1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 sınav soruları ve tartışmaları-düşünceleriniz?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Sercan Öztürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32659
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    66 doğru var ulan şöyle muallakta sorular sormasaydınız geçecektim ne güzel
  2. fatih054 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bir Mühendislik
    Arkadaşlar B grubunda 29.48.91 sizlercede yanlış değil mi ?
    itiraz dilekçesi yollayalım mı ?
  3. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    songuko;

o soruyu cevap anahtarında olanı yapıtğım için böyle konuşuyorum ksuruma bakmayın :) ama aklıma da bu yatıyor açıkçası
  4. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bende sınıra yakın yerde kaldım moralim bozuldu adam gibi sorsalar ya
  5. esat deniz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A 80 için 1450 kg değil 1150 kg olacak
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mayıs 2013 ---
    halihazırda bulundurduğum bütün işlere başvuruyorum...:D
  6. Kadriye Atamış İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17671
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    70 ama sonradan düzeltmeler var:((ramak kala şaka gibi
  7. Ahmet Elbistanlı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    IPTAL edilen sorular, herkes için doğru sayılır. Geçmişte 13 Mayısta iptal olan sorularda da emsali mevcuttur. Sınavı yapanların yaptığı yanlış ilgilendirmez belki o sorular yerine doğru sorular koysalardı insanlar daha fazla net yapacaktı,dolayısıyla iptal edilir.
  8. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Diğerlerinden emin değilim ama; 29'da B şıkkını yapmıştım. Daha önce asıl işverenin iş yerinde çalışmış kişi ile alt işveren ilişkisi kurulamaz diye hatırlıyorum. Orada bir sakınca yoktur diyor. Kimse bir şey demeyince, demek doğruymuş dedim ben de.
  9. Kemal Akbulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MEB in duyurusuna göre iptal edilen sorular doğru kabul edilecektir. onun yerine aşağıdaki sistemde puan hesaplaması yapılacaktır...

ÖZÜR DOĞRU KABUL EDİLECEKTİR (BEYNİM SULANDI :oops: )

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ
    Değerlendirme grup numarası aşağıda tabloda belirtildiği gibidir.
    GRUP NO
    GRUP ADI
    1
    İşyeri hekimliği
    2
    C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı
    3
    B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı
    4
    A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı
    Sınava giren adayın cevap kâğıdı 2 (iki) adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulacaktır.
    Sınava giren tüm adaylar için [Puan = (Doğru Sayısı /Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılarak başarı puanı hesaplanacaktır.
    Sınavda yer alan her soru eşit puan ağırlığına sahip olacaktır.
    Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak, doğru cevaplar dikkate alınarak 70 ve üzeri puan alan aday başarılı sayılacaktır.
    Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda ilgili soru/sorular iptal edilmeyecektir. Cevap anahtarı hatalı bulunan soru/soruların, doğru şık/şıkları dikkate alınmak suretiyle değerlendirme yapılacaktır.
    Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/soruların şıkları doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.
  10. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    29. bunun hatalı olduğunu düşünüyorum. cevap b şıkkı olmalı. 4857 nolu iş kanunu madde 2 : "Asıl işverenin işçilerinin alt işveren tarafından işe alınarak çalıştırılmaya devam ettirilmesi suretiyle hakları kısıtlanamaz veya daha önce o işyerinde çalıştırılan kimse ile alt işveren ilişkisi kurulamaz."

48. bu soruda d şıkkı doğru cevap çünkü yönetmelikte 100 değil 10 kişinin üstü diye madde var.

