇÜMLER YAPTIRILIR
    8.Cİ SORUİŞVEREN YÜKÜMLÜĞÜ
    İŞVEREN YAPTIRIR

RİSK DEĞERLENDİRİLMESİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ OLMASI İŞVERENİN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ ETKİLEMEZ
    İŞVEREN RİSK DEĞERLENDİRMESİ ÇALIŞANLARINA HERTÜRLÜ BELGE VE BİLGİYİ TEMİN ETMEKLE YÜKÜMLÜDÜR
  9. yasiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    9.CU SORU DÖKÜMANTASYON
    İŞYERİN UNVANI ADRESİ İŞVERENİN ADI
    İ.H VE İ.G.U'NIN BELGE BİLGİLERİ
    GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ VE GEÇERLİLİK TARİHİ
    R.DEĞERLENDİRMESİ FARKLI BÖLÜMLER İÇİNDE YAPILMIŞSA HERBİRİNİN ADI
    BELİRLENEN TEHLİKE KAYNAKLARI VE TEHLİKELER
    TESPİT EDİLEN RİSKLER
    RİSK ANALİZİNDE KULLANILAN YÖNTEMLER
    TESPİT EDİLEN RİSKLERİN ÖNLEM VE ÖNCELİK SIRASINI İÇEREN ANALİZ SONUÇLARI
    DÜZELTİCİ VE ÖNLEYİCİ KONTROL TEDBİRLERİ

RİSK DEĞERLENDİRMESİ DÖKÜMANININ SAYFALARI NUMARALANDIRILICAK; GERÇEKLEŞTİRİLEN KİŞİLER TARAFINDAN HER SAYFASI PARAFLANIP SON SAYFASI İMZALANIR VE İŞYERİNDE SAKLANIR
    RİSK DEĞERLENDİRMESİ DÖKÜMANI ELEKTRONİK ORTANDA HAZIRLANIP ARŞİVLENEBİLİR
  10. Müge Ataseven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Doğan çok sagol :) baya motive oldum...hırslandırdin......yarın itibariyle başlıyorum ....
  11. yasiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    VE SON SORU RİSK DEĞERLENDİRMESİNDE 10.CU SORU
    ORTAYA ÇIKAN YENİ RİSKLERİN İŞYERİNİN TAMAMINI VEYA BİR BÖLÜMÜNÜ ETKİLİYORSA RİSK DEĞERLENDİRMESİ TAMAMEN VEYA KISMEN YENİLENİR

İŞYERİNİN TAŞINMASI VE BİNADA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI
    İŞYERİNDE KULLANILAN TEKNOLOJİ KULLANILAN MADDE VE EKİPMANLARDA DEĞİŞİKLİKLER MEYDANA GELMESİ
    ÜRETİM YÖNETİMİNDE DEĞİŞİKLİLER OLMASI
    İ.K M.H VEYA RAMAK KALA OLAY MEYDANA GELMESİ
    ÇALIŞMA ORTAMINA AİT SINIR DEĞERLERE İLİŞKİN MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ OLMASI
    ÇALIŞMA ORTAMI ÖLÇÜMÜ VE SAĞLIK GÖZETİMİ SONUÇLARINA GÖRE GEREKLİ GÖRÜLMESİ
    İŞYERİ DIŞINDAN KAYNAKLANAN VE İŞYERİNİ ETKİLEYEBİLECEK YENİ BİR TEHLİKE ORTAYA ÇIKMASI
    ARKADAŞLAR RİSK DEĞERLENDİRMESİ SORULARI YAZDIKLARIMIN DIŞINA ÇIKAMAZZZZZZZZZZZZZZ

YÖNETMELİĞİNDE ÖZETİDİR
  12. yasiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    HİÇBİR HOCA HİÇBİR KİTAP RİSK DEĞERLENDİRMESİNİ BENİM GİBİ ANLATAMAZ HATTA BİTTİ BU KADAR DIŞINDA 1 SORU OLUR OLMAZ BÜTÜN HEPSİ BU HEHEH
    İTİRAZI OLAN YAZAR BURAYA OKADAR :d

13. aman gözünü seviyim üşenme..yarın ayır 5 saatini ve yaz renkli kalemlerinle şekille:)..ben de aynısını yapacağım, inan yönetmelikten 1-2 soru kaçıracak seviyeye geliriz 6 günde
  14. yasiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    VE GÜVEN BEY VE SGK SORULARI YENİ BİR BAŞLANGIÇTIR
    STAJ SORULARIDIR BEN BUNDAN SONRA GÜVEN BEY SIK SIK ÇIKAR DİORUM ? DÜŞÜNCEM YANİ YENİ Bİ KONU EKLENMELİ NOTLARA YANİ SİZİN İÇİN HEHEH :d STAJ'I DA KATTILAR DİORUM
  15. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Sınav kağıdına itiraz süresi var mı? 10 tl yi yatırıp itiraz etsem bakarlar mı kağıdıma :) hatta 5tl de benden olsun.. 15 yatırayım ben :)
  16. Keramettin Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33721
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    78
  17. reaktif73 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar ben dün cumhurbaşkanına bir dilekçe yazdım. bu dilekçeyi sizde inceler sizler de gönderirseniz (posta yada faksla ) mağduriyetimiz ancak bu şekilde gider diye düşünüyorum. mahkeme süreci çok uzun bir süreç.

