1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 sınav soruları ve tartışmaları-düşünceleriniz?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kapitalist düzenin uşakları sınav itiraz ücreti adı altında insanları soymaya devam ediyor...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    hem soruyu yanlış sor hemde itiraz için para iste teşekkürler meb rezaletin için
  2. Güven Güneysu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C sınıfı Uzmanlık sınavında B kitapçığında 11-39-45-49-86-99-91 nolu sorular Eğitmen Mustafa ÜREDİ tarafından incelenmiş olup yanlış olduğu tespit edilmiştir .
    SINAV İLE İLGİLİ İTİRAZLAR
    Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.
    Sınav sorularına ilişkin itirazlar gerekçeleriyle birlikte yapılacaktır .
    Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN No’lu hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.

Sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

Arkadaşlar resmi kurumlara posta ile yapılan müracaatlarda adi posta veya kargo yolu seçilirse müracaat kuruma intikal tarihinde yapılmış sayılır ...Ama taahütlü posta ile gönderilirse postaya veriliş tarihi müracaat tarihidir.İtirazlarınızın red edilmemesi için dikkatinize...

Arkadaşlar ister umursayın, ister umursamayın ama fırsatçılık yapmayın!
    Diğer arkadaşlar itiraz etsin benim cebimden para çıkmasın, onlar sayesinde bende sınavı geçerim demeyin!
    Herkes taşın altına elini koyarsa itirazlar daha da ciddiye alınacaktır... Eğer bu sınav için cebinizden çıkıcak 50-60 tl nin hesabını yaparsanız Ağustos ayında ki sınava girmek için yapacağınız masraflar yanında buradaki 50-60 tl inanın para değil...
    Lütfen herkes dilekçe yazsın ve göndersin...
  3. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kargo yolu ile bugün gönderirsek kabul olmasmı anlayamadım hocamya..
  4. serakent İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar şimdi göndersek ve de iadeli taahütlü nasıl olur acaba ve de dekontun aslımı gönderılecek yoksa fotokopisimi acaba
  5. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım

Şimdi gidip itirazını gönderebilirsiniz ancak iadeyi taahütlü göndermeniz lazım. Bugun tarihli gönderiniz bildirimin bugün yapıldığını göstermektedir.
  6. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    dilekçeyi hazırladım parayıda yatırıp kargo şirketi ile göndereceğim yarın sabah ellerinde olur.. sizce gecerli olur mu
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Mayıs 2013 ---
    o vakit ptt ile göndereceğiz .....ok
  7. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Saat 14:00te Bakanlığın önünde 5 dakika bekleyeceğim :) Orda olabileceklerle birlikte evrak bölümüne geçebiliriz. Son gün arkadaşlar... Ayrıca Ziraat Bankasının istediğiniz şubesinden yatırabilirsiniz. Masraf da alınmıyor Emek şubesi olmasa bile.
  8. serakent İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bende gönderdim arkadaşlar 3 soruyu bakalım hakkımızda hayırlısı
    A KİTAPÇIĞINA GÖRE YANLIŞ SORULAR VE GEREKÇELERİ:

SORU 2: Aşağıdakilerden hangisi işyeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamaları arasında değildir?
    A) Çalışanların sağlık gözetiminin yapılması
    B) Çalışanlara sağlıkla ilgili konularda eğitim yapılması
    C) İşyerlerinde iyileştirici sağlık hizmetleri sağlanması
    D) Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının sağlanması
    Hata gerekçesi: “İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK” kapsamında işyeri hekiminin “Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının sağlanması” gibi bir ibare(madde) bulunmamaktadır. Doğru cevap D şıkkı olmalıdır. Çalışanlara İSG kapsamında her ay sağlıkla ilgili eğitimler verilir. Ancak niteliklerine uygun derken kişilerin nitelikleri özgeçmişleridir ki eğitim, sertifikalar, deneyimleridir ki; kişilerin niteliklerine göre işe yerleştirme işlemleri işveren ya da insan kaynakları tarafından yapılmaktadır. Burada sağlıktan bahsedilmemiştir.
    Soru 3 : Çağdaş iş sağlığı anlayışı bakımından aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır.
    A) İş sağlığı çalışmaları bütün çalışmaları kapsar.
    B) çalışanların sağlığı ile ailelerin sağlığı arasında yakın ilişkiler vardır.
    C) İş sağlığı hizmetleri işverenin sorumluluğundadır.
    D) iş sağlığı hizmetlerinde başarılı olan ülkelerin hizmet modelleri bütün ülkelerde aynı şekilde uygulanabilir.
    Hata gerekçesi: Doğru cevap B şıkkıdır. Çünkü b şıkkında çalışanların sağlığı ile ailelerin sağlığı arasında yakın bir ilişki vardır derken örneğin sağlıklı bir ailede yetişmiş sağlık problemi olmayan bir çalışan kanserojen bir ortamda çalışıp kansere yakalanırsa nasıl bir ilişki kurulabilir. Ama başka ülkelerin modellerini her ülke kendine uyarlayabilir ve uygulayabiliriz.

SORU 24: Gürültü kontrolünde uygulanan “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk kontrolüdür?
    A) Gürültünün alıcıda kontrolü
    B) Planlama ile gürültü kontrolü
    C) Gürültünün kaynağında kontrolü
    D) Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü
    Hata gerekçesi: Gürültü yönetmeliği (23 Aralık 2003-25325)
    Madde 7 — Gürültüden kaynaklanan maruziyetin önlenmesi veya azaltılması için; a) Teknik gelişmelere uygun önlemler alınarak gürültüye maruziyetten kaynaklanan riskler kaynağında yok edilecek veya en aza indirilecektir. Doğru cevap C şıkkı olmalıdır. Çünkü gürültüye maruz kalma süresi genellikle ilk öncelikli olarak kaynakta kontrol yapılmalıdır. Alıcıda kontrolde genelde alıcı olan işçi olduğu ve işçinin kulak koruyucu kullanması gerektiğinden dolayıdır ki sonraki yapılması gereken bir iştir.
  9. Ayşegül Gürel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A kitapçığı soru 97

97 - ) Aşağıda gece çalışması ile ilgili olarak verilen bilgilerden hangisi yanlıştır.

A-) Gece çalışması en geç saat 20:00' de başlar.
    B-) Gece çalışması en erken 06:00' ya kadar devam eder.
    C-) Gece çalışma süresi yedi buçuk saati geçemez.
    D-) Gece çalışması sayılabilmesi için çalışma süresinin en az üçte ikisinin gece çalışma saatleri içinde olması gerekir.

Bu soruda A, B, ve D şıkları yanlıştır, yani 3 yanlış cevap vardır, oyüzden iptal edilmesi şart. gece çalışma süresi en geç değil , en erken 20:00 'de başlar, aynı şekilde en geçte 06:00'ya kadar devam eder, en erken değil, oyüzden A ve B şıkları da kesin olarak yanlıştır.. . 3 yanlış cevap var, bariz hata var ..​
  10. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Arkadaşlar merhaba, A kitapçığında 85 nolu soru.KKD yönetmeliğine göre Krem ve Merhemler kişisel koruyucu donanıma giriyor,yönetmelikte de geçiyor.Tamam.
    Ancak şıkların birinde Kara taşımacılığında kullanılan kişisel koruyucular demiş.Hava ve Deniz taşımacılığı İş Güvenliği kanuna tabi değil.Peki kara taşımacılığındaki şoförler tabi değil mi?Bu araçlarda kişisel koruyucu donanımlar yokmudur?Varsa iki doğru cevap olmuyor mu?
  11. ferit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR ANKARADAN GİDECEK OLANLARA MAİL ATIN DİLEKÇELERİNİZİ SİZİN YERİNİZE ARKADAŞINIZ ÇAKMA İMZALASIN. DEKONTUDA MAİL ATIN TABİ. O SİZİN ADINIZA TESLİM ETSİN
  12. Fırat Akın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Doğruluğunu bilmiyorum ama, eğitim kurumumla konuştum aldıkları bilgiye göre 5-7 sorunun iptal edileceği konuşuluyormuş.
  13. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    insallah yanlışlarımızdan iptal olur...
  14. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çogunlugun yanlış yaptıgı sorular aynı zaten
  15. ferdi ülker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    acaba bılerek mı yanlıs soru soruyorlar. herkes itiraz etse soru bası 10 TL alıyorlar.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Mayıs 2013 ---
    bugün son gün kargo veya PTT ile gönderiniz. ne kadar fazla itiraz okadar iptal soru demek.
    ne kadar fazla soru iptal okadar fazla iptal soru demek.
  16. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    eski sınavlardan bu kadar itirazın olduğu bir sınav var mı arkadaşlar
  17. serakent İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    EVET ARKADAŞLAR PARAYI YATIRIN VE DE ANKARADA TANIDIĞINIZ VARSA ONA DEKONTU VE YANLIŞ SORULARI GEREKÇELİ EMAİL YOLUYLA GONDERIN: YARIN SON GÜN MÜRACATTA MUTLAKA YAPIN, BEN OLE YAPTIM KABUL ETTILER
  18. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    2011 yılındaki sınav da böyle. yalnız ordaki sıkıntı soruların cidden çift cevaplı olması sanırım. buradaki isyan, sırf anlatım bozuklukları yüzünden bilinen soruların da bizleri yanlış şıkka sevk etmesi...
  19. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    umarım düşünülürüz
  20. n mutlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Metro Cash&Carry
    gerçektende sorular yanıltıyordu, ilk sınavda hiç çalışmamıştım böyle bişeyle karşılaşsam çokta üzülmezdim ancak ikincisinde ciddi emek harcadım işyerindeki tüm yorgunluğun ardından evdede çalıştım oyüzden bukadar enteresan bir sınavla karşılaşmak üzdü beni, şimdi sınav sonucunu bekliyorum biyandanda işimi garantiye almak için tekrar kursları aradım ancak sonuçlarımız açıklanana kadar kasım kursunun başvuruları bile bitermiş, kurslardan aldığım bilgi bu yönde, yeniden girme hevesimde kayboluyor, oyüzden tek umudum iptal edilecek sorular :)