1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 sınav soruları ve tartışmaları-düşünceleriniz?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. ferit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    03122966478 numaralı telefon iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğünün telefonu arkadaşlar . konuştuğum bayanın ismi dilara, dilekçeleri elden teslim şartı yok dedi lakin 3 günlük süre için bizim evrak kayda girdiğimiz tarih önemli dedi yani il dışında ki arkadaşlar postaya verdiğimiz de ulaşmayabilir yağrına kadar. bütün bu bilgileri müdürüne sorarak bana verdi ve ben sinirlendim kapattım. yarına kadar bu ülkede posta gider mi sizce
  2. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bakıyorum da benim doğru diye işaretlediğim sorular herkes benle aynı fikirde yanlış çıktı.
    1. Yangın tüpü bunu %100 bilmeme rağmen soru muallak olunca yapamadım. Diğer yeşil. Neden azot yeşil demiyor , nasıl bir soru bu offf
    2. O kaynakçıda kaç kere okudum. Adam mental olarak hazır olmalı , düşünün aklı beş karış havada bir işçiye psikolojik destek eğitimi verilir gayet makul. Endüstriyel hijyen daha uygun gibi geliyor cevap olarak.
    3. Kanserojen ve mutajen maddelerle ilgili sorudaki cevabı görünce zaten şok oldum. Nasıl olur ya adama eğitim vereceksin ama kanseroejn ve mutajen madde eğitimi vermeyeceksin :) Bu ancak Türkiyede olur.
    Daha kaç tane böyle soru. 2 gündür aklımda burda canım sıkkın. Bu sınav C belgesi için miydi A belgesi için miydi. Bilgi mi ölçüyorsunuz , kelime oyunlarını farketmeyimi?
    3bin tl para, 2ay hafta sonları ailemden çocuklarımdan ayrı kalma, ankaraya geliş gidiş tüm bu emekler -üstelik cevaplarını bildiğim sorular oldukları halde- boşa gitti.
    Düşünün ya 20-06 gece çalışmasını bile bildiğim halde -en erken 06- kelimesi yüzünden yanlış işaretledim.
  3. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    artık herşey intermet üzerinden halledilebiliyor oldugu halde neden böyle bir uygulama yapılıyor anlamıs degilim sabit bi ücret getirsinler dekont numarasıyla bakanlıgın acacagı itiraz bölümüne mail olarak atılsın bence mantıksızmı düşünüyorum acaba??:(
  4. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bişeyi daha merak etmekteyim acaba sınav soruları hakkında egitim alınan kurumlarla görüşen birileri oldumu?yani kurum sahipleri yada A SINIFI UZMANLAR soruları inceleme fırsatı bulmuslardır heralde onların görüşleri hakkında bilgisi olan var mı?
  5. arkadaşlar

İş sağlığı ve İş güvenliği Tüzüğü ile ilgili şöyle bir açıklama buldum. sorulan manometre ve kazan mesafesi soruları bu nedenle iptal edilmesi gerektiğine inanıyorum. itiraz edebilirsiniz ben birini doğru yapmama rağmen ikisine de itiraz etmeyi düşünüyorum

“30.12.2012 tarihi itibarıyla dayanağı kalmamıştır.” Notu için açıklama:

-İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
    -Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
    -Parlayıcı Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük,
    -Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük,

adlı tüzükler, 25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesine dayanılarak çıkartılmıştır.

25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri, 10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Ancak aynın kanunun (4857 sayılı İş Kanununun) Geçici 2 nci maddesiyle “1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.” Hükmü gereğince yürürlükte kalmıştır.

Fakat, Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

Özetle tüzüklerin son yasal dayanağı olan Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı yukarıda sayılan tüzüklerin herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.

