1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 sınav soruları ve tartışmaları-düşünceleriniz?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Yani?
  2. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim kritik gibi :(
  3. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    iyileştirme kelimesine takıldıysanız eğer, burada bahsettiği kişilerin iyileştirilmesi değil ki. iyileştirici sağlık hizmetinden benim doğrudan anladığım şey "tedavi".
    Hoş bu da bilgiden ziyade yoruma açık bir konuydu evet
  4. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu işte çalışamaz diyebilir evet; ama bu kişiyi şu işte çalıştırın diye iş verene müdahale edebiliyor mu?
  5. isgbaris33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yani;iyileştirici sağlık hizmetlerinde sadece yaralanma vs. durumlardaki ilk müdahale mi iyileştirici hizmete giriyor?ayrıca uygun işe yerleştirmek için sadece tavsiye niteliğinde görüş bildirebilir
  6. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Sağlıkla ilgili konularda işveren işyeri hekiminin görüşlerine bağlı kalmalı. Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin ekine bakıldığında sağlık saporu formatında "................... işinde çalışmaya uygundur" gibi bir cümleye imza atıyor. Bu onun çalışanın sağlık niteliği yöneünden hangi işte çalıştırılacağını da göstermez mi dolaylı olarak da olsa?
  7. Güven Güneysu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yaklaşık son 2 saattir bütün arkadaşlarımın bir çok forumda ki yazılarını okudum araştırdım ve bir çok arkadaşın göz ardı ettiği bazı tespitlerim oldu... Bunlar biraz uzun ama hepimizin geleceğini etkileyen tespitlerdir... Ben bunları da sizinle paylaşıp daha sonra da kursuna gittiğim dershaneye bildireceğim ve onların da yorumuyla dilekçemi yazıp göndereceğim... (Sizlerde ne de olsa birileri itiraz ediyor diye düşünmeyin ne kadar çok dilekçe giderse o kadar çok ciddiye alınırız)

B kitapçığına göre inceleme yaptım...

B-4: Kaynaklı kesme işlemlerin de cevap Psikolojik Danışmanlık olarak verilmiş fakat iş stresine bağlı olarak çıkan mesleki ruhsal hastalıklarda kişi psikolojik danışmanlık hizmeti alabilir... Soru metnin de kişinin meşgul edilmemesi ve çalışanın konsantre olmasıyla Endüstriyel Hijyenin ne alakası var?

B-10

Kaynak tüplerindeki renk kodlarını sormuşlar... Şimdi oksijen yanıcı bir gazdır ve kaynak tüpünde ki rengi mavidir. Ama bu soru da D şıkkı Yanıcı gaz tüpleri Kırmızı demiş... bence bu şık da cevap olabilir ama cevap anahtarı Diğer gazlara ait tüpler Yeşil renk cevabını seçmiş...

B-21

İş yeri hekimliğiyle ilgili bir soru var ve bu sorunun İş Güvenliği Uzmanlığı sınavında çıkması saçma değil mi?... Bu sorunun İş yeri hekimliği sınavında çıkması gerekmiyormu?

B-28

bu soru da çocukların çalışma saatiyle ilgili olan soru... ama mevzuata göre 15 ini tamamlamış çocuklar için günde 8 hafta da en çok 40 saate kadar kelimesi geçiyor... Sizce bu çelişki değilmi?

B-33
    soruda hangisi OSGB ve İSGB nin görev ve sorumlulukları için DOĞRU değildir diye sormuş.

cevap şıkkı olarak B şıkkını veriyor cevap anahtarı – yani b şıkkı: İşyerinde kaza, yangın, doğal afetle ilgili önlemleri almakla görevlidirler. ( Cevap anahtarına göre doğru olmayan şık bu imiş)
    Ancak İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ’nin MADDE 13 te ise şu şekilde yazmakta.
    İSGB ve OSGB’lerin görev, yetki ve sorumlulukları
    ç) İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilk yardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ile ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından, sorumludur

B-55

Kanser ve Mutajen maddeler ile ilgili eğitimde işçilere Bu maddelerin sebep olduğu hastalıkları anlatmak gerekmiyor mu?

B-66

Yangın tüpünün doldurulması ile ilgili olan soru.... Yangın tüpünü 12 ayda bir doldurtacaksak niye 6 ay da bir kontrol ediyoruz? Hırsız çalmış mı çalmamış mı ona mı bakıyoruz... Baktık 6. ayda tüp boşalmış ne yani doldurtmayacakmıyız? ve soru en az kavramını kullanmış!

