1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 sınav soruları ve tartışmaları-düşünceleriniz?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. yamaha1100yzf İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Peki soruda cm birimini görebiliyormusunuz acaba? üstelik 85 90 cm diye aralık olarak yazıyor orada
  2. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet haklısınız birim koymalıydı. tüzükte var ama 85-90 cm olmalıdır diyor.
  3. haydar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17852
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ÖNCÜ O.S.G.B.
    A kitapçığı 62. soruda ''kaynak işleminden kaynaklanan yangınlarda hangi tür yangın söndürücü bulundurulmaz'' sorusunun cevabı ''SU'' doğru ama ''Halon Gazlı''
    söndürücülerin kullanımı kimyasal etkilerinden dolayı yasak degil mi ?
  4. isgbaris33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hayır ben de sizdenim iptal edilmesi gerek diyorum ki bilmediğim bir soruydu cm yazmaları lazım ki sayısal değer soruyorsa ki birim gereken bir soruda illaki olacak ben ne olmalıdırdan 90 karış bile cıkarım yapabilirim kesin iptal etmeleri lazım bana göre
  5. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İPTAL OLACAK SORULAR , HEREKSİN HANESİNE + OLARAK YAZILMAKTADIR.

SORU
    Kanserojen veya mutajen maddelere maruzi -yet sonucu ortaya çıkan meslek hastalıkların-da aşağıdakilerden hangisi yapılmaz?
    A) Tedavi
    B) Eldiven ve maske
    C) Bakanlığa bildirim
    D) Aynı bölümde çalıştırma

ANLATIM BOZUKLUĞU VAR

TEDAVİ YAPILMAZ ...
    ELDİVEN MASKE YAPILMAZ -------------------ANLAM BOZUK
    BAKANLIĞA BİLDİRİMYAPILMAZ
    AYNI BÖLÜMDE ÇALIŞTIRMA YAPILMAZ

-----------------------------------------------------------------------------------

SORU

Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının
    yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi
    olmalıdır?
    A) 80 B) 90 C) 100 D) 110

Testere tezgah yüksekliği sorusu ise 90 diye verilmiş.

85 cm -90 cm BİRİMLİ YAZILMALIYDI BELİRTİLMEMİŞ.

birim yok / cm?/ m ?/ dm ?/ inç ?

DAYANAK
    2011 de şu soru iptal edilmişti.Gerekçesi Higometre yanlış yazıldığı için

32. Havadaki nem oranı hangi aletle ölçülür?
    A) Termometre B) Manometre
    C) Higometre D) Kalorimetre

---------------------------------------------------------------------------------

SORU

I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim
    sistemidir?
    A) Yalnız IV B) II ve III
    C) I, II ve IV D) I, II ve III

DAYANAK

http://www.belgelendirme.com.tr/belgelendirme-standartlari/qs-9000-standart/273-qs-9000-nedir

OYSA:
    BS 8800 : BS 8800:2004. Occupational health and safety management systems.
    QS 9000: OTOMOTİV KALİTE STANDARDI (İPTAL OLMUŞTUR)
    ISO 9000: KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ - Temel esaslar, terimler ve tarifler
    OHSAS 18001 :
    İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri - Şartlar

BU SORUNUN CEVABININ C OLMASI İÇİN QS 9000 STANDARDININ İSG YÖNETİM SİSTEMİ KAPSAMINA GİRMESİ GEREKİR.
    QS 9000 OTOMOTİV SEKTÖRÜ KALİTE STANDARDIDIR. BU STANDARDIN İÇERİSİNDE 4.1.4 - MADDESİNDE - Sağlık güvenlik ve çevre konuları kısmen ele alınır. ANCAK BU STANDART
    1- İPTAL EDİLMİŞ BİR STANDARTTIR.
    2- İSG YÖNETİM SİSTEMİ DEĞİLDİR. OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇİN KALİTE STANDARDIDIR.

SORU İPTAL EDİLMELİ

QS 9000 isg yönetim sistemi DEĞİLDİR

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

SORU
    İşçilere kullandıkları iş ekipmanı ve kullanımı -na ilişkin verilen yazılı talimatta aşağıdakiler -den hangisinin bulunması zorunlu değildir?
    A) İş ekipmanının önceki kullanım deneyiminden
    elde edilen sonuçlar
    B) İş ekipmanında öngörülen anormal durumlar
    C) İş ekipmanının kurulumu ile ilgili çizimler -----------CEVAP
    D) İş ekipmanının kullanım koşulları