Bu açıklama, gelen e-postalar üzerine yapılmıştır. 10.05.2013
    www.bilgit.com
  6. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Sezgi146,

Haklısınız sonuna kadar ancak sınav eski müfredattan hazırlandı diye biliyorum. Malesef yürürlükten kalkmamış gibi düşünülecektir bence. Benim de bu sorulardan birisi yanlış :(
  7. Kurban Tuncay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    b kitapcığı cevabı nikotin olan soru iptal edilmiş.aynı kitapcık 97.soru "ce" ile ilgili soru şıkkı "b" diye düzeltilmiş.isabet olmuş bu durumda itirazlar üzerine hala soruların iptal edilme ihtimalleri var mı?
  8. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Kurban Tuncay,

Nerdeden edindiniz bu bilgiyi?
  9. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nerden biliyorsunuz??
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    ayrıca soruların itiraz edilmesi bu kadar kısa süre olmaz gibime geliyor
  10. Kurban Tuncay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ya pardon uyanamamışım hala.yanlış okumuş özüre dilerim.iptaller 2012denmış
  11. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kalbime indirecektiniz yaa:(66. soruda hata yok diyorum dönüp dönüp okuyorum birde itiraza itiraz edecektik iyimi:))
    böyle atraksıyonlar yapmayın rica ediyorum:))
  12. Kurban Tuncay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    benim nacizane fikrim soruların hiçbirinde hata yok.ifade eksikliği var denilebilir ama yaş olmuş 25 16 yıl eğitim görmüşüz.10 kelimelik ingilizce cümlenin 5 kelimesini anlayıp geriye kalanını sallayarak mantıklı çeviriler yapmış bir nesil olarak tabla boyunu soran adamlar birim eklememiş vs diye sorunun iptalini istemek mantıklı değil.85-90 cm yazıyor mevzuatta diyenler şıklarda 85 olmadığına göre 90 işaretlemek gerekmıyor muydu?bide cm değilde m yada mm olma ihtimali varmıydı.
  13. özge tekbaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    size katılıyorum iş müfettişi söylemişti yönetmelşk derse 1yıl tüzük derse 6 ay bende ona göre yaptım hatta daha önceki çıkmıs sorularda yönetmelik yada tüzük bile demiyordu onlarda dahi bu tür soruların cevabını 6 ay olarak vermişti bende bu yuzden 6 yaptım :(
  14. bu mantıkla olmaz ama

sınav bilgiyi ölçmek üzere bilenler tarafından hazırlanmalı insanların kafasında şüphe oluşturmamalı eğer oluşturuyorsa kusurlu hazırlanmış demek ama dediğin gibi 16 yıl eğitim görmüş biri boyun bükerek hak ettiğini savunmamayı öğreniyor
    köpüklü tip söndürücü her zaman ve her ülkede yılda bir değiştirilir

yangın yönetmeliğinde aynen bunun yazdığına emin misin ?
    o zaman dünya düz mü demeliyiz ?
  15. Kurban Tuncay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bide şöyle değerlendirelim sorulara itiraz edelim propagandasını yapan canlar mevcut cevaplara göre 70 puanı kaç soruyla yakalayabılıyorlar.aslında sorum şu 75üstü alıp her halükarda kendini garantiye alan kaç kişi sorulara itiraz edelim diyor.
  16. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Bence bir elin parmağını geçmez bakıyorum dünden beri çünkü hep aynı insanlar çırpınıyor forumda.
  17. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Arkadaşlar maalesef o tüzük ve yönetmeliğe göre 6 ay ve 1 yıl olması, yangın tüplerinin periyodik kontrol süreleri. Bu soruda dolum süresini sormuş. O da 12 aydır. Buradan şu sonuç çıkıyor: Yangın tüpünü Yangın Yönetmeliğini kabul edip 6 ayda bir kontrol edersem eğer, tüp boş olsa bile 12 ay bitmediği için tüpü dolduramayacağım :D
  18. Ongun_OKAY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Herkes kendi hakkını arasın bence... kendinize güveniyorsanız yanlış olduğuna eminseniz susmayın ve başvurun!!!
  19. kendi adıma konuşabilirim her zaman cevap anahtarına yanlış geçirdiğimi var sayıp dğru yaptıklarımı yanlış sayıyorum belki barajın çok üzerinde kalacağım ancak adım gibi emin olduğum soruların cevap anahtarında farklı çıkması beni çok sinirlendirdi, soruların ne dediğini anlamak için sınavda 4-5 kere okumam beni yanılttı ve sırf bunlar yüzünden itiraz edeceğim sorular var. Ancak ne yazık ki itiraz ettiğim soruları yine hazırlayanlar inceleyeceği için yukarıda ki bakış açısına sahip olmaları toplumun duyarsızlığını gösteriyor bana
  20. Kurban Tuncay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    öyleyse hak eden kazansın diyorum. isg de etik kurallarıyla ilgili çokca döküman okuyup soru çözmüşlüğümüz var.evet öyle olalım.:)