SİZDEN RİCAM BU SORULAR İÇİN DE LÜTFEN YORUM YAPINIZ... SİZDEN GELECEK YORUMLAR İLE BİRLİKTE BU SORULARIN HEPSİ İÇİN BİR İTİRAZ DİLEKÇESİ YAZMAYI PLANLIYORUM.... MALUM ADAY UZMANIZ MEVZUATA HAKİM DEĞİLİZ, BELKİ DE BEN SORULARI YANLIŞ YORUMLAMIŞ OLABİLİRİM BU YÜZDEN SORULARA VE YORUMLARIMA ELEŞTİRİLERİNİZİ BEKLİYORUM​
  8. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    İyileştirici sağlık hizmetleri kavramını açmak lazım.. Açıkçası benim o anda aklıma gelen sadece "tedavi" anlamındaydı. Evet ilk müdahaleyi yapar, tedaviyi bağlatır. Ama iyileştirici sağlık hizmetini SAĞLAMAK, o saatten sonra işverenin ve devletin görevidir bence
  9. isgbaris33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tamam sorun o cevabın dolaylı da olsa doğru olması değil haklısınız ama dolaylıda olsa sağlık açısından iyileştirmeye de katkı sağlıyor sorun burada:S
  10. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben anlatım bozukluğunu çözümleyebilen biriyim. Hem de gereğinden fazla.. Şans derseniz tamam derim, ama bunu kabul etmeyeceğim. Du kadar yoruma açık soru sorulursa, olacağı budur.. 2 kişinin bakış açısı bile birbirini tutmazken, 35000 kişiye kaynakçının haleti ruhiyesiyle ilgili soru sorarsan, herkesin baktığı yer farklı olacaktır. Soruyu soran kişilerin bakış açısıyla bakıyorsan doğrusun, yok bakamıyorsan hatalısın. Böyle sınavlarda, böyle sorular sorulamaz. 90 da alsaydım, bu böyle.. ama onlar ne yaparsa doğru olan o!
  11. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    haksız değilsiniz evet. işte burada da kelime oyunları var. SAĞLAMAK kelimesi ve İYİLEŞTİRİCİ SAĞLIK HİZMETLLERİ kavramı açılmalıdır...
  12. isgbaris33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    uzmanlık gerektiren bir sınav yapıyorsun bu kadar üstü kapalı sorular soruyorsun ve uzman çıkardım bu sınavdan diyorsun ben de sana hayırlı uğurlu olsun diyorum ))
  13. melis demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar morelinizi bozmak istemem ama her itiraza kılıf uyduracaklarına eminim.bir çok soru iptal edilmeli ancak bu ortaya çıkarsa kurumun güvensizliğide ortaya çıkar ve bunu istemezler en fazla 3 soru iptal olur gibi oda bir ihtimal. nerde adalet yerini buldu ki :sinir:
  14. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence de.. Boşuna uğraşıcaz.. ama değer :/ napalım..
  15. isgbaris33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    babam 14 senedir yurtdışında bu mesleği yapıyor boşver kasma fazla c için yurtdışında gerek yok diyordu hem türkiyede o sistemin oturması için daha en az 10 sene geriden gelir diyordu haklıymış ben yanıldım tecbüre yanılmadı :)
  16. civilenginar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    67 netim bulunmakta.Hatırlamadığım 5-6 soru var .. umarım geçebilirim diye düsünyorum.
  17. yamaha1100yzf İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yangın tüpüyle ilgili soruya kurstaki hoca , yangın yönetmeliğinde 1 yıl , iş güvenliğinde 6 ay yazıyor buna dikkat edin demişti , ama burda iş güvenliği 1 yıl doğru olarak almış
  18. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayır tüzükte aynen var.
  19. yamaha1100yzf İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Buraya aynen yazabilirmisiniz acaba o yeri ?
  20. isgbaris33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    DAİRE TESTERETEZGAHLARINDA GÜVENLİK
    Çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 cm. olmalı
    Daire testerenin üstü ve etrafı mafsallı ve kesilecek parçanın dokunması ile açılabilen bir koruyucu ile kapatılmalı, testerenin tabla altındaki kısmı da korunmalı
    Malzemenin sıkışmasını önlemek için ayırıcı bıçak bulunmalı
    Kısa parçalarda veya malzemenin son kısımları işlenirken kayar takozlar kullanılmalı..
    iptal etmezlerse kendilerinden utansınlar!!