1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 sınav soruları ve tartışmaları-düşünceleriniz?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Fiziksel ortam faktörlerinde yer alan tozlar, hangi katı madde türüdür?

Askıda
    Çözünmüş
    Toplam
    Uçucu

bu sorunun kaynağını biliyor musunuz arkadaşlar nereden alıntıdır ?
  2. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    bu soruyu da dilekçeme ekledim. hatalıdır kesinlikle. soruda "risk" kelimesi olmayınca hiç bir anlamı yok sorunun. yanlış anladım ve yanlış işaretledim. eğer ki fiziksel ortam risk faktörlerinde yer alan tozlar dese idi, tozun fiziksel ortamda tehlike arz edişi askıda hali olacakmış. kaynak bakıyorum şu an
  3. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    B kitapçığı soru:99 Daire testere yüksekliği sorusu da birim eksikliğinden iptal olmalı..
  4. Tozu askıda bırakmak çok zor

askı da kalan toz aralığı insan sağlına zararlı değil çalışma ortamında bir tehlike oluşturmuyor ki gelelim bu verdiğim değerler yeraltı maden işletmeleri için durgun havadaki değerler

ısı nem hava akış hızı bunların değişmesini sağlıyor

sonuç olarak sadece askıda demek sorunun cevabı olamaz

Tozun tane boyu: zararlı tozun tane boyutu 0,2 – 5 mikron arasındadır. 1 – 2 mikron arası tozlar meslek hastalığına neden olmaktadır.

1. Çapı 100 mikrondan fazla olan tozlar ivme ile düşerler. Newton kanunu
    2. Çapı yaklaşık 5 – 100 mikron arasında olan tozlar durgun havada sabit hızla yere düşerler. Stoke yasası
    3. 0.1 mikron altındaki tanecikler havada asılı kalırlar . Brownian yasası

kömür tozu için ise (uçucu şıkkı devreye giriyor)

Tozun kimyasal yapısı: Tozun, uçucu yanıcı gaz sabit karbon kül ve nem içeriği patlayabilme özelliğinde rol oynar. Uçucu madde oranı yüksek tozun patlama olasılığı yüksektir. Uçucu madde oranı %10 dan düşükse kömür tozu patlama özelliğine sahip değildir. %10 – 15 arasında patlama özelliği oldukça azdır ancak %15 den sonra patlama özelliği hızla artar

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    bu soruyu muhtemelen teyfik güyagüler hazırladı
    onun kendi kitabından bakıyorum soru için mantıklı bir cevap bulmaya ama başaramıyorum :)
  5. Ongun_OKAY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Nasrettin hocadan alıntı bu soru ''ipe un sermek'' ordan hatırlamanız lazımdı...:)
  6. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dünden beri bu sorunun kaynagını arıyorum yönetmeliklerde tozun askıda olduguna dair bişey bulamdım bu sunumda var ama yine yönetmelikleri incelemek lazım

Ekli Dosyalar:

7. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    peki bu kaynaklar İSG mevzuatında mı yer alıyor? fiziksel dayanağı olsa dahi İş Güvenliği Mevzuatında yer almıyorsa itirazımızı bu şekilde kabul etmeyebilirler... :(
  8. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Toz; havada asılı durumda bulunan katı parçacıkların genel adı!​
    Tozun partikül büyüklüğü çok değişik olabilir.​
    Mikrondan daha ufak - 500 mikrona kadar​
    Daha büyük olan partiküller havada asılı durumda kalamaz, ağırlıkları nedeniyle çökerler. esasında mikron belirtilmedigi için bu soruya iptal basvurusu yapılabılır​
  9. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu soruyu yönetmeliklerin bir yerlerinde okuyan varmı yönetmelige dayandırarak itpal basvurusu yapılırsa buyuk ihtimal iptal edilir diye düşünmekteyim mikron belirtilmemiş (dairesel testerede oldugu gibi)ayrıca bunda mikron belirtilmemesi sorunun cebabını büyük oranda degiştiriyor.
  10. fatih erdoğan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  11. sezginumt İSGforum Üyesi

resmi sonuçlar ne zaman açılanır acaba
  12. fatih erdoğan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    senin nacizane fikrin sende kalsın arkadaş.hiç bir şeye ses çıkarmayan toplum olmayı kabullen sen
  13. sezginumt İSGforum Üyesi

fatih bey katılıyorum size ayrıca herkez kendi konusun da uzman bu soruları hazırlayanlar kadar . ki ben bu şekilde herkezi ezberlemeye yönelten bir sistemin de yararlı olduğunu düşünmüyorum.
  14. yok bu benim tez konum idi 4 sene önce yazmıştım hangi kaynaktan alıntı olduğunu bulamadım ( intihal :) )
    ancak Teyfik Füyagüler Occupational heath and safety in mining industry (ankara-2005) kitabında tozların çökelme hızlarını gösteriyor Maden Mühendisleri Odasında satılan bir kitap elimde olduğu için oradan sağlamasını yaptım
  15. Kurban Tuncay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    BU KADAR HATALI SAÇMA EZBERE DAYANAN BİR SİSTEME TABİ TUTULDUĞUNUZU DÜŞÜNÜYORSANIZ SINAVA GİRMEYİ REDDEDİN.BİREYSEL TEPKİNİN ALASI OLMAZ MI? AYRICA İSG SINAVINI EZBERCİ BULAN ARKADAŞIM ÜNİVERSİTE 1.SINIF DAHİL BÜTÜN EĞİTİM HAYATIN BOYUNCA KÜMELER KONUSUNU ÜÇGENLERİ VS VS ÇATUR ÇUTUR KAKALADILAR EZBERİ REDDEDEN BEYNINE EEEE TEPKİN NEREDEYDI OZAMANLAR?
  16. mahmut seker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    s
    kızma kardeş daha önceden 7 soru birden iptal olmuş biliyorsun,soruları hatalı bulduk itiraz edecez tamam.
  17. sezginumt İSGforum Üyesi

kardeşim bu bizim mecbur tutulduğumuz ve bize başarıdan çok başarısızlığı getiren bişey . hiç kimse kurslar da bu işi öğrenelim demiyor nerden ezberlersek geçeriz diyor sonuç ne alan arkadaşlarımın birçoğu şimdi ne yapacağız diyorlar yani aslında eğitim den çok hata bizim sınanma şeklimiz de
  18. melis demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

ne kadar gözü kapatılmış insanlarız ya. aynı hatayı sınava giren bizler yapsaydık, sonra dönüp aaa nasıl anlamıyomusunuz o sorunun biriminin ne olacağını desek kuruma onlarda dönüp haklısınız doğru kabul edelim derlerdi tabi. bizde biliyoruz onun cm veya m olup olamayacağını ama bu sınav 20 kişiye yapılmış bir sınav değil bu genel bir sınav, kpss de aynı şey olsaydı yeryerinden oynardı ya millet birlik olurdu burdaki arkadaşlar maşallah nerdeyse sınava girdiğimiz için bile bizi hatalı görücek, çok bişey istemiyoruz tamam 70 i geçtiniz rahatsınız belki ama en azından diğer arkadaşlar için köstek olmayın...
  19. Fırat Akın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bugün daire testere, is yeri hekimi ve gürültü yönetmeliği konulu sorulara itiraz dilekçemi kargo yoluyla gönderdim, umarım bir sonuç elde ederiz.
  20. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    para yatırdınız mı? atm'den oluyor mu acaba