1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 sınav soruları ve tartışmaları-düşünceleriniz?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. CEM TAKTAKOĞLU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46778
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İLİM ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ
    Daha önceki sınavlarda yapılan itirazlar sonucunda soruların iptal olduğunu unutmyalaım.Lütfen destek olun.Lütfen dilejkçen,iz ile başvuru yapın.Çarşamba son gün.Arkadaşlar soru iptali için son gün nyarın. İptal başvurumu yaptım. İptalini istediğim soruları ve yasal dayanağa bağlı dilekçemi yazdım.İptalini istediğim sorularım ayrıntılı olarak dayanğı ile neden cevabının değişmesi gerektiği veya neden sorunun cevabının olmadığını açıkladım. Sizlerde yarın Çarşamba günü son gün lütfen destek olun. Dilekçenizi yazınız.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 dakika önce ---
    Unutmayalım her iptal olan soru işsiz bir mühendis gencimize sertifika alması için gerekli puanı sağlayan bir puan olacaktır.Lütfen yardımcı olun.Ben itirazımı yaptım.Kargoda,sizlerde yapın.Lütfen
  2. Fırat Akın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bende 3 soruya itirazımı yaptım, merakla bekliyorum. Umarım herkes istediği sonucu alır, sınavı geçenleri şimdiden tebrik ediyorum.
  3. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    itiraz dosyarınızı lütfen yükleyiniz hepimiz itiraz edelim..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    fırat bey size kalıyıroum.
    biz burada bir umut birşeyler için uğrasıyoruz , dalga gececek olanlar lütfen yazışmaya dahil olmasınlar rica ederiyorum...
  4. hangi sorulara yaptınız?
  5. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yarın itiraz yapabiliyoruz dimi.. ben yarın para yatırıp itiraz yapacağım..
  6. Fırat Akın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Buradan örnek bir dilekçe aldım, soru ve gerekçeleri kendim düzenledim.
    Ekte veriyorum.

Ekli Dosyalar:

• itiraz.doc
      Dosya Boyutu:
      30,5 KB
      Görüntüleme:
      53
  7. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar yarında itiraz yapılabiliyormuyuz cevap ltf....
  8. Fırat Akın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Evet yarın son gün.
  9. Bende dilekçe yazdım, birde şu sorum olacak şıkkı değişen sorular şık değişince puan eksiliyormuş ondan bilginiz var mı?
  10. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yok değişmiyor aynı 1 puan bu sınavda standart sapma vs durumları yok.
  11. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    BAŞBAKANLIK İLETİŞİM MERKEZİ

BİMER ARAYIN MESAİ SAATLERİ İÇİNDE

TELEFONDAN 150 TUŞLAYIN

DERDİNİZİ ANLATIN UNUTMAYIN EN ÜST SORGULAMA YAPACAK MAKAM
  12. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sınava giren tüm adaylar için [Puan = (Doğru Sayısı /Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılarak başarı puanı hesaplanacaktır. Sınavda yer alan her soru eşit puan ağırlığına sahip olacaktır. Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak, doğru cevaplar dikkate alınarak 70 ve üzeri puan alan aday başarılı sayılacaktır.
  13. Şık değişince puan azalmıyor hem fikiriz değil mi?
  14. Çağlar Karabıyık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

eğer doğru yaptıysan yanlış oluyor benim 2 sorum oyle şık değişirse doğru yaptığım halde yanlış olacak
  15. Teşekkürler.
  16. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam şayet sorun bumu bakanlık cevap anhtarında A şıkkı demiş sen de A yapmışın doğru yapmışsın.Ama itiraz edildi ve soru iptal edilmediyse sadece cevap şıkkı değiştiyse A değil de düzeltme D dir derse ozaman sen yanlış yapmış sayılıyorsun ve puanın azalır. :(
  17. melis demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yapılan itirazların sonuçları ne zaman duyurulur acaba bilen var mı? kesin açıklama
  18. sheymaaa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    83. sorunun cevabı o değil ama
  19. Erdem BULUT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43864
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
    Belediyeler Birliği eğitimcisi, OHSAS 18001 ve Kalite Sistemleri İÇ TETKİKÇİSİ ve yaklaşık 15 yıldır İş Sağlığı ve Güvenliği alanında görev yapan bir uzman olarak, bu hususta yazma zorunluluğu duydum. Toplamda 8 sorunun itiraz harcını yatırarak İSGGM' müze yazılı başvurumu gönderdim.