91. bu soruda da b şıkkı doğru cevap çünkü her bir işçi için özel emniyet kemeri tasarlamak yerine tüm işçiler için 1450 kg kapasiteli bir kemer mecburiyeti vardır. 1000 işçinin çalıştığı bir inşaatta sürekli işçi tartıp uygun kemer vermek çok mantıksız olurdu.
  11. yamaha1100yzf İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İptal edilen soruların herkes için doğru sayılması gerekmiyor mu acaba? Birisi doğru sayılmaz demiş bence çok saçma , en en en düz mantık düşünecek olursak 31 soru iptal edilirse ve kalan soru üzerinden değerlendirme yapılırsa otomatik olarak kimse sınavı geçemez zaten. Ama yinede değerlendirilmez diyen arkadaş kafamı karıştı , şimdi iptal edilecekler herkes için doğru sayılacak mı sayılmayacak mı net bilgisi olan var mı acaba ?
  12. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İl 25 soruda 2 yanlış, son 10 soruda 6 yanlış yaa!! 90 soru soraydınız :(
  13. Diren 2011 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    48 ve 91 e katılıyorum fakat 29. soruda D şıkkı bariz hatalı diye düşünüyorum.
  14. resistance İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    b grubunun 99. sorusunda birim vermek zorunda belki inch belki metre belki km belki elma belki armut orada cm olması gerekliliği var doğru ama birimsiz soru olmaz büyük bir hata
  15. yamaha1100yzf İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    48 inci soruda o şıkda sadece 100 ibaresi yok , "gerektiği durumlarda" diye bir ibarede var ve asıl önemli olan yeri orası , ilk ibare yüzünden 100 sayısı bence anlamını yitiriyor ve sigara konusu daha mantıklı çünkü sigara içmek zaten yasak...

Ayrıca 91 inci soruda tamam işçinin tartılması saçma ama işçinin kemeri sökmeside bir o kadar saçma , kemeri söktüğü an düşme tehlikesi var ki çok çok büyük bir hata kemerin sökülmesi...Soruda iki şıkkında doğru olduğunu düşünüyorum
  16. Kemal Akbulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Vatandaş emniyet kemerini sökmezse aşağı inemez :rolleyes:
  17. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    cm olduğunu biliyoruz ama dediğiniz gibi hatalı soru,birim olmalı bence de iptal edilmeli
  18. Kemal Akbulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dediğiniz gibi birim yazılmadığı için hatalı kabul edilmesi halinde bütün şıkları doğru kabul edilir ;)
  19. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    48. soruda yönetmelik çok net , madde 16 ve alt maddeleri ;
    16.1 Yapılan işin özelliği nedeniyle çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından gerekli hallerde veya 10 ve daha fazla işçinin çalıştığı işyerlerinde, uygun bir dinlenme yeri sağlanacaktır. İş aralarında uygun dinlenme imkanı bulunan büro ve benzeri işlerde ayrıca dinlenme yeri aranmaz.
    16.2 Dinlenme yerleri yeteri kadar geniş olacak ve buralarda işçiler için yeterli sayıda arkalıklı oturma yerleri ve masalar bulundurulacaktır.
    16.3 Dinlenme yerlerinde sigara içmeyenleri sigara dumanından korumak üzere gerekli düzenleme yapılacaktır.
    16.4 Çalışma süresi, işin gereği olarak sık ve düzenli aralıklarla kesiliyorsa ve ayrı bir dinlenme yeri yoksa, çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından gerekli olan hallerde, bu aralarda işçilerin dinlenebileceği uygun yerler sağlanacaktır. Bu yerlerde sigara içmeyenleri sigara dumanından korumak üzere gerekli düzenleme yapılacaktır.

91 için de arabanızdaki emniyet kemerinizi dilediğiniz zaman sökme şansınız olmadığını düşünün ? ne kadar mantıklı olurdu ? :) yüksekte çalışmalarda işçi farklı noktalarda çalışabilir, örneğin binanın ön kısmından arka kısmına geçmesi gerekebilir. veya paydos etiğinde aşağı inmesi gerekir. bu durumda kemer yerinden sökülebilir olmak zorundadır.
  20. Diren 2011 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Belki karış ...Bencede o soruda iptal olması gereken sorulardan biri.