1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 sınavında banko çıkar dediğiniz sınav soruları

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK

ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    Kayıtların tutulması

MADDE 17 – (1) Asbestle çalışılan işyerlerinde işverenler aşağıda belirtilen kayıtları tutmak ve bunları saklamakla yükümlüdürler:

a) Asbest söküm işini yapan veya yaptıran işveren, asbest sökümünde görev alanların yaptıkları işleri, çalışma süresini ve maruziyet düzeyini belirten kayıtları tutar ve saklar. İşyeri hekimi, diğer sağlık personeli veya sağlıktan sorumlu kurum ve kuruluşlar talep etmeleri halinde bu kayıtları inceleyebilir. Çalışanlar kendilerine ait kayıtların bir örneğini alabilirler. Çalışan ve/veya temsilcileri kayıtlar hakkında isimsiz olarak genel bilgileri alabilirler.

b) Asbest tozuna maruziyetin sona ermesinden sonra kayıtlar en az 40 yıl süreyle saklanır.

c) İşyerinin çalışanlarıyla devri halinde kayıtlar devredilen işletmeye teslim edilir.

ç) İşyerinin kapanması halinde kayıtlar Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne teslim edilir.
  2. dogubati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  3. evet giyilen giysinin cinsi ve işverenin sağlık dosyasını saklaması bnm ogrndgm 10 yıl;seceneklerde bile yok
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kanserojen ve mutajen maddelerle çalışmada diyelim biz ona en iyisi... ;)
  5. asbestte cıkacak soru işverenin yükümlülük süresidir;bilen varsa lutfen yazabilir mi?
  6. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende ki sorular ilginç, asbestin ölçümlerinde dikkate alınacak lif ölçümünü sormuş, boyu 5 mikrondan büyük, eni 3 minkrondan küçük olmalı gibi..
  7. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sorular çok iyi
    bu tip başka yok mu :)
  8. Elif25 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22623
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    .
    kesinlikle katılıyorum benimde kazanmama gibi bi lüksüm yok ama sanki dinç olduğum zaman daha iyi kavrıyorum .....:) saygılar ....
  9. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1-B
    2-d
    3-A
    4-B mıdır?
  10. 4-b sanırım emin değilim.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Nisan 2013 ---
    zeynep cm bu soruların gercekten çok iyi idi,çözdüm ve sana bir tane daha yolluyorum,tekrar tesekkür ederim.Çıkm ıs sorulardan....

Ekli Dosyalar:

11. dogubati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    BENCEDE CEVAPLAR BU....
  12. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    -Telafi çalışmaları, günlük en çok çalışma süresini aşmamak koşulu ile günde üç saatten fazla olamaz.
    -Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği kapsamına girmeyen kişisel koruyucu donanımlar, kategori-0 olarak sınıflandırılır.
  13. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Postalar halinde işçi çalıştırarak yürütülen işlerde,posta değişiminde işçiler sürekli olarak en az kaç saat dinlendirilmeden çalıştırılamaz?
    A) 8 saat
    B) 11 saat
    C) 12 saat
    D) 24 saat
  14. 24 saat biliyorum,ben kesin midir?
  15. infotech İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    40 yıl belgeleri saklamak zorunda diye hatırlıyorum.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Yangın söndürme cihazları tüzüğe göre hangi sıklıkta periyodik bakımı yapılmalıdır?
    Sorusunu cevabını apartmanlar için 1 sene, iş yerleri için 6 ay diye biliyorum.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Postalar halinde işçi çalıştırarak yürütülen işlerde,posta değişiminde işçiler sürekli olarak en az kaç saat dinlendirilmeden çalıştırılamaz?
    11 saat
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Şu soru da benden olsun.

Kaldırma kapasitesi bilinmeyen bir vincin 1.5 kw lık ve %80 verime sahip motoru bulunmaktadır bu vinç bir yükü dakikada 2 m hızla yukarı kaldırırsa vincin kaldırabileceği maksimum yük kaç kg dır. Yer çekimi ivmesi 10 m/s2 dir.
    a-3600
    b-4500
    c-36000
    d-45000
    P=1,5 KW , g=10 m/s2 W=2 m/dak.
    G= P/W W= 2/60 P=1,5x1000x0,80=1200
    G=Mxg g=10 Mxg=P/W M=P/Wxg M=1200x60/2x10 M=3600 kg.
  16. Resmi Gazete Tarihi: 07.04.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25426

POSTALAR HALİNDE İŞÇİ ÇALIŞTIRILARAK YÜRÜTÜLEN İŞLERDE ÇALIŞMALARA İLİŞKİN ÖZEL USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Madde 9 — Posta değişiminde işçiler sürekli olarak en az onbir saat dinlendirilmeden çalıştırılamaz. Bu hüküm, postası değiştirilen işçilere de uygulanır.
  17. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    11saat
  18. sağlık raporlarının saklanması ile ilgili 40 yıl, 20yıl,10 yıl var bunları yasal dayanakları ile açıklayabilirmisiniz.
  19. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    biyolojik risk etmenlerinde geçiyor bu. mesela grup3 ve 4 hastalıkta 20 yıl saklanır ama, kalıcı gizli enfeksiyon varsa, teşhis edilemeyen enf. varsa, ... 40 yıl saklamır demiş.

yönetmelikten bir kesit:
    Madde 13 – Biyolojik etkenlere maruziyet ile ilgili liste ve kayıtlar aşağıda belirtilen esaslara göre tutulur:

a) İşverenler, Grup 3 ve/veya Grup 4 biyolojik etkenlere maruz kalan işçilerin listesini, yapılan işin türünü, mümkünse hangi biyolojik etkene maruz kaldıklarını ve maruziyetler, kazalar ve olaylarla ilgili kayıtları, uygun bir şekilde tutulur.

b) Bu liste ve kayıtlar maruziyet sona erdikten sonra en az 20 yıl saklanır.

Aşağıda belirtilen enfeksiyonlara neden olabilecek biyolojik etkenlere maruziyette, bu liste, bilinen son maruziyetten sonra en az 40 yıl boyunca saklanır;

1) Kalıcı veya gizli enfeksiyona neden olduğu bilinen biyolojik etkenlere maruziyette.

2) Eldeki bilgi ve verilere göre, seneler sonra hastalığın ortaya çıkmasına kadar teşhis edilemeyen enfeksiyonlara sebep olan biyolojik etkenlere maruziyette.

3) Hastalığın gelişmesinden önce uzun kuluçka dönemi olan enfeksiyonlara sebep olan biyolojik etkenlere maruziyette.

4) Tedaviye rağmen uzun süreler sonra nükseden hastalıklara yol açan enfeksiyonlara sebep olan biyolojik etkenlere maruziyette.

5) Uzun süreli ciddi arıza bırakabilen enfeksiyonlara sebep olan biyolojik etkenlere maruziyette.
  20. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çağla Hanım bende 11 saat diye biliyorum. Paylaşılan soru listesinde hatalı olduğunu gördüm ama kim paylaşmıştı unuttum :(