18 MAYIS 2013 tarihli İş Güvenliği Uzmanlığı B SINIFI Sınavında

yanıtı hatalı verilmiş ve iptali gereken sorular :

( Sorular B SINIFI sınavı , B kitapçığına göre numarasıyladır )

YANITI CEVAP ANAHTARINDA yanlış şıkla belirtilen sorular : ( 4 adettir )

36. SORU :

OHSAS 18001 ’ de yer alan politikada aşağıdakilerden hangisi yer almaz ?

OHSAS ‘da ; sürekli iyileştirme, kontrol,denetleme ve gözetim, yasal mevzuata uygunluk, sürekli gözden geçirme faaliyetleri ve iyileştirme politikanın temel unsurlarıdır.

Ancak OHSAS 18001 politikasında, o kuruma ait risklerin detayı ve büyüklüğü yer almaz, bu husus, yönetim programının, iyileştirmelerin, kurum hedeflerinin, düzeltici faaliyet ve risk analizlerinin konusudur.

Dolayısıyla, B şıkkı yanıtı yanlıştır, doğru olan yanıt D şıkkıdır.

39. SORU :

OHSAS 18001’ e göre, acil durum hazırlığı ve bu hallerde yapılması gerekenler ile ilgili plan ve prosedür oluşturma çalışmaları, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin hangi unsuru kapsamında yer alır ?

Yanıt anahtarında B şıkkı denmiş, yani “Kontrol etme ve uygulama” ifadesi denmiş ki, bu açık ve kesin bir hatalı durum. Plan - prosedür oluşturma, hazırlık ve süreçler, OHSAS’da PUKİ metodolojisine göre ( Planla-Uygula-Kontrol Et-İyileştir ) sıralamasına göre, ilk sırayı yani sistemin ilk basamağını “PLANLAMA” yı oluşturur.

Bu sebeple, doğru yanıt A ) PLANLAMA şıkkı olarak A şıkkıdır.

54. SORU :

Karmaşık yapıda ki kişisel koruyucu donanımlara girmeyen aşağıdakilerden hangisidir ?

Karmaşık yapıda ki kişisel koruyucu donanımlar, ikili/karma ya da birkaç sistemi iç içe barındıran, kopleks, özel tarif ve eğitim gerektirebilen koruyuculardır.

Doğru yanıt A şıkkı denmiş, ancak “ yüksek basınçlı ortamlar için acil durum ekipmanları” özel tasarımlı, bileşik ve özel tarif-eğitim gerektiren türde koruyuculardandır.

Cevap şıklarında, basit / temel ve karmaşık olmayan, çalışanın/ işyerinin derhal takıp kullanabilmesini sağlayan D şıkkında ki yüksekten düşmeye karşı kullanılan ( emniyet kemeri, düşme ağı vb. ) donanımlardır. Doğru yanıt D şıkkıdır.

68. SORU:

Ekranlı araçlarda, çalışmalarda verilecek başlıca eğitim konularından birisi aşağıdakilerden hangisi değildir ?

Yanıt sehven A denmiş yani “Kas ve iskelet sisteminin dinlendirilmesi”, ofis faaliyetlerinde ve ekranlı araç çalışmaları için eğitimlerde verilen önemli bir husustur.

A şıkkı doğru yanıt değildir, doğru yanıt D şıkkıdır : “Ekranlı Araçların tasarımı”, çalışanların konusu olmayıp, tasarım, bir üretim teknolojisi, ergonomi bilimi ve tasarım mühendisliği konusudur.Çalışanın çalışma ve ergonomisiyle ilgili bir husus değildir, dolayısıyla çalışanlara verilen eğitiminde bir parçası-konusu değildir.

