1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 sınavında banko çıkar dediğiniz sınav soruları

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. birebir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    slm arkadaslar elinde konularına göre çıkmış sorular olan var mı, paylaşırsa sevinirim şimdiden teşekkurler
  2. dogubati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kantitatif nicel -sayisal risk degerlendirme metedojileri:(FMEA;KINNEY;JOHN RIDLEY;JSA;RISK DEGERLENDIRME KARAR MATRISI)
    FMEA:OLASI HATA TURLERI VE ETKILERI R=OLASILIK*SIDDET*FARK EDILEBILIRLIK
    KINNEY:SIKLIK SEYREKLIK SONUCLARIN ETKISI
    JOHN RIDLEY:SIKLIK
    JSA:IS GUVENLIGI ANALIZI
    RISK DEGERLENDIRME KARAR MATRISI:RADM:3*3; L; X TIPI MATRISLERI KAPSAR....
  3. Hediye Baydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87026
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ILO' nun kuruluşu 1919 fakat Türkiye 1932' de üye olmuş
  4. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Soru foruma.jpg bu sorunun cevabı nedir arkadaşlar yav : / kararsız kaldım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Nisan 2013 ---
    taksir-ihmal ?
  5. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ihmal derdim bn
  6. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Bende ^^ İHMAL ^^ olarak düşündüm ama kesin emin olamadım. Teşekkürler
  7. Çalışma gücünün en az % kaçını kaybetmiş kişiye özürlü veya sakat denir?
    a)30 b)40 c)45 d)60
  8. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım

% 40 değil mi ?
  9. bende bilmiyorum cevabını bilen ilgili kanun mad. ile yazarsa çok iyi olur :)
  10. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Taksir li suçlara bakabilirsiniz, sorunun cevabı Taksirdir...
    mevzuatta % olarak değil de 3 de 2 si diye geçiyor, teknik olarak %66 yapar...
  11. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Hukukta taksir diye geçmesi lazım. taksirle adam öldürme derler hatta.
  12. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    5510 Sayılı SGK Kanunu Madde 25 e göre %60 mış, bizim eğitime gelen hoca da ihtiyardı zaten sanırım eski mevzuat kalmış aklında... :D
  13. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayır % 60 değil % 40
  14. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Üstelik kanunun adına ve maddesine kadar da yazdım 1 önceki mesajda... :)

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu

Malûl sayılma
    MADDE 25- Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûllük sigortası bakımından malûl sayılır.
  15. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    soruda malul emekli demiyor ama % kaçını kaybeden kişi özürlüdür diyor
  16. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim bu konuyla ilgili tek bildiğim bu, sizin dediğiniz hangi kanunun maddelerinde geçiyor söylerseniz ordan bakalım... ?
  17. yangın sondurmede kullanılan köpük çeşitleri:
    kimyasal köpük
    mekanik ''
    sentetik ''
    alkole dayanıklı ''
    AFFF tipi ''
    özürlü sayılabilmesi için oran % 60 değil mi? lütfen cevap bekliyorum.
  18. melis demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmeliğin 19. maddesine göre işçiler aşağıdaki hususlardan hangisi yanlıştır?
    a) Asbestle çalışacak her işçinin çalışmaya başlamadan önce genel sağlık durumu değerlendirilecek ve Yönetmelik Ek’inde belirtildiği şekilde, özellikle göğüs muayeneleri ile diğer tetkik ve kontrolleri yapılacaktır. İşçilerin sağlık durumlarının değerlendirmesi en az 3 yılda bir tekrarlanacak ve her işçi için sağlık kaydı tutulacaktır.
    b) Sağlık gözetiminden sorumlu hekim; muayene ve tetkiklerin sonucuna göre, işçinin asbeste maruz kalacağı işlerde çalıştırılmaması da dahil, her türlü koruyucu ve önleyici önlemleri belirleyecek ve önerilerde bulunacaktır.
    c) İşçilere maruziyetin sona ermesinden sonra da yapılması gereken sağlık değerlendirmeleri ile ilgili bilgi verilecektir. Hekim, maruziyetin bitmesinden sonra sağlık gözetiminin devam etmesi gereken süreyi belirleyemeyebilir.
    d) İşçi veya işveren sağlık muayene ve tetkiklerinin yeniden yapılmasını isteme hakkına sahiptir.
    Aşağıdakilerden hangisi, “TEHLİKELİ İŞLER” sınıfına giren ve 100 işçi çalıştıranişyerindeki işlerde iş güvenliği uzmanının çalışma süresi için doğrudur ?
    a) 31,2 saat
    b) 32,20 saat
    c) 33 saat
    d)24,50 saat
    Aşağıdakilerden hangisi, “ÇOK TEHLİKELİ İŞLER” sınıfına giren ve 50 işçi çalıştıran işyerlerindeki işlerde iş güvenliği uzmanının çalışma süresi için doğrudur?
    a) 44,20 saat
    b) 36 saat
    c)36,38 saat
    d)38 saat
    AZ TEHLİKELİ İŞLER” sınıfına giren ve 200 işçi çalıştıran işyerinde iş güvenliği uzmanının çalışma süresi aşağıdaki verilenlerden hangisidir?
    a)24 saat
    b)12,60 saat
    c) 28,40 saat
    d)26,20 saat
  19. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1- 32,20
    2-36,38
    3-28,40 doğruysa nasıl yapıldığınıda anlatabilirim isterseniz?