Sayın cumhurbaşkanım!​
    Bizler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yapmış olduğu İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına hazırlanan dört yıllık fakülte mezunu teknik elemanlarız.
    Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetkilendirdiği Üniversiteler ve çeşitli Eğitim kurumlarından İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girmek için 220 saatlik bir eğitime tabi tutulduktan sonra sınava girmeye hak kazanılmaktadır. Bu sınava hazırlanırken Bakanlık tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarına 2000- 3000 TL arasında para veriyoruz. Bunun yanında ders çalışarak da emek veriyoruz.
    Hem maddi hem de manevi emek vererek girdiğimiz sınavlarda sınavı yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin bizim aylarca emek vererek hazırlandığımız sınav sorularının hazırlanmasına bir gün dahi emek vermediği, özen göstermeden öylesine hazırlanan sorular olduğu aşikârdır. Sınav soruları bilimsel bir kurul tarafından incelendiğinde soruların bilime, fenne, akla, mantığa uymayan ve çelişkili cevapları olan sorular olduğu görülecektir. Bundan dolayıdır ki, sınava giren kişiler tarafından bu zamana kadar yapılan her sınavda onlarca soruya gerekçeli olarak itirazlar edilmiştir. Bu sınavların gerçekten İş Sağılığı ve Güvenliği Uzmanını belirleyecek kalitede bir sınav olmadığı herkesçe aşikârdır.
    Anlaşılan o ki, İş Güvenliği hususunda en yetkili kurum olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin bu konuda ehliyetsiz, liyakatsiz ve yetersizliği görülmektedir. Şöyle ki: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu sınavları kendisine bir gelir kapısı olarak görmektedir. Sınav ücreti adı altında alınan 35TL nin yanında Bakanlığın yanlış sorduğu her bir soruya karşılık gerekçeli itirazımızda her bir kişiden her bir soruya karşılık 10 TL ödenmesi karşılığında itiraz edilebiliyor. Ayrıca sınav sonuçları ilan edildikten sonra tekrar sınav kâğıdının yeniden değerlendirilmesi itirazı içinde her kişiden 10 TL talep ediliyor.
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yapmış olduğu bu uygulamadan anlaşılan o ki, çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin ön planda olmayan daha çok bakanlığa gelir getirmesinin daha ön planda olduğu bir sistem getirdiğidir.
    Bakanlığın ilk İş Sağlığı ve Güvenliği sınavlarını yaptığı tarihten itibaren tüm sınavlarda itirazlar neticesinde kendirlinin iptal ettiği ve şıklarını değiştirdiği birçok sorular olmuştur. Bunun yanında iptal edilmesi gerektiği hususunda gerekçeli olarak bakanlığa bildirildiği halde iptal edilmeyen sorularda olmuştur. Bunun için de mahkeme süreci başlatılıp 3 yıl önce 2yıl önceki sınavların sorularından iptalleri neticesinde sınav notu değişen birçok insan olmuştur. Bakanlığın bu tutumundan dolayı on binlerce insan sınav mağduru olmuş, hem maddi hem manevi emekleri hiçe sayılmıştır.
    Bunun yanında Bakanlık tarafından yetki verilen Özel eğitim kurumlarının sınava hazırladıkları kursiyerlerin sınav başarıları dikkat çekici şekilde uçurum bir fark olduğu ve bakanlık yetkililerinin kendilerine yakın buldukları eğitim kurumlarına sınav soruları hakkında ipucu verildiği çeşitli sosyal medyalarda dillendiriliyor. Bu da sınavların güvenilirliğine gölge düşürmektedir. Eğitim kurumlarının da başarı oranları araştırılmalıdır.
    Bakanlığın bu haksız ve insanları mağdur eden, emeğini hiçe sayan tutumuna karşı bu güne kadarı bir dur diyen de olmamıştır. Bu husus da devletimizin Cumhurbaşkanı olarak sizden mağduriyetimizin giderilmesi hususunda gereğini arz ederim.16.09.2013
  18. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ee bunu heryere yapıştırıyorsunuz ama sayın Reaktif..

Çözüm öneriniz nedir.
  19. reaktif73 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu dileçe inceleyerek mağdur kişilerinde dilekçelerini cunhurbaşkanlığına gönermelerinin faydası olacaktır diye düşünüyorum.en azımdan cumhurbaşkanı bu konunun araştırılması için görevlendirme yaptırabilir.
  20. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    O olabilirde, sizin sorunun çözümüne dair bir öneriniz var mı onu merak ediyorum