İPTAL EDİLMESİ GEREKEN SORULAR VE GEREKÇELERİ : ( 4 adettir )

32. SORU:

Aşağıdakilerden hangisi OHSAS 18001 yönetim sisteminin kurulmasıyla elde edilmesi beklenen kazançlardan birisi değildir ?

C şıkkı doğru denmiş. Soruyla yanıt çelişir olmuş. Bu yanıt, soru “ kazançlardan birisidir ?” şeklinde sorulsaydı doğru olurdu. Ayrıca doğru şık olan C de ki cümle devrik cümledir, anlam boşluğu vardır. OHSAS kalite yönetim sistemi, temel olarak İş Sağlığı ve Güvenliği’ni esas aldığından, verimi / kapasiteyi arttırmayı hedef almaz. Yani eğer soru cümlesine göre düşünülürse, doğru yanıt A şıkkıdır.

SORU İPTAL EDİLMELİ ya da yanıtı A şıkkına çevrilmelidir.

47. SORU :

Aşağıdakilerden hangisi işyerlerinde iş güvenliğini bozan tehlikeli durumlara örnek teşkil eder ?

Yanıt olarak A şıkkı : “İşyerinin düzensizliği” denmiş. Bu ifade bilimsel ve teknik bir ifade değildir, göreceli bir yorum ifadesidir.

Teknik ve mevzuat da geçen ya da parametrik bir ifade ile belirtilmeliydi. Örneğin “ çalışma zemininin engellerle dolu olması, kaçış yolları ve kapılarının malzeme ile işgalli olması-önlerinin kapalı olması, çalışma tezgahlarının dağınık ve risk içerir halde olması,istif ve depolamanın riskli-rastgele olması, atölye-soyunma odası-yemekhane gibi işyeri eklentilerinin iç içe ve mevzuata uygun normlarda olmaması “ gibi.

Bu soru, bu bağlamda, muallak ve göreceli/ soyut yanıtı nedeniyle geçersizdir.

SORU İPTAL EDİLMELİDİR.

58. SORU :

SGK 2011 istatistik yıllığına göre, 2011 yılında, iş kazası sebebiyle hayatını kaybeden toplam çalışan sayısı” sorusu cümle olarak yanlıştır. Soru da “ülkemizde” veya “Türkiye’de” ifadesi unutulmuştur.

Diğer SGK sorusunda, Türkiye’de ki iş kazalarında” ifadesi doğru olarak geçmiş, ancak bu soruda bu sehven unutulduğundan, ölümlü iş kazası sayısının Dünyadakimi-ülkemizdekimi sorulduğu belirsizleşmiştir. Sınava giren birçok kişi, dünyada ki ölümlü kaza sayısının sorulduğunu sandığını ifade etmektedir. Soru bu şekliyle, dünyada ki iş kazasında ki hayat kayıplarını kastediyor olabilir durumdadır. Soru cümlesinde anlam boşluğu vardır.

SORU İPTAL EDİLMELİDİR.

62. SORU :

Kurşun kromat tozu birikimi en fazla hangi organda görülür ?

Yanıt anahtarında doğru yanıt “ B) Kemikler “ denmiş. Ancak tıp literatürüne ve tespit edilmiş çok sayıda klinik vakaya göre, kurşun kromat en çok “ parankimal organlarda ( organların temel-yumuşak doku kısımlarında yani göğüs kafesinde ki organlarda, bilhassa ağırlıklı olarak karaciğer ve akciğerlerde ),kemik iliği ile kanda ve kemiklerde görülmektedir.

Bu sebeple, soru birden çok yanıt şıkkı içermektedir. Yanıt şıkları içerisinde verilen Karaciğer, Akciğer yanıtları da bilimsel olarak geçerlidir. Eğer Karaciğer, Akciğeri içeren şıklar sorunun yanıt şıkları arasında olmasaydı, kemikler yanıtı geçerli olabilirdi. Sorunun hatalı olduğu açık ve kesindir.
    SORU İPTAL EDİLMELİDİR.
  20. reaktif73 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bu sınavın mağdurysanız bu saatten sonra yapılacak en etkili ve doğru yol olarak yapacağımız şey başbakanlık şikayet hattına(bimer e) her birimizin telofon etmesidir.Benim şahsi kanaatim budur.