İş ekipmanının önceki kullanım deneyiminden
    elde edilen sonuçlar vermek zorunda mı ? ??????????????
  6. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3 gün itiraz süresi sonra değerlendirme bence haftaya pazartesi itirazları yayınlarlar gibi anca incelerler çünkü.
  7. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    periyodik bakımları o süreler. dolum süresi 12 aydır
  8. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.
  9. adem şentürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ama soruda yerden yüksekliği ne kadar olmalı diyor kaç cm olmalı demiyor. yani soruda ve cevaplarda birim yazılmamış. yerden yüksekliği ne ? cm mi mm mi km mi ? sonunda birim olmayan şeyler ucu açıktır herzaman bu soru kesin iptal
  10. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    85-90 cm. olmalı diyor ama birim belirtmemiş soruda. %99 iptal edilir bence, tabi itiraz edilirse.
  11. isgbaris33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    inşallah en sonunda yazdım zaten acıklamalardan sonra bu sorunun cvbını bilmiyordum iptal olursa ii olur)
  12. Ceyda SARI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Her şeyi anladım da, itiraz için soru başına 10 tl alınması resmen soygunculuk.
  13. ferit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR İTİRAZ İÇİN SON 2 GÜNÜMÜZ . BEN DEVLETLE ÇOK UĞRAŞAN ADAMIM NE ZAMAN 20-30 KİŞİ AYNI KONU HAKKINDA SESİMİZİ YÜKSELTTİ İSEK CUMHURBAŞKANI-BAŞBAKAN- YÖK BAŞKANLARI BAKANLAR BİLE DERTLERİMİZİ MUHATAP ALDI. DEMEKKİ CABA SARFEDİLEN HER MÜCADELEDEN ELBETTE SONUÇ ALINILACAKTIR. BİZLER 3 ER BİNLİRA PARA HARCADIK, BÜYÜK FEDEKARLIKLAR YAPTIK VE BU ADAMLAR HAKKIMIZI YEMEK ÜZERE. 70 İ KESİN GEÇEN ARKADAŞLARA LAFIM YOK AMA 60 PUANI VE ÜZERİ ALIP 70 PUANA ULAŞAMAYAN HERKES 10 LİRA DAHA PARA YATIRIP İTİRAZ ETMELİ Kİ HAKLARIMIZ YEM OLMASIN BU ÇARPIK DÜZENE
  14. çiğdem arıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    her sorunun herkeste cevabı farklı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mayıs 2013 ---
    o kadar para vermemize rağmen kursta bu kadar bilgi görmedim ben
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mayıs 2013 ---
    itiraz etsek karşılığını alır mıyız sizce?
  15. ferit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR İTİRAZLAR BİREYSEL OLARAK YAPILABİLİYORMUŞ. KURS MERKEZLERİ İTİRAZ EDEMİYORLAR. BİZLER BİRLİK OLUR KALABALIK BİR ŞEKİLDE İTİRAZ EDİLİRSE CEVABI DOĞRU BİLE OLSA SIRF ANLATIMINDA Kİ ANLATIM BOZUKLUĞUNDAN BİLE İPTAL ETTİRTİRİZ. YOK AMA SUSARSAK OLAN EMEKLERİMİZE PARALARIMIZA OLUR. NE DERSİNİZ. YARIN BAKANLIĞI ARAYIP SORACAM ELDEN Mİ OLACAK İTİRAZ YOKSA İNTERNET ÜZERİNDEN DE YAPILABİLİYORMU. EĞER ELDEN ŞARTI VARSA ANKARADA Kİ ARKADAŞLARA BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR , NE DİYORSUNUZ ARKADAŞLAR BU KONUYA YOĞUNLAŞIP AÇIKLIK GETİRELİM LÜTFEN
  16. çiğdem arıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    niye olmasın hak her zaman aranmalı
  17. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaç aldınız Elif Hanım?
  18. Çağlar Karabıyık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ya bu foruma kurstaki uzmanlar üye değilmi hiç biri paraları alırken iyiydi kurslar şu çeliskili sorulara birtane uzman geçerli bir açıklama yapmadı..
  19. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki bu sınav soruları iptal edildi diyelim. sınırda 70 almış birinin sınav sonucu nasıl etkilennecek.Yanİ mesela bu adamın notunun o sorular iptal edilence 60 olma ihtimali var mı?yoksa 10 soru iptal edildi 90 soruda 60 yapan mı kazanacak?geçmiş yıllarda nasıl olmuş bu iş acaba?
  20. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İTİRAZIN SONUCU
    İNŞALLAH ALLAH'IN İZNİYLE ALINIR​
    İŞTE ÖRNEKLER

C SINIFI SINAVI
    YIL 24-ARALIK 2011 ------- 7 SORU İPTAL
    YIL 21 TEMMUZ 20111 ------ 3 SORU İPTAL
    YIL 21 EKİM 2012 ---------- 2 SORU